PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Receiver Firmaları Yazılım Vermek Zorundamı?

Admin
23-02-2008, 16:05
Bu hafta yine forumumuzun gundeminde olan emu yazılımlarının bazı firmalarca yapılmaması ve geciktirildigi yonundeydi.

Herkes birşey söyluyor bende gecen bir konuda anket yaparız demiştim Ve tum uyelerin firma karalaması yapmadan genel eleştiri boyutunda mesajlarını bekliyoruz.

Anketimiz yine bir hafta sürecektir.

HCakir
23-02-2008, 16:07
Tam bizlik bi anket olmuş teşekkur ederiz..

Cihazı satarken söz veriliyor,ama daha sonra balon sönüyor..Kalietli firmalar en eski cihazına bile yazılım çıkarır...

:):)

sakarxa
23-02-2008, 16:15
bencede satana kadar sürekli güncel yazılım falan ondan sonra sistem değişti

ahmeTTaşar
23-02-2008, 16:16
rekabet etmek istiyorlarsa çıkarmaları lazım yeni receiver satabilmeleri açısından.

kucer06
23-02-2008, 16:20
Evet vermeli bu satış sonrası servis hizmetidir.O zaman eve alınan beyaz eşyalar ve hatta arabalar içinde servis hizmeti verilmesin olurmu hiç.

ultra-mehmet
23-02-2008, 16:20
bence vermeli...

harputlu2332
23-02-2008, 16:21
Rant ve Çıkar Peşindeler, Ben Son İki Yılda 3 Tane değiştirdim... Şimdi Bir Receiver'a En Az 5 yıl Yazılım Çıkarmaları Şart...

Konuyu Açan Arkadaşlara Teşekkürler.

dayı83
23-02-2008, 16:27
malını satıyorsan yazılımınıda vereceksin

ta2ey
23-02-2008, 16:44
Bence de firmalar yazılım vermeli... Ancak anket " ZORUNDA MI? " şeklinde sorulduğu için ben HAYIR oyunu kullandım.

Nedenine gelince:
Hepimizin bildiği üzere Receiver'lar Uydu yayınlarını almak maksadıyla kullanılır ve cihaza yüklenen firma yazılımları YASAL yayınları almaya uygundur.

Cihazlara yüklenecek ve yasal abonelikleri olmayan yayınların izlenmesine olanak tanıyan EMU yazılımlarını üretici firmaların çıkarması ve güncellemesi gibi bir ZORUNLULUK olacağına inanmıyorum. Hatta EMU yüklenen bir cihazı garanti kapsamından bile çıkarıyorlar !

Netice itibariyle tüm cihazlar teknik imkanları ölçüsünde yasal yayınları alma kaabiliyetinde oldukları sürece , üretici firmaların yeni yazılım güncellemesi yapmak gibi bir zorunluluğu olamaz.

Tabii bir kullanıcı olarak şifreli yayınları çözebilen ve değişiklikleri kısa sürede yazılımlarına yansıtabilen firmaların cihazlarını tercih ederim. Ancak hiç bir zaman firmaların Yasadışı bir uygulamayı sürdürmeleri gerektiğini düşünmüyor ve beklemiyorum.

Simba
23-02-2008, 16:46
Bence de firmalar yazılım vermeli... Ancak anket " ZORUNDA MI? " şeklinde sorulduğu için ben HAYIR oyunu kullandım.

Nedenine gelince:
Hepimizin bildiği üzere Receiver'lar Uydu yayınlarını almak maksadıyla kullanılır ve cihaza yüklenen firma yazılımları YASAL yayınları almaya uygundur.

Cihazlara yüklenecek ve yasal abonelikleri olmayan yayınların izlenmesine olanak tanıyan EMU yazılımlarını üretici firmaların çıkarması ve güncellemesi gibi bir ZORUNLULUK olacağına inanmıyorum. Hatta EMU yüklenen bir cihazı garanti kapsamından bile çıkarıyorlar !

Netice itibariyle tüm cihazlar teknik imkanları ölçüsünde yasal yayınları alma kaabiliyetinde oldukları sürece , üretici firmaların yeni yazılım güncellemesi yapmak gibi bir zorunluluğu olamaz.

Tabii bir kullanıcı olarak şifreli yayınları çözebilen ve değişiklikleri kısa sürede yazılımlarına yansıtabilen firmaların cihazlarını tercih ederim. Ancak hiç bir zaman firmaların Yasadışı bir uygulamayı sürdürmeleri gerektiğini düşünmüyor ve beklemiyorum.
:45: :45:

MUTAF
23-02-2008, 16:47
tabikide yazılım desteği verilmeli. malı satarken hiç biri demiyor bu malın yazılım desteği yoktur diye. hepsi vardır diyor. 3 5 ay sonrada destek kesilince enayi yerine koyulmuş oluyor müşteri. ama şahsen ben reciverimden memnunum. sürekli istediğim yazılım - k.y vs bulabiliorum forumumuzdan.

ama şifre çözme vs.. tabikide vermeyebilir.

bengimuzik
23-02-2008, 16:57
Sayın Üstadlar Anket Çok İyi Fakat Bana Biraz Acımasızca Gibi Geldi Yani Zorunlu Kılmak Gibi , Yazılım Vermeli mi Vermemelimi Diye Olsyadı Daha İyi Olurdu Gibime Geliyor..
Tabiki Son Söz ustaların Her Kese Selamlar.

mustafa30
23-02-2008, 17:02
bence ankete gerek varmı kaon bortd lu cihazlar açık ara....................

hayatiki
23-02-2008, 17:13
bende yazılımın verilmesinden yanyım

bilgin
23-02-2008, 17:46
bence vermeli ama zorunda da değil

ayan
23-02-2008, 18:12
Ben bu firmalardan birşey anlamadım. cihazı satarken ballandıra ballandıra anlatıyorlar. hatta bazı kanalların 10 yıl garantili olduğunuda söylediler, o kanallar 6 aydır yok. niye sözlerinin arkasında değiller,?

