PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektirikte zam oranı kesinleşti:%19,5

ahmeTTaşar
17-01-2008, 13:23
Elektirikte zam oranı kesinleşti!

Eskiden ne ödüyorduk, artık ne ödeyeceğiz?

Only the registered members can see the link
Gelen faturalara göre vatandaşın cebine yansıyan elektrik zammı oranı yüzde 19,5 olarak gerçekleşti. Oran, sanayi abonelerinde de yüzde 10'un üzerine çıktı. Benzer şekilde doğalgazda da, konutlar için yapılan yüzde 7,4'lük zamma amortisman bedeli ve KDV'nin eklenmesiyle oran yüzde 10'u geçiyor. Bazı vatandaşlar faturadaki şişkinliği, zammın ocak öncesi tüketime de yansıtılmış olabileceği ihtimaline dayandırıyor. Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (Bedaş) abonesi N.K., oranın yüzde 15'i geçtiğini ve birim fiyatı hesaplamada güçlük çektiğini söyledi.

BEDAŞ yetkililerinin, N.K.'nın "Aralık ayı hesabı da mı zamlı tarifeden kesildi?" şüphesine verdikleri cevap ise şöyle: "Abonelerimize zamlı faturalar bu aydan itibaren gönderilmeye başlandı. Ancak, aralıktan ocak ayına sarkan faturalarda; aralık tüketimi eski fiyattan, ocak tüketim rakamı ise yeni fiyattan hesaplanmıştır. Faturaya yansıyan birim fiyat ise paçalanarak (ortalama) olarak yansımıştır. Aboneler, gelecek faturalarında birim fiyatı daha net görebilecekler."

Only the registered members can see the link

Elektriğe Ocak 2008 itibarıyla konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 zam yapıldı. Yılın son ayında doğalgazın fiyatı da yüzde 7,5 artırıldı. Ancak zamların faturaya elektrikte yüzde 20, gazda yüzde 10 yansıması tartışma konusu oldu. Devreye giren Başbakan Erdoğan'ın, oranların ilan edildiği haliyle yansıtılmasını istediği kaydedildi. Faturalardaki yüzde 20'ye yakın oranı ücret üzerindeki vergi gibi eklentilere bağlayan yetkililer, eski tüketim rakamının yeni fiyattan tarifelendirilme gibi bir uygulamanın ise söz konusu olmadığını belirtti.

Doğalgaz abonesi U.Y. de faturayı anlayamamaktan şikâyetçi. Faturada eski-yeni tüketim ayrımı yapılmadığını dile getiren U.Y., geçen ayki tüketimin de zamlı tarifelendirildiği ve mağdur edildiğine inanıyor. Zammın 1 Ocak itibarıyla geçerli olduğunu belirten Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) aksi uygulamaların tespit edilmesi halinde Enerji Üst Kurulu'na şikâyette bulunulmasını tavsiye etti. BOTAŞ, gaz zammını konutlar için yüzde 7,4, sanayi için yüzde 6,5 olarak açıkladı. Doğalgaz dağıtım şirketleri 1 Ocak itibarıyla kesecekleri faturaya artışı, amortisman, hizmet bedeli ve KDV ekleyerek belirliyor. GAZBİR Başkanı Mehmet Kazancı, bütün dağıtım şirketlerinin zammı abone faturalarına 1 Ocak sonrası tüketim rakamları için yansıttığını söyledi. Vatandaşların rahat olmasını isteyen Kazancı, "Gaz faturaları EPDK denetimine tabidir. Hiçbir dağıtım şirketi geçmişe yönelik bir tüketime zamlı tarifelendirme yapamaz. Aksi halde suç işlemiş olur. Belki bir iki fatura gözden kaçmış, yanlış hazırlanmış olabilir. Şüphe duyan aboneler hemen EPDK'ya başvursun, hakkını arasın." dedi.

Habertürk...

Kemal Turan
17-01-2008, 13:32
Yine araştırmalara göre tüketiciye %24 oranında yansıyacak. Doğalgazda %20 oranında yansıyacak. Çalışana yüzde 3-5 zam ver. %30 olarak geri al.

CABBARİ
17-01-2008, 15:01
bir yerden güldürüp <diğer yerden vuruyorlar bence agır bir zam kararı
selametle

®adakoglu
17-01-2008, 15:51
Hükümet 4 yıl zam yapmadı ama şimdi birden yüksek zam yapınca herkesini tepkisin çekti.

Kemal Turan
17-01-2008, 16:29
Hükümet 4 yıl zam yapmadı ama şimdi birden yüksek zam yapınca herkesini tepkisin çekti.

Her sene ufak ufak zam yapsaydıda %3 verip %35 geri almasaydı daha iyi olmazmıydı ustam

caglar684
17-01-2008, 16:58
yuhhhhh diyorum sadece.

osmann
17-01-2008, 18:10
yahu bari asgari ücreti biraz fazla yapsaydılar.
kar eden firmalar bu artışı görünce kendi personellerine az zam yapıyorlar.
gerçi fazla zam beklemiyordum ama asgari ücretin yüzde 5 lik zammının hemen arkasından bu zam gelince (diğerlerini saymıyorum) ağır oldu...selametle...

kanaryam1950
17-01-2008, 18:14
asgari ücrete verilen zama bak bide buna bak.