PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigara Yasağı 19 Mayıs'ta Başlıyor

umuter
14-05-2008, 19:26
Sigara Yasağı 19 Mayıs'ta Başlıyor

Sigara yasağı 19 Mayıs'ta başlıyor

İstanbul’da, 19 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak sigara yasağı kuralları belirlendi.

En fazla sigara tüketen illerin başında gelen İstanbul’da, 19 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak sigara yasağının çerçevesi ve uyulması gereken kurallar belirlendi.

Taksi ve toplu kara taşıma araç sürücülerini üç ayrı ceza bekliyor. Kendisi içmesi halinde 62 YTL ceza ödeyecek olan şoför, sorumlu olduğu araçta sigara içildiği için 5 bin YTL "sorumluluk cezasına" çarptırılabilecek. "Bu taşıtta sigara içilmez, cezası 62 YTL’dir" uyarı yazısını asmazsa da 1000 YTL ceza kesilebilecek.

Duraklarda da yasak
İstanbul İl Tütün Kontrol Kurulu’nca alınan karar, İstanbul Valisi Muammer Güler imzasıyla, İstanbul’un tüm alışveriş merkezleri, havalimanları, oda başkanlıkları, valilik ve belediye birimlerine dağıtıldı. Bilgi için Başbakanlık, İçişleri ve Sağlık bakanlıkları, 1. Ordu Komutanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, rektörlükler ve RTÜK’e gönderilen kararda, yasada açıklık getirilmeyen "kapalı alan", "En az bir duvarı olan üstü kapalı yer" olarak tarif edildi. Buna göre üstü kapatılmış durak, etrafı branda, plastik, camla kapatılmış yer, kapalı alan olarak kabul edilecek. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmeliğe alt yapı da oluşturacak nitelikteki İstanbul kararları şöyle:

Lokantalara ikili uygulama
Kapalı alanlara açıklık getirilen kararda en çok tartışma konusu olan alışveriş merkezlerindeki duruma da netlik kazandırıldı. İstanbul’daki alışveriş merkezleri ve içinde yer alan tüm bölümler yasak kapsamında. Bu durumda, alışveriş merkezlerindeki lokantalar da yasak kapsamına giriyor. Ancak alışveriş merkezlerinde tamamen bağımsız yer alan, ortak havalandırma sisteminden ayrı olan, alışveriş merkezine koku, duman gitmesi engellenmiş lokantalar, kahvehane, kafeterya ve birahaneler 19 Temmuz 2009 tarihine kadar yasa hükümlerinden muaf olacak.

Düğünde, berberde yasak
Düğün, nişan, kermes amaçlı tüm sosyal yerler, internet kafe, bowling salonları, ganyan, iddia gibi oyunlar oynanan bayilerde de sigara içilemeyecek. Avukat, mühendis, mimar, doktor, veteriner gibi serbest meslek sahiplerinin büroları, berber, kuaför, güzellik salonu her türlü hizmet veren ofisler de yasak kapsamında. Ancak yaşlı bakım evleri, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri ve cezaevleri ile şehirlerarası veya uluslararası güzergáhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde sigara içilebilecek alanlar oluşturulacak. Otellerin sadece odalarında sigara içilebilecek. Bunlar da önceden belirlenecek ve sigara içilmeyen odalarla aynı katta olmayacak ve değiştirilemeyecek.

Bina önlerine kül tablası konulacak
Her resmi kurum ve özel hukuka ait kuruluş ve kişiler binalarının önünde uygun bir yere izmaritlerin atılacağı açık havada kullanılabilen kül tablası koyacak. Bu belediye zabıtası tarafından denetlenecek. Yere izmarit, paket, ağızlık atana 25 YTL para cezası verilecek. Ancak kişi attığı izmariti yerden alırsa ceza kesilemeyebilecek.

f47xfenerli
14-05-2008, 19:31
hepsi hikaye ben şimdi kendi iş yerimde kendimi
zehirleymeyecek miyim?

umuter
14-05-2008, 19:46
hepsi hikaye ben şimdi kendi iş yerimde kendimi
zehirleymeyecek miyim?
ustam eğer senin dükkan yukarda sayılan dükkanlar kategorisine giriyorsa demek ki zehirliyemiyeceksin kendini:D:hat: :tongue: :tongue:

trtamer
14-05-2008, 20:17
bu cezalar çok az bile
en az ceza 10000 ytl olsun içilmesin şu pislik

*-*trixter*-*
14-05-2008, 20:46
bu cezalar çok az bile
en az ceza 10000 ytl olsun içilmesin şu pislik

demekki sen sigara kullanmıyorsun galiba ? kullansaydın böyle demezdin

bulletfromhell
14-05-2008, 20:57
valla ben çok fazla sigara içen biri olarak,şu yasağı alkışlıyorum...en azından bırakmamıza,bırakamıyosak bile epeyce azaltmamıza vesile olur diye düşünüyorum.... :wave:

uzman_elhan
14-05-2008, 21:49
valla benim oyle bir sorunum yok ama içenlerde dikkat etsin.

osmann
15-05-2008, 09:36
bence hayırlı bir iş. tamamen bırakamasada insan azaltır hiç olmazsa...
selametle...

koparkok
15-05-2008, 10:51
böyle yapacaklarına herşeyi yasaklasınlar hükümete para lazım galiba ama ne yardan ne serden sigaradan gelen vergiler hiç de yabana atılacak gibi değil kaldır fabrikalarıda görelim nasıl oluyor helal olsun diyelim yasa çıkarıp kenara çekilmekle olmaz diye düşünüyorum

ŞRARSKOZ
15-05-2008, 12:53
bırakalı 2 yıl oldu biz bir basif içici olarak içenlerden daha cok zehirleniyorduk onun için cok güzel oldu bu yasa bir de uygulanırsa müthiş olacak bakalım gari ama biraz daha agır olmalı cezalar yapılmaması için saygılar :45:

kosovali
15-05-2008, 16:13
aynen trtamer e katılıyorum

sarıkanarya_41
15-05-2008, 17:28
gelecek nesıl sıgara ıcmenın o kadar kolay olmadıgını zamanla gorecek.saygılar.

pencere77
15-05-2008, 17:30
belki içenler bir bahaneyle bırakırlar

zekigurbuz
15-05-2008, 17:33
Bu yasak bana saçma geliyor.Neden mi? Çünkü devlet kendisi üretip satıyor milleti alıştırdılar.Şimdi de yasaklıyorlar.Yasaklayacağınıza üretmeyin de millet sigara bulamayınca mecbur bırakır.
Ben de bir içici olarak bırakmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım.Yazık valla verilen paraya.Bundan da geçtim sağlığımızada yazık valla.Hadi arkadaşlar hep birlikte bu zehire elvada diyelim.

MUTAF
15-05-2008, 20:41
sigara içenler düşünsün. ben i.çmedim içmemde...