PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 11/03 Türkiye'den Haberler

muzo
11-03-2006, 11:21
BURSA'DA 1 EMNİYET AMİRİ VE 2 POLİS TUTUKLANDI

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nce düzenlenen 'Çağrı Operasyonu' kapsamında gözaltına alınan 1 emniyet amiri ve 2 polis memuru tutuklandı.
11 Mart 2006 Cumartesi 09:55

BURSA - Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgulamalarının ardından adliyeye sevkedilen Kastamonu Emniyet Müdürlüğü'nde görevli emniyet amiri Ömür Şen ile Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Atilla Baştan, Özkan Bayık ve Suat E., nöbetçi mahkemeye çıkarıldı.
Zanlılardan emniyet amiri Ömür Şen ile polis memurları Atilla Baştan ve Özkan Bayık tutuklanırken, Suat E., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

muzo
11-03-2006, 11:37
EŞİNİN TELEFONUNU AÇAN BAKAN, BANKACININ SÖZLERİ KARŞISINDA ŞAŞKINA DÖNDÜ!..

Kredi kartları son yıllarda kamuoyunun en çok tartıştığı konulardan birini oluşturuyor. Eleştirilerin başında ise kartların gelişigüzel dağıtılması yer alıyor.
11 Mart 2006 Cumartesi 02:12

Kredi kartları son yıllarda kamuoyunun en çok tartıştığı konulardan birini oluşturuyor. Eleştirilerin başında ise kartların gelişigüzel dağıtılması yer alıyor.

Kredi kartı kullananların sayısı 30 milyona yaklaşırken bankalar diğer kredilere göre daha yüksek getiri sağlayan bu pazardan pay alabilmek için kıyasıya yarışıyor. Sokakta rastgele kredi kartı sözleşmesi imzalayan bankaların yanında elde ettikleri isimlerin adreslerine kart gönderenlere de rastlanıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’un yaşadığı olay tüketicinin nasıl bir psikolojik baskı altına alındığını ortaya koyuyor. Resmi temaslar için İtalya’da bulunan Coşkun, mevzuat boşluğunu fırsat bilenlerin 10 gün önce yürürlüğe giren yasanın yasaklamasına rağmen herhangi bir sözleşme imzalamadığı halde pek çok kişiye kredi kartı postaladığına dikkat çekiyor. Bakan bile evine gönderilen kredi kartını iptal ettirememiş. Kamuoyunu şaşkınlık içinde bırakacak olay, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra meydana geliyor. Sanayi Bakanı’nın eşi Asuman Coşkun, adına gönderilen kredi kartını kargo görevlisinden teslim almayarak geri gönderiyor. Bunun üzerine banka akşam saatlerinde Asuman Hanım’ı cep telefonundan arıyor, ancak telefona Bakan çıkıyor. Ali Coşkun kartın iptal edilmesini istiyor. Bankacının cevabı ise Bakan’ı çileden çıkarıyor: “Efendim bizzat eşiniz söylemeden kartı iptal edemem.” Bakan’ın, kartın iptalinde ısrarcı olduklarını belirttiği sırada telefon kapanmış. 1-2 saat sonra banka görevlileri aynı numarayı bir kez daha aramış. Telefona yine Bakan Coşkun cevap verince, görevliler telefonu kapatmış. Bankaların bu kadar ısrarcı olmalarının yanlışlığına dikkat çeken Bakan Coşkun, bankanın tavrı konusunda ise şunları söylüyor: “Kartı iptal etmeyen bankanın sahibini yakından tanıyorum. Bir ara kendisini aramayı bile düşündüm; ama vazgeçtim.”