engin
23-02-2008, 18:25
bence vermeli

nyasar
23-02-2008, 18:26
rekabet için gerekli devamlı cihazının arkasında olan firmalar marka olur müşterilerinin güven duymasını sağlar

digital murat
23-02-2008, 18:43
vermelerei lazım yazılımları

leyla
23-02-2008, 19:18
bana göre...
--yazılım vermek zorunda değiller. ( "e.m.u" yazılımı)
--makinanını sorunlarını giderecek yazılım vermek zorundalar.

bulletfromhell
23-02-2008, 19:22
zorunluluk diye bişey olmaz...ancak müşteri çekebilmek ve onu elinde tutabilmek için bu desteği sağlamaları kendilerinin menfaatinedir... :wave:

olesker
23-02-2008, 19:27
Ben cihazı aldığımda emu diye bişey yoktu öyle bir tahhüttede bulunulmadı onun için vermek zorunda değil. (Bence)

atakan2007
23-02-2008, 19:42
Satasıya kadar değil, herzaman destek verilmesi gerekir.

sarhoş
23-02-2008, 19:51
afedersiniz sözüm meclisten dışarı satana kadar maymun oluyorlar

nuriaksoylu
23-02-2008, 19:51

Nedenine gelince:

ARKADAŞIM İYİ ACIKLAMA YAPMIŞ TŞKLER
AMA CİHAZININ SATILMSAINI İSTİYOSA YAZILIM DESTEGİ VERİRSE OLUR DERİM TŞK SAYGILAR:nono::

ruzgarm
23-02-2008, 19:54
Ürünü Satmasını Nasıl Biliyorlarsa Yazılım ve Desteği Vermek Zorundalar

hallederiz
23-02-2008, 20:53
cihazı satıyorsa yazlım desteğinide vermeye mecbur

aslan1
23-02-2008, 21:29
ustalar öncelikle hepinize saygı ve sevgilerimle öncelikle merak ettigim biz bumakinaları neden alıyoruz kanal seyretmek için programsız kanal seyredilirmi bazı fta kanallar da donma oluyor hemen yazılım çıkıyor mesela ensorunlu makina sunny 9000 serisi buna bile anında sorun düzeltici yazılım çıkıyorda neden bazan duyuyorum 1030 vb makinalara yazılım verilmiyecek ya ustalar bunu anlamıyorum madem öyle firma lar böyle yapıyor bumakinaların nasıl olsa garentisi yokmu ustalar makinaları hep beraber garentiye gönderlim 100 lerce 1000 lerce aynı anda nasıl olur acaba saygılar

AYGEZEGEN
23-02-2008, 21:29
evet bencede vermesi lazım

spil45
23-02-2008, 21:40
madem cihaz cıkartıyorlar cihazlarının yani markalarının arkasında durmaları gerekir bu hem kullanıcı için hem kendileri için gerekli

mesut_um
23-02-2008, 22:01
mecbur değil ama receiver'ı satmak için yazılım çıkarmak ve yenilik yapmak zorundadır.yoksa rakibleriyle rekabet edemezler.yok olup giderler.

emrahelektronik
23-02-2008, 22:12
Eğer bu cihazları satıp veya bizim gibi esnaflara sattıracaksa bu cihazı arkasında durup yazlım desteğini verebilmeli yok eğer yazılım desteği veremiyecekse bu cihazları bence zor satar her şey esnafın elinde ilk önce tüketici esnafa veya bu işi yapan ustaya soruyor usta ben bir recever almak istiyorum hangi cihazı tavsiye edersiniz o ustada müşterisi ile arası açılmaması için elbette arakasında yazılım desteğini verebilen firmanın cihazını önerecek bu benim görüşüm ve ben bugüne kadar hep bu GOLMASTER cihazını önerdim ve müşterilerime kabul ettirip sattım şimdi ise işin içinden çıkamıyorum durmadan müşterilerle yazılım yüzünden tartışıp duruyorum yok bu cihazın neden yazılımı var da senin tavsiyen üzerine aldığımız cihaz elimizde kala kaldı şimdi ne yapacaz söyle bakalım tabiki söyleyecek bir şey bulamıyorum

lazer
23-02-2008, 22:17
tabiki yazılım desteği olması lazım yoksa satış yapamaz firmalar

wetin
23-02-2008, 22:28
rekabet için gerekli olduğuna inanıyorum

ayran
23-02-2008, 23:21
yazılım lazım
ilerlemesi için şart.
''Hep bana rabana'' olmaz.!!!

chris db
23-02-2008, 23:32
kesinlikle verilmeli bu artık bir zaruret vermek zorunda değil tarzından açıklamaları pek kabullenmek mümkün değil...sulh&saygı

yusuf
23-02-2008, 23:38
Tabiiki vermeleri gerekli satış yaparken yazılım sorun olmayacak diyerek satıyorlar

flower
23-02-2008, 23:53
kesinlikle vermelidir zaten kalite dedğimiz olayda bu noktada ortaya çıkıyor

cetindeniz
24-02-2008, 00:12
Bana sorarsanız vermek zorundalar neden derseniz satmak için yazılım veripde sonra yazılım desteğini çekmek biraz uyanıklığa kaçmak anlamında oluyor bu nedenden dolayı insanlarıda sadece para olarak algılamamaları gerekir

umuter
24-02-2008, 00:32
evet vermeleri iyi olur elbette ama bu bir zorunluluk değildir sadece satışlarını daha çok arttıran bir unsur olur

atmaca28
24-02-2008, 01:00
evet rekabette kaybetmek istemiyorsa yazılım hizmetini eksiksiz vermeli.....
bizim için ve kullanıcılar için değil,.

