PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 16/03 Türkiye'den Haberler

muzo
16-03-2006, 10:40
HAKKARİ BELEDİYE BAŞKANI'NDAN ŞOK SÖZLER!..

Tekçe’nin "PKK terör örgütü değildir" ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’ya yönelik "Kürtlüğü benim için beş para etmez" sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.
16 Mart 2006 Perşembe 05:15

Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu yeni bir krize sahne oldu. Komisyona çağrılan Hakkári Belediye Başkanı Metin Tekçe’nin, "PKK terör örgütü değildir" dediği ortaya çıkınca, Ankara Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatıp, tutanakları, ’PKK’yı övme suçu’ işlendiği gerekçesiyle Şemdinli Komisyonu’ndan istedi.

ŞEMDİNLİ Olaylarını Araştırma Komisyonu’nun gizli oturumunda, üyelerin sorularını cevaplayan, Hakkári Belediye Başkanı Metin Tekçe’nin konuşmas şok etkisi yarattı. Tekçe’nin "PKK terör örgütü değildir" ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’ya yönelik "Kürtlüğü benim için beş para etmez" sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Tekçe’nin bazı gazetelerde özeti yer alan bu değerlendirmeleri tutanaklara şöyle yansıdı:

İNSANLARIN HAKKINI DİLE GETİRİYOR

Metin Kaşıkoğlu: Halklar, dediniz, savaş dediniz, size çok somut bir şey sormak istiyorum. PKK sizce terör örgütü müdür, yoksa hakkını arayan meşru bir kuvvet midir?

Metin Tekçe: Yani, benim sonuçta, yapmış olduğumuz, raporumda iletmiştim. Hakkári’yi biraz daha tarihi boyutlarıyla ele alışımın, ekonomik ve sağlık boyutlarında örnekler verişimin sebeplerinden birisi budur.

Metin Kaşıkoğlu: Bu çok zor bir soru mu sizce? Sayın Başkan, net bir cevap verin. PKK bir terör örgütüdür veya değildir. Terör örgütü değilse sizce nedir? Çok kısa ve net.

Metin Tekçe: Bana göre, geçmişte çıkışı ne olursa olsun, ama şu anda, Kürtlerin temel alanda bazı düşünceleri de ifade eden ya da ben kendi açımdan söyleyeyim, benim şu anda siyaset yürütmüş olduğum siyasi partinin düşüncesinin demokratik zeminde, Kürt sorununun çözümünde, barışçıl bir ortamın yakalanmasına dönük söylemlerde, eğer bir ortaklaşma veya bir yerde buluşuyor ise yani bana göre, o insanların belirli haklarını da dile getiren bir örgüttür diyorum.

Metin Kaşıkoğlu: PKK terör örgütü müdür, değil midir?

Metin Tekçe: Değildir bana göre.

Enver Yılmaz: Avrupa’da da, başta Almanya olmak üzere PKK’yı muhtemelen yakın zamanda da ABD, PKK’yı yıllarca terör örgütü ilan etti ve ilan ediyor. Sizin, başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika’dan farklı bilgileriniz var mı ki, ’PKK terör örgütü değildir’ tanımını yapıyorsunuz?

Metin Tekçe: Hayır, yani sonuçta, benim bu soruya cevap vermek istemezdim. Yani eğer siz sadece iki seçenek önüme bırakırsanız ve ikisinden birini tercih etmemi istiyorsanız ben tabii ki öyle ifade ettim.

Musa Sıvacıoğlu: Peki PKK hiçbir şey yapmıyor mu? Bombalama, adam kaçırma, haraca bağlama, uyuşturucu kaçakçılığı gibi böyle şeyler yapmıyor mu?

Metin Tekçe: Bunu ben bilmem. Ben PKK’nın bir üyesi değilimdir. Ben sonuçta yani bütün şiddet uygulamalarına karşıyım. Kim yapıyorsa buna karşıyım. Yapıyor, yapmıyor ben bilmem.

DEVLETİN BELLİ GÜÇLERİ YAPTI

Şükrü Önder: Yani daha önceki olayları da devletin belli güçlerinin yaptığını mı ima ediyorsun?

Metin Tekçe: Evet!

Şükrü Önder: Bunu ispatlayabilir misin?

Metin Tekçe: Hayır.

Şükrü Önder: Yorumla mı konuşuyorsun?

Metin Tekçe: Oradan çıkan bilgi ve belgeler, basına yansıyan bilgi ve belgelere baktığımızda, bunu tahlil etme boyutlarıyla söyleyebilirim. Belki yorumdur.

1984’TEN 1999’A SAVAŞ

Musa Sıvacıoğlu: Savaş dönemi derken neyi kastediyorsunuz?

