PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çalınan Laptop Hakkında

Admin
07-04-2008, 18:43
Arkadaşlar dün akşam biladerin evine hırsız grmiş kendisi öğrenci istanbulda kanı bozuklar laptopu ve bir sürü seyi çalıp gitmişler.

Laptopuda yeni almıştı.:(Bu laptop bulunabilirmi.İstanbul polisi ilgilenmez bu tür şeylerle malum çok işleri vardır ya kardeşime hergun binlerce hırsız lık oluyor diyormuş bu olayı nasıl çözeriz fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

HCakir
07-04-2008, 18:48
Geçmiş olsun Serkan abi,inşallah bulunur...

umuter
07-04-2008, 18:49
valla üzüldüm bu olaya :(ama laptoplar internet bağlantısı olduğu zaman sanırım cep telefonları gibi sinyal veriyor yanlış da biliyor olabilirim ama satın aldığı firma ilgilenebilir belki bu olay ile

Admin
07-04-2008, 18:50
valla üzüldüm bu olaya :(ama laptoplar internet bağlantısı olduğu zaman sanırım cep telefonları gibi sinyal veriyor yanlış da biliyor olabilirim ama satın aldığı firma ilgilenebilir belki bu olay ileBilgisayarın mac adresi varmış sanırım oradan bulunabiliyormuş birçok kişi öyle dedi.Bakalım neler olacak baska konuda bilgisi olan ve bu sekil dıurumda olan illaki birileri olmuştur.Forumdan görüş ve önerilerinizi bekliyorum..

umuter
07-04-2008, 18:53
Çalınan bilgisayarlar nasıl bulunur?

Çalınan bilgisayarı bulmak mümkün; ancak cep telefonları gibi kolay değil. Toshiba Ürün Müdürü Korhan Oray, bilgisayar sahibi kişilerin öncelikle cihazlarına ait model, seri no ve yazılım bilgileri içinde bulunan MAC numarasını bilmeleri gerektiğini belirtiyor. Oray, bilgisayarların MAC numaraları vasıtasıyla da bulunabileceğini belirterek, "Çalınan bilgisayarla internete girildiği zaman MAC numarası ile takip edilip bulunabiliyor. Ancak bugüne kadar bu yolla bilgisayar bulunduğunu Türkiye'de duymadım." dedi. Teknik servise girmeyen veya internete bağlanmayan çalıntı bilgisayarların ise bulunma ihtimali çok zayıf.

kucer06
07-04-2008, 19:03
Geçmiş olsun üstadım.Ben şöyle bir araştırdım her ethernet kartının, dünya üzerindeki hiç bir ethernet kartının adresiyle eşleşmeyen 48 bitlik bir MAC adresi varmış ve ancak üreticisi tarafından bu adres belirlenirmiş eğer çalanlar kartı değiştirmemişlerse bu adresin izi sürülebiliyor ama bu mac adresinin de bilinmesi gerekiyormuş eğer bu adres emniyete bildirilirse çalınan laptop'la internete girildiğinde bulunuyormuş.

aliharbiye
07-04-2008, 19:05
daha önceden bilgisayarın İP nosu alınmış olsaydı nete bağlanacağı zaman nerden ve hangi nomaradan bağlandığı belli olur ama kime müracaat etmek gerekir bilmiyorum,geçmiş olsun malesef hırsızlık dünyanın heryerinde sürmektedir.

umuter
valla eğer çalan kişiler profesyonel ise işi çok zor çünkü mac adresini rahatlıkla değiştirebilirler en fazla 2 dakika uğraşmaları yeter !!
ayrıca parça parça ayırıp o şekilde satarlarsa yine bulma şansı çok zayıf
eğer bütün satarlarsa laptopu bu sefer arıza yapıp servise gitmesi lazım ancak o zaman servis bildirirse bulunabilir
tabi bunun için laptopun fatura bilgileri seri nosu falan gibi lazım olan bilgilerin savcılığa verilşmesi savcılığında olayın peşine düşmesi lazım
ya da otomatik oturum açma gibi özellikleri varsa msn de o şekilde pc açıldığında msn otomatik açılır o yolla bi foruma falan girilse İP adresi gözükebilir kullanan kişinin bu da zor ihtimallerden birisi ama inşallah bulunur yoksa kanunların bulma şansı çok zayıf

bir de bu internet üzerinden satış yapılan siteleri sık sık kontrol edin ucuz laptop falan gibisinden kampanya yapıp satmaya kalkabilirler keşke öyle olsa en kolay öyle bulunma şansı var :(:(

Admin
Geçmiş olsun üstadım.Ben şöyle bir araştırdım her ethernet kartının, dünya üzerindeki hiç bir ethernet kartının adresiyle eşleşmeyen 48 bitlik bir MAC adresi varmış ve ancak üreticisi tarafından bu adres belirlenirmiş eğer çalanlar kartı değiştirmemişlerse bu adresin izi sürülebiliyor ama bu mac adresinin de bilinmesi gerekiyormuş eğer bu adres emniyete bildirilirse çalınan laptop'la internete girildiğinde bulunuyormuş.Sağol usta laptop zaten sıfır alınmıştı.Garantisi ve herşeyi var bakalım dedigin gibi neler olacak.İnşallah bulunurda bulunmazsada sorun degil cana gelmesinde mala gelsin

kucer06
07-04-2008, 19:08
Çok haklısın üstadım cana gelmesinde mala gelsin.

