PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'de açıklanan enflasyon verilerine inanıyor musunuz?

umuter
09-02-2008, 21:21
Evet arkadaşlar anketimizin konusu bu hafta:
Türkiye'de açıklanan enflasyon verilerine inanıyor musunuz??

NOT: yorumlarda siyasi tartışmalara giren mesajlar büyük harflerle yazılan mesajlar silinecektir

konuyu saptırıp siyasi tartışma zeminine çeken üyeler uyarılacaktır şimdiden yorumlar için teşekkürler

umuter
09-02-2008, 21:24
ilk oy benden olsun ben inanmıyorum çünkü nasıl görmek istenirse öyle görülüyor malesef veriler
çünkü burada forumda bulunan çoğu arkadaşımız esnaf ve para hareketiyle çok içli dışlı o yüzden günlük hayatta harcamalrımız ve gelirlerimiz konusunda bi denge bozukluğu olduğu kanısındayım ben !!

Simba
09-02-2008, 21:29
Bende inanmıyorum gecen sene örnek vereyim 1 kg peynir 4.30 ytl idi şimdi ise 7.00 lira yani % 65 yakın zam veriler diyorki % 10 enflasyon var eger öyleyse peynirin kilosu 4.86 ytl olması lazımdı buna benzer nice örnekler üretebilirim

kucer06
09-02-2008, 21:30
Kesinlikle hayır.Sadece o kadar güzel rakamlarla oynayıp halkın gözünü boyamaya çalışıyorlar.

yakupyurt
09-02-2008, 22:06
bende inanmıyorum bunlar şeffah görünüp karanlığa itiyorlar türk milletini

yilmaz43
09-02-2008, 22:09
Pinpong topu,at nalı ile enflasyonu hesaplarsan ,tabi istediğin gibi çıkar.Asıl hesap çarşıda belli oluyor.

Mehmet Kaynaklı
09-02-2008, 22:13
bende inanmıyorum mesela geçen sene ve öbürki senelerde aldığımız bi örnek vereyim 18 lt lik yudum ayçiçek yağını 33 38 42 ytl ye alırdık şimdi ise 70 75 ytl :49: ye alıyoruz

ercanakman
09-02-2008, 22:14
bu anketi geçen hafta serkan kardeşimden rica etmiştim gerçi daha önce yapılmıştı ama son ocak ayı verileri yayınlanınca hatırlatma babında gündeme gelsin istedim sağolsunki anketi bu hafta foruma taşımız kendisine teşekkür ediyorum.
evet olayı siyasi platforma taşmadan ha bu iktidar ha diğerleri hemen hemen yıllardır türkiyenin bir gerçeğidir bu enflasyon verileri doğruluğuna inanmasakta yapacak fazlada bir şeyimiz olduğunu sanmıyorum zira istatistik olarak alına verilerin hiç birisi vatandaşın temel olrak kullandığı kalemleri içermiyor bu bir gerçek 2007 yılı başında 300 kuruşa satılan bir ekmek şu anda bağzı semtlerde 400 kuruş bağzılarında 450 kuruş olarak satılmakta işte enflasyonun baz alınması gereken kalemler fakir halkın en temel besin kaynalarından olmalıdır diye düşünüyorum.

Simba
09-02-2008, 22:21
evet olayı siyasi platforma taşmadan ha bu iktidar ha diğerleri hemen hemen yıllardır türkiyenin bir gerçeğidir bu enflasyon verileri doğruluğuna inanmasakta yapacak fazlada bir şeyimiz olduğunu sanmıyorum zira istatistik olarak alına verilerin hiç birisi vatandaşın temel olrak kullandığı kalemleri içermiyor bu bir gerçek 2007 yılı başında 300 kuruşa satılan bir ekmek şu anda bağzı semtlerde 400 kuruş bağzılarında 450 kuruş olarak satılmakta işte enflasyonun baz alınması gereken kalemler fakir halkın en temel besin kaynalarından olmalıdır diye düşünüyorum.
Görüşlerinize tamamen katılıyorum.Kim gelirse gelsin başa gercek enflansyon oranlarını yansıtacak kimse birşey demiyor

saraçTürk
09-02-2008, 22:25
inanmak çok zor

Kemal Turan
09-02-2008, 22:28
Şimdide olduğu gibi hiçbir siyası iktidar gerçek eflasyon rakamlarını açıklamıyorlar. Un çuvalının, tenis topunun, tuğla gibi olmaya nesnelerin girdiği eflasyonda gerçek ortaya çıkarmı. Halkın eflasyondan anladığı geçimi için gerekli olan maddelerdeki gerçek artışlardır.

