PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eğitimde Napolyon Formülü...

ahmeTTaşar
11-02-2008, 13:29
Eğitimde Napolyon Formülü...

Only the registered members can see the link
EĞİTİMDE NAPOLYON FORMÜLÜ
Para...
para...
para...

AKP iktidarı yüksek öğrenimin de özelleştirilmesi için düğmeye bastı.
Uygulama eğitimi paralı hale getiriyor.

ÜNİVERSİTELERİN özelleştirilmesine yönelik faaliyetleri yapabilmesi amacıyla idari yapısı yeniden düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların yaygınlaştırılmasını teşvik edecek. MEB’in aldığı bir diğer tedbir ise öğrencilerin “yükseköğretimin finansmanına daha fazla katılımını” hedefliyor. Bu amaçla öğrencilerden alınan harçlarda da önemli bir artışa gidilmesi planlanıyor. ‰8’de

Yükseköğrenimi öğrenciler
finanse edecek
AKP iktidarı, özel okulların yaygınlaştırılması, vakıf üniversitelerinin yükseköğretimdeki payının artırılması ve üniversite öğrencilerinden alınan harçların yükseltilmesini planlıyor.

AKP hükümeti, üniversitelerin de özelleştirilmesi için düğmeye bastı. Açıklanan 2008 Yılı Tedbir’lerine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) idari yapısı yerinen düzenleniyor. MEB eğitimin geliştirilmesi amacıyla özel okulların yalgınlaştırılmasını teşvik edecek. MEB bu yönde, özel örgün eğitim veren kurumların teşvikine yönelik 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda gerekli düzenlemeler yapacak.

Özel sektöre arsa tahsisi
Ayrıca okul yapımında kamu-özel işbirliğine gitmeyi planlayan MEB, özel sektörün okul açması için arsa tahsisi, vergi indirimi, ve sübvansiyon gibi teşviklerden yararlanmasını sağlayacak. Milli Eğitimi Bakanlığı, vakıf üniversitelerinin yükseköğretimdeki payını artırmak amacıyla da vakıf üniversitelerine sağlanan teşvikler kapsamında arsa tahsisini kolaylaştırılacak ve mali desteklerini artıracak. MEB, özel üniversite kurulmasına olanak sağlayacak gerekli mevzuat değişikliklerini de yapacak.

Harçlar artacak
Geçen hafta Resmi Gazete’de de Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanmış ve üniversitelerin kurulması kolaylaştırılmıştı. MEB’in eğitimin geliştirilmesi yönünde aldığı bir diğer tedbir ise öğrencilerin “yükseköğretimin finansmanına daha fazla katılımını” amaçlıyor. Bu amaçla öğrencilerden alınan harçlarda da önemli bir artışa gidilmesi planlanıyor. Buna karşın MEB, bankaların devlet güvencesi altında ekonomik gücü olmayan öğrencilere eğitim kredisi sağlaması yönünde de bir çalışma yapıyor. Çalıma içerisinde kredilerin geri ödemesinin belli bir gelir seviyesine ulaşıldıktan sonra yapılmasına yönelik bir düzenleme de bulunuyor.

(ANKA)

İlk işareti YÖK
Başkanı verdi
Üniversİtelerİn paralı olmasını ilk kez YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan dile getirmiş ve mali bağımsızlığı savunmuştu.

YÖK Başkanı Özcan:
Üniversiteler paralı olmalı

Only the registered members can see the link

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “Üniversitelerin mali bağımsızlığı için paralı hale gelmesi gerekiyor. Devlet üniversitelere vereceği parayı öğrencilere vermeli” demişti. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “Üniversitelerin her türlü bağımsızlığa kavuşması için bu gereklidir. Özellikle mali bağımsızlığa kavuşması için gereklidir. Devlet parayı üniversiteye veriyor. Üniversitenin bütçesini zenginleştiriyor. Üniversitelere verilen para burs olarak öğrencilere verilse, ihtiyacı olan her öğrenci bu burstan yararlansa, parası olan öğrenci okul parasını kendisi karşılasa olmayan ise devletten burs alsa bu daha iyi olur” diye konuşmuştu.

Yeniçağ...
(Anka)