Simba
24-02-2008, 02:02
Firma yazılım vermezse piyasadan kaybolur gider.Bunun örnekleri sıralayabilirim starbox aciko-coship brıght vs vs diye gider

temel50
24-02-2008, 13:31
bence yazılım vermesi lazım

yudelikkaya
24-02-2008, 13:35
bir receıveri üretip satmak yetmez. sonrasında destek te vermeliler bence.

klausie
24-02-2008, 13:39
yani adı sanı bellı olmayan garantisi olmayan ve arastırmadan sakın rsv almayın hani su kampanyalı sansuı gibi olur simdi kartlısı99 ytl komik millete 600ytl sattılar zamanında ben 99 ytl yazılım desteklenen büsürü firma var firmada değil sorun alıcıda ucuz olsun demi

kendimbuldum
24-02-2008, 13:41
EVET TABİKİ VERİLMELİ YOKSA RECİVERİN NEANLAMI KALIR.TABİKİ ÖNCE YAZILIM İÇİN ALDIK.YAZILIMI GÜNCEL OLANI KULANIYORUZ ARKADAŞLAR:wave:

ugursan
24-02-2008, 13:42
Evet ama verdikleri vaatlerin basinda yazilim destegi var halki bu yonde yonlendirende satan sirketler dir herkes cok kanal izlemek icin aliyor simdi eskisi gibi yayinlari almak icin degil ve bu konudada bircok sirketin bircok vaatleri var ,tuketicigi bu yonde bilgilendirenlerde sorumludur bence..:49:

cebeci56
24-02-2008, 13:44
EMU yazılım desteği olmalı veya ne kadar süre destek verieceği satıştan önce açıklanmalı

morss
24-02-2008, 13:44
dreambox için böyle ankete gerek yok

onder
24-02-2008, 13:45
Firmalar eğer cihazı satarken bazı vaatlerde bulunuyorlarsa ticari ahlak açısından buna uymak mecburiyetindedirler diye düşününüyorum.Bildiğim kadarı ile her türlü hizmetin 10 yıl süre ile desteklenmesi gerekir.

robçumesut
24-02-2008, 13:46
arkadaşların söyledikleri herşey tam anlamıyla doğru.yani her şey malı satana kadar olmamalı.malı satıyorsan satış sonrası desteğini eksik etmeyeceksin.yazılımını ve diğer gereken ne varsa temin etmek zorundalar bence.bende GM 11400 var ama ne zamandan beri adam gibi bi yazılım çıkmadı.çıkacağını da sanmıyorum ama neyse belki bu konuda beni şaşırtan bi gelişme olur.tekrar tşk.

desperado64
24-02-2008, 13:49
bencede verilmeli yoksa digital cihaz almanın ne anlamı kalır.........

bywarm
24-02-2008, 13:49
arkadaşlarıma aynen katılıyorum dereyi geçene kadar resmen ayı ya dayı malı sattıkdan sonra ne halin varsa gör dergibi davranıyorlar bekleki satıcı firmanın gönlü olsunda yeni yazılım çıkarsın tabiki 3 veya 4 ay gibi kısa bir süre beklemek gerekiyor keiflerinin olması için:rtfm:

muharrem041
24-02-2008, 13:53
değerli dostlar cihazını satan firmaların yazılımlarını vermelerinden yanayım satıcı firmalar bu işi rant olsun diye yapıyor bilmeyen veya anlamayan vatandaşlardan devamlı menfaat elde ediyorlar yazılmalarını verirlerse en azından alan kişide kendisi yapmak zorunda kalır veya öğrenir ilginize teşekkür ederim

sarioglu32
24-02-2008, 13:54
cihazları saterken atıp tutarlar hizmete geldimi yan gelip yatarlar arkadaşlar bizimde haklarımız var ama bunları bilmiyoruz ben dahil araştırıp ögrenelim birlik beraberlik olalım bilen akadaşlar bizlere yol gösterin :(

bakican
24-02-2008, 13:58
WALLA tabi bu işin bide baska bi tarafı war simdi bu firmalara tps gibi kuruluslardan bi sikayet gelirse ne olur yanii bide bunları dusunursek yazılımları vermek istemeye bilirler ama sadece kanal listeleri gibiufak tefek yazılımlarla geciştirirler.

pencilvania
24-02-2008, 14:01
ben yazılıma bakmıyorum eğerki firmalar emu sistemini kabul etmiyorlarsa bu cihazlar nereden yüklenip mağazalara emulu geliyor yok bizim haberimiz yok diyorlarsa o zaman sorarım o firmaya ben 2 yaşında şekerle kanan çocuk değilim vatandaşın hiç işi kalmamış senin cihazların için emu üretip duruyor niye başka cihazlar değilde senin cihazına ...
Yani firmalar kabul etmesede kolları var sonuçta.gm 11000 serisi yüzünden prestij çok kaybetti en dayanıklı model 9000 serisinide kaybederse vay haline yinede emeği geçenleri sevgi ve saygılya anmadan olmaz teşiekkürler hepinize

_mercury_
24-02-2008, 14:02
slm arkadaslar nasılsınız umarım her sey istediginiz gibi olur //// bencede yazılım verırlerse cok daha iyi olur:tomato:

avci nurettin
24-02-2008, 14:05
firmalar yazılımverse onlar için daha iyi olur çünkü satıştan sonra hizmetin devam etmesi baska receiver satışları daha cok olur çünkü tavsiye edilir teşekkürler goldmaster 11400
cım:49:

uyan
24-02-2008, 14:05
selam hersekese bencede vermeli cogu arkadaslar yazillimi bol olan rezerve aliyor sonrada yok yazilim demek olmaz vede az parada vermiyoruz yani

yusufucar
24-02-2008, 14:09
aslına bakarsan yasal omayan bişeyleri vermek zorunda degilller ama yerli platformların haricinde yazılım verseler cok iyi olcakbenim fikrim böyle

hodbin812
24-02-2008, 14:11
bence yazılım vermek zorunda değil ama cihazlarını satmak için belirli bir süre yazılım veriyorlar

petaliza
24-02-2008, 14:16
cihaz alırken her zaman yazılım güncelleyen tek firma hyundai teknik hyd11000 neotion acık ara lider adamlar bazen günlük yazılım yayınlar tebrik ediyorum her modelinin güncel emusu mevcut elinde hyundai olanlar Only the registered members can see the link adresinden indirip yazlım yükleye bilirler

stjhons
24-02-2008, 14:27
bencede vermeli

olesker
24-02-2008, 14:44
iyide arkadaşlar ya yayıncı kuruluşlar emu ile izlenemeyecek sisteme geçerlerse ne olacak?
onun için heralde cihaz üreticileri emu yazılımı vermeğe zorunlu olamaz

ziya262
24-02-2008, 14:48
evet bencede verilmei

diyot
24-02-2008, 14:50
bencede yazılım vermeleri lazım:)

akbas100
24-02-2008, 14:52
Bende yazılım verilmesinden yanayım. Firmaların bunları aslında değerlendirmesi gerekir.