wand
09-02-2008, 22:29
Piyasa ölü...

yusuf
09-02-2008, 22:43
Türkiyede ne doğruki enfelasyon doğru olsun

bulletfromhell
09-02-2008, 22:47
golf topu ve inşaat tuğlası gibi şeyleri hesaplarsanız enflasyon ( - ) değerlerde...ne güzel değilmi...gül gibi geçinip gidiyoruz...paramız değer kaybetmemiş hiç..üstelik değerlenmiş....selametle

işçi
09-02-2008, 22:48
valla çocuk bile yalan olduğunu biliyor doğru zamanında paramız vardı ama istediğimizi bulupda alamıyorduk şimdi herşey bu seferde para bulupda alamıyoruz bunu herkes biliyo zaten ankette doğruluyor ne diyelim tok acın halinden anlamaz

umuter
09-02-2008, 22:49
evet arkadaşlar bütün masraflarımız aşırı derece de yükseliyor ama elimize gecen para sürekli eriyor bu enflasyonun düşmesi ise !!!bıraksınlar enflasyon canavarı yeniden canlansın bari ?!?!

bulletfromhell
09-02-2008, 23:06
evet arkadaşlar bütün masraflarımız aşırı derece de yükseliyor ama elimize gecen para sürekli eriyor bu enflasyonun düşmesi ise !!!bıraksınlar enflasyon canavarı yeniden canlansın bari ?!?!
usta sizin fikrinizde olanların sayısı az değil...ancak bahsettiğiniz fikir 80 lerde ve 90 ların başında uygulandı...enflasyon 80 li rakamlardaydı,piyasada dönen likit miktarı çok fazlaydı...ancak o model 94 ekonomik krizi ve 99 daki görünmez krizden sonra tamamen terkedildi ve bugünkü modele geçildi...bugünkü modelde sıkıntı yaşamamak için tek yol var...üretim,yatırım ve istihdam...diyeceksinizki bu dediğin 3 şey her sistem için gerekli,..doğrudur ancak bu sistemde elde olan sınırlı 3 alternatiftir...başka çözüm seçeneği yok....selametle

cevher25
09-02-2008, 23:28
Bende inanmıyorum gecen sene örnek vereyim 1 kg peynir 4.30 ytl idi şimdi ise 7.00 lira yani % 65 yakın zam veriler diyorki % 10 enflasyon var eger öyleyse peynirin kilosu 4.86 ytl olması lazımdı buna benzer nice örnekler üretebilirim

evt arkadaşım sana aynen katılıyorum bu ülkede nasıl gösterirlerse ona inandırıyorlar:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :present: :present: :present: :present: :clap2:: :clap2:: :clap2::

tatu38
09-02-2008, 23:29
rakamlar neolursa olsun hepsi hikaye bize gazel okumasınlar halkın temel ihtiyacı olan ekmek,yağ,şeker,gaz,su vb busayılı ihtiyaç maddelerini hergeçengün 5-10 kişidaha alamıyor yada eksik alıyor alımgücüdüşüyor ama enflasyon değil bu böyle giderse 1 çanakla 1 çömlekten başka birşeye ihtiyaç duymuyacağız...

Admin
09-02-2008, 23:35
Ne olursa olsun ben inanmıyorum kendimden biliyorum enflasyon düşecegine giderek artıyor beyaz esya fiyatları düşmüş bundan millete ne hergun bizim halkımız esya yimiyorki bir ekmek olmuş kaç para elektrike zam gelecek diyorlar vs vs hiç konusamadıgımız bir ev teline 10 ytl sabit ucret öduyoruz bumu enflasyon düştügü

demir2768
09-02-2008, 23:40
ne alkası var milleti kandırıyorlar:angry8: :nono:: :46:

atacan35
09-02-2008, 23:40
kendilerinden başka birde halka sorsunlar enflasyonun kaç olduğunu