Metin Tekçe: 1984’ten 1999 yılına kadarki dönem, bana göre Türkiye’de bir savaş dönemi.

İbrahim Özdoğan: Teröre ’savaş’ diyor.

Metin Tekçe: Bu benim görüşümdür ama.

Musa Sıvacıoğlu: Savaş deyince ayrı iki tane güç olur. Silahlı güçler olur, onlar da savaşır. Yani terörü mü kastetmiş oluyorsunuz?

Metin Tekçe: Eğer karşılıklı bir çatışma yaşanmışsa ben buna savaş derim.

Musa Sıvacıoğlu: Savaşta iki taraf olur, taraflar kim?

Metin Tekçe: Bu ortadadır. Yani bu dönen içinde, sonuçta Silahlı Kuvvetler olsun, güvenlik kuvvetlerimizle dağda faaliyet yürüten, çatışmalara giren ve birlikte birbirlerini öldürmüş olan bir PKK gerçekliği vardır, bunlar arasındaki çatışma olarak geçer.

MASKELİLER EVLERİ BASTI

Metin Tekçe: Bombalama olaylarıyla Hakkári’de gözle görülür bir uygulama, arama noktaları, panzerlerin sokaklardan geçtiği, sirenlerin, marşların çalındığı mahallelerde, ev baskınlarında maskeli insanların gidip kapıları kırdığı döneme girildi.

Musa Sıvacıoğlu: Ne marşı?

Metin Tekçe: Mehter Marşı, farklı marşlar, sirenler. Bunu Hakkári Valisi’ne söyledim; ’Ben duymuyorum’ dedi.

Türklüğümle gurur duymam Türk değil Türkiyeliyim

Metin Tekçe: Daha önce de söyledim, şimdi de söylüyorum. Ben Türkiyeliyim, gurur duyuyorum. Ama Türklüğümle değil. Çünkü ben Türk değilim. Kürt’üm. Lazı var, Rum’u var. Bakın onlar sonuçta Türkiye halkıdır, Türkiye halklarıdır. Türkiye’yi oluşturan halklardır. Bunların oluşturduğu bir üst de, bana göre, Türkiye olmalıdır. Ve ben Türkiye olmakla gurur duyuyorum.

Metin Kaşıkoğlu: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla mı gurur duyuyorsun?

Metin Tekçe: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ile Türkiyeliyim bana göre aynıdır. Ama bakın Türklük değil. Çünkü ben Türk değilim.

İçişleri Bakanı Kürt ise Kürtlüğü beş para etmez

Metin Tekçe: Müthiş bir hakaret ve böyle müdahale etmeye dönük adımlar oldu. ’Ne oluyor size’ falan. Aynen kurdukları cümle şu oldu: ’Sizin İçişleri Bakanınız gidecek!’ Bakın aynen geçmesini de istiyorum tutanaklara; ’Sizin İçişleri Bakanınız gidecek, siz Belediye başkanlarıyla ondan sonra hesaplaşacağız’ dediler bize. İşte yani buradaki temel düşünce şu, İçişleri Bakanı Kürt olarak. İşte, biz de Kürt’üz ya.

Musa Sıvacıoğlu: Kim söyledi, tanıdığınız yok mu?

Metin Tekçe: Polisler. Oradaki temel görüş zaten oydu, hakimdi. İçişleri Bakanı’nı bile, sanki beni Kürt olarak görerek, işte İçişleri Bakanı. Belediye başkanları. Benim bakışım o değildir. İçişleri Bakanı benim için hiçbir şekilde, Kürtlüğü, Kürt ise bile, Kürtlüğü benim için beş para etmez. Ben bunu açıkça söyleyeyim. İnsan olması benim için önemlidir. Ama genel bakışı ortaya koyuyorum ben.

Komisyon Başkanı Musa Sıvacıoğlu, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talebini önceki günkü toplantıda komisyon üyeleriyle paylaştı.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, "Van Savcısı’na tutanak yollarken bize sormadınız. Şimdi soruyor, haber veriyorsunuz. Bu yaptığınız ilk uygulamadaki hatanızın sizin tarafınızdan tescilidir" dedi.

ÖNÜNE GELEN İSTEYECEK

Bazı komisyon üyeleri de, "Yaptığınız hata nelere mal oluyor. Şimdi önüne gelen savcılık tutanak istiyor, isteyecek. Siz Van Cumhuriyet Savcısı’na tutanak vermeseydiniz böyle olmayacaktı. Bu gelişmelerden sonra kim davetimize icap eder, kim gelir burada özgürce bilgi verir" itirazında bulundular. Başkan Sıvacıoğlu da tüm bu eleştirilere, "Yargı istemiş. Çaresiz göndereceğiz. Yargı istedikten sonra vermemek, adaleti engellemek olur" diye cevap verdi.