teraz34
24-02-2008, 14:56
evet doğru cihazı satmak için ne fırıldaklar çevirerek satmak için çaba sarf ederler
2 gün sonra cihazda bi
r sorun var deyin bakın yüz şekli tam bir maça papazı suratı malesev durum böyle bildiğin cihazı alacaksın oraya giderkende hiç anlamıyorsun imajını yaratın bak yukaruda belirtiğim şeyler nasıl start veriyor

levent1972
24-02-2008, 15:04
slm arkadaşlar tabiiki yazılım illegal normalde verilmemesi lazım firmalarda destek vermezse kimse cihaz satamaz bu tamamen satış olayı ticaret yapılıyor arz olmasa talep olmaz herşey karşılklı tabiiki benim fikrim bu herkese saygı duyarım fikirleri için herkese saygılar

pchastası
24-02-2008, 15:14
bence vermeliler.

yusufkirec
24-02-2008, 15:47
ustacım eline sağlık cok güzel konuya deginmişsin

me-ha
24-02-2008, 15:49
bence firmaların cihazlara emu yazılımı verme zorunluluğu yok.ama ben bir satıcı ve kullanıcı olarak yazılım desteği vermeyen bir firmanın cihazını ne satar nede kullanırım.aslında bu yazılım konusu firmaların cihaz satabilmesi için şart olan bir şey.

işçi
24-02-2008, 15:51
ortalama 20 yıldır uydu alıcısı satıyorum hiç bir zaman yazılım garantisi vermediler.son zamanlarda promosyon olarak sunuldu vermek zorunda değiller ama vermeleri satış açısından iyi oluyor tabi haklı olarakda hemen akla reklamı bol mk.lar geliyor ama şunu kabullenmek lazımherzaman ismi çok duyulan ürünler kalite anlamına gelmez biz burada kaybediyoruz işin kısacası hiç bir firma adına yakışır bir şekilde davranmıyor satana kadar...?

BUTUNE
24-02-2008, 16:26
bencede yazılım vermek zorundadır vermezse ne olur o cihaz biter

kavlak74
24-02-2008, 16:59
benimki next 2000cx ben bir sorun yaşamıyorum ileriki günlerdede yaşamıyacağımızı ümit ediyorum firmamıza teşekkür ediyorum

koleoglu
24-02-2008, 17:36
slm öncelikle böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim bence cihazların bilgisayar güncellemesi gibi güncellenmesi firmaların güvenirliliğini tastikler saygılarımla...

ukundakci
24-02-2008, 17:46

Nedenine gelince:

Kesinlikle düşüncelerimi tam olarak ifade etmişsiniz.Katılıyorum.

ateş77
24-02-2008, 17:54
bazı markalara beş veya 10 yıl garanti veriyorlar günümüzde teknoloji hergün deyişiyor yirmi senede versen en fazla kullanacagın iki üç yıl sonra modası geçiyor şimdi cihazlar uydudan kendi güncelliyormuş elimizdekileri çöpemi atıcaz tabiki firmaların yazılım vermesinden yanayım saygılar

hasan
24-02-2008, 18:22
ta2ey kardeşime katılıyorum

ekremyildirim20
24-02-2008, 18:22
yeni çıkan cihazları insanlar yüksek fiyata yazılım ve emüleri için alıyorlar. yazılım ve emü olmasa bir cihazı 20 yıl kulanırım. ne olsa hepsi fta kanalları çekiyor neden değiştireyimki.

zekigurbuz
24-02-2008, 18:26
Piyasada tutunabilmek için cihazlara her türlü yazılım desteği verilmek zorunda olduğunu düşünüyorum.
Verilmezse kişi başka bir cihaza yönelir.Umarım böyle bir durumda kalınmaz.Saygılar

MURATBEY
24-02-2008, 18:32
:( bencede vermeli ama nerdeeeeeeeeee

sahin47
24-02-2008, 18:33
satıcı firma yazılım vermek zorunda yoksa cihazları satılmaz.

koral
24-02-2008, 18:47

Nedenine gelince:

aynen katiliyorum:45:

optik burak
24-02-2008, 18:52
ustalar uyduları güzel satıyolar ve bir süre sonra yazılım yapmıyolar sonra bizler müşterilerle karşı karşıya geliyoruz saygılarım sunar kolay gelsin burak danışman

faruk1
24-02-2008, 18:56
benim göruüş neden eski cihazlara yazılım desteyi versinkı satarken siz bu cihazı alın bensize sürekli yazılım desteyi verecem diye kimse taahut vermiyor bizlerbile buciazları satarken al kardeşim bucıhaza sürekli yazılım desteyi vereceyiz diye bilirmiyiz tabiki hayır ohalde kendin için istemediyini üretici firmaicinde istemehakkın yok sanırım saygılar

wenli
24-02-2008, 18:58
sayin dostlar egerki bir firma gereken her destegi verecem diye insanlara søz vererek satis yaparsa o firma mecbur søzünün ardinda durmasi gerekmektedir malum yinede af edersiniz bazi firmalar sanki o søzü onlar degilmis veren elindeki malini satar satmaz kiviriyor ben yeni cihazimi alali bir sene bile olmadi oma servis durdu veya durduruldu ama reklam hala hic birsey olmamis gibi devam ediyor ama bir gercek var bu da tür milleti gereken cevabi her zaman oldugu gibi bu durumlarda da verecegini kimse unutmasin ne mutlu türküm diyene saygilar Only the registered members can see the link reklamlari dinleye bilirsiniz karari kendiniz verin

ahmetusta85
24-02-2008, 19:08
alırken nasıl bir düşünceyle aldığına bağlı bencede meçbur değiller ama hata v.b. şeyler kaynaklanan yazılımlar için olabilir.. cihazı satarken söz vermiyorlar ki.. yazılım çıkacak diye..

isel
24-02-2008, 21:32
bence verilmeli satış sonrası hizmettir.satarken bu cihazın yazılımı yoktur deseler.ozaman tamam.

