PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firavun böyle mumyalanmış

hagiwatt
02-04-2008, 10:22
Only the registered members can see the link Firavun böyle mumyalanmış

Tutanhamun’un mumyası, Mısır’ın Luksor kentindeki Krallar Vadisi içindeki mezarında iklim kontrollü bir kutu içinde bugün sergilenmeye başlandı.

Mısır firavunları arasında en fazla ilgi çeken Tutanhamun’un mezarı İngiliz kaşif Howard Carter tarafından 1922′de bulundu. Mezarın bulunmasından bu yana firavunun yüzünü yalnızca 50 kişinin, lahdini ise binlerce kişinin gördüğü tahmin ediliyor.
3 binden fazla yıl önce genç yaşta ölen Tutanhamun’un yüzü, mumyalama tekniği sayesinde aynen korunmuştu. Firavunun yüzü, sergi boyunca da ısı ve nemden korunacak.
Only the registered members can see the link
9 yaşında taç giyen ve 19 yaşında hayatını kaybeden Tutanhamun’un mezarında bulunan hazineler, dünyayı büyülemiş ve milyonlarca ziyaretçiyi Krallar Vadisi’ne çekmişti.
Mısırlı arkeolog Zahi Havas, Tutanhamun’dan geriye kalanların ve diğer kutsal emanetlerin, kalabalık grupların mezara beraberlerinde getirdikleri sıcak ve nemden dolayı tehdit altında olduğunu belirtiyor.
Krallar Vadisi’nde 3300 yıllık mezar odasından çıkarılan Tutanhamun mumyası 2005′te röntgen cihazıyla üç boyutlu olarak incelenmişti. Ünlü firavunun öldürülmediği, muhtemelen uyluk kemiğindeki yaradan öldüğü açıklanmıştı. Tutanhamun’un yüzünü merak eden bilim adamları, dijital teknolojiyle firavunun yüz hatlarını belirlemişti.
Tutanhamun’un mumyasının en içteki tabutu som altından, diğer üst kat iki tabut altın işlemeli tahtadan yapılmış.
Firavunun mumyasının başında, yüzünün altından yapılmış maskı, sargıların arasında ve üzerinde çok sayıda mücevher ve tılsım bulunuyor.

CABBARİ
02-04-2008, 11:11
çok çok ilginç biryer mısır
gerçekten çok gizemli bir yer
ben gidip görme şerefine nail oldum:):)

osmann
02-04-2008, 12:10
çok çok ilginç biryer mısır
gerçekten çok gizemli bir yer
ben gidip görme şerefine nail oldum:):)

bende çok merak ediyorum doğrusu...
ama bir yandanda düşünüyorum ingilterede mısıra ait eserler, mısırdaki eserlerden daha fazla vardır diye...hırsız ingilizler. kimsede bişey bırakmıyorlar...
selametle...

CABBARİ
02-04-2008, 14:38
ingilizler zamanında mısırdan çok şey çalıp götürmüşler en önemli çaldıkları 2 şey ise paha biçilemez bir tanesi meşhur firavunun secdeye inip öldüğü şeklini hala koruması ve ingilizlerin müzesinde sergilenmesi ve dünyanın en büyük heykeli olan sfenksin burnunu koparıp götürmeleri
selametle

osmann
02-04-2008, 17:11
ingilizler zamanında mısırdan çok şey çalıp götürmüşler en önemli çaldıkları 2 şey ise paha biçilemez bir tanesi meşhur firavunun secdeye inip öldüğü şeklini hala koruması ve ingilizlerin müzesinde sergilenmesi ve dünyanın en büyük heykeli olan sfenksin burnunu koparıp götürmeleri
selametle

hırsızlar vesselam...sadece eserleri değil kaynaklarıda götürüyorlar.
selametle...

hagiwatt
01-05-2008, 16:23
bu mumyalama işi mısırdan başka bir yerde yokmu?

uzman_elhan
01-05-2008, 17:49
bu mumyalama işi mısırdan başka bir yerde yokmu?

yapılıyor inkalılar yapıyor

ultra-mehmet
01-05-2008, 17:56
arkadaşlar ben şayet Tarihe meraklı olanların tatil için Mısır'a gitmelini tavsiye ederim hem ekonomik hemde Tarihi mekanlar ve tatil yapabileceniz yerler çok ben şayet gimedim ama ekonomik oldugunu biliyom....

CABBARİ
01-05-2008, 20:51
arkadaşlar ben şayet Tarihe meraklı olanların tatil için Mısır'a gitmelini tavsiye ederim hem ekonomik hemde Tarihi mekanlar ve tatil yapabileceniz yerler çok ben şayet gimedim ama ekonomik oldugunu biliyom....

ekonomik ama çok pis bir ülke gerçekten kokudan çogu zaman dolaşamıyorsun:(:(
selametle