umuter
09-02-2008, 23:43
usta sizin fikrinizde olanların sayısı az değil...ancak bahsettiğiniz fikir 80 lerde ve 90 ların başında uygulandı...enflasyon 80 li rakamlardaydı,piyasada dönen likit miktarı çok fazlaydı...ancak o model 94 ekonomik krizi ve 99 daki görünmez krizden sonra tamamen terkedildi ve bugünkü modele geçildi...bugünkü modelde sıkıntı yaşamamak için tek yol var...üretim,yatırım ve istihdam...diyeceksinizki bu dediğin 3 şey her sistem için gerekli,..doğrudur ancak bu sistemde elde olan sınırlı 3 alternatiftir...başka çözüm seçeneği yok....selametle
ssana katılıyorum üstad ama şimdi ki uygulanan enflasyon politikasında yapılan olay üretim yatırım istihdam üçlüsünü kullanmak yerine piyasadki parayı çekmekle çözülmeye çalışılıyor şöyle ki:memura, emekliye ,işçiye zam verilmiyor maaşlarında hal böyle olunca ister istemez herkes harcama bütçesinde bir kısıtlamaya gitmek zorunda kalıyor ve haliyle mal satamayan esnaf ise fiyatları geri çekmek zorunda kalıyo aslında bu gerçek enflasyonun düşmesi anlamına gelmez çünkü denemesi bedava 2 ay maaşlara zam yapılsın bak o zaman arz talep dengesi nasıl değişecek ve piyasadaki aşırı hareketlilik hemen fiyatların yükselmesiyle enflasyonun da artışına sebebp olacak o yüzden bu politikayı daha iyi gözden geçirmesi lazım ekonomiyi yönetenlerin

bulletfromhell
09-02-2008, 23:45
Ne olursa olsun ben inanmıyorum kendimden biliyorum enflasyon düşecegine giderek artıyor beyaz esya fiyatları düşmüş bundan millete ne hergun bizim halkımız esya yimiyorki bir ekmek olmuş kaç para elektrike zam gelecek diyorlar vs vs hiç konusamadıgımız bir ev teline 10 ytl sabit ucret öduyoruz bumu enflasyon düştügü
aslında ortada olan şey çok komik gelebilir ancak basit bi kelime oyunundan ibarettir...enflasyon dediğimiz şeyin sözlük anlamı şudur ; bir şeyin haddinden fazla olması ve değerinin azalmasıdır....bu tanıma bakarak istatistik kurumunun verileri doğru denilebilir...çünkü şu an piyasada dönen Türk parası miktarı çok az...dolayısıyla döviz ve diğer yatırım araçlarına talepte haliyle düşük...ne oluyor bu durumda??? Türk lirası döviz ve diğer şeylerin karşısında sanal olarak değerli duruma geçiyor...çünkü piyasada -yani halkın cebinde- para az...dolayısıylada talep çok az...eğer ül***i yönetenler piyasayı rahatlatacak hamleler yapsalar -mesela para basmak gibi- işte o zaman görürüz enflasyonun ve faizin gerçek değerini...tahminen 2001 deki kara günleri mumla ararız...e peki bu bir kadermidir??şimdiki durum böyle,az önce bahsettiğim 80-90 lı yıllardaki serbest ekonominin getirisi 2 büyük kriz...ne yapılması gerekir peki???üretim,istihdam ve yatırım...başka çıkış yok...selametle

Simba
09-02-2008, 23:46
aslında ortada olan şey çok komik gelebilir ancak basit bi kelime oyunundan ibarettir...enflasyon dediğimiz şeyin sözlük anlamı şudur ; bir şeyin haddinden fazla olması ve değerinin azalmasıdır....bu tanıma bakarak istatistik kurumunun verileri doğru denilebilir...çünkü şu an piyasada dönen Türk parası miktarı çok az...dolayısıyla döviz ve diğer yatırım araçlarına talepte haliyle düşük...ne oluyor bu durumda??? Türk lirası döviz ve diğer şeylerin karşısında sanal olarak değerli duruma geçiyor...çünkü piyasada -yani halkın cebinde- para az...dolayısıylada talep çok az...eğer ül***i yönetenler piyasayı rahatlatacak hamleler yapsalar -mesela para basmak gibi- işte o zaman görürüz enflasyonun ve faizin gerçek değerini...tahminen 2001 deki kara günleri mumla ararız...e peki bu bir kadermidir??şimdiki durum böyle,az önce bahsettiğim 80-90 lı yıllardaki serbest ekonominin getirisi 2 büyük kriz...ne yapılması gerekir peki???üretim,istihdam ve yatırım...başka çıkış yok...selametle:present: :present:

