PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigara İçin Çıkarılan Yasaya Sizce Halkımız Uyar Mı?

Simba
04-01-2008, 22:45
Bu haftaki anketimizin Konusu Sigara İçin Çıkarılan Yasaya Sizce Halkımız Uyar Mı? Yine Gundemde Olan bir konu için sizlerin yorumlarına ihtiyacımız var anket 7 gun sürecektir.

ŞAVKÇI09
04-01-2008, 22:55
Halkımızın uymayacağı garantide mesken sahipleri için çok büyük yaptırımlar var.Cezalar kesilirse bence işyeri sahibi dükkanında içirtmez.500 ile 5000 ytl arasında cezası var uygulanırsa millet herhalde eskisi gibi her yerde sigara içemeyecek.Benim işyerim olsa ben içirtmezdim.

Simba
04-01-2008, 22:59
Gecenlerdede böyle birşey vardı sigara içme yasagı ile ilgili ama kimse dinlemedi.Ben uymaz diyorum.Yani acık alanda bile cogu yerde yasaklandı bu sigara

muhtar59
04-01-2008, 23:04
evet uymak zorunda devletin vergi kayibi ne olur önce devlet onu hesap etmesi lazim vatandas yasaklara uyar ve uymak zorunda

HCakir
04-01-2008, 23:13
Bana uyar içmiyorum ama o mekanlarda da kuralların uygulanacağını sanmıyorum.

umuter
04-01-2008, 23:13
benim merak ettiğim şu bu yasa biz askerdeyken 95 yıllarında çıktı ve duvarlara yazıldı işte burda sigara içene şu kadar ceza kesilir diye buraya kadar iyi güzel
peki bu sigara içenlere cezayı kim kesecek??hangi makbuzla kesecek??bunları hep merak etmişimdir yıllardır hiç sigaradan ceza yiyen oldu mu acaba??

Simba
04-01-2008, 23:16
benim merak ettiğim şu bu yasa biz askerdeyken 95 yıllarında çıktı ve duvarlara yazıldı işte burda sigara içene şu kadar ceza kesilir diye buraya kadar iyi güzel
peki bu sigara içenlere cezayı kim kesecek??hangi makbuzla kesecek??bunları hep merak etmişimdir yıllardır hiç sigaradan ceza yiyen oldu mu acaba??
Bende bir önceki mesajda onu söyledim.Ankara aşti otobus terminali var sigara yasak deniliyor ama polislerde olmasına ragmen herkes sigara içiyor yani kimse kurallara falan uymuyor ben sigara içmiyorum amasadece halkımızın kuralları dinlemeyecegini düşünüyorum

ercanakman
04-01-2008, 23:34
bu ülkede son 10 yıldır bir çok yerde sigara içme yasağı var hiç uyanı gördünüzmü?
hadi onu bırakın diyelimki uymadınız e o zaman size bu işlemle ilgili cezayı kim kesecek,Polis,Zabıta heh inanın bana bu cezayı kesecek mercii yok hadi birisi geldi kesti cezayı tahsil edecek mercii hiç yok ve hiçte olmadı.
Sigara elbetteki çok kötü bir şey bende bir içiciyim zira uzun yıllar dağda kalınca onunla kardeş oluyorsunuz bırakmayada çalışıyorum açıkcası ama bu tip yasaklamalarla bir yere varamazlar bence insanların kendi bilincini olaya katmadıkları sürece de olmaz bu yasa sadece tüm avrupada olduğu gibi uyum yasaları yüzünden çıkartıldı sadece o kadar.
He ben ne evimde nede kapalı başka bir ortamda hele hele çocuk varsa kesinlikle tiryakide olsam sigara içmem işte önemli olan bu bilince ulaşmaktır.