Coşkun, yeni Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun yeni ödeme aracına dönüşen kredi kartlarındaki aksaklıkları tek başına çözemeyeceğini belirterek, yasanın işler hale gelmesi için bankacıdan müşteriye kadar herkese önemli görevler düştüğünü vurguluyor. "Yeni düzenleme samimi olan borçluya bir ödeme kolaylığıdır. Kimse borcun tamamen silinmesini beklemesin. Toplumun bu gösteriş ekonomisinden kurtulması lazım." diyen bakana göre, kredi kartında bir geçiş dönemi yaşanıyor. Yüksek faizden yakınanların bankaları suçlamadan önce harcama yaparken borcun yine kendisinin cebinden çıkacağını unutmaması gerekiyor. Yasada bankacıları da disiplin altına alan hükümler yer alıyor. Buna göre, bankalar talepte bulunmayan kişi ya da kuruluşlara kredi kartı gönderemeyecek. Kart pazarlama işi BDDK'nın izin verdiği noktalarda yapılabilecek. Kart limiti ise gelirin iki katını aşamayacak. Ancak BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'in tebdili kıyafetle Ankara'da bazı alışveriş merkezleri ve metro istasyonlarında yaptığı denetimler söz konusu hükümlere kulak asılmadığını gösteriyor. Şikayetler üzerine geçtiğimiz günlerde Kızılay'da bankaların kredi kartı müşterisi toplama çalışmalarını bizzat denetleyen Bilgin, 6 bankanın yasaya rağmen önceden ilan edilmeyen yerlerde usulsüz kart talebi topladığını tespit etti. 10'ar bin YTL ceza kesilirken, konu Bankalar Birliği'ne iletilerek üyelerinin uyarılması istendi. Yeni yasanın uygulanmadığına bizzat şahit olan Bakan Coşkun, gelinen noktayı sürpriz olarak görmüyor. Mart 2003'te benzer bir düzenlemenin tüketici kanununa ilave edilerek çıkarıldığını vurgulayarak, "Kredi kartı alınırken imzalanan sözleşmelerin harf büyüklüğüne bile bir standart getirdik. Boşluğu bulunan sözleşmelerin imzalanmaması konusunda uyarıda bulunduk. Ama heves ekonomisi ağır bastı." tespitinde bulunuyor. Bankaların o dönemde de sorumsuzca kart dağıttığını, yer yer sözleşme bile imzalamadıklarını dile getiren Coşkun, "Boşlukları diledikleri gibi doldurup fahiş faizlerle tahsilata yöneldiler." diyor. Resmî verilere göre 2005 sonu itibarıyla 29,9 milyon kredi kartı, 48,2 milyon da banka kartı bulunuyor. Kredi kartı pazarında aslan payı ise Yapı Kredi, Garanti, İş Bankası ve Akbank'ın.

muzo
11-03-2006, 11:38
BANDIRMA'DA BİR EVDE İSKELETE DÖNÜŞMÜŞ 2-3 YILLIK CESET BULUNDU

Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde metruk bir binada, en az birkaç senelik olduğu tahmin edilen, iskelet haline gelmiş bir erkek cesedi bulundu.
11 Mart 2006 Cumartesi 01:06

METİN YAMANER
BALIKESİR - Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde metruk bir binada, en az birkaç senelik olduğu tahmin edilen, iskelet haline gelmiş bir erkek cesedi bulundu.

Edinilen bilgilere göre, akşam saat 22.00 sıralarında vatandaşlar tarafından, Sunullah Mahallesi Mustafa Zeybek Sokak Numara 8'deki 2 katlı boş metruk bir binada yorgana sarılı halde duran bir ceset bulundu. Olay yerine gelen polis ekipleri ve savcıların yaptığı inceleme sonucunda evin banyo kısmında bulunan iskelet haline gelmiş cesedin, en az 2 yada 3 senelik olduğu ortaya çıktı. Çürümek üzere halde, üzerinde kıyafetleriyle bulunan cesedin yaşlı bir erkeğe ait olduğu belirlenirken, yapılan aramalarda herhangi bir kimlik bulunamadı. Yapılan ilk incelemede cesette darp yada cinayet belirtisine rastlanmadığı belirtildi. Evin diğer odalarında ve cesedin yanında, şahsa ait olduğu tahmin edilen giysiler bulundu. Ölen şahsın iskelet haline gelmiş cesedi, polisler ve belediye temizlik işçileri tarafından toplanarak bir ceset torbasıyla, polis aracının bagajına konuldu.