metintennur
09-02-2008, 23:50
enflasyon değerlendirmesinde scooter ı bile koymuşlar. Millet sanki her gün scotter alıyor. Benzine bakalım. Geçen sene benzinin litresi 2.65 YTL ken şimdi 3.14 YTL. Ekmek 30 Ykr idi şimdi 40 Ykr. Bumudur enflasyonun düşük olması. Ya biz başka bir ülkede yaşıyoruz, Yada değerlendirme yapanlar Norveç kriterlerini ale alıyorlar... Neyse allahım hepimize yardımcı olsun

bulletfromhell
09-02-2008, 23:51
ssana katılıyorum üstad ama şimdi ki uygulanan enflasyon politikasında yapılan olay üretim yatırım istihdam üçlüsünü kullanmak yerine piyasadki parayı çekmekle çözülmeye çalışılıyor şöyle ki:memura, emekliye ,işçiye zam verilmiyor maaşlarında hal böyle olunca ister istemez herkes harcama bütçesinde bir kısıtlamaya gitmek zorunda kalıyor ve haliyle mal satamayan esnaf ise fiyatları geri çekmek zorunda kalıyo aslında bu gerçek enflasyonun düşmesi anlamına gelmez çünkü denemesi bedava 2 ay maaşlara zam yapılsın bak o zaman arz talep dengesi nasıl değişecek ve piyasadaki aşırı hareketlilik hemen fiyatların yükselmesiyle enflasyonun da artışına sebebp olacak o yüzden bu politikayı daha iyi gözden geçirmesi lazım ekonomiyi yönetenlerin
e zaten sıkıntı orada...herkes palyatif tedbirlerle günü ve kendini kurtarma çabasında...işte o yüzden ,tekrar rahmetle anıyorum, Atatürk bu ül***e gelmiş tek liderdir...ülke kocaman 2 tane savaştan çıkmış,elde yok avuçta yok,bunlara rağmen kesin ve kalıcı kararlar alarak 10 küsur yılda bu ülkenin altyapısını baştan aşağı kurdurmuştur..sadece alt yapı değil yapılan birçok yatırım var o günlerde..yabancı sermayeye ihtiyaç duymadan,kimseye el açmadan banka bile kurulmuş o günlerde...o zamanki iktisadi şartlar bugünkülerle kıyaslanamayacak ölçüde dibe vurmuş,sıfırı tüketmişken bunlar yapılmış...büyük işleri büyük insanlar başarır....:wave:

cetindeniz
09-02-2008, 23:58
Bu ahayat pahalılık ortamında verilen rakamlara hiç inanası gelmiyor

kucer06
10-02-2008, 00:03
Şu evet diyen 16 kişiyi merak ediyorum.Ya herhalde sırça köşklerde oturuyorlar ya Türkiyede yaşamıyorlar yada partizanca davranıyorlar.Fikirlerini söylemek gibi bir medeni cesaret gösterselerde onlarıda anlasak.

isel
10-02-2008, 00:05
enflasyonu(AK)göstermeye çalışıyorlar.malesef kap kara.dükkan kiralarımızı ödeyemiyoruzzzzzz.

1970divrigi
10-02-2008, 00:06
İnanılacak rakamlar vermiyorlarki inanalım.Bence enflasyonun inip inmediğini anlamanın en güzel yolu bugün 10 ytl ile yaptığım alışverişi bir daha ki rakamlar açıklandığında 10 ytl den aşağıya alabiliyorsam doğrudur derim.Kaldı ki daha bu güzel ülkemizde ben buna hiç rastlamadım

alperen
10-02-2008, 00:20
inanılacak birşey değilki inanalım

zabataygatör
10-02-2008, 00:56
:45::45:

atmaca28
10-02-2008, 01:03
hiç satılmayan mallar ve baz alınan örneklerin alakasızlığı ...... enflasyon tek haneli güldürmesinler adamı yahu.,,,,,,

Aragorn
10-02-2008, 01:07
yaw kardeşim 3 kuruş para bulamıyoruz şu günler bu palavralaramı inanacağım

anıl011
10-02-2008, 01:59
Gerçek enflasyonu yansıtsalar işçiye memura ne diyecekler o zaman?

