PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstiklal marşından rahatsız olanlar

spil45
14-01-2008, 00:31
:nono:: Şanlıurfa'da panele katılan araştırmacı yazar Altan Tan, bu tür toplantılarda İstiklal Marşı'nın okunmasının kendisini rahatsız ettiğini söylerken, yazar Mehmet Metiner İstiklal Marşı'nın okunmasından rahatsız olmadığını belirterek, ''birbirimizin kutsallarından rahatsızlık duyarak bir çözüm dili geliştireceğimize inanmıyorum'' diye konuştu.
AB Sürecinde Şanlıurfa'yı Tanıtma Derneğince Şair Nabi Kültür Merkezi'nde
düzenlenen ''İnsan Hakları ve Sivil Anayasa'' konulu panel, saygı duruşunda
bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Araştırmacı yazar Altan Tan, burada yaptığı konuşmada, üniversite
yıllarından beri toplantı ve panellere katıldığını belirterek, ''İstiklal Marşı'nın bu tarz toplantılarda okunmasına gerek olmadığını'' iddia etti. Altan Tan, şunları söyledi:
''Böyle bir şey görmedim. Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu bunu da
bilmiyorum. Resmi ideolojiyi değiştirmeye, bunun yanlış olduğunu anlatmaya
çalışıyoruz. Tabii çok da uzatmak istemiyorum, polemiğe açık bir mevzudur, sadece rahatsızlığımı ifade etmeye çalışıyorum. İstiklal Marşı'nın da bizim başımızın gözümüzün üzerinde yeri vardır. Yazarı meşhur İslam mütefekkiri şair Mehmet Akif Ersoy'dur. Kendisini rahmetle yad ediyoruz. Ama bu tip uygulamalar çok yanlış şeyler. Kendimi bir anda 12 Eylülde Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde gibi hissettim. Yanlışlığını vurgulamadan da edemedim, kimi rahatsız ederse etsin. Beni rahatsız etti.''
Yazar Mehmet Metiner ise ''Altan Tan'ın iyi niyetinden kuşku duymadığını
ancak kendisinin İstiklal Marşı'nın okunmasından rahatsız olmadığını'' belirtti.
Metiner, ''Birbirimizin kutsallarından rahatsızlık duyarak bir çözüm dili
geliştireceğimize inanmıyorum'' diye konuştu.
Panele, Şanlıurfa belediye başkan yardımcıları Mehmet Fevzi Yücetepe ve
Habip Arslan da katıldı.
A.A

cilingir
14-01-2008, 00:41
İstiklal marşından rahatsız oluyorsa TÜRKİYE' de yaşamasın arkadaş nasılolsa araştırmacı,kendine göre bir yer araştırıp orda yaşasın.

MUTAF
14-01-2008, 01:07
bu vatanda ne işin var ozaman. git kandile çık. orda sen gibiler çok var. biaz bekle sonrada bizimkiler orada senin hakkını vermesini iyi bilirler.

cetindeniz
14-01-2008, 01:58
İstiklal marşında hiç bir zaman rahatsız olunmaz o bizim şanımız vede şerefimizdir .istiklal marşının ilk çıktığında sabah ezanının genelde okunduğu saba makamında okunduğunu ve istanbul'un değişik yerlerinde ve daha bir çok musiki makamı nın "ki buna resmi makamlar ve daireler de dahil" kullanılarak okunduğunu biliyormuydunuz

Only the registered members can see the link