PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 10/03 Türkiye'den Haberler

muzo
10-03-2006, 10:42
İLAHİYAT MEZUNLARINA ÖĞRETMEN OLARAK ATANMA HAKKI!..

2 yıllık yüksekokul diplomasına sahip personelini, yönetmelikle 4 yıllık üniversite mezunu kabul eden Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de öğretmenliğin "olmazsa olmazı" pedagojik formasyonda da YÖK’ü devreden çıkardı.
10 Mart 2006 Cuma 08:00

Yeni sistemde eğitim fakültesi mezunlarının "öğretmen adayı" olabilmeleri için 5.5 yıl okumaları, atanmak için de KPSS’ye girerek belirlenen puan barajlarını aşmaları gerekirken, diğer fakülte mezunları, sertifika aldıktan sonra doğrudan atanma hakkına sahip olacaklar. Buna göre, pedagojik formasyon programı düzenlemede yürürlükteki mevzuatın tek adres gösterdiği YÖK’ün dışında, Milli Eğitim Bakanlığı da, formasyon kursu açarak, sertifika verecek. Bakanlık, tıpkı Refahyol döneminde yaşama geçirilen benzer bir uygulamayla, "fen-edebiyat mezunları" adı altında başta ilahiyatçılar gelmek üzere tüm fakülte mezunlarına öğretmen olarak atanma hakkı tanıyacak. Pedagojik formasyon kursu düzenleyerek özel okul ve dershanelerde uzman öğretici olarak çalışan fen, edebiyat ve fen-edebiyat fakültesi mezunlarına, öğretmenlik hakkı tanınması için Bakan Hüseyin Çelik imzalı genelge yayımlayan bakanlık, ikinci genelgeyle kapsamı genişletti.

’DİĞERLERİ’ DEDİ, BİTİRDİ

7 Mart tarihli ikinci genelgeyle, bu haktan "diğerleri"nin de yararlanacağı duyuruldu. İlahiyat mezunları dahil tüm fakülte mezunlarına öğretmenlik kapısını açan "diğerleri" ifadesinin, dershane ve özel okullarda uzman öğretici olarak çalışan eğitim fakültesi dışındaki fakülte mezunlarını işaret ettiği bildirildi. Buna göre, eğitim fakültesi mezunlarının "öğretmen adayı" olabilmeleri için 5.5 yıl okumaları, atanmak için de KPSS’ye girerek belirlenen puan barajlarını aşmaları gerekirken, diğer fakülte mezunları, sertifika aldıktan sonra doğrudan atanma hakkına sahip olacaklar. Özel okul ve dershanelerde çalışıyor olmak koşuluyla bu kurslardan sertifika alan tüm fakülte mezunlarına, devlet okullarına öğretmen olarak atanma hakkı doğacak.

REFAHYOL DA UYGULAMIŞTI

Bu öğretmenlerin atanmasında KPSS’ye girme ve belirlenen barajları tutturma şartı aranmayacak. Refahyol dönemi Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam da 1996 yılında benzer bir uygulamayla, öğretmenlik hakkını tüm üniversite mezunlarına tanımıştı. Bu uygulamayla, başta ilahiyatçılar gelmek üzere pek çok meslekten 46 bin kişinin öğretmen olması sağlanmış, özellikle ilahiyat fakültesi mezunları sınıf öğretmeni yapılmıştı. Yine bu atamalar sırasında dini esaslara göre eğitim yaptıran Mısır El-Ezher mezunları da öğretmenlik hakkı almıştı.

/Kamuran ZEREN - HÜRRİYET

muzo
10-03-2006, 10:44
'ÇAĞRI OPERASYONU' KAPSAMINDA 1 EMNİYET AMİRİ İLE 3 POLİS MEMURU GÖZALTINA ALINDI!..

Bursa Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin yaklaşık 1 aydır yürüttüğü 'Çağrı' operasyonunda, aralarında Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Aydın Yeşil ile Uzman Çavuş Taşkın Akyün'ün de bulunduğu 14 kişi tutuklanmıştı.
10 Mart 2006 Cuma 00:54

İHSAN ALTIKARDEŞ
BURSA (İHA) - Bursa'da Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Aydın Yeşil'in de tutuklandığı 'Çağrı' operasyonu kapsamında tutuklu şahıs sayısı 16'ya yükselirken, olayla ilgili oldukları iddiasıyla 1 emniyet amiri ile 3 polis memuru da gözaltına alındı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin yaklaşık 1 aydır yürüttüğü 'Çağrı' operasyonunda, aralarında Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Aydın Yeşil ile Uzman Çavuş Taşkın Akyün'ün de bulunduğu 14 kişi tutuklanmıştı. Olayla ilgili olarak dün gözaltına alınıp bugün adliyeye çıkarılan Hasan Kaya ve Hasan Bulut isimli vatandaşların da tutuklanmasıyla, operasyon kapsamında tutuklanan kişi sayısı 16'ya yükselirken, 1 emniyet amiri ile 3 polis memuru ise olayla ilgili oldukları iddiasıyla gözaltına alındı.