HCakir
10-02-2008, 02:17
Slm

Arkadaşlar bende inanmıyorum rakamlar oynayıp göz boyamaya çalışıyorlar fakat memleketin hali aç insanlar,işsiz insanlar kol geziyor ve enflasyon iyiye doğru gidiyor bunların hepsi düzmecedir. :nono:

ramiz
10-02-2008, 02:26
bende sizlere katılıyorum inanmıyorum bu duruma çok üzülüyorum iyiye gitmiyor maaşlara 3 kuruş zam geliyor halkın gerekli ihtiyaçlarına 15/ 20 geliyor.

fuatgo
10-02-2008, 05:06
inanmıyorum doğalgaza %15 dediler bu ay geçen aya göre %50 fazla ödedim yakıt tüketimi hemen hemen geçen ayla aynı

eroll
10-02-2008, 09:18
tamamen oyalama nerede var % 8 enflasyon bir etrafımıza bakalım....

hallederiz
10-02-2008, 12:03
ben inanmıyorum oradaki ürünlerin çoğu kullaanılmayan ürünler

fakara
10-02-2008, 12:43
daha öncede yalan idi şimdi aynen devam.

sakir
10-02-2008, 12:50
8 şubatta Aralık ayı sanayide büyüme endeksi yayınlandı beklenti +4,2 gelen -1,4 nasıl güvenirsin verilere.

engin
10-02-2008, 13:50
inandırıcı değil saygılar

konnektör
10-02-2008, 14:27
Kesinlikle hayır.Sadece o kadar güzel rakamlarla oynayıp halkın gözünü boyamaya çalışıyorlar.

El insaf be arkadaş bunların boya fabrikasımı varda bu kadar gözü boyuyorlarda boya bitmiyor. demezlermi adama hiç birşey yapmasalar hırsızların elini devletin cebinden ceksinler bu memleket kendi kendini toparlar.eflasyonda hızla düşmekte öyle boşluklar kolay dolmuyor eski yaralar ancak iyileşiyor.

yüksel39
10-02-2008, 14:40
:nono: Kesinlikle hayır... Bunu her şekide kendime göre ispat ederim ama burası ne yeri ne zamanı? Her koyun kendi bacağından asılır misali hayat akıp geçiyor. Allah zorda olanların yardımcısı olsun...:praying:

turkocigo
10-02-2008, 16:41
kesinlikle inanmıyorum.

sensi
10-02-2008, 18:06
vallaha beyler ben hiç inanmıyorum bunlar enfilasyonu sokaktaki taşların fiyatına göremi hesaplıyorlar taşın fiyatı bile arttı asfalt yapmaya yarıyor galiba kemal unakıtan bu işi hiç bilmiyor keşke maliye bakanı apdülatif şener olsaydı bende akp ye oy verdim ama caydım daha vermem ama bu iş böyle gider DEVEYE DİKEN TÜRK MİLLETİNE EZEN yaranırmış inşallah hayırlı insanlar gelir

baretta29
10-02-2008, 18:32
Merhaba arkadaşlar:Ben yabancı bir şirketin avrupa iş konseyi temsilcisiyim.
Bu ülkede yaşayan herkes bu sonuçların gerçek olmadıgını
kes biliyor.Ben sadece bu anketi açan üstad a şunu soruyorum devlet istatistik enstitüsü bu enflasyon artışını neleri baz alarak yaptıgını araştırıp buraya yazarsa o zaman işin ehemmiyeti ortaya çıkacaktır.Ben örnek olsun diye iki tanasini yazayım;
Çamaşır mandalı , tebeşir
gerisi ni siz artık anlayın,İnsanalrımız bilinçli olmadıgı sürece bu degerleri çok görecegiz.:tongue:

iboaydo
10-02-2008, 18:41
iyide yıllardır bu verileri die yapıyor yıllardır olumsuz veri çıkıyorken ne olduda veriler olumlu oldu yıllardır dogruyduda 5-6 senedir bu kurum verileri üfürmeyemi basladı.İnanırsınız inanmazsınız ama bu veriler kafaya göre olmuyor illaki dogruluk payı var bizim inanıp inanmamamız cokta önemli değil

wenli
10-02-2008, 18:47
bende inanmayom søyle søyleyim bulutlu bir havada günes gøzlügüyle dolasirsan durum ortada saygilar wenli

nasre
10-02-2008, 19:14
bende inanmıyorum çünkü doğru değil

izmirlim
10-02-2008, 19:18
neden bir devlet insanlarının gözüne baka baka yalan söyler .
dogruluktan bahsedenler bundan ödün vermeyenler bunun dogru olmadıgını bilmiyorlarmı. sadece kendi cıkar olguları ekseni etrafındaki dogrulara yönelikmi bütün emekleri vede calışmaları.
yazık cok yazık diyen bizler dogruları nasıl haykıracaz anket yaparak internette forumlarda yazı yazarak sesimizi duyacaklarmı yoksa google arama motorlarında kaybolup gidecekmiyiz tercih sizin bizim degil hepimizin
gelecek kuşaklara hesap verebilecekmiyiz yoksa enflasyonist yalanları onlarındamı kulaklarına fısıldıyacaz saygılar

hasan01
10-02-2008, 19:46
inanılacak gibi deyil,paz<arı gezipde hesaplasalar ya.

