PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 'Son ana kadar şampiyonluğu kovalayacağız' diyen Zico, G.Saray'la oynanan kupa maçınd

Pasilobus
08-05-2008, 20:05
Only the registered members can see the link 'Son ana kadar şampiyonluğu kovalayacağız' diyen Zico, G.Saray'la oynanan kupa maçında hakemin kararını unutumadığını söylerken 'Hiç kimse de birşey yapmadı' dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Arthur Zico, şampiyonluk yolunda yapılan yanlışlardan, gelecek yıl Şampiyonlar Ligi'nde nelerin olacağına, sezon içinde en çok sevindiği ve üzüldüğü olaylardan aldığı kararların değerlendirmesine kadar bir çok konuda açıklamalar yaptı. Zico,"Ligde son düdük çalana kadar şansımız var, devam edeceğiz" dedi.
Zico, FB TV'de yayınlanacak olan "Zico ile Teknik Analiz" programında Yasir Kaya'nın sorularını cevaplandırdı.

Trabzon maçına eksik bir kadro ile hazırlanıldığını, sadece 18-19 oyuncunun antrenmanlarda yer aldığını da ifade eden Brezilyalı çalıştırıcı, "Trabzonspor maçını kazanmak zorundayız. Şampiyonluk için umut her zaman olmak zorunda. Son düdük çalana kadar çalışmamıza devam edeceğiz" dedi.

Oyuncuların motivasyon eksikliği yaşayıp yaşamadığı şeklindeki bir soruya Zico "Fenerbahçe formasını giydiğiniz sürece takım hangi takım olursa olsun yapabileceklerinizin en iyisini sahaya yansıtmak zorundasınız. Bu düşünce buradaki oyuncunun hem kulübüne hem de taraftarına karşı görevi. Bu anlamda herkes görevini yerine getirecektir" dedi.

Zico'nun açıklamaları şöyle:

"Şanssız sakatlıklar yaşadık"

"3-4 büyük takımın olduğu liglerde favori yoktur. Bu tamamen benim görüşüm. Sene içine veya sezona dair bir analiz yaptığımız zaman çok kulvarda mücadele etmemiz yüzünden ligde tökezlediğimizi düşünüyorum. Şampiyonlar Ligi, Türkiye Kupası ve Turkcell Süper Lig'de verilen mücadele ve bunun sizin üzerinde yarattığı yıpranmışlık, Fenerbahçe'de lig sonu ortaya çıktı. Sakatlıklarda da bu temponun etkisi var. Üst düzey mücadelenin getirisi bizim için bir tökezlemedir.
Geçen sezonu düşündüğümüzde Şampiyonlar Ligi'nden erken elenmenin getirdiği düşünceyle lige sarılmış ve daha fazla konsantre olma imkanı bulmuştuk. Bu sezon Appiah ve Carlos'tan hatta zaman zaman Alex'ten yeteri kadar istifade edemedik. Aslında sezona iyi bir başlangıç yapmıştık. Süper Kupa ile başlayan bir mücadeleyi, Şampiyonlar Ligi'nde kendi sahamızda oynadığımız hiçbir maçı kaybetmeyerek geçtik.
Dün finali oynanan Türkiye Kupası'nın en büyük adayı olarak, nedenini bilmediğim bir şekilde kupa maçında Galatasaray ile yaptığımız maçta elendirildik. Takımlar yatırımlarını sezon başında yaparken sezon içinde de bu yatırımlarını geri almak için uğraşırlar. Milan'a baktığınız zaman, Kaka'nın oynamamış olması, düşüşü çok net bir şekilde göstermektedir. Biz de Carlos'u bizim için bu sezonun en önemli maçlarında oynatamadık. Bu şansızlığı yaşamak zorunda kaldık. Carlos olsaydı durumumuz farklı olabilirdi. Bazı oyuncuların sadece sahada olması yeterlidir. Çünkü bu oyuncular diğer oyuncuların verimliliğini artırırlar. Messi ve Ronaldinho'suz bir Barça izledik. Döndüklerinde ise ne kadar etkili olduklarını tekrar gördük. İşte bu şekilde, sezon içinde sakatlıklar anlamında şansızlık yaşadık"

Önümüzdeki Yıl Şampiyonlar Ligi'nde neler olacak?

"Fenerbahçe her zaman üst düzey başarıyı hedeflemek zorundadır. Önümüzdeki yıl en azından bu yıl aldığımız başarının tekrarlanması gerekir. Artık Avrupa takımları da Fenerbahçe'ye daha dikkatli bakacaklardır. Daha iyi bir istikrar yakaladığımız zaman üst düzey başarılar yakalanır."

En çok sevindikleri ve üzüldükleri

"Beni en çok sevindiren maçlar Sevilla maçlarıdır. 5'er gol atılan bu iki maçta farklı duyguların yaşandığını düşünüyorum. Ancak Ankaraspor maçı da beni üzen bir maçtır. Son dakika yediğimiz bir golle galibiyeti orada bıraktık. Baştan sona kadar güçlü olduğumuz bir maçtı. Oradan bir galibiyetle dönseydik, Galatasaray maçı bizim için daha farklı olabilirdi."

"Gökhan'ın atılmasını hala anlamadım"

Zico, artık futbolun içinde çok fazla şaşıracak bir şey görmediğini belirtirken, "Ama burada şaşırdığım tek şey; Galatasaray kupa maçında Gökhan'ın oyundan atılmasıdır. Bunun bilinçli bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. Skor bir anda aleyhimize döndü ve bu yapılan hareket için, kimsenin hiçbir şey yapmadığını gördüm"

"Bazen yanlış karar alabilirim"

Zico, şimdiye kadar aldığı kararlarda yanlış yapıp, yapmadığı sorulduğunda ise, "Aldığım kararların her zaman doğru olduğunu düşünüyorum. Ama bir bakmışınız ki, doğru diye düşündüğünüz şey, daha sonra size yanlışlığı yaşatmış. Bunu zaman zaman sezon içinde yaşadım" dedi.