PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 16 yıl önce pkk tarafından kaçırıldı

ahmeTTaşar
24-01-2008, 13:09
16 yıl önce pkk tarafından kaçırıldı...

1992 yılında pkk'lılar tarafından İzmirli er Engin Ekşi'yle birlikte kaçırılan Sökeli Jandarma Er Aydın Şahin'inden hala haber yok.

Şırnak'ın Uludere İlçesi yakınlarındaki Taşdelen Jandarma Karakolu'na, 15 Mayıs 1992 tarihinde pkk'lı teröristler tarafından düzenlenen ve 30 askerin şehit edildiği saldırıdan sonra, İzmirli er Engin Ekşi'yle birlikte kaçırılan Sökeli Jandarma Er Aydın Şahin'in ağabeyi Ali Şahin hala umutlu. Ağabey Ali Şahin, "Kardeşimin hayatta olduğunu umudunu taşıyorum. dtp milletvekilleri bir süre önce kaçırılan askerlerimiz için aracı olup pkk kampına giderlerken, benim kardeşimin akıbeti niçin sorulmadı? Devletimizden somut bir yanıt bekliyoruz" dedi.

Jandarma Er Aydın Şahin'in vatani görevini sürdürdüğü Taşdelen Jandarma Karakolu'na, 15 Mayıs 1992 tarihinde, pkk'lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda 30 asker şehit oldu. Sökeli er Aydın Şahin ve İzmirli er Engin Ekşi kaçırıldı. Olaydan 2 ay sonra Söke'de oturan Şahin Ailesi'ne, Kızılhaç aracılığıyla, "Biz iyiyiz. Merak etmeyin. Kızılhaç'la irtibatı kesmeyin" yazılı bir bir mektup ulaştırıldı. Aydın Şahin'den bir daha da haber alınamadı. Kızılhaç da Şahin Ailesi'ne, oğullarının izini kaybettiği yolunda haber iletti.

Aydın Şahin'in evlat hasretiyle yanan annesi Emine Şahin, 10 yıl önce babası Kemal Şahin de 4 yıl önce yaşamlarını yitirdi. Baba Şahin ölüm döşeğinde, "Kardeşinizi buluncaya kadar mücadelenizi sürdürün" vasiyetinde bulundu.

Jandarma Genel Komutanlığı, Aydın Şahin'in otel işletmecisi ağabeyi Ali Şahin'e 8 Mart 2000 tarihinde yazı göndererek, "Gaiplik davası açıp, sonucunu bize ulaştırdığınız takdirde kardeşinizi şehit sayıp size maaş bağlayabiliriz" dedi. O sırada sağ olan baba Şahin ise "Maaş değil, oğlumu istiyorum" yanıtını verdi. Diyarbakır'da 24 Mayıs 1992 tarihinde yayınlanan Ülke Gazetesi'nde, `Taşdelen Karakolu baskınında, gerillalara esir düşen askerlerden haber var' başlığıyla haber yayınlandığını, ayrıca kardeşinin `İyiyiz, ailemize kavuşmak istiyoruz' mesajıyla, kampta çekilmiş fotoğraflarının yer aldığını belirten Ali Şahin şunları söyledi:

"apo'da o kamptaydı. Yine 24 Temmuz 1992 tarihinde gündem gazetesi'nde kardeşimizin kampta çekilmiş fotoğrafı ve `pkk, elindeki esir erler için değiş tokuş istiyor' başlıklı haber yayınlandı. Kardeşimin hayatta olduğunu umudunu hala taşıyorum. Geçen yıl kasım ayında AKP'li Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk'e kardeşimle ilgili tüm gazete haberleri, Kızılhaç'ın mektuplarını, Jandarma Genel Komutanlığı'yla yapılan yazışmaları bir dosya halinde sunarak, meclis gündemine getirmesini istedik. Fakat hala bir yanıt alamadık. dtp milletvekilleri bir süre önce kaçırılan askerlerimiz için aracı olup pkk kampına giderlerken, benim kardeşimin akıbeti niçin sorulmadı? Devletimizden somut bir yanıt bekliyoruz."

Ali Şahin, devlet tarafından toprak sahiplerine verilen Doğrudan Gelir Desteğinin diğer üç kardeşiyle birlikte, Aydın Şahin'in Ziraat Bankası'nda adına açılan hesabına yattığını da söyledi.

Diğer kayıp er Engin Ekşi'den de bugüne kadar haber alınamadı.

Ensonhaber...
(Vatan)

Mehmet Kaynaklı
24-01-2008, 13:25
şu siyasetten oldum olası bişi anlamam ama bazı karanlık güçlerin bu milleti birbirlerine düşman yaptığı gibi kardeşte yapabilir kanısındayım allahu teala o karanlık güçlere hayalleri her neyse nasip etmesin