madoc23
10-02-2008, 20:25
arkadaslar inanıyorum enflasyon düşmüş olabilir ama milletin alım gücü yok money yok millette enflasyon sıfır olmuş(olması imkansız)para olmadıktan sonra ne işe yarar?

radikal
10-02-2008, 20:52
arkadaşlar şu çinliler sayesinde bazı ürünlerin fiyatlarında düşüş oldu hükümet bu ürünlerin fiyatlarından yola çıkarak enflasyonu düşmüş gibi gösteriyo.

ozer5
10-02-2008, 21:03
inanmıyorum

ozturk25
10-02-2008, 21:35
Bende sizin gibi düşünüyorum arkadaşlar.

alusta
10-02-2008, 21:55
Kayserili demiş ya; "2 kere 2 kaç eder?" siz kaç etmesini istersiniz?
Enflasyon hesabı da öyle..

ibalaban
10-02-2008, 22:04
Çünkü onlar enflasyonu tuz,kibrit ve buz fiyatlarına göre ayarlıyorlar. Allaha şükür herkesin bunları alım gücü var.

yusufucar
10-02-2008, 23:43
yazın domates kışın lahana ile hesap yapılırsa böyle cıkar

kanberoğlu
11-02-2008, 00:17
önü başka ardı başka. inan inanabilirsen. ben inanmıyorum şahsen. saygılar.

emmi
11-02-2008, 00:37
Arkadaşlar, eflasyon sepenin içindekilere bir bakın, milleti iktidarların nasıl keriz yerine koyduklarını anlarsınız. Daha önceleri çalı süpürgesi filan vardı. DİE utandığından buna benzer birkaç kalemi çıkardı. Ama dinamit lokumunu çıkarmadı. Çünkü bizim millet sabah kahvaltısına dinamit lokumu olmadan asla oturmuyor. Onsuz karnı doymuyor. Zaten önceleride evleri çalı süpürgesiyle süpürüyordu hanımlar. Velhasıl bizi yönetenlerin hepsi gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorlar. Medyada bizleri ikna etmek için sağolsunlar geceli, gündüzlü çalışıyorlar gariplerim. Di mi ama?
Saygılar.

Model_Gürcan
11-02-2008, 01:51
arkadaşlar inanmıyosanız inanmayın ben 37 yaşındayım hayatım boyunca böyle enflasyon rakamı görmedim %80 lerden buralara gelmek bazı kişileri rahatsız ediyor herhalde kimse gocunmasın saygılar

oynak
11-02-2008, 01:55
Evet inaniyorum.
Inan mayacak ne var ki?
daha önceki insanlara inandinizmi allah askina simdi??
Gercegi konusalim.
Ben Türkiye'de kalmiyorum ve oy kullanmiyorum.
Ama geçmis senelere ve hükümetlere bakilirsa bu daha saglama benziyor.
Bence inanmali millet.
güvence vermeli.
Kime güveneceksiniz?
selamlar.

tsumatrax
11-02-2008, 02:35
Türkiyedeki enflasyon verileri aldatmacadır.D.İ.Enstitüsü memurları amirlerinden korkularına gerçek fiatları hiçbirzaman yansıtmamakta veya gaile alınmamaktadırlar.selam ve sevgilerimle

elektrosel
11-02-2008, 03:03
acıklanan enflasyon oranlarına inanamıyorum.vergiler otomatik birkereye ömahsus artarsa..elektrik zammı %30 yakın..faturalar gelince toplamına bakın.çinmalları geldi.ucuz kalitesiz mallar arttı.ucuz olması alım gücünü artırmış gibi oldu.insanlarda..kıredilerle vakit gecirdigi icin simdilik..hayat güzel.ilerdeki enflasyon...cok yüksek....

