PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dilenen Kişilerin Gerçekten İhtiyac Sahibi Oldugunu Düşünüyormusunuz?

Simba
16-05-2008, 21:18
Bu haftaki anketimizin konusu Sadaka İsteyen Kişilerin Gerçekten İhtiyac Sahibi Oldugunu Düşünüyormusunuz?

Düşünce ve oylarınızı bekliyoruz.İlginç bir anket konusu olacagından süphem yok.Anketimiz 7 gün sürecektir.

kanaryam1950
16-05-2008, 21:20
elbette hayır, bunlar yüzünden gerçekten ihtiyacı olanlar mağdur oluyor.

Simba
16-05-2008, 21:32
Bende inanmıyorum kadın var almış eline bebegi dileniyor bakıyorsun saglam iyide hiç mi iş yok tekstillerde falan bazılarına kolay yoldan kazanmak iyi geliyor sanırım.

CABBARİ
16-05-2008, 21:32
şimdi sevgili kosovalı burada ukalalık yada çok bilgiçlik yapmak istemem ama dilenmek ile sadaka istemek farklı şeylerdir
dilenmekbir nevi zorla istemektir sadaka ise gönülden geçen çolugunun çocugunun selameti için verilen ALLAH rızası için verilen nakittir
sadaka vermek çok makbuldür ama dilenciye vermek o derece değil
oda sadaka hükmüne geçer ama şahsen ben çoguna vermiyorum gidip ihtiyaç sahibini bulup veriyorum
selametle

evrimcandan
16-05-2008, 21:34
kesinlikle değiller:46:

Simba
16-05-2008, 21:35
şimdi sevgili kosovalı burada ukalalık yada çok bilgiçlik yapmak istemem ama dilenmek ile sadaka istemek farklı şeylerdir
dilenmekbir nevi zorla istemektir sadaka ise gönülden geçen çolugunun çocugunun selameti için verilen ALLAH rızası için verilen nakittir
sadaka vermek çok makbuldür ama dilenciye vermek o derece değil
oda sadaka hükmüne geçer ama şahsen ben çoguna vermiyorum gidip ihtiyaç sahibini bulup veriyorum
selametle
Hocam konu başlıgı degişmiştir haklısın konuda:45:

Editor
16-05-2008, 21:42
hayır ama çok nadirde olsa dilencininde ihtiyacı olan var önemli olan bildigin ve tanıdıgın kişilere vermek lazım

uzman_elhan
16-05-2008, 21:44
Evet bazilari var benim oraya abone olmuşlar her zaman geliyorlar her zamanda veriyorum ama bazen üzerimde bozuk para olmuyor ama kapinin ordan çıkmıyor.. gerçektende bazen bakıyorum ihtiyaçlari olanlar var o benden istemeden ben veriyorum..allah hiç kimseyi muhtaç burakmsin

f47xfenerli
16-05-2008, 21:50
bu ankete ne diyeceğimi iki kere düşündüm bu duruma bağlı
bazı insanlarımız gerçek ihtiyac sahibi olduğu için yapar başka
çareleri olmadığından mazılarıda akşama kadar dilenir gece sefa
sürer yani sözün özü hem evet hem hayır

f47xfenerli
16-05-2008, 21:52
gerçektende bizim cadedede abone olmuş insanlarımız var
hergün fix ilaki gelirler

kucer06
16-05-2008, 21:56
Kesinlikle inanmıyorum.

f47xfenerli
16-05-2008, 21:57
bide neye göre evet veya hayır diyeceğiz hangimiz ahkam
kesebilir bu hasas konuda önemli anket duyarlı davranmak gerek
yaradan kimesyi yani kulu kula muhtac etmsin

topaklili
16-05-2008, 22:00
bunlarin cogu sahtakar

umuter
16-05-2008, 22:16
gerçek ihityac sahibi zaten utanır bu tür şeyleri isteyemez insanlardan verdiğinizde bile almaya utanır çekinir ama ar namus kalmamış bazı duydu sömürücüler rahatlıkla alıyorlar işte

ŞAVKÇI09
16-05-2008, 22:19
Katiyen gerçekten ihtiyaç sahipleri olduklarına inanmıyorum.Ha ihtiyaç sahibi içlerinde belki 1 belkide 2 kişi vardır.Bunlar artık meslek haline getirmişler kesinlikle taviz vermem.Abonelerim dükkanı hergün ziyaret ederler.Eskiden bu kadar olmazdı herhalde saf insan çoğaldı bunlarda ona binayen çoğaldı.