umuter
04-01-2008, 23:40
bu kanunun en çok işe yaradığı yerler otobusler oldu ben sigara içmiyorum önceden binerdik otobüse aman allah ım dumandan gideceğim yani o derece bi de içen kişi hemen yanındaki ne de ikram ediyordu ortalık duman bulutu oluyordu :D
ha bu kanunun şöyle bir güzelliği olur en azından medyada olsun her yerde olsun konu daha çok işlernir ve toplu yaşanılan alanlarda sigara içilmeye içilmeye normal zamanlarda da mesela evlerde çocukların olduğu ortamlarda sigara içmenin zararlı olduğu bilinci yavaş yavaş o insanların içine işler en büyük kazancıda o olur zaten yoksa pek ceza meza bizim milletimizi yıldırmıyor :D

pencere77
04-01-2008, 23:49
sağlımız için ve gelecek nesillerimiz için sevsekte sevmeste uymak zorundayız.
şahsen kendim içmediğim için sorun yok :)

cetindeniz
04-01-2008, 23:51
Halkımız herşeyden vaz geçer ama sigaradan asla

Simba
05-01-2008, 00:03
Halkımız herşeyden vaz geçer ama sigaradan asla
Bencede kural falan tanımaz :D

koparkok
05-01-2008, 01:36
barda içme kahvede içme sokakta içme o zaman sigara imalatını yasakla kimse alamasın o zaman görelim atıp tutan vekilleri devlet nerden vergi alacak uyum sevdasına bunlar oluyor ab olmasada olur bence çokta önemli değil

DEJAVU®42
05-01-2008, 03:43
Hayır uymaz hemen hemen heryerde yasak kapalı alanlarda..özelikle kahvehanelerde nasıl insanları tutacaksın sgra icmeden.. pastanelerde v.b yerlerde cok zor bir uygulama olacak..

MUTAF
05-01-2008, 04:10
gönül isterdiki evet diyeyim ama ne yazıkki bizim halkımıza UYMAZ!!!

hallederiz
05-01-2008, 09:28
uymak zorunda

Kemal Turan
05-01-2008, 12:32
Bir de şu yönden bakalım. Şimdi çıkan yasa neden 18 ay sonra Haziran ayında başlatılıyor. Çok basit çünkü 15 ay sonra yerel seçimler var. Bir hükümet yasa çıkarıyorsa arkasında durur.

ozay_74
05-01-2008, 12:49
Sen sigara satışını serbest bırak ondan sonrada sigara içilebilecek mekanlar şunlardır de vay be ne kanun.Sıkıysa sigara satışının yasaklanması ile ilgili bir kanun çıkarsınlar da görelim.O zaman ben bu kanuna işte kanun budur derim.
Ayrıca vatandaş kahvehanede sigara içmeyecek de nerede içecek.Zaten sigaradan rahatsız olan vatandaşlar ki ben kullanmama rağmen fazla dumandan rahatsız oluyorum, böyle mekanlara gitmiyorlar.
Saygılar,

olesker
05-01-2008, 12:55
sağlık için uymamız gerekir ama bizim milletimizin yasaklara karşı allerjisi vardır inadına içilmeyecek yerde içilir.

ysg55
05-01-2008, 12:59
seçeneklerde yok ama mecbur uyacak seçeneği koyalım o daha çok oy alır.:8[1]:

sercan
05-01-2008, 14:16
halkımızın bu yasaya uymaları biraz zor gibi .

BUTUNE
05-01-2008, 14:19
bencede kimse sigara yasağına uymaz hemde nasıl denetleme olacakki kahvelerde bu bir avrupada yasayı bize getirdiler siyasi bir durum

yusuf
05-01-2008, 14:23
evvet uygundur

SoN YoLCu
05-01-2008, 14:30
Halkımızın Pek Uyacağını Sanmıyorum Ama Çalıştığım İş Yerinde ßiz Uygulamaya ßaşladık Sigara içmek için ayrı Bi Bölümümüz Var Sadece ßiz içiyoruz Müşterilere Filan içimiyoruz

sarioglu32
05-01-2008, 14:38
bence uymalıyız sigara denen illeti çöpe atmazamanı geldi

optik burak
05-01-2008, 14:38
keyler için allah razı olsun sağol teşekurler kolay gelsin