ahmetcetin
24-02-2008, 21:33
eğer bu cihazlar yazılım desteğiyle,bu rekabet ortamında satılıyorsa o halde cihaz kullanımda kaldığı sürece yazılım desteğini sunmak zorundadırlar. unutmayalımki tüketici hakları denen bir kurumumuzda var. ya yazılım desteği yoktur diyecekler, yada yazılımı sonuna kadar desteklemeliler. bunu yapmıyan firmalarda bu ticaret ortanmında kaybolmaya mahkumdurlar.

resul1967
24-02-2008, 21:56
vermeli

irtar
24-02-2008, 21:59
Biz cihazı alırken ambalajında bile 5 yıl (xxxx) kanallarını acar yazıyordu ama daha 2 yıl geçmeden açmaz oldu 1 yıl daha emu yazılımı verildi ondan sonra destekde çekildi, Hepimiz bunun yasal olmadığını biliyoruz ama ürünü satarken sürekli yazılım desteği olduğunu söylüyorlar ve yeni modelin yazılım desteğini veren firma eski modelinden bu desteği esirgiyor, her 3 senede yeni cihaz alalım diye yapıyorlarsa yanılıyorlar ben şahsen bir daha bu şekilde davranan firmanın ürününü almam. Saygılar

emrahelektronik
24-02-2008, 22:00
Bencede tüm yazılım desteği vermesi lazım diyen arkadaşlara katılıyorum ayrıca şunuda söylemek istiyorum kimse alınmasın kimi arkadaşlar hiç bir firma cihazını satarken veya sattırırken yazılım desteği ni verecek diye vaat etmiyor işte buna katılmıyorum firmanın pazarlamacısı böyle söylemiyor yanlış anlaşılmasın ben goldmasterciyim sattığım tek marka ama işte böyle sorun olunca işin içinden çıkamıyorsun ve hem ben hem de müşteri üzülüyoruz olanda bize oluyor müşterinin güvenini kaybediyoruz her konuda

yüksel39
24-02-2008, 22:26
Tamamiyle sana katılıyorum dostum tebrikler. Doğru söze ne demeli???

plus007
24-02-2008, 22:28
Evet yazılım vermek zorunda

alper_canakkale
24-02-2008, 22:55
Elleri mahkum.. Malını satmak isteyen firma yazılım desteğinide sonuna kadar verecek. Mesala ben satarken bile müşteriye hep bu yüzden tavsiyelerde bulunup ona göre marka satıyorum.

serhat15
24-02-2008, 22:58
Valla firmaların ***fi bilir isterse yazılım desteği versin isterse vermesin destek verdiği sürece cihazı satılır destek vermedimi cihazı satılmaz yani paraya giden yolda yazılım desteği şart ülkemizde insanlar buna çok hevesli

aocelikkol
24-02-2008, 23:17
evet cihazı satıyorlarsa desteği de vermek zorundalar

turhan74
24-02-2008, 23:32
Ben kullanıcıyım.Yazılım desteği vermeli.Ama hani analogdan digital e geçtik bundan değişik bir formata geçersek gene yazılım desteği vermeliler.Güveni ve desteği artırması açısından

kayaskulls
24-02-2008, 23:32
Veren firmanın kazandığı bir ortamdayız. Bu yüzden firmalar yazılım desteği veriyorlar. Veren firmada kazanıyor. Satan memnun, alan memnun....

rasim28
24-02-2008, 23:51
Yazılım mutlaka verilmeli hatta emusuz geliştirme yazılımı
Ayrıca emulu güncel yazılım herkes hangini istiyorsa onu yükletmeli.
Genel olarak emusuz yazılımlar daha hızlı çalışıyor!

ihti
24-02-2008, 23:54
yazılım vermek zorunda degiller ama piyasayı markasını ilk defa duydugum recevırlara kaptırıyorlar bunun farkında olsunlar yeter

DJ VoLkAn
25-02-2008, 00:15
eğer malı satarken yazılım desteği yapılacaktır gibi açıklamalar yapılıyorsa yazılım vermek zorundalar..ama yok kardeşim biz yaazılınm desteği vermeyeceğiz böyle alacaksan al diyip satacaklarsa vermelerinde bir zorunluluk olmaz..sadece onların isteğine kalır.!

mehmetaslan
25-02-2008, 00:26
hocam yazılımı olmayan bir recever yağ tenekesinden farksızdır zaten üzerinde bir trofo var birde anakart.eskiden recever aldığımız zaman çeşitli modüllerimiz vardı :ranger: bunlarla çözmeğe çalışıyorduk ama şimdi doktorlarımız bu işleri çözüyorlar maşallah .iyi bir recever sürekli cihazı ile ilgilenen firmadır hep bir numaradır.yazılım sitelerinde zaten bellidir söylemeğe gerek yok.............işlerinizde başarılar hayırlı işler..........

f47xfenerli
25-02-2008, 00:27
hizmeti veren düdüğü çalar bu iş böyle yürüyor
çok büyük bir pasta bu usta hizmet verdiğin sürece
varsın malumunuz ismini vermede sakınca görmüyorum
ne oldu gm tamamen şiştiler bilinçli bir kişi bile almıyor
artık cihazlarını sistemi böyle lanse ettiler bize vermezlerse
piyasadan silinirler 2+2=4

mcbg66
25-02-2008, 00:32
yazılım cihazı güncellemek içindir eğer adamlar sana cihazı sattıysa seninle işi bitmiştir zaten sen cihazı aldıktan sonra o cihazın yeni çıkarır ve bir süre sonrada onun yeni versiyonunu çıkarır bu devam eder gider. bu yüzden cihazı satan firmalar sana cihazı sattıktan sonra yazılım desteğini verip vermemek o firmanın inisiyatifine kalmış olur ama bana kalırsa yazılım desteğini eğer firma üretime devam ediyorsa sürekli vermesi gerekmektedir.

white43
25-02-2008, 00:39
vermek zorundalar tabi. yazilim garantisi var diye markali cihazlar aliniyor. normal cihazlardan daha fazla para ödeniyor. öyle ise eski yeni bütün cihazlarına yazılım verecekler tabi ki.. saygilar..