umuter
07-04-2008, 19:12
Sağol usta laptop zaten sıfır alınmıştı.Garantisi ve herşeyi var bakalım dedigin gibi neler olacak.İnşallah bulunurda bulunmazsada sorun degil cana gelmesinde mala gelsin
evet ustam orası öyle ama işte can sıkıyo böyle şeylerde
aslında laptop alındığında kesinlikle hırsızlığa karşı sigorta yaptırmak lazım çünkü cep telefonundan daha revaçta bir alet laptop cep telefonunu sinyalinden bulabiliyorlar ama laptop malesef çalmaya uygun bir cihaz şu an için

coscos1222
07-04-2008, 19:21
Gecmiş olsun hocam. inşallah bulunur

HCakir
07-04-2008, 19:22
evet ustam orası öyle ama işte can sıkıyo böyle şeylerde
aslında laptop alındığında kesinlikle hırsızlığa karşı sigorta yaptırmak lazım çünkü cep telefonundan daha revaçta bir alet laptop cep telefonunu sinyalinden bulabiliyorlar ama laptop malesef çalmaya uygun bir cihaz şu an için

Evet usta çok haklısın böyle değerli eşyalara kesinlikle Sigorta yapılmalı böyle durumlarda hemen kurtarabilirz malı,ama nerden bilsin Serkan abi çalınacağını ,Cana geleceğine mala gelsin,Umarım bılunur şimdi laptoplar az buz para değil ; Tekrar tekrar geçmiş olsun..

uzman_elhan
07-04-2008, 19:25
Arkadaşlar dün akşam biladerin evine hırsız grmiş kendisi öğrenci istanbulda kanı bozuklar laptopu ve bir sürü seyi çalıp gitmişler.

Laptopuda yeni almıştı.:(Bu laptop bulunabilirmi.İstanbul polisi ilgilenmez bu tür şeylerle malum çok işleri vardır ya kardeşime hergun binlerce hırsız lık oluyor diyormuş bu olayı nasıl çözeriz fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

serkan usta beim kendime ayit diz üstü leptopumuda çaldilar ama bir türlü bulamadılar polis sordum hepsine sordum ama boş çıktılar işşallah bulunur

Admin
07-04-2008, 19:43
serkan usta beim kendime ayit diz üstü leptopumuda çaldilar ama bir türlü bulamadılar polis sordum hepsine sordum ama boş çıktılar işşallah bulunur

Gecmiş olsun hocam. inşallah bulunur

Çok haklısın üstadım cana gelmesinde mala gelsin.

daha önceden bilgisayarın İP nosu alınmış olsaydı nete bağlanacağı zaman nerden ve hangi nomaradan bağlandığı belli olur ama kime müracaat etmek gerekir bilmiyorum,geçmiş olsun malesef hırsızlık dünyanın heryerinde sürmektedir.

valla üzüldüm bu olaya :(ama laptoplar internet bağlantısı olduğu zaman sanırım cep telefonları gibi sinyal veriyor yanlış da biliyor olabilirim ama satın aldığı firma ilgilenebilir belki bu olay ile

Geçmiş olsun Serkan abi,inşallah bulunur...
Arkadaşlar hepinize teşekkurler..

Pasilobus
07-04-2008, 20:07
bize ancak geçmiş olsun demek düşer:(

Mehmet Kaynaklı
07-04-2008, 20:18
geçmiş olsun

osetyalı
07-04-2008, 20:25
geçmiş olsun kardeş.bizim yapacağımız forumda bu gibi olayları canlı tutup mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmak.hatta seri numaralarda verilirse bu gibi sitelerden bu tür malzeme alan arkadaşlar daha dikkatli davranır.selamlar...

OLDSMAN
07-04-2008, 20:36
Büyük geçmiş olsun kardeşim amacım moral bozmak değil
ancak bulunması çok zor ihtimal

:(

®adakoglu
07-04-2008, 20:42
İlk önce En yakın Polis Merkezine giderek Evine hırsız girdiğini ve Çalınan eşyalarına tutanak tuttursun.Hırsızdan davacı ve şikayetçi olduğunu söylesin.Laptop bilgisayari ile ilgili belgelerinin bir fotokoposini Emniyetteki dosyasına konulsun.Hırsız yakalandığı zaman veya ürün arıza yaparsa laptop bilgisayar bulunma olasılığı yüksekdir.Laptop bilgisayar hangi marka ise emniyetteki tutanaklardan bir nüsha alınıp.Yetkili firmanın servisine bilgi verilmesi gerekir.
Tekrar geçmiş olsun.

Admin
07-04-2008, 21:07
geçmiş olsun kardeş.bizim yapacağımız forumda bu gibi olayları canlı tutup mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmak.hatta seri numaralarda verilirse bu gibi sitelerden bu tür malzeme alan arkadaşlar daha dikkatli davranır.selamlar...

Bilgileri verdim Buradan bulabilirsiniz Only the registered members can see the link Herkese teşekkurler Konu kapanmıştır..