MUTAF
16-05-2008, 22:50
yaa bazen görüyorum acıyorum ama kendi irademle bi karar alfdım. yıllar önce yine böyle dilenen bir yaşlı dayı gördük. yanımdada çok yakın bir arkadaşım. verdik bişiler.neyse arkadaşla turladık gezdik o semtte. bi karanlık sokaktan geçiyorduk. ne görsek iyidir. o para verdiğimiz adam almış şarabı. yanındada 3 4 aynı kadrodan arkadaşları ortadada beyaz peynir. arkadaşa dedim az önce acıyıp para verdiğimiz adam şimdi arkadaşlarıyla ***if yapıyor. o gün bu güğndür 6 sene geçti. 1 kuruş bile vermem.. ama isteyen versin..

hallederiz
16-05-2008, 23:02
hayır düşünmüyorum

umuter
16-05-2008, 23:23
ama buna rağmen bu dolandırıcılar öyle büyük paralar topluyorlar ki
hep insanlarımızn iyi niyetleri ve yardımseverlikleri sayesinde :mad2: fakat gerçek ihtiyaç sahiplerinin hakkını yediklerini hiç düşünmüyorlar

HCakir
16-05-2008, 23:37
Elbette düşünmüyorum,adamlar dileniyor lafta, organize çalışıyorlar mahallede arkada toplanıp hasılatı sayıyolar,sonra bi bakmışsın başka mahallede başka camideler abi ekmek parası falan filan...Zabıtların silkeledikleri adamları görüyoruz üstünden servet çıkıyor..! :D

Hikâye arkadaşlar hep duygusömürüsü ile para kazananan beleşciler onlar..!

kanberoğlu
17-05-2008, 00:27
Elbette düşünmüyorum,adamlar dileniyor lafta, organize çalışıyorlar mahallede arkada toplanıp hasılatı sayıyolar,sonra bi bakmışsın başka mahallede başka camideler abi ekmek parası falan filan...Zabıtların silkeledikleri adamları görüyoruz üstünden servet çıkıyor..! :D

Hikâye arkadaşlar hep duygusömürüsü ile para kazananan beleşciler onlar..!
hocam size katılmamak elde değil. gerçekten duygu sömürüsü yapıyorlar. bizim iyi niyetimizi istismar edip faydalanıyorlar. bende onların ihtiyaç sahibi plduklarına inanmayanlardanım. saygılar.

Admin
17-05-2008, 00:57
Bende inanmıyorum ama yakın biriyle gezerken yapışıyrlar malesef veriyorum ama inanmıyorum onların gercekten muhtac olduguna

COEMAR
17-05-2008, 01:08
bende inanmıyorum .....

emmi
17-05-2008, 01:50
Arkadaşlar aslında bende inanmıyorum ama gerçekten gereksinimi olanlar, bu yüzsüzler tayfası yüzünden madur oluyorlar. Onları ayrı tutarak, bir elin verdiğini diğer elim görmeden veriyorum. Allah kabul etsin. Biede şuna inanıyorum arkadaşlar. Hiç kimseyi geri çevirmedim bu zamana kadar. Fakat ne kadar zor durumda da kalsam işlerim hep yoluna girdi. Hiç olamayacakmış gibi görünen işlerim oldu. İnşallah bu insanlarımız en kısa zamanda bu durumlarından kurtulurlar. Bu konuda Fenerli arkadaşın dediği gibi daha fazla ileri-geri yorum yapmanın bir anlamı yok.
Saygılar.

MUTAF
17-05-2008, 02:41
bugun bile gördüm ya.. tavırlar hareketler hepsi kurma robot gibi. herkese öyle damardan giriyorlarki anlatamam. insan hemen duygusal moda geçiyor.

bengimuzik
17-05-2008, 10:47
Arkadaşlar İhtiyacı Olan Bir Kimse Zaten İsteyemiyor, Onları Bizim Gözlemleyip Çevremizde gerçekten İhtiyacı Olan Kişilere Bilinçli Bir Şekilde Yardım Edilmesidir.Bazı Kötü Niyetli
Kişilerin Yüzünden gerçek İhtiyaç Sahipleride Mağdur Oluyorlar, Herkes Kendi Çevresindekilere Yardım Ederse Bence Sorun Çözülür.

temel50
17-05-2008, 11:00
Dilenmeyi meslek meslek haline getirmişler:46: :46:

fakara
17-05-2008, 17:05
ihtiyaçı olanlara yardım gerek.ihtiyaçı olmayıp ta dilenenlere lanet olsun

yargıç_1
17-05-2008, 18:06
bencede hepsi ihtiyaç sahibi değil kolay yolu seçiyorlar