elektrosel
25-02-2008, 01:03
firmalar yazılım destegi veriyor.fakat sifre cözecek yazilımı ister destekler..ister desteklemez..kendi insiyatifine..kalmıstır...burada bazı arkadaslar..fikirlerini belirtmekte..böyle bir konu acılmıs...bazı arkadasların..marka belirterek destekledikleri firmanın fabrikası..bile yok.fason olarak yaptırıyorlar. firmalar..devamlı ..modellerin büyük bir kısmını desteklerse..yasamaya devam eder. satısı artar güven saglar..cihazlarının arkasında oldugunu gösterir.sessiz kaldıkca kaldıgı sürede müsteri diger firmalara hemen kayar..öylede oluyor...karar fimaların...benim fikirlerimde böyle...anket icinde supersatforum yöneticilerinede tesekkür ederim..her zaman yerinde anket yapıyorlar...selamlar..

korali
25-02-2008, 01:34

Nedenine gelince:

acıklama için tesekkurler bende hayır oyu kullandım fakat cihazlar için yazılım verilmeli sebebine gelince tp update için verilmeli emu için değil bizim chazlarımızda (starsat) yazılımları devamlı güncel tutarız o yüzden yazılım desteği verilmeli

aykut025
25-02-2008, 02:57
ben bir çok cihaz kullandım bana göre sırası ile next/sunny/redline/yumatu ben bu cihazlardan başka sürekli destek olan başka cihaz görmedim şuan ise redline 100xve yumatu diamond var ikisindede problem yok
görüşüme gelince egerki yazılım verilmeyecek ise firmalar müşteriyi bilinçlendirmeli yada şu zamana kadar verilecek denmeliki insanlarda ona göre alsın veya almasın okadar farklı cihaz markası varki aslında tabanları aynı ama isimleri farklı olan insan(bilmeyen)kafası karışıyor
yani kısaca destegini ya şu zamana kadar verilir yada hiç verilmez diye söylemeleri lazım
düşüncesindeyim

Alfacı
25-02-2008, 03:27
hocam yazılımı olmayan bir recever yağ tenekesinden farksızdır zaten üzerinde bir trofo var birde anakart.eskiden recever aldığımız zaman çeşitli modüllerimiz vardı :ranger: bunlarla çözmeğe çalışıyorduk ama şimdi doktorlarımız bu işleri çözüyorlar maşallah .iyi bir recever sürekli cihazı ile ilgilenen firmadır hep bir numaradır.yazılım sitelerinde zaten bellidir söylemeğe gerek yok.............işlerinizde başarılar hayırlı işler..........

bende katılıyorum vermeliler yoksa okadar parayı neden istiyorlar ki?niye veriyoruz alırız ucuz bir cihaz olur biter onlarda işin farkında da piyasa yapıyorlar kafalarına göre.:yahoo:

SENNE
25-02-2008, 09:06
Belki vermek zorunda değiller fakat birde yazılım garantisi verip de bir yere kadar tamam bundan sonra yazılım verilmeyecek diyen firmalara da bir şekilde dur denmeli.

babacan58
25-02-2008, 09:44
satıcı yazılım veriliyo dedimi vermeli ama yasal olarak bakarsak vermesi sakıncalı

mustafafm
25-02-2008, 09:50
bence vermeli ama zorunda da değil.

İCENER
25-02-2008, 10:06
Ben Goldmaster 9400Vcı kullanıcısıyım,sağlamlık ve görüntü kalitesi açısından cihazdan çok memnunum.cihazı aldığım yerde bana piyasada en hızlı yazılım desteği olan cihaz diye sattılar.ilk başlarda iyiydi ama sonradan yazılım yazılım desteği çok kötü,hiç adı sanı duyulmamış cihazlara bile yazılım desteği süper.ama bizim 9400Vcı lara halen yazılım çıkmadı.
Receiver Firmaları Yazılım Vermek Zorundamı? sorusuna ise bence vermek zorundalar çünkü cihaz satarken bize süreki yazlım desteği olduğunu söyleyen onlar.

caylak45
25-02-2008, 10:09

Nedenine gelince:

Sözlerinde çok haklısın ama satarkende bunları tek tek anlatırlarsa alıcıda olmadığını bilir ve öyle alır. Hayırlı işler

:49:

giray73
25-02-2008, 10:19
Bir fark yaratmak için yazılım verilmesi gerekli bence...

muratbaybo
25-02-2008, 10:23
bu sefer sunny kendını kurtardı yazılım vermekle.ama bıdahakı sefere aynı seyı yaparsa bence musterısı kalmaz sahsen ben bu fıkırdeyım

adnanarkan
25-02-2008, 10:50
iş satmakla bitmiyor satış sonrası hizmet neolacak vermiyorsa kendi kaybeder.balon gibi sönüverirler sonra.

SavTekin
25-02-2008, 11:22
Bu kadar sık model değiştirmelerine anlam veremiyorum.Tek amaçları nasıl daha çok recevier satarızdır. Saygılar

cumhursari48
25-02-2008, 12:10
bencede evet satmayı beceriyorlar da yazılımı niye güncellemiyorlar........

poyrazz_
25-02-2008, 12:27
bencede illaki vermeleri gerekir bu hem satış hemde cihaza güven bakımından iyi olur :present:

zirve46
25-02-2008, 12:53
elbette zorunda neden derseniz sattığı cihazını piyasa şartlarına uyduramayan firmaların ayakta kalabilme şansı yoktur
birde sık model değişiminden bahsedilmekte onun cevabı ise teknolojinin aldığı yol olarak düşünmek lazım bence

saygılar

osmann
25-02-2008, 13:08
ben bu işlerden pek anlamam.
evet dedim ama bilmeden...yada işime geldiğinden...
şöyle düşünüyorum. şifreli kanallar yasal kartla seyredildiğinden cihazın satıcısı bu kartın şifrelerinden mesul değildir. bence tabiii. yanlışmıyım...haa şifresiz bir kanalı çekmiyorsa, göstermiyorsa o zaman cihazın satıcısı (imalatçısı) bunu göstermesi için ne gerekiyorsxa yapmalıdır. yada satılırken söz verdi ise firma sözünü tutmalı...derim naçizane... selametle...