Bulunan ceset, kesin ölüm nedeni ve zamanının belirlenmesi için otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

muzo
11-03-2006, 11:39
FUHUŞ YAPARKEN BASILAN 37 KADINDAN İKİSİNDE AİDS TESPİT EDİLDİ

Gözaltına alınan kadınlardan 2'sinde AIDS hastalığı tespit edildi.
11 Mart 2006 Cumartesi 00:48

ADNAN SULAR
İSTANBUL (İHA) - Jandarma ekipleri tarafından bir otele düzenlenen operasyonda, para karşılığı fuhuş yaptıkları iddia edilen yabancı uyruklu 37 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınlardan 2'sinde AIDS hastalığı tespit edildi.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı Silivri Jandarma Komutanlığı ekipleri, Güvercintepe'de bulunan bir otele operasyon düzenledi. Operasyonda, erkeklerle para karşılığı fuhuş yaptığı tespit edilen, çoğu Rus, Ukrayna ve Moldova uyruklu 37 kadın gözaltına alındı.

Zührevi Hastalıklar Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçen kadınlardan 2'sinde AIDS hastalığı belirlendi. Hayat kadınlarından 17'sinin ise çeşitli hastalıklar taşıdıkları tespit edildi. AIDS hastası oldukları öğrenilen Olga D. ile Helena T.'nin Türkiye'de çok sayıda erkekle birlikte oldukları öğrenildi. Yetkililer, hastalık taşıyan kadınlarla birlikte olan erkeklerin bir an önce doktora başvurmaları gerektiğini belirtti. Gözaltına alınan kadınlar, sınır dışı edilmek üzere Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

muzo
11-03-2006, 11:39
9 KİŞİNİN YARALANDIĞI SİLAHLI ÇATIŞMADA SALDIRIYA UĞRAYAN ARAÇ ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI'NIN ÇIKTI

İzmit'te, organize suç çetesi elebaşı olduğu iddia edilen Hadi Özcan'a yönelik silahlı saldırı sonucu çıkan ve 9 kişinin yaralandığı çatışmayla ilgili soruşturmada ilginç boyut.
11 Mart 2006 Cumartesi 00:46

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Yahya Kaptan Başak Caddesi'nde plakası tespit edilemeyen bir araçtan Hadi Özcan'ın içinde bulunduğu ve Sedat Eren'in kullandığı 41 NF 362 plakalı otomobile yapılan saldırının ardından çıkan çatışmayla ilgili olarak 5 kişinin ifadesi alındı.

Polis, Hadi Özcan'ın yanı sıra 8 kişinin daha yaralandığı olayla ilgili olarak otomobilde 13, minibüste 8 adet kaleşnikof mermisi izi tespit etti. Bu arada, Hadi Özcan'ın içinde bulunduğu otomobilin ise Ülkü Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Uğur Sevim'e ait olduğu belirlendi.

Silahlı saldırı sonucu yaralanan ve ilk tedavisinin ardından Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edildikten sonra yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Zehra İnci Ercan, Alican Bulut ile Kadir Kedeş'in hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

Bu arada, Kocaeli Devlet Hastanesi'nde tedavisi süren Mehmet Hadi Özcan, Mehmet Tosun, Mehmet Nabi Keskin, Özel Konak Tıp Merkezi'nde tedavi gören Nusret Kemal Demirpençe, Sevda Sağlam ile Kocaeli Cumhuriyet Savcısı Erdoğan İnem'in eşi Ayfer İnem'in sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

-OLAY -

İzmit'te Yahya Kaptan Başak Caddesi'ndeki ışıklarda saat 15.00 sıralarında meydana gelen olayda, henüz plakası belirlenemeyen bir otomobilden Hadi Özcan'ın içinde bulunduğu 41 NF 362 plakalı otomobile ateş açılmış, Özcan ve arkadaşlarının ateşle karşılık vermesiyle çatışma çıkmış ve olayda 9 kişi yaralanmıştı.