1970divrigi
17-05-2008, 18:51
rkadaşların da dediği gibi gerçek ihtiyacı olanlara da bu arada yardım edemiyorsun ancak belli kurumlar vasıtası ile yapılabiliyor.(Tabi bütün kurumları kastetmiyorum)

tako 2000
17-05-2008, 20:50
Sabahtan akşama kadar saymadım ama zannedersem ortalama 25 kişi geliyor.bunların içinde gerçek ihtiyaçlı olanlarıda var.onları digerlerinden ayırt etmemiz lazım

engin
17-05-2008, 21:04
altında arabayla geziyolar lüks inanmıyom ama bazılarıda gerçekten ihtiyacı olan kişi
lerde arada kayboluyo

umuter
17-05-2008, 21:53
bunların ki zaten tamamen bir meslek bir yaşam tarzı kovsan bile hala istemeye devam ediyorlar birde öyle bir hallere giriyorlar ki anlatmakla bitmez
geçen geldi pazarda kolunu sarmış sargı beziyle biraz yerini de açık bırakmış sonra üzerine kırmızı tendürdiyotu dökmüş kolunu kadınlara doğru bir uzatıyor zaten bakamıyorlar kan zannedip hemen parayı veriyorlar bana geldi bende dedim sen ameliyat olduysan bu açık yarayla ne dolaşıp duruyorsun yaran mikrop kapar diye :D:Dhemen kayboldu yanımdan

bulletfromhell
18-05-2008, 00:22
ben inanmıyorum....

vizyon49
19-05-2008, 09:38
içlerinde elbette ihtiyaç sahibi olanlar var ama onlarda malesef belli bir süre sonra bunu kolay bir kazanç yolu haline getiriyor...yaşadığım yerde haddinden fazla dilenen var ve çoğu fuhuş yapmak için bu yolu seçmiş onları gördükçe gerçek hakedenlere karşıda bir önyargı oluşuyor bu konuda duyarlı olmamız gerektiği kadar dikkatli olmamız ve yaptığımız iyiliklerin yerini bulmasını sağlamalıyız.......

acre
19-05-2008, 10:04
birçoğu sizden benden daha zengin. insanların iyi niyetini sömürmek onların mesleği haline gelmiş. gerçekten ihtiyacı olan insan gidip dilenmez alnının teriyle çalışır ve zaten hak ettiğini de kazanır. çevresindki insanlar da ona mutlaka yardımcı olurlar!!!

hasan01
19-05-2008, 11:30
gercek ihtiyaç sahipleri utanautana istiyor,onların ihtiyacı olduğu belli ama bazıları gelir kapısı yapmış dilenmeyi.caminin önüne yıllardır aynı kişiler gelip dileniyor.bakıyorsun sapasağlam kişiler,insanların yardım yapma isteklerinide yok ediyorlar.ama yinede vermek lazım kimin kim olduğu bilinmez.derler ya veren el alan elden üstündür diye

virego1100
19-05-2008, 11:36
hayır düşünmüyorum. türkiyede dilenecek kadar fakir insan opldugunu sanmıyorum. ama buna ragmen bu insanlar insanların içindeki insan sevgisini sömürüyoırlar. lanet olsun şu içimizdeki insan sevgisin e diyerek gönderme yaptım.not ayrıca dilencilik bir iş sektörü olduğunu ve yılda yaklaşık 4 milyar dolara yakın sıcak paranın ortalarda dolaştıgını ve bunu yapanlarında bir elin parmakları kadar az oldugunu biliyorum.:sunglasses2:

efeyle
19-05-2008, 11:45
inanmıyorum ama ortalık sahtekar kaynıyor.zorla üstüne kalıyorlar maalesef.insanın başını belaya da sokuyorlar sonuçta.bi nevi dolandırıcılık gibi işliyor dilencilik müessesi..

desperado64
19-05-2008, 11:53
hayır tabikide inanmıyorum....... adamlar oturduğu yerden para kazanıyorlar :8[1]: ve bolluk içinde yaşıyorlar.....

yakupserdar
19-05-2008, 12:03
Dilenenlerin çoğunun ihtiyaç sahibi olmadığı,
İnsanlara çeşitli hayat hikâyeleri anlatarak iyi niyetlerini istismar ettikleri,
Para verenlerin de ileride başlarına gelebilecek kötü olaylardan kurtulmak ümidi içerisinde olduklarına inanıyorum.
İçlerinde belki gerçekten ihtiyacı olanlar vardır.
Ama kurunun yanında yaş da yanar misali onlara da inanmıyoruz.
Ben böyle söylüyorum ama
Çoğu kez ben de az da olsa para veriyorum.

sarıkanarya_41
19-05-2008, 13:21
calısmak ısteyen her vatandasa ıs ımkanı var!ama sımıtcılık ama boyacılık yanı dılenme ısı cok basıt sadece agız yorulmasıyla tonla para kaldırılıyor.ama tum dunya da boyle.saygılar.