satali
25-02-2008, 14:35
Daha çok cihaz satmak için insanları kendiler alıştırdılar bu işe. Tabi cihaz ların fiyatları da ona göre arttı. Rekabet de var bir kaçı yazılım desteği sağlıyorsa destek vermeyenler gümler. Ya hep ya hiç yani.

tibet
25-02-2008, 15:43
Satılan ürünün servis desteğini sonuna kadar vermeli çünkü hızlı tüketimin olduğu bir çağdayız her geçen gün yeni özellikler (softwear yani yazılım) çıkıyor. buda ürünün yeni özelliklerini destekleyen yazılımların gereksinimini ihtiyaç kılıyor. tabi yazılımı vermek veya vermemek üretici firmanın insafına ve inisiyatifine kalmış bir durum. şahsen ben aldığım ürünün yazılımlarının yenilene bildiğini bilmek ve üreticisinin sağlam bir şekilde yenilikleri yeni yazılımlar sunarak desteklemesini isterim. para kolay kazanılmıyor!!!

ertuğrul
25-02-2008, 15:57

Nedenine gelince:

arkadas doğru söylüyor bende katılıyorum bende hayır kullandım

hakangulay
25-02-2008, 16:10
verirlerse kendileri için iyi etiket yaparler ilerisi için diye düşünüyorum

muzo100
25-02-2008, 16:38
Bu anketi açtığınız için teşekkürler. Bence de yasal olarak yazılım desteği vermeli.

telra-37
25-02-2008, 16:47
bence kendi geleceklerini düşünuyorlasa vermelidirler

memmo
25-02-2008, 16:51
Cİhaz Satip Pİyasada İtİbari Olmasini İsterse Vermek Zorundadir Bence.. Eskİ Modellerer Verİlmese Bİle Her Zaman Yazilimli Cİhazi Olmali

karalaf
25-02-2008, 17:11
Tam bizlik bi anket olmuş teşekkur ederiz..

Cihazı satarken söz veriliyor,ama daha sonra balon sönüyor..Kalietli firmalar en eski cihazına bile yazılım çıkarır...

:):)

aynen katılıyorum ticari ahlak bunu gerektirir

Simba
25-02-2008, 18:08
bu sefer sunny kendını kurtardı yazılım vermekle.ama bıdahakı sefere aynı seyı yaparsa bence musterısı kalmaz sahsen ben bu fıkırdeyım
Sunny yazılım vermedi.Sizin kullandıgınız stream cihazların yazılımları.Sunny yazılım verse original vermesi laızm ve beya bir süredirde vermiyor

lutfi
25-02-2008, 18:22
Eğer zorunda olmasalardı bazı firmalar otomatik yazılım işi çıkarmazdı.

cturk1963
25-02-2008, 18:32
Evet devamlılık arz etmesi gerekiyorsa yazılım verilmek zorundadır.

ber03
25-02-2008, 18:47
evet vermek zorunda fakat orjinal yeni yazılımlarını vermek zorunda emu yazılımlarını değil
ama bazı firmalar yasal olmasada cihazını satarken bazı kanalların izlenebildiğini söyleyerek satış yapıyor bu firmalarda her türlü yazılımı desteklemek zorunda.

akhisarlı1
25-02-2008, 19:27
ta2ey arkadaşın dediklerine noktasına kadar katılıyorum. bu konudaki düşüncelerimi yazmaya çalışsam farklı bir şey yazmazdım.

ayanosma
25-02-2008, 20:03
Tabiki yazılım vermeli....çünkü cihazı satarken görseniz ne vaatler ne vaadler... ama sattıktan sonra mecbur değiliz bilmemne diyorlar hatta yazılım nerde diye sorsan bile hakaret bile edenler var ... amaaaa cihazı satarken deselerki kardeşim bu cihazı alıyorsun ama emu yazılımı vermek zorunda değiliz istersek veririz deseler ozaman tabiki mecbur değiller....Hangi marka receıver olursa olsunn istersek yazılım vermeyiz diye cihaz satan bir kişi ve firma varsa çıksın çıkmaz mümkün değil çünkü her satıcı en çabuk yazılımı biz veririz diye cihazını satıyor... onun için emu yazılımı verilmasi gerekir...

tatu38
25-02-2008, 20:29
evet minareyi çalan kılıfınıhazırlar misali ocihazlar satılıyorsa mutlaka yazılımları desteklemeli yazılım vermeyen firma işinesaygılı olmayan firmadır bunu düşünerek yazılım desteğini vermiyorlarsa bizimneişimiz var recıvırla çatıdaki klasik antenimiz bize yeterde artarbile yazılım desteğini veren firmada yıkılmaz olur supersat forumada böylebir anket için ayrıyeten teşekkür ederim...:sad:

balater
25-02-2008, 21:09
bence destek vermek zorundalar.çünkü satarken yazılım desteği var diye söz veriyorlar.
bende nextwave xcı cihaz var bir yılı geçti yazılım yok.bu benim anladığım köprüyü geçinceye kadar.hangi firma olursa olsun

netpier
25-02-2008, 21:30
:tongue: EVET vermek zorundalar çünkü aldığımız uydu alıcılarını bu tür şifrelemeleri acıyorlar diye özellikle secerek alıyoruz satan satıcı hatta güncellemeleri bile bedava yapacam diye söz veriyor afişlerinde yazılım güncelleme diye ibareler var öleyse sözlerinde dursunlar

saidcalis
26-02-2008, 10:13

Nedenine gelince:

tamamen katılıyorum zorunluluk deil kendi menfaatleri için gerekliliktir
Tabii bir kullanıcı olarak şifreli yayınları çözebilen ve değişiklikleri kısa sürede yazılımlarına yansıtabilen firmaların cihazlarını tercih ederim. Ancak hiç bir zaman firmaların Yasadışı bir uygulamayı sürdürmeleri gerektiğini düşünmüyor ve beklemiyorum.bene katılıyorum zorunluluk deil onlar için gerekliliktir bu yazılım vermeleri gerekirki gözde olabilsinler

ferdunsenel
26-02-2008, 10:27
10 yıl garanti verebiliyorsa vermeli bence

aliturgut
26-02-2008, 13:41
bence cihazının arkasında nekadar durursa okadar satar..............