canadalı
05-01-2008, 14:45
Özde doğru bir karar,ancak toplumun büyük bir kısmı sigara tiryakisi iken kahvehanelerde ve barlarda uygulanma şansı zayıf diyebilirim.İş yeri sahibi mekana sokmasa bu sefer müşterisiz kalacak,göz yumsa cezası büyük.Demekki birileri erketeye yatıp etrafı gözetleyecek.:D :D

orkunoglu
05-01-2008, 14:49
benim şahsi görüşümdür toplumumuzum büyük bölümü bu yasaya uyacaktır ama uymayanlarda olacaktır bizde yasaya uymayanları uyararak üzerimize düşen görevi yapmamız gerekir daha iyi yaşanabilir bir dünya için herkesin taşın altına elini sokması lazım

bulletfromhell
05-01-2008, 14:50
kanunları çıkarmak mesele değil -heleki böyle tek parti iktidarında- ,ancak makbul olanı uygulayabilmek ve uygulatabilmektir...bu yükümlülükte yerel idarelerin sorumluluğudur...yaşayıp görelim bakalım vali ve belediye başkanları kanunları uygulamak konusunda ne derece kararlı....selametle

behcet05
05-01-2008, 15:19
slmlar.arkadaslar birde kendimizi mekan sahiplerinin yerine koyupta düsünelim
ben sahsen sigara yasagi almanyada geleli herhangi bir yere girpte ne kahve,ne cay,nede yemek yerim.keyfini cikaramayacagim yerde neden para harcayayim !!!!!!!!!!!!
ama sigara icmeyenler ve herhangi bir sekilde isletmecilik yapmayanlar icin konusmak kolay
yap binlerce euro yatirim
ondan sonra müsterin yüzde 50 azalsin bak o zaman nasil kara kara düsünürsün?????!!!!!

tannet
05-01-2008, 15:20
Bence uymaz BAŞBAKANIMIZ sigara içmediği için bırakmak kolay gibi geliyor . ben iki sefer kalp kırizi geçirdim.8 sefer ameliyat olmama rahmen bırakamadım . en sonunda akapunktur yaptırarak bıraktım.bence zor bıkılır.kimse ne kahvehaneye nede başka bir yere gidmez evinde oturur. ozaman görecez.

yakupserdar
05-01-2008, 15:32
Bence sigara İçin Çıkarılan Yasaya Halkımız asla uymaz

turkocigo
05-01-2008, 15:56
Bugün bütün kafelerde deli gibi içiyorlardı :D

adnanarkan
05-01-2008, 16:05
içenler içmeyenlere saygı göstermek zorundadır.

HCakir
05-01-2008, 16:19
Bence sigara İçin Çıkarılan Yasaya Halkımız asla uymaz

Bencede öyle ,zaten kesin kurallara uymayacaklardır hababam sınıfı gibi olur artık mahmut hoca söndürr söndürr, zabıta la oğlum söndür söndür.

:puah:

armagan48
05-01-2008, 16:20
bencede uymaz çünki biz türk milleti olarak yasaklara karşı büyük zafımız vardır.

lordlordleon
05-01-2008, 16:37
halkımız yasak olan şeyi yapmayı çok seviyor çünkü ülkemizde öyle büyük bir yaptırım sanmıyorum ama yok ben çok görüyorum lokallerde filan her duvarda yazı var sigara içenlerde yasal çart çurt herkesin elinde sigara umarım yaptırımlar iyi ve düzenli şekilde byapılırsa kurtulacağım sigara içenlerdden :):):)

yargıç_1
05-01-2008, 17:04
evet uyar yasaklanmalı

fakara
05-01-2008, 18:02
ben içtiğim halde destekliyorum :tongue: hayır:yell:

sunny046
05-01-2008, 18:05
bencede güzel bir yasak ama kimsenin uyacagını sanmıyorum bende içiyorum ama bazı yerlerde içilmemesi güzel bir kural elimden geldigi kadar yasak yerlerde içmemeye dikkat ediyorum

keyci60
05-01-2008, 18:14
deveye demişlerki boynun eğri nerem doğrukı demiş avrupa çıkart dediler diye çıkarıyorsanız katılmam ama insan gibi yaşayalımsağlıklı olalım dersen tamam zaten insan ömrü ne kadarki ben üç paket içiyorum yasaklarsalar memnun olurum hiç deilse ikiye düşer

engin 35
05-01-2008, 19:45
bencede bu yasağa kimse uymaz özelikle kahvehanelerde.

maister55
05-01-2008, 20:46
Sigara paketlerinin üzerine <sağliğa zararlidir yazdilar içenler %30 artti ben 42 yildir
içiyorum bu yasayi çikaranlar önce kendileri uysun,
bir ülkede kirmizi işiğin cezasi para ile ödeniyorsa o ülkede hiçbir yasa uygulanamaz..

kıbar_4343
05-01-2008, 20:59
bence herkez uymalı bende ıcıyorum ama takı bırakamıyorum
guzelbır yasa durmaksızın devam bubıle az kokten yasaklansın
sıgarafabrıkalarındakı işcılerımızıde madur etmeden ıs garantısı
verılsın ve kapatılsın bulanet sey yuzunden herkez yataklaradusuyor
veya sonunu herkez bılıyor caresı olmayan ölüm sessızlıgi
saygılar

ali karaca
05-01-2008, 21:03
cezaları uygulamaya geçilirse halkımız uyar ama öbürtürlü nafile

mustafauygun
05-01-2008, 22:13
evet arkadaşlar bu sigara melhunu öyle iliklerimize girmişki bundan kurtulmak hepey bir mesele bırakmak istiyenlere ALLAH kuvvet ve sabır versin gelelim anketimize bu yasağa vatandaş uyumu bence biraz zaman alır gibime geliyor hayırlı olsun tüm arkadaşlara selamlar

hayaliisim
05-01-2008, 22:50
Uymazsa uydururlar.

emekli
05-01-2008, 22:59
sigaraya yasak koyacaksa içilmesini istemiyorsa fabrikaları kapatsın yasaklar çiynenmek içindir sloganı sadece bizim milletimiz içindir kimse uymaz

fargo85
05-01-2008, 23:03
halkımızın uyacağını sanmıyorum.

hamido42
05-01-2008, 23:22
kahve haneler için uygun olmadı cay satamazlar hele köy yerlerinde aslında içilmese iyi olur tşkler

kanaryam1950
05-01-2008, 23:37
uymaz

selim3
06-01-2008, 00:45
Bana uyar rahat nefez alıp vermek varken merdivenlerde nefes nefese kalmayı koşarken yolda düşüp bayılmayı hayatta göze alamam :) YAŞASIN YENİ YASA YAŞASIN SİGARASIZ HAYAT

metinof
06-01-2008, 01:02
TÜrkİye De HerŞey Bİr Anda YÜrÜmez. Nasil Kİ Halkimiz YavaŞ YavaŞ Yerlere TÜkÜrme Ve Yerlere ÇÖp Atma AliŞkanliĞindan % 40-50 Dolaylarina Vaz GeÇİyorsa. Bu Pozİsyonda Önemlİ Olan GenÇlere Bunu Anlatabİlmek Ve DoĞru Yolu GÖstermekte. Nasilsa 20 Sene Sonra Sİgara İÇenlerİn Sayisi % 50 Azalir.

SALEM
06-01-2008, 01:13
Ha Ha Ha Kİm Uyacak Acaba Merak Edİyorum Devletİn Bu Cezalari Kesecek Hangİ Makbuzu Var Nereye Aktarilacak Bu Cezalar Merak Edİyoruz

HCakir
06-01-2008, 01:21
Sigara paketlerinin üzerine <sağliğa zararlidir yazdilar içenler %30 artti ben 42 yildir
içiyorum bu yasayi çikaranlar önce kendileri uysun,
bir ülkede kirmizi işiğin cezasi para ile ödeniyorsa o ülkede hiçbir yasa uygulanamaz..

Usta sizdekide farklı bi düşünce saygı duymak lazım.

aatesc
06-01-2008, 01:33
Uygar sayılan ülkelerde sigara yasağı haklı olarak var ve doğru uygulanmaktadır ve vatandaşlar buna saygı duyarlar. Ancak bizde öylemi acaba; resmi kurumlar (devlet daireleri) ve özel kuruluşlar (bankalar,ptt,tedaş,su idareleri) la iş yapma kuyruklar, alış veriş, sosyal yaşam,yarınım nasıl olacak,ne olacak,açlık sınırı, yoksulluk sınırı, dolar,euro,borsa,yurt dişinda tüketici faizleri yıllık %1.5-2.5 arasında burada kredi kartına aylık %5.5, bizde tüketici faizlerine ilave devlet payı %15 Kamu Kaynakları Destekleme Fonu (neyse,nereye gidiyorsa?) bankacılık işlem vergisi %5 =%20 devlet ortaklığı öğretim yok ezber çok kafalar çalışmıyor, içerden parçala dışardan bölmeye gayret, babalar gibi sat ve ye veya borca say. Çocukların istikbali ne olacak üniversiteler malum, hafız olacaklar mutlaka, kendi memleketlerinde çobanlık yaptıracaklar bize bizim deyil de kendi getirdikleri sürülere vs. vs. say saya bildiğin kadar. Şimdi sigara içmek bence hafif kalır. Bırakın insanlar erken ölsünler de yarınları görmesinler. Unutmamak gerekirse burası Türkiye bırakalım bu boş işleri bugüne kadar bunlar aklımızda yoktu kim sokuşturuyor bunları. Atatürk diyorki;
Hangi istiklal vardır ki, ecnebilerin nasihatleriyle
ecnebilerin planları ile yükselebilsin?....
Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir.”
Tefecilerin komiseri IMF, U.S.A. ve Avrupa Birliği değilmi.
Sevgilerimle,

Alman
06-01-2008, 01:33
İçilmemesi taraftarıyım sağlık açısından ama bizim milletimizdeki zihniyetle olmaz. Çünkü burada bizdeki zihniyet yasaklar neden yapılmış, delinmek için kurallar neden konmuş, çiğnenmek için olduğu sürece bizdeki sigara tiryakileri bu yasalara uymaz. Bir tarihte bir sohbette bir bir şöför arkadaşımızın sözü aklıma geldi sizede söylüyeyim (Arkadaş param varsa kırmızıda geçerim dedi) ben şaşırdım artık yorum sizin. Parası çok olan içer yani.:D

katliam_290
06-01-2008, 10:31
bence çok yerinde bir karar olmuş bir cafeye yada herhangi bir yere gittimizde ssigara kokusunu dumanını çekmek zorunda kalmicaz artık dumanı bile insanı zehirlemeye yetiyo bence çok yerinde bir karar alınmış .....

Tamerk
06-01-2008, 12:38
Bu sisteù su anda tum avrupa devletrinde son katilan fransa oldu olda yilbasinda ve kontrollar basladi ilk gunler ceza kesilmedi dun ilk isyeri sahibine 130 ve sigara icene 56 euro ceza kesildi kanun cikmissa herkezin uymayi mecbur sonra kotu birsey degilki sigara icenin yaninda icen kadar tehlike yasiyor.Kapali yerlerde ve is yerlerinde sigara yasagi guzel dogru birsey:45: :present:

1970divrigi
06-01-2008, 15:44
Sigara içmediğim için mutluyum.İlk başlarda mutlaka zorluklar yaşanacaktır.Ama cezalar gerektiği gibi uygulanırsa bir süre sonra herkes buna uymak zorunda kalacaktır.Yine de herşeyden önemlisinin eğitim olduğuna inanıyorum.

