PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnternet kullanıcıları için tarihi karar

FYAVUZ1
11-04-2008, 19:53
İnternet kullanıcıları için tarihi karar

Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, internet kullanıcıları lehine önemli bir karara imza attı. Heyet, Türk Telekom'un internet hizmetlerinden faydalanmak isteyen tüketicilere sabit telefonu şart koşmasını yasaya aykırı buldu.

Heyet, bilirkişi raporlarına göre, her iki hizmetin de birlikte ya da ayrı ayrı verilebileceğine hükmederek, ayrıca sabit telefonunu iptal ettirmek isteyen tüketicilerin internet aboneliğinin de tek taraflı sona erdirilemeyeceğine karar verildi. Vatandaşların bu kararı emsal gösterilerek Telekom'a müracatta bulunabilecekleri bildirildi.

Isparta'da yaşayan Selahattin Ertürk, sabit telefon abonesiyken Telekom'un kampanyadan yararlanarak internet hizmeti satın aldı. Bir süre sonra sabit telefonunu iptal ettirmek için Telekom'a başvuran Ertürk'e iki hizmeti de birlikte almak zorunda olduğu söylendi. Ertürk'ün sabit telefonu ile birlikte internet hattı da iptal edilirken, internet ücreti ve modem ücreti olan 135 YTL geri tahsil edildi. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, müşterinin başvurusu üzerine olayı inceleyerek Telekom'un internet hizmetini sabit telefonla birlikte satmayı zorunlu tutmasını yasaya aykırı buldu.

Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi, Telekom'un iki satışı bir arada yapmasının 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 5. maddesine aykırı olduğunu söyledi. Tanrıverdi, yaptırılan bilirkişi incelemesine göre her iki hizmetinde ayrı ayrı verilmesinin teknik olarak mümkün olduğunun tespit edildiğini belirterek, "Cep telefonlarının yaygınlaşması nedeniyle ev telefonlarına olan ihtiyaç oldukça azaldı, hatta neredeyse kimi yerde bu telefonlara artık ihtiyaç kalmadığı ortaya çıktı.

Ancak buna karşın, sabit telefonlarla aynı alt yapı ile verilebilen internet hizmetlerine olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Türk Telekom cazip olmayanı cazip olanın yanında satmaya çalışıyor. İnternet hizmeti için sabit telefonu şart koşuyor, sabit telefonu iptal ettirmek isteyen tüketicilerin internet aboneliğini de tek taraflı olarak sona erdirmektedir. Yapılan işlem yanlış ve yasaya aykırıdır" dedi.

Tüketici heyetinin aldığı kararın mahkeme kararı niteliğinde olduğunu kaydeden Tanrıverdi, Telekom'un bir üst mahkeme olan Tüketici Mahkemesi'ne konuyu götürebileceğini, tüketiciler lehine bir karar çıkması halinde uygulamanın diğer abonelere de örnek olabileceğini aktardı. Tanrıverdi, bu durumda tüketicilerin başvuruda bulunarak sabit telefonlarının iptalini isteyebileceklerini, bu konuda varsa parasal zararlarının tazminini isteyebileceklerini hatırlattı.

(CİHAN)

Yayın tarihi: 6 Nisan 2008, Pazar
Web adresi: Only the registered members can see the link
Tüm hakları saklıdır.
Copyright © 2003-2008, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

MUTAF
11-04-2008, 19:57
haber için teşekkürler.
fakat bu tarz haberler 35 milyon kere ortaya çıktı ama hiç bir zaman kullanıcıya bir faydası olmadı. OLMAYACAKTA... mmahkemeden karar çıkıyor ama yürütmeliğie gelince donuyor.. ne anlamı kaldı ki.

FYAVUZ1
11-04-2008, 20:01
haber için teşekkürler.
fakat bu tarz haberler 35 milyon kere ortaya çıktı ama hiç bir zaman kullanıcıya bir faydası olmadı. OLMAYACAKTA... mmahkemeden karar çıkıyor ama yürütmeliğie gelince donuyor.. ne anlamı kaldı ki.

Herkes siz gibi düşünüyorsa zaten yapacak bir şey yok. Kamuoyu baskısı diye bir şey var var. Herkes telekoma dilekçe yağdırsın bakalım ne oluyor? Şunu söylemekte yarar var. Ben internet kullanıcısıyım fakat telefonum yok. Neden yok diye hiç düşündün mü?

terminator
11-04-2008, 20:06
Herkes siz gibi düşünüyorsa zaten yapacak bir şey yok. Kamuoyu baskısı diye bir şey var var. Herkes telekoma dilekçe yağdırsın bakalım ne oluyor? Şunu söylemekte yarar var. Ben internet kullanıcısıyım fakat telefonum yok. Neden yok diye hiç düşündün mü?