esk26
19-05-2008, 13:49
Gerçekten gruplar halinde dilenenler ortaya çıktı. Geçek ihtiyaç sahiplerinin dilendiklerini hiç görmedim. Dilenenlerin çoğunun yatı, katı, arabası bile var. Bu işi melek edinmişler. Yakalandıklarında zabıtaya bir kaç kuruş ceza ödeyip işlerine devam ediyorlar.

adnanarkan
19-05-2008, 15:15
gerçekten dilendiklerini hiç sanmıyorum çünkü gerçek ihtiyacı olanlar dilenmiyorlar.

marki1
19-05-2008, 16:42
gerçek ihityac sahibi zaten utanır bu tür şeyleri isteyemez insanlardan verdiğinizde bile almaya utanır çekinir ama ar namus kalmamış bazı duydu sömürücüler rahatlıkla alıyorlar işte

sana katılıyorum dostum gerçek ihtiyaç sahibi insanlar istiyemiyor ne kadar aç olsa yine dilenemez onlar diğerleri bunu meslekhaline getirmişler tabi ki sadaka vermek çok önemli ama o dilenemeyen ihtiyaç sahibi insanlara vermek lazım gelir hadisi şerifte ne güzel söylemiş "veren el alan elden üstündür" diye selam ve dua ile.

MUTAF
19-05-2008, 23:26
bugun hiç görmesem 4 - 5 tane dilenci gördüm. yahu ben yüzlerine bakmaya utanıyorum adamlar dilenmeye utanmıyorlar. tamamen duygularımızı menfaat bilip dileniyorlar. taxim meydanında çiçekçilerin yanında gazi osmanpaşa ziraat bankasının önünde bu güne kadar ne zaman geçtiysem mutlaka görmüşümdür. bugunde bayrampaşada gördüm. sürü halinde.diyecek laf bulamıyorum..

emrahelektronik
19-05-2008, 23:51
arkadaşlar hayır ihtiyaçtan falan değil artık bu iş meslek olmuş yani kolay yoldan parakazanma mesleği
bir gün dükanda oturuyorum dilencinin biri geldi ne olursun oğlum ekmek parası inan çok açım dedi bende çırağıma git oğlum marketten ekmek peynir gibi şeyler getir ver yesin oda yok ben ekmek istemiyorum sen bana alacaklarının parasını ver ben alırım dedi bende üzerimde bozuk param yok 50 milyonum var çocuk bozsun getirsin ver ben bozarım dedi çocuğu yorma demezmi o zaman çok sinirlendim ve dışarı kovdum yani işi almanyadan güzel kadının eli ayağı sağlam gitsin çalışsın ha sakat çalışamaz olana verilir ama onlara hayır

yturan
20-05-2008, 00:01
--------------------------------------------------------------------------------

elbette hayır, bunlar yüzünden gerçekten ihtiyacı olanlar mağdur oluyor.

uzenelektronik
21-05-2008, 12:45
arkadaşlar ihtiyacı olana devlet yardım ediyor ihtiyacı olmayanda ondan yararlanıyor bunu sana haline getiren cok insan var bunu dikate alalım devlet kimi ac ve susu bırakmış bana gösterin bir sürü yardım yapan yerler var bu dilenen lere para verirken iyi düşünün cünkü kötülük yapıyoruz bu yola teşvikten

osmann
22-05-2008, 09:49
ihtiyaç sahibi olan bir insan "bir ekmek parası der" biri para verdiğinde bu o ekmeği almaya yeter ama ekmek almaya gitmez dilenmeye devam eder..bu sahtekardır...

birde yeni versiyon çıktı piyasaya. şirinevlerde karşılaştım. "abi bozuk 600 liran varmı sefa köye gideceğim param eksik" birde elindeki 3-5 bozuk parayı gösteriyor.."
benim yanımda harbidende bozuk olmadığı için bozuğum yok dedim. önümdeki amcaya sordu o verdi. baktım çocuk biraz daha ileridekine aynı numarayı yapıyor. ulan dellendim. hızlanıp yanına gittim. " sen demin amcadan para almadınmı, bu ne için bidaha" dedim. çocuk bir anda kaçtı. şaşırdık...
selametle...

ekrem
22-05-2008, 19:38
dilenen kişiler hakikatten bu na layıkmı dersek daha doğru olur sanıyorum bu kişilerin içinde ihtiyaç sahibi olan mutlaka var ama onlar seçilmesi lüzüm sanat haline getirenllerden sakınmak gerek selamlar .............

Simba
24-05-2008, 01:01
Anketimizin süresi doldugu için konu kapanmıştır..