atacan38
26-02-2008, 14:37
tabikide destek vermeli bizde satın alarak onlara destek veriyoruz.ayrıca yazılımı olmayan malın reklamıda olmaz kimse kimseye tavsiye etmez ve beş para etmez sakın alma der kötü reklam olur.

hayatpinari
26-02-2008, 20:21
Tüm uydu alıcısı kullanan arkadaşlar bu konuda hepiniz haklısınız,nedeni,cihazı satan firmalar veya baiiler,biz bu cihazın hartürlü desteğini veriyoruz bakın şubu kanalları acıyor deniyor müşteride ikna ediliyor.satıcı kar tüketici hizmet alıyor,tıcari yönüne bakılırsa satıcı vaadini tutmak zorunda, siz on yıl garantili ürün satıyorsunuz,piyasada bi arz oluşturuyorsunuz,ticari hayatın sürdürmek için de talabi karşılaması gerekir,tabi bide müşterinin en çok talap ettiği bazı uydu alıcıları var,ben bu cihazın anket gereği markasını veremiyorum,sizler ne demek istediğimi anlamışsınızdır, sonuc olarak ticari hayatın sürdürülmesi ve müşteri memnuniyetinin yasalar ve kanunlar cercevesinde karşılanması gerekir diyorum.

omergunes
27-02-2008, 00:34
bencede rekabet yapmaları içınyazılım şart

prospar2
27-02-2008, 10:11
bence böyle bir zorunluluk olmamalı.firmalar uydu cihazı satıyor sonuçta yazılım değil.

hba4
27-02-2008, 10:45
Eğer uygar bir toplumun üyesiysek cihaz satan firmalar yazılım vermek zorundadır, hemde tek bir cihaz satılmış olsalar bile. Bu hizmet "yazılımlar" ihtiyacı karşıladığı sürece devam etmelidir.YEni modellerimiz çıktı artık eskilerine destek yok mantığı bizi daima sermaye olarak yıpratmaktadır aynı işi yapabilecekken biraz daha para kazanmak için hizmeti durdurup yeni cihaz almaya yönlendirme mantığı sadece çıkarcılıktır. Saygılarımla....

tonky
27-02-2008, 21:20
ben sevdiğim kanalları izlemek isterim bu nedenleyazılım desteğinin olmasınıda istiyorum

forestry
28-02-2008, 01:03
cihaz firmaları fiatları 18 dolara kadar düşürdü
tr deki firmalarda 80 dolara sattıkları karlarının bir miktarını softvareye ayırıyor veya bir kısmıda yapmıyor
bu arada softvare yapanlarda kendi cihazlarında emu kanallarını pazarlıyor.
herkes bir yol tutturmuş gidiyor
arkadaşlar
truman menü kaç yıldır ve hep auto.
yeni ali çiplerde öyle
siz istiyorsunuz ki benim cihazımda öyle olsun.olmaz.firmanızın da istemesi önemli
emu istiyorsanız desteği en fazla olana takılın.hem fiatı daha ucuz.
son örnek
tr deki hd cihazlara bakın kabel destekleyen varmı. yok
avrupada 200 euroya kabel destekli receiverler var
165 euroya premier autolu cihazlar var(comag)

sonra diyorsunuz ki tr deki 500 yt ye satılan n... hd çok iyi
emu için bu cihazı boşuna almayın.ama kullanım desteği daha iyi

firmalarda sasırmış durumda
1.avrupada satılan cihazı alıp tr de başka marka adı altında satıyorlar.
destek kesilince o kadar emek verdikleri markada gidiyor
2.kendi cihazlarını üretiyorlar.bu seferde her fake kanalda onbinlerce dolar soft a ver.
vermese rakipler veriyor

bu işe neredsinden bakılırsa bakılsın
birileri hep para kazanıyor.birileri hep para harcıyor

erol58
28-02-2008, 02:10
bence vermeli yazılım vermeyen firmaların akibeti belli

htopdas
28-02-2008, 16:32
zorunlumu derken zorunlu sebebi ilk cihazı satarken yazılımlı ve çok kanalı açtığını söyleyenler kendileri piyasada yüzlerce çeşit olmasının sebebide ondan

binali
28-02-2008, 18:04
Kaliteli satıcı anlayışı ile olursa tabi ki vermeliler.Yükleme yapılıp kullanılırsa o zaman sen zaten nasıl kullanmaya karar vermişsin.

tracker1
28-02-2008, 23:17
kendileri bilir tabiki
ancak yazılım vermeyen markaların satışlarıda ortada

konnektör
29-02-2008, 09:51
cok enteresan olmasına ragmen tek taraflı düşünce yaygın gibi o da vermek zorunda gibi aslında tamamiyle yanlış bir düşünce tam bize göre sebebine gelince uydu cihazının eve ne amacla alındıgı ben evimde ikide bir catıya cıkıp anten düzelmeyim şöyle agız tadıyla bir tv seyredeyimmi.?konu komşuya hava atayım benimkinde şu var seninkinde varmı.?yoksa bilnc altındaki sapıklıkları dürtüklemekmi.?tabi agırlık üçüncü şık bence emu yazılım cıkmasaydı tüm üretici firmalar daha cok uydu cihazı satardılar.cünkü o zaman amac tek olacak müşterilerin kafası bulanmıyacak üretici firmadan böyle bir destek istemiyecektiler.seyretmek isteyen alıp bir modül seyredecekti istedigini bu anlamsız sıkıntılarda olmıyacaktı.ve o yüzden ben hayır dedim vermek zorunda degiller. keşke böyle sacma bir rekabet ortamı dogmasaydı cünkü bilinçsiz tüketiçi cocuga benzer verdikce ister.

nicre1984
29-02-2008, 15:34
bencede receivere satana kadar her türlü kolaylığı sağlayacaz diyorlar sonra fısssssssssssss
ankete teşekkürler
:nono:

incekum07
29-02-2008, 19:53
tabiki destek verilmesi herkes için iyi olacaktır bu güne kadar bize destek veren üyelerede çok çok teşekkür ederiz:45: