PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başbakan’la Alevi iftarı krize dönüştü

HCakir
11-01-2008, 00:16
Başbakan’la Alevi iftarı krize dönüştü

12 Alevi Dede, yarın akşam Başbakan Erdoğan’ın da bulunacağı iftar yemeğine katılanları “düşkün” ilan etti. Alevi inancına göre, düşkün ilan edilenler cemaatten dışlanıyor. AK Parti’li Çamuroğlu ise “Davet edilmeyenler şaklabanlığı bıraksınlar” dedi.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 17:48 TSİ 10 Ocak 2008 Perşembe

ANKARA - AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu’nun girişimi ile düzenlenen ve yarın akşam Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı Alevi iftar daveti krize dönüştü. Pir Sultan Abdal Derneği ve Alevilik Araştırma Merkezi’nin çağrısıyla biraraya gelen 12 Alevi Dede, Alevilere “iftara katılmayın” çağrısı yaptı.

Dedeler, katılanlara “düşkünlük yaptırımı” uygulanacağını söyledi. Alevi inancına göre, düşkün ilan edilenlerle her türlü ilişki kesiliyor, sadece cenaze namazları kılınıyor.

Pir Sultan Abdal Derneği adına konuşan avukat Kazım Genç de, “AKP bu açılımı ile, sinsi bir asimilasyon planını ortaya koyuyor” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ise iftar yemeğinin tüm harcamalarını karşılayacağı açıklanan Abdal Musa Vakfı’nın 40 bin YTL’yi nerden bulduğunu sordu.

Kılıçdaroğlu, yemeği organize eden Reha Çamuroğlu’nun da, kitap yazma karşılığında Kültür Bakanlığı’ndan para aldığını, ancak ortada bir kitabı da bulunmadığını öne sürdü.

ÇAMUROĞLU: ŞAKLABANLIĞI BIRAKSINLAR
Organizasyonla ilgili tartışmalar, Başbakan’a alevilikle ilgili konularda danışmanlık yapan AKP Milletvekili Reha Çamuroğlu’nu kızdırdı. Çamuroğlu “Şiddetli muhalefet dalgasıyla karşı karşıyayız. Neye muhalefet ettiklerini biliyorlar mı? Garip memleket, dövüş var deyince binlerce insan geliyor. Barış var deyince aynı durum yok.” dedi.

Çamuroğlu, iftara katılmayan dernekleri de yapıcı olmaya çağırdı: “İlk açıkladığımız günden itibaren hakarete uğradık. Davet edilmedik diye üzülüyorlar bu tür şaklabanlıkları bıraksınlar. Kapalı toplumları açmazsanız bireyleri hapsederseniz. Kapalı toplumları açarsanız. Bireyleri çözeriz.”

İftarın çok sade olacağını belirten Çamuroğlu, Alevi gelenekleri uyarınca masada et ürünü olmayacağını söyledi: “Beş yıldızlı otel diye gerçekler çarptırılmasın, suyun bıçağın bulunmadığı sofrada iftar olacak. Muharrem ayında oruç gereği bıçağa el sürmeyiz, traş da olmadım.”

Çamuroğlu, Alevilerin sorunlarını çözmek için çaba harcayacaklarını bu konunun kimsenin tekelinde olmadığını ifade etti.

BAŞBAKAN: KATILMAYAN BENİ İLGİLENDİRMEZ
Başbakan Tayyip Erdoğan da gazetecilerin soruları üzerine, tepkiler için şunları söyledi: “Şahsımı davet ettiler. Biz de bu davete icabet ediyoruz. İcabet edişimizi spekülasyon aracı yapan şahıs, kurum ve siyasi partiler çıktı. Benim böyle bir davete gidip gitmemem kararını herhalde onlar verecek değil. Davet edildiği halde gitmeyen olur. Beni ilgilendirmiyor. Ben davet eden değilim.”

Erdoğan, partisinin Alevi açılımına ilişkin sorular üzerine de “Biz bütün vatandaşlara eşit mesafedeyiz. Yapılması gerekeni yaparız. Hiçbir inanca, etnik unsura farklı muameleden yana değiliz. Biz bir mezhebin, etnik unsurun temsilcisi değiliz” dedi.

Aziz46
11-01-2008, 00:24
Şerefsizlik resmen ...Tayyip efendi milletin dininede laf etmeye basladı ...Bide basbakan olacak.... Müslümanım diye , ortada dolaşırsın Bir müslüman bunu yaparmı Bu insanlar düşman deil bunlarda Dinlerini neden acık acaık yapamıyor hep dıslanıyor anlamadım gitti alevilerde müslüman alevilerde insan alevilerinde dini kuran alevilerinde peygamberi hz.muhammed neden böle yapiolar anlamadım ..Allah ıslah etsin böle dusmanlık böle ayrımcılık yapanları...

HCakir
11-01-2008, 00:28
Şerefsizlik resmen ...Tayyip efendi milletin dininede laf etmeye basladı ...Bide basbakan olacak.... Müslümanım diye , ortada dolaşırsın Bir müslüman bunu yaparmı Bu insanlar düşman deil bunlarda Dinlerini neden acık acaık yapamıyor hep dıslanıyor anlamadım gitti alevilerde müslüman alevilerde insan alevilerinde dini kuran alevilerinde peygamberi hz.muhammed neden böle yapiolar anlamadım ..Allah ıslah etsin böle dusmanlık böle ayrımcılık yapanları...

Aleviler '' Kur'an değiştirilmiştir '' diyorlar nasıl müslüman oluyorlar acaba ??

Ve bu arada bi Başbakandan bahsederken uslubumuza daha dikkat etmeliyiz. :nod:

Aziz46
11-01-2008, 00:35
Aleviler '' Kur'an değiştirilmiştir '' diyorlar nasıl müslüman oluyorlar acaba ??

Ve bu arada bi Başbakandan bahsederken uslubumuza daha dikkat etmeliyiz. :nod:

Kim Diyor Kuran değiştirilmiş diye...Lütfen şöle saçma sapan seyler sölemeyelim ...Müslüman deillerse ne bu ınsanlar uzaylı fln mı ? Bide basbakana kullanacagım baska bir hitap bulamadım !

HCakir
11-01-2008, 00:40
Kim Diyor Kuran değiştirilmiş diye...Lütfen şöle saçma sapan seyler sölemeyelim ...Müslüman deillerse ne bu ınsanlar uzaylı fln mı ? Bide basbakana kullanacagım baska bir hitap bulamadım !

Bizzat arkadaşım yüzüme söyledi Niye değiştirilmiş olmasın dedi ve kendisi alevidir.

Uzaylı olduklarını iddaa etmiyorum her inanca saygım var ama bence bu insanları müslüman olarak kabul edemedeyiz , Çünkü Kur'an da ve ayetlerde ben '' alevilik '' lafzına hiç rastlamadım!

Bencede bu adamlar din ve vicdan özgürlüğünden yararlanmalı ama bence müslüman değiller bi meshep de olamazlar çünkü İslamiyet' de 4 mezhep mevcuttur.

O kesimi bi kültür olgusu olarak adlandırabiliriz.

gacvokem
11-01-2008, 00:43
Arkadaşlar İşte Türk toplımunun kultur guzelliği alevisi,sunnisi ,lazı ,çerkezi,vs bu ülke bu tür ayrımcılıktan hep kaybetti yok kimsenin kimseden farkı herkesi Allahu tala yarattı insanlara sen şusun sen busun demedi herkes demokratik laik Türkiyede Dinini ,İnancını olduğu gibi yaşama özgürlüğüne sahiptir ve bu konuda kimse kimseye hesap sorma hakkına vede sen susun sen busun deme lüksüne sahip değildir Politika pis iştir politikacı senı sen olduğun için sevmez senden ne kazanırim bundan ne kaybederim ki kayıp etmemek için ne yapmalıyım der ,bundan dolayı zaman birlik beraberlik zamanı boş laflara artık bu milletim karnı tok diyorum vede zamanın kucaklaşma zamanı olduğuna inaniyorum bu yurt altında yaşayan tüm insanlarımız kardeştir hiç kimsenin bir birinden farkı yoktur.

Aziz46
11-01-2008, 00:44
Bizzat arkadaşım yüzüme söyledi Niye değiştirilmiş olmasın dedi ve kendisi alevidir.

Uzaylı olduklarını iddaa etmiyorum her inanca saygım var ama bence bu insanları müslüman olarak kabul edemedeyiz , Çünkü Kur'an da ve ayetlerde ben '' alevilik '' lafzına hiç rastlamadım!

Bencede bu adamlar din ve vicdan özgürlüğünden yararlanmalı ama bence müslüman değiller bi meshep de olamazlar çünkü İslamiyet' de 4 mezhep mevcuttur.

O kesimi bi kültür olgusu olarak adlandırabiliriz.

O arkadaşım laf olsun diye konusuyor Bende ALEVİYİM ama ben demiyorum nasıl olcak şimdi ! Peki Bu insanlar neden kuran okur neden Hz.muhammede inanır neden Müslümanım der yanı ölesinemi yapiolar bunları ..Senin dediğin gibi ölesine bi topluluk olsalardı emın ol rahat takılırlardı bu saydıklarımın hiç birini yapmazlardı ...Yani camiye gitmiyoruz namaz kılmıyoruz (kılıyoruz ama 5 vakit değil) die müslüman olmuyormuyuz way bea oda güzelmiş ...Devam edelim böle Dıslamaya Ne güsel Müslümanlarsınız kendı halkınızı dıslıyorsunuz Bu muslumanlıkta warmı bı musluman yaparmı bunu ... neyse saygılar...

HCakir
11-01-2008, 00:48
O arkadaşım laf olsun diye konusuyor Bende ALEVİYİM ama ben demiyorum nasıl olcak şimdi ! Peki Bu insanlar neden kuran okur neden Hz.muhammede inanır neden Müslümanım der yanı ölesinemi yapiolar bunları ..Senin dediğin gibi ölesine bi topluluk olsalardı emın ol rahat takılırlardı bu saydıklarımın hiç birini yapmazlardı ...

Tanıdığım tek '' Kur'an değiştirilmedi '' diyen alevisin. Ben onların inancına karışmıyorum ve onlara özgürlüklerinin verilmesi yönündedir ama dinle alakalı düşüncelerim belirttiğim gibidir.

Aziz46
11-01-2008, 00:48
Arkadaşlar İşte Türk toplımunun kultur guzelliği alevisi,sunnisi ,lazı ,çerkezi,vs bu ülke bu tür ayrımcılıktan hep kaybetti yok kimsenin kimseden farkı herkesi Allahu tala yarattı insanlara sen şusun sen busun demedi herkes demokratik laik Türkiyede Dinini ,İnancını olduğu gibi yaşama özgürlüğüne sahiptir ve bu konuda kimse kimseye hesap sorma hakkına vede sen susun sen busun deme lüksüne sahip değildir Politika pis iştir politikacı senı sen olduğun için sevmez senden ne kazanırim bundan ne kaybederim ki kayıp etmemek için ne yapmalıyım der ,bundan dolayı zaman birlik beraberlik zamanı boş laflara artık bu milletim karnı tok diyorum vede zamanın kucaklaşma zamanı olduğuna inaniyorum bu yurt altında yaşayan tüm insanlarımız kardeştir hiç kimsenin bir birinden farkı yoktur.

Yerden Göğe kadar haklısında usta adamalar MÜSLÜMANLIĞIMIZDAN Bile şüphe ediolarya pes doğrusu baska bişe demiyorum ....

Aziz46
11-01-2008, 00:49
Tanıdığım tek '' Kur'an değiştirilmedi '' diyen alevisin. Ben onların inancına karışmıyorum ve onlara özgürlüklerinin verilmesi yönündedir ama dinle alakalı düşüncelerim belirttiğim gibidir.

Ya kardeşim bnm binlerce tanıdıgım alevi war ama hiçbiri kuran değiştirildi demiyor...Neyse Saygılar...

gacvokem
11-01-2008, 00:53
usta kulaktan dolma yada bir kişinin solediği lafları bır topluma mal etmemek lazim o kişinin konuşması fıkrı kendini bağlar benim çok alevi dostum var fakat öyle birşey duymadım gormedimde dini konulardada dort dortlukler diye bilirim ben ce soylenenler boş laf karalamadan ibaret

HCakir
11-01-2008, 00:53
O arkadaşım laf olsun diye konusuyor Bende ALEVİYİM ama ben demiyorum nasıl olcak şimdi ! Peki Bu insanlar neden kuran okur neden Hz.muhammede inanır neden Müslümanım der yanı ölesinemi yapiolar bunları ..Senin dediğin gibi ölesine bi topluluk olsalardı emın ol rahat takılırlardı bu saydıklarımın hiç birini yapmazlardı ...Yani camiye gitmiyoruz namaz kılmıyoruz (kılıyoruz ama 5 vakit değil) die müslüman olmuyormuyuz way bea oda güzelmiş ...Devam edelim böle Dıslamaya Ne güsel Müslümanlarsınız kendı halkınızı dıslıyorsunuz Bu muslumanlıkta warmı bı musluman yaparmı bunu ... neyse saygılar...

Güzel kardeşim meshep mi alevilik ? 4 tane mezhep var !

Nasıl ibadet ediyorsunuz namaz mı kılıyorsunuz hayır ? Çok değişik bi stilde ibadet ediyorsunuz ve kadın erkek aynı ortamda ve bunun Kur'an ' da asla ve asla yeri yok!!

Müslüman bi insan '' Kur'an değiştirildi '' der mi ?

Güzel kardeşim ben bu insanların inançlarını saygı duyuyorum ama bu kesim Müslüman olamaz...

HCakir
11-01-2008, 00:57

usta kulaktan dolma yada bir kişinin solediği lafları bır topluma mal etmemek lazim o kişinin konuşması fıkrı kendini bağlar benim çok alevi dostum var fakat öyle birşey duymadım gormedimde dini konulardada dort dortlukler diye bilirim ben ce soylenenler boş laf karalamadan ibaret

İzmir ' de yaşıyorum ve burada çok alevi tandığım var ne yazık ki hepsi aynı görüşü savunuyor karalamayla alakası yok. :nono:

cetindeniz
11-01-2008, 01:02
Konuyu kapatıyorum böyle konular yaz yaz bitmez keyifli muhabbetler hepinize