PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Skandal..........

ahmeTTaşar
17-04-2008, 22:04
Skandal.........

Only the registered members can see the link
AKPM Başkanı Luiz Maria De Puig

AKPM’de görevli 8 AKP’li Milletvekili zan altında

Türk yargısına müdahaleyle suçlanan AKPM Başkanı, bildiri talebinin Türk
parlamenterlerden geldiğini açıkladı.

TÜrkİye’de açılmış kapatma davasıyla ilgili olarak ilk kez bir bildiri kaleme alan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Luiz Maria De Puig, şok bir iddiada bulundu.

De Puig, “Talep Türk heyetinden geldi” dedi. CHP, durumu “yabancıdan şefaat istemek” olarak nitelendirirken “MHP’nin tepkisi daha sert odu: Bu milli egemenliğe ihanet

Bizim işimiz değil
De Puig, kendilerinin yargıya müdahale eden bildiri yayınlamayı düşünmediklerini açıkladı.
AKPM Başkanı, zaten bunun da bir ilk olduğunu söyledi.

Bildiri skandalı!..
AKPM Başkanı Luiz Maria De Puig, Türk heyetinden gelen talebi üzerine AKP hakkındaki kapatma davası ile ilgili olarak bildiri hazırlığında olduklarını söyledi

Bu açıklama ile AKPM’de Türkiye’yi temsil eden 12 vekil zan altında kaldı. CHP’li ve MHP’li üyeler, haberlerinin olmadığını söylerken AKP’liler “konseyin inisiyatifi” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye’de açılmış bir parti kapatma davasıyla ilgili olarak ilk kez bir bildiri kaleme alıyor. AKPM Başkanı Luiz Maria De Puig, bildiriyle ilgili NTV’nin sorularını cevapladı. AKPM Başkanı De Puig, söz konusu bildiriyle ilgili olarak, “Bu seferki fark, bu bildiriyi yayımlamamız için bize talepte bulunulmuş olması. Bilmenizi isterim ki, bu talep Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki Türk heyetinden geldi. Hatta heyete göre, Türk Parlamentosu Başkanı bizi resmi olarak Ankara’ya davet edecek. Çünkü, sadece bir siyasi partiyle ikili bir konu olsa kabul etmezdik. Başka durumlarda da siyasi partilere karşı kapatma davaları açılmış ama o durumlarda bizden böyle bir eylemde bulunmamız istenmedi” dedi. AKPM’deki Türk heyeti, 8 AKP’li, 2 CHP’li ve 2 de MHP’li olmak üzere 12 kişiden oluşuyor.

’Görüş belirtin’ dediler
De Puig, bildiriyle ilgili talebe muhalefet partisi temsilcilerinin de destek verip vermediği sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Türk heyetinden bir temsilciyle konuştum. Tüm partilerin hemfikir olup olmadıklarını sormadım. Bana ’Bakın, böyle bir durum var, ne düşünüyorsunuz?’dediler. Dava hakkında diğer Avrupa kurumlarının görüş belirttiğini, Avrupa Konseyi ve Benim neden görüş belirtmediğimi sordular. Ben de ’bakalım’dedim ve konuyu Başkanlık Divanı’ndaki meslektaşlara sordum. Bir girişim başlattık ve 2-3 içinde de tüm Parlamenterler Meclisi’ni temsil edeceğini düşündüğüm bir bildiri yayımlayacağız.”

CHP: AKP’liler kendi başlarına hareket ediyor
Ancak AKPM’deki Türk heyetin CHP’li üyesi Birgen Keleş söz konusu talepten haberdar olmadıklarını açıkladı. Keleş, heyetin AKP’li üyelerini kendi başlarına hareket etmekle suçladı. MHP’liler de konuyla ilgili haberlerinin olmadığını söylerken heyetin Başkanı AKP milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ise kendilerinin de bir talepte bulunmadığını söyledi. Çavuşoğlu, kapatma davası hakkında bildiri yayınlama ve Ankara’ya heyet gönderme kararlarının tümüyle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin kendi inisiyatifiyle alındığını savundu.

AVRUPA KONSEYİ
PARLAMENTERLER MECLİSİ AKP’Lİ ASİL ÜYELER
* Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu
* Aksaray Milletvekili Ruhi Açıkgöz
* İstanbul Milletvekili Lokman Ayva
* İstanbul Milletvekili Mesude Nursuna Memecan
* İstanbul Milletvekili Özlem Piltanoğlu Türköne
* İzmir Milletvekili Mehmet Sayım Tekelioğlu
* Karabük Milletvekili Mustafa Ünal
* Sakarya Milletvekili Erol Aslan Cebeci

CHP’Lİ ASİL ÜYELER
* İstanbul Milletvekili Birgen Keleş
* Samsun Milletvekili Haluk Koç

MHP’Lİ ASİL ÜYELER
* Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş
* Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu

Ecnebinin sözlerini örnek gösteriyorlardı
Avrupa Birliği, Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşmasında, ’Türkiye’de yüksek mahkemenin makul davranacağı umudunda olduğunu “ belirterek, ” Kapatma, Türkiye’nin Avrupa’da bizimle ilişkilerine bir darbe olur. Sonuçları çok kötü olur “ demişti. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso da Ankara ziyaretinde Başbakan Erdoğan’la düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine AKP’ye açılan kapatma davasına değinmişti. Barrosa, yasal sürece saygı duyduğunu söyledi; ancak Türkiye’nin AB’ye aday olduğunu da hatırlatarak AB’nin böyle bir konuya tamamen kayıtsız kalamayacağını ifade etmişti. Davaya şaşırdığını da söyleyen Barroso, ” Umarım karar hukukun üstünlüğüne, AB, AİHM ve Venedik Komisyonu standartlarına uygun olur “ ifadesini kullanmıştı. AKP’liler de bu açıklamalara sarılarak, ” Bakın, demokratik Avrupa Birliği de böyle düşünüyor“ diyerek yargıya saldırılarını sürdürmüşlerdi.

Yeniçağ...