osman0062
06-01-2008, 16:29
Aslinda cok guzel ve saglikli karar ama bizim halkimiz uymaz .Yasak olan her sey insanlara daha cazip geliyor

boraboy
06-01-2008, 17:14
bende içiyorum ama bana uyar saygı duymak lazım

Volkan
06-01-2008, 17:29
bizim insanımız yasakları çiğnemeyi sever hem cezasını verir hemde cezayı alacağını bile bile yasakları çiğner zaten bu yüzden her zaman bir adım gerideyiz bence sigara ve alkol için daha ağır ceza verilmesi lazım neden benim soluduğum havayı keyif için kirletsinler yada bulunduğum ortamı.

bazıları diecekler fabrika araçlar bunları karıştırmayalım

ben içmiyorum ve bu cezanın yetersiz olduğunu düşünüyorum daha ağır ceza olması ve uygulanması gerek.

exen
06-01-2008, 18:13
Demokrasİ Nerde Kaldi İnsanlar Ne Yapacani ŞaŞirdi İnsanlarin SaĞliĞi Devlet İÇİn Çok Önemlİmİndİ Şİmdİye Kadar Ne Yapildi SaĞlik İÇİn İnsan Hayati TÜrkÜyede Cok Önemlİ Deyİkkİ Onlar SİĞara Yerİne BaŞka Şeyler DÜŞÜnsÜn İnsanlar Kahveye Ne İÇİn Gİdİyor SİĞara İÇmek Ve Oyun Oynamak BİrŞekİlde Huzur Aramak İÇİn İnsanlari Rahat Birakilmasi Lazim

cemil-s
07-01-2008, 00:27
Yasaklarla biyere varılmaz bimem kaçıncı Mahmut ta yasaklamışçarşı pazarda çatır
çatır kaçak tüütün hazır filtreli kağıt satılıyo.tütünü ektircen sigara fabrikaları yerliyabancı
imalata devam ;sonra orda içme burda içme nebu ya bunların başka işi kalmamışmı
otobüste vs neyse buişin suyunu çıkardılar.milletin derdi başından aşmış aş yok iş yok
başka şeylerle uğraşsınlar

gazanferdoser
07-01-2008, 09:51
Millet olarak daima yasak getirilen her şeye karşı çıktığımızdan,
Sigara yasağınada uymayacaktır.
"Çarşı Herşeye karşı"bu yasağın ana sloganı olacaktır.
Bir sigara içmeyen olarak benim görüşüm budur.
Sigarayı bırakmak eğitimle olur.Kendi bedenine sevgi ve saygısı olmayan insanların,Başkalarınınkine beklemesi işgüzarlık olur.

yigidim
07-01-2008, 10:09
sigara kullanan biri olarak bu yasağa uyulmasını isterim fakat türk halkının yapısı itibariyle
bu yasağa uyulacağını sanmıyorum.

osmann
07-01-2008, 10:27
sigara yasağına millet uyarmı uymazmı bunu görürüz. ama bu yasa hayırlımı hayırsızmı diye sorulsa idi, ben hayırlı bir yasa derdim...17 yıl sigara içtim.bırakana kadar canım çıktı...1 yıldır içmiyorum ama bazen arada bir kaçıyor. belki insanlar yasakla sigarayı bırakmaz ama toplum içinde sigara dumanından rahatsız olanlar artık rahat ederler.
Millete sigarayı bıraktırmak istiyorlarsa sigarayı yasak etmeleri gerek. imalatınıda satışınıda-ki adamı anında götürürler. petrol gibi bişey oldu bu sigara...öyle tatlı para kazandırıyor. devasa paralar...nasıl son yüzyıl savaşları petrol için oldu ise, sigara için bile savaş çıkabilir...
öyle yasaklamak kolay bişey değil...
biz türküz. yasaklar arzuları doğurur misali yasaklanırsa millet inadına içer gibi geliyor bana...
selametle...

Alman
07-01-2008, 12:01
Osman arkadaşımızdan alıntıdır. biz türküz. yasaklar arzuları doğurur misali yasaklanırsa millet inadına içer gibi geliyor bana...
selametle...
Arkadaşımız haklı inad eden kendine eder demek lazım ama yolda giderken bile içmeyi yasaklamak daha doğru olur, yolda önde giderken arkaya savurdukları dumanıda içmeyenler çekmek zorunda bırakılmamalı herhalde içecekse evinde içsin. Esasında ayrıca bunlara çevre kirletme vergisi adı altında birde vergi uygulamak lazım izmaritlari ve paketleri atmamalarını sağlamak içinde depoziteli yaparak paketleri satıcılara geriye toplattırmak lazımki yasaklarda bir işe yarasın. Nasıl fikir ama :puah: :D Bundan sonra :hat: içenlere hayırlı olsun. Saygılar

aliharbiye
07-01-2008, 13:08
sigara içen insansa kurallara uyma zorunluğu vardır...yane uymak zorundadır.

sezar5
07-01-2008, 17:45
halkimizin sigara yasaklarina duyarli olmasi gererkir
sonucta yasalar insan saligi icin yapiliyor... uymakta millet olarak hepimizin gorevi uymayanlar olursa oda onlarin insani durumlarinin gostergesidir genede
insanimizin buyuk cogunlugu uyacaktir neden uymasin...

haydi
temiz bir yasam icin sigarayi birakalim.

modern
07-01-2008, 18:07
Bu yeni yasa türk halkına uymaaaaaaazzzzzzzzz...

osmann
07-01-2008, 18:14
Osman arkadaşımızdan alıntıdır. biz türküz. yasaklar arzuları doğurur misali yasaklanırsa millet inadına içer gibi geliyor bana...
selametle...
Arkadaşımız haklı inad eden kendine eder demek lazım ama yolda giderken bile içmeyi yasaklamak daha doğru olur, yolda önde giderken arkaya savurdukları dumanıda içmeyenler çekmek zorunda bırakılmamalı herhalde içecekse evinde içsin. Esasında ayrıca bunlara çevre kirletme vergisi adı altında birde vergi uygulamak lazım izmaritlari ve paketleri atmamalarını sağlamak içinde depoziteli yaparak paketleri satıcılara geriye toplattırmak lazımki yasaklarda bir işe yarasın. Nasıl fikir ama :puah: :D Bundan sonra :hat: içenlere hayırlı olsun. Saygılar

iyice öldürdün arkadaşım sende... :)

osmann
07-01-2008, 18:19
evet biz türküz demiştik...
neden dedik? nerde dandik kusurlu, muzır bişey varsa " aaa sen daha milli olamadınmı" diyerek teşvik ederiz...adam veya çocuk bakarki işin içinde milli olmak (yada erkek olmak) var. gurur yapar ve içesi yoksa bile içmek zorunda kalır. bu "milli olamadınmı" lafı ile niceleri birçok alışkanlıklar edinmiştir. bende onlardan biriyim...:) son bir senedir kurtulduk şükür sigara illetinden....herkesin kurtulmasını dilerim...selametle...

turhan74
07-01-2008, 21:04
ben 17 yıllık tıryakiyim ama kapalı mekanlarda içilmemesi bence güzel bir şey.Önce uyalım uymayanı devlet uyarıyor nasıl olsa.

cafi
07-01-2008, 21:32
alt yapı uygulanmadan yasaklar olmaz sokaklarda izmarit atıcak yerler olmalı kahvelerde içilen ve içilmiyen yerler olmalı içenlerin içmiyenleri rahatsız etme hakı yok fakat içenlerin kahve ve benzeri yerlerde alt yapısı hazırlandıktan sonra içme özgürlüğü olmalı selamlar

senoglu
07-01-2008, 23:01
isterse çıksın yasa ama milletimiz uyarmı bilmem bence değişen birşey olmaz aynı tas aynı hamam

g.tuncer
08-01-2008, 00:44
Bence,
SİGARA'nın savunulacak hiç bir yanı yok..............
Özellikle içmeyenlerin bulunduğu ortam ve mekanlarda asla içilmemesi gerekir.
Lakin çok uzun zamandır tirkayakiyim, bu tür yasa neredeyse ağzımıza kilit takacak.
Bu kadarıda fazla,
Saygılar