Hadi Özcan, 1996 yılında ortaya çıkarılan Kocaeli Çetesi'nin elebaşı olduğu iddiasıyla yakalanmış ve adam kaçırma, organize suç çetesi oluşturma, kurşunlama, ruhsatsız silah bulundurma ve yurda kaçak mercedes otomobil sokma suçlarından açılan davalarda 6 yıl tutuklu kaldıktan sonra 2002 yılında tahliye edilmişti. Tahliye edildikten sonra zaman zaman başka suçlardan gözaltına alınıp, tutuklanan Özcan'ın, Kocaeli Çetesi davasındaki yargılaması sürüyor.

muzo
11-03-2006, 11:40
ALİYE İLE BASILAN KUDRED SABANCI'NIN BOŞANMA FATURASI BELLİ OLDU

Yönetmen eşi Kudret Sabancı tarafından Sanem Çelik'le aldatılan oyuncu Esra Akkaya, önceki gün avukatı aracılığıyla boşanmak için mahkemeye başvurdu.
11 Mart 2006 Cumartesi 00:42

Otomobil içinde Sanem Çelik'le öpüşen yönetmen eşi Kudret Sabancı'dan boşanmak için mahkemeye başvuran oyuncu Esra Akkaya, "Artık tek kişilik de olsa, kurduğum o yuvayı istiyorum" diyerek eşinin evi boşaltmasını beklediğini belirtti.

Yönetmen eşi Kudret Sabancı tarafından Sanem Çelik'le aldatılan oyuncu Esra Akkaya, önceki gün avukatı aracılığıyla boşanmak için mahkemeye başvurdu.

Fransa dönüşü sokakta kaldığını söyleyen Esra Akkaya, "Kudret'in evden ayrılmasını bekliyorum. Önümüzdeki hafta boşanma olacaktır herhalde, inşallah bundan sonra daha iyi olacak. Daha önceki evliliklerimdeki kişiler, o kadar yakın arkadaşlarım ki, o kadar canlar ki, bana şahitlik yapmaya bile gelirler. Ben hayatımdaki doğru ve yalnışların hep arkasındayım. Şu an düşündüğüm tek şey mahkeme" dedi.

SADECE EVİ İSTİYORUM
"Kudret işine devam ediyormuş, etsin." diyerek açıklamalarını sürdüren Akkaya, "Önümüzdeki hafta boşanma olsun, sonra gerekirse yine açıklama yaparım. Kudret'ten hiçbir şey talep etmiyorum gerçekten. Açıkçası evime dönmek ve evimde olmak istiyorum. Sokakta olmak istemiyorum. O ev, benim için iki kişilik yavaydı ama artık tek kişilik yuva olacak. Tek kişilik de olsa o yuvayı istiyorum. Tek kişilik yuvayı ayakta tutacak gücüm var" dedi.

NE KADAR DOSTUM VARMIŞ, GÖRDÜM
Sivil toplum örgütlerinden destek görmediğini, yalnızca arkadaşlarının kendisini aradığını söyleyen Esra Akkaya, sözlerini şöyle noktaladı, "Beni bu olayda sivil toplum kuruluşları aramadı. Onlar beni aramasada hiç sorun değil. Bundan çok daha önemlisi, neredeyse bütün kadınlar aradı. İncelik olarak, dost olarak. Ne kadar çok dostum olduğunu gördüm. Örgütler bazında değil ama çoğunluk olarak bu gücü yanımda hissettim."

KUDRET OTELE YERLEŞİYOR
Oyuncu eşi Esra Akkaya'yı, "Aliye" dizisinde birlikte çalıştığı Sanem Çelik'le aldatan yönetmen Kudret Sabancı, Akkaya'nın sokakta kaldım açıklamalarının ardından evi boşaltmaya başladı. Bir iki gün içinde bir otele yerleşmeyi planlayan Sabancı, yeni ev arayışlarını ise sürdürüyor.