nusret02
11-02-2008, 09:13
ben inanıyorum çünkü fiyatlar yerinde sayıyor

memik
11-02-2008, 09:46
benim merak ettiğim enfilasyos rakamlarının belirleneceği ürünlerini kim belirliyor insanların temel ihtiyaç ürünlerinin olması gerekmez mi? açıklanan rakamları ya kendileri için açıklıyorlar yada pazara markete çıkmıyorlar. yada beleş yaşıyorlar.doğrusu inandırıcı bulmuyorum.

virego1100
11-02-2008, 10:13
bu ülkede yaşanan olaylara inanmak o kadar zorki bunada inanmadım. ama yapacak bir şey yok ipleri eline almış birileri oynatıp duruyorlar bizi tıpkı kukla gibi. AMA BİRŞEYİM FARKINDA DEGİLLER BURUNLARI UZUYOR.BU ARADA HEPİNİZE GÜNAYDIN.

osmann
11-02-2008, 10:21
adam enflasyonun gerçek değerini yazarsa en az o kadar asgari ücrete zam yapması gerekeceğini bilir.
eee o kadar zam yapamıyorsa ne yapacak? tabiki gerçeğini yazmaz...yazamaz...
öyle değilmi? yüzde 8 enflasyon dedi. yıllık yüzde 9 zam yaptı. 5+4 olarak...
enflasyona %30 veya 40 dese idi ne olurdu?
birde bunu kılıfına uydurma var. artık millete açık açık yalan söylenemediği için kişilerin asli besin kaynaklarını değil de abuk subuk malları göstererek enflasyonu belirleme yoluna gidiyorlar. uyanıklar. şimdi size cumhuriyet tarihinde en büyük zammı şu parti yaptı diyeceğim ama particilik olacağı için demiyorum....1997 de oldu diyeyim sadece...
selametle...

yafes
11-02-2008, 11:09
rakamlar doğrudur ama bu rakamlar hesap edilirken baz alınan kalemlere dikkat etmek gerekir.

atii
11-02-2008, 11:48
dalga gecıyorlar bızımle resmen

teknokolik
11-02-2008, 12:30
arkadaslar enflasyon sadece bir malın fiyatındaki artışa bakmaz bütün malların fiyatlarındaki artışın ortalamasıdır ve türkiyede enflasyonu tüik hesaplar bağımsızdır oke
yani ölcülen enflasyon rakamları doğrudur..

kurt1972
11-02-2008, 13:47
hayır..hayır..hayııırrrr
milleti kandırmacadan öte bişey değil...
bizim kafamız neden sürekli
ib... ve şeytanlığa çalışıyor...ha ?
neden ?..denen?...nedeeeennn?
biz türklere özgü bişey mi...ha?

savas11300
11-02-2008, 14:25
inanmıyorum.:46:

bulent_cimen
11-02-2008, 16:23
hepsi yalan hükümet enflasyon sepetini işine geldiği gibi dolduruyor dolayısıylada hep düşük çıkıyor halkın gerçek enflasyonu aslında bir yerde saklanıp hep uygun gösteriliyor.Bu bugünkü hükümet için değil gelmiş geçmiş tümü içinde geçerli.

ayran
11-02-2008, 16:54
inanıyorum 2-3 sene mazota zam gelmedi...:)

dokdor
11-02-2008, 18:15
Bende inanmayanlardan birisiyim. 6ay önce32YTLye aldığım 18kglık sıvı yağ şu anda 58 YTL. Haydi gelde inan şimdi. SLM.

marangozcuke
11-02-2008, 19:23
bana göre istedikleri enflasyon rakamlarını açıklıyorlar.

umuter
13-02-2008, 22:45
ankete göre görünen o ki:ülkemizde bu tür verilere itibar edilmiyor çünkü inandırıcılık derecesi düşük

vendeta
13-02-2008, 22:48
bende asla inanmıyorummmmmmmmmmmmmmm

hayaliisim
14-02-2008, 01:15
Beyler eskiden Benzine gelen zam % si aynen enflasyona yansıyordu şimdi %0,1 bile etkilemiyor.Rakamlarla oynarsan ve at nalı,gaz laması camı fiatları ile enflasyon hesabı yaparsan artmasını değil düşmesini beklemeliyiz.Hesap bu kadar basit.

Simba
16-02-2008, 16:49
Konuya katılan tum arkadşalarımıza teşekkurler anket kapanmıştır..