censin
08-01-2008, 05:40
uyulumaz turkiye için daha çok erken belki halkimiz biliçlendikten sonra yali 5 yil sonra belki uyar.Anket için teşekkürler

dayı83
08-01-2008, 11:25
bu yasa sigara içmeyenleri korumak için çıktı içenlerin daha dikkatli olmaları gerekir çünki yalnız yasa ile değil sigara içmeyenlerlede sorun yaşayacaklar en iyisi bıraksınlar .Ben bırakalı 23 sene oldu darısı herkezin başına.Sağlıklı iyi seneler.

telsizli
08-01-2008, 14:44
bende içmiyorum ama uyacaklardır neden milletimiz parayı sever ceza vermemek içim ss kanunu

cetindeniz
08-01-2008, 23:36
her yasaya uyarızda sigara çok zor

özzeko
09-01-2008, 09:52
evet uymak zorunda devletin vergi kayibi ne olur önce devlet onu hesap etmesi lazim vatandas yasaklara uyar ve uymak zorunda

bu bir akıl orantısıdır biraz düşünsen bulurdun sigaranın saglıga yaptıgı zarar ve devletin saglık için harcadıgını düşünürsek ya iş kaybı onu hic sorma sigara içen iki civata sıktımı şişer öksürügü tıksırıgı ile ortalıga mikrop sacar ömrünün kırkından sonrası hastanelerde gecer onun içtigi iki paket sigaranın geliri onun saglıgı için beş paket geliri ödenir kim karşılıyor devlet gidin gögüs hastanelerine %99 u sigaradan yatıyor.bence devletin yasaklamasına gerek yok akıllı insanlar saglıklı ve rahat yaşamak istiyorsa bu gibi saglıgı tehtit eden maddelerden uzak duracak ha yok biz ömrümüzün yarısını keyf masalarında diger yarısınıda hastanelerde sürünerek gecirmek istiyoruz diyene sözümüz yok hayat kendi hayatları diledikleri gibi yaşasınlar.hükümetin devletin onlara yasak getirmesinde bir mana yok bunları düşüne bilen zaten sigara ve benzeri maddeler içmez içiyorsada kendi iyiligi için doktor içme yoksa ölürsün demeden bırakır inşallah diyelim hepinize sigarasız saglıga zararlı bagımlılık yapan tüm maddelerden uzak saglıklı hayatlar dilerim.

nsengun1964
09-01-2008, 22:56
önce vatandaşın gelir seviyesini bakmak gerekir. yasaklar devamlı tatlıdır

ekrem
11-01-2008, 19:40
Sıgara konusunda çıkan kararlara bu millet bence zor uyar. Bukanun başlaması aşağı yukarı bundan epey zaman zaman önce hava alanları ve ucaklarda sigara yasağı vardı ben cok kişileri hosteslsrle kavgaya kadar sözlü çatışmalarla sigarasını içtiğini gördüm bu yasakrestoran meyhane gibi bölgeleri kapsadığında hepten cekilmez olur sağlık için faydalı da olsa o keyfi tamamlak için gene bu millet bir çare bulur helbet..........

somali
11-01-2008, 20:15
bence pek uyan olmaz.

sasuska
12-01-2008, 01:51
haninerdee kim salliyacak bunu bir görsem iki dişimi kıracam biz içeriz deyip cezayıda ödeyecekler

tibet
12-01-2008, 02:22
Ben Yorum Yapmakta kararsızım çünkü bu gün çıkan yasalar yarın değişebiliyor yada cezayi yaptırımlar yetersiz kalıyor yani millet yine bildiğini okuyor. bence yasak diye sigara tüketimi dahada artar. yasaklar nedense tatlı geliyor millete, doğuştan delikanlılık var yani. nasıl delikanlılıksa bu!!!!????

Admin
12-01-2008, 03:34
Anket kapanmış yeni bir ankette görüşmek üzere...Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)