Neden yok kardeşim?

umuter
11-04-2008, 20:10
telekom malesef her seferinde ne yapıp edip bu tür kararları iptal ettirmeyi başarıyor!!! çünkü halkı kaz gibi yolmak varken o tatlı paradan vazageçemiyor bir türlü!!şu an karşısına gerçek bir rakip çıksa yani serbestlik olsa telekom piyasasında hiç abonesinin kalmıyacağının da farkındadır umarım bedeli ne olursa olsun ben iptal ederim hattımı da adsl mi de sevmiyorum çünkü böyle firmaları:yell: :smiles22: :mad2: :devilprv:

f47xfenerli
11-04-2008, 20:12

ya aslında kitap gibi konuştun biz böyle bir milletiz malesef
hep şunu deriz başkaları yapsın biz faydanalım malasefki zihniyetimiz
bu kendimide ortaya koyuyorum ben ayda 30 ytl keriz parası ödüyorum
umarım ne demek istediğim alaşılmıştır neyse selamlar

FYAVUZ1
11-04-2008, 22:31
Neden yok kardeşim?

Foruma verdiğim örnek dilekçeyi kullananlardanım. Verilen kararlar kişiye özel verildiği için herkesi kapsamıyor. Telekom kararları kişiye özel olarak uyguluyor. Bir zamanlar cep telefonları içinde sabit ücret uygulanıyordu. Ben ve benim gibiler tüketici mahkemelerinde açtıkları davalarla sabit ücreti kaldırdılar. Örnek dilekçe halen forumda forumda mevcut. İsteyen örnek gösterek sabit ücretin kaldırılmasını istiyebilir. Telekom mahkeme kararlarını uygulamaya mecbur. İnternetim var fakat telefonum yok. Çünkü iptal ettirdim. Nerede ise bir sene oluyor. İnternet kullanabilmek için sabit telefona gerek yok.

MUTAF
12-04-2008, 20:08

benim bu konu hakkında uğraşmadığımımı sanıyorsun. edliyelerde tuketici mahkemelerinde tuketici koruma derneklerinde hiç koşturmadığımımı sanıyorsun.. en az sen kadar bende bu işin içindeyim. benim burada demek istediğim milleti karamsarlığa sokmak değil. ne yazıkki devletin GEVŞEKLİĞİNİ göz önüne sermek.o bahsettiğim kamuoyu baskını yapanlardan biriyim. ama bana şunun cevabnını ver. ne zamandan beri süren mahkemeler neden sana veya 3 - 5 kişiye uygulanıyorda diğer milyonlarca telekom mağduruna uygulanmıyor. cevap verirsen sevinirim. sabit ücret uygulamasına en az sen kadar karşıyım. yanlış anlaşılmasın söçzlerim..

yaşınızın 53 olduğunu şimdi gördüm. senli benli konuştuğum için kusura bakmayın.

ayran
12-04-2008, 20:23
bende iptal etmek istedim fakat banada dediler sabit telefon şart
:49:

FYAVUZ1
13-04-2008, 23:03
bende iptal etmek istedim fakat banada dediler sabit telefon şart
:49:

Forumda verilen örnek dilekçe ile telekoma müracaat et. Dilekçeye mahkeme kararını da ekle. Sana sözlü olarak değil , yazılı olarak sabit telefon şart desinler. Tüketici mahkemesine başvur bakalım. O zaman telekom ne yanıt verecek. Burası lübnan değil. Türkiye. Türk mahkemelerinin verdiği karara uyacak.

pencere77
13-04-2008, 23:29
Forumda verilen örnek dilekçe ile telekoma müracaat et. Dilekçeye mahkeme kararını da ekle. Sana sözlü olarak değil , yazılı olarak sabit telefon şart desinler. Tüketici mahkemesine başvur bakalım. O zaman telekom ne yanıt verecek. Burası lübnan değil. Türkiye. Türk mahkemelerinin verdiği karara uyacak.

örnek dilekçe linki nerede acaba?lazım olur herkese

ŞRARSKOZ
14-04-2008, 01:05

arkadaşlar şu dilekce ve mahkeme kararını dosya olarak nasıl alırım 2 dosya şeklinde yazıcıdan cıkcak şekilde teşekkürler saygılar

osmann
14-04-2008, 09:59
be mesele kredi kartı yıllık ücretine benzedi. "yasal değil" denildiği halde bankalar çatır çatır alıyor...selametle..