/Okan KONURALP - HÜRRİYET

muzo
16-03-2006, 10:42
İŞTE ŞEMDİNLİ DAVASI HAZIRLIK TUTANAĞI!..

"Dosyanın güvenliği gözönünde bulundurularak duruşma günü adliye giriş ve çıkışlarında adliye içinde emniyet güçlerinde emniyetin sağlanması için ilgili makamlara çok önemli diye müzekkere yazılmasına..."
16 Mart 2006 Perşembe 03:07

Nurettin KURT - Hürriyet, yılın gündemi haline gelen Şemdinli davası hazırlık tutanağını ele geçirdi.

Tutanakta, başta Orgeneral Yaşar Büyükanıt olmak üzere çok sayıda komutan ’şüpheli’ olarak tanımlandı.

HÜRRİYET, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Şemdinli davasıyla ilgili hazırlık tutanağını (tensip tutanağı) açıklıyor. Çok sayıda subayın şüpheli gösterildiği. Şemdinli davası hazırlık tutanağının bazı ayrıntıları ’aynen’ şu şekilde:

Sanıklardan Ali Kaya, isminin geçmesi nedeniyle 1998-2000 yıllarında Diyarbakır’daki aşağıda belirtilen suçları nedeniyle şüpheliler Tümen Komutanı Ali Karababa, Kurmay Başkan Aziz Ergen, Tümen Komutanı Ahmet Yavuz ve Habip Doğan haklarında ’görevi kötüye kullanma, rüşvet ve kaçakçılık’ suçu nedeniyle; Orgenaral Yaşar Büyükanıt, Diyarbakır eski İl Jandarma Komutanı Eşref Hatipoğlu, Ali Osman Celasun, 76. kolordu Komutanlığı eski Kurmay Başkanı Erhan Tavşancı, 7. Kolordu Komutanlığı eski Kurmay Başkanı Reha Çatana ve Diyarbakır İl Jandarma eski Personeli Cemal Temizöz haklarında, ’suç işlemek için örgüt kurmak, görevi kötüye kullanmak ve sahte belge düzenlemek’ suçlarından hazırlıkta olan 2006/153 sayılı hazırlık evrakı üzerinden başlatılan ve 2005/750-2006/21 sayı ile tefrik edilen ve 06.03.2006 gün 2006/153-17 sayılı görevsizlik kararı ile Adalet Bakanlığı ile Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderilmek üzere ve Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildiği anlaşılan dosyanın Ali Kaya yönünden takibine...

Dosyanın sanıklarından Astsubay Başçavuş olarak görevli Ali ve Özcan’ın anlaşarak devlet birliğini ve bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemleri ve adam öldürmeye teşebbüs suçlarından sanıkların görev yerleri itibariyle amir olmaları nedeniyle halen Hakkari İl Jandarma Komutanı Erhan Kubat, Erhan Özbek ve Van Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Selahattin Uğurlu ve Yaşar Büyükanıt haklarında ’görevi kötüye kullanmak ve ihmal’ nedeniyle (Erhan Kubat, Erdal Öztürk haklarında) adli yargılamayı etkileme suçları nedeniyle (şüpheli Büyükanıt hakkında) yine Van Savcılığı tarafından hazırlanıp görevsizlik kararı ile Bakanlık aracığılıyla Genelkurmay’a gönderildiği anlaşılan görevsizlik kararı akibetinin sanıkların sıralı amirler olmasının anlaşılması nedeniyle takibine, halen Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı şüpheli Tanju Çavuş ve kimlikleri tespit edilemeyen kişi ya da kişiler haklarında meşru müdafa sınırlarının aşılması suretiyle bir kişiyi öldürmek, beş kişiyi yaralamak suçundan, Tanju Çavuş hakkında yine Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırlayıp Şemdinli Savcılığı’na gönderdiği anlaşılan dosya konusu suç ve sanıkları arasında bir irtibatı bulunmadığı ve akibeti anlaşıldığından takibine gerek olmadığına...

Tensip kararında iddianameyi yayınlayan, sızdıran basın yayın organları hakkında da Basın Kanunu’nun 19. maddesi, Türk Ceza Kanunu maddeleri uyarınca gerekli işlemin yapılması için Van Savcılığı’nda bulunan suç duyurusu akibetinin sorulmasına...

Dosyanın güvenliği gözönünde bulundurularak duruşma günü adliye giriş ve çıkışlarında adliye içinde emniyet güçlerinde emniyetin sağlanması için ilgili makamlara çok önemli diye müzekkere yazılmasına..."

muzo
16-03-2006, 10:43
SEVGİLİMİ BULANA BİR EV ÜSTÜNE DE BİR ARABA VERECEĞİM"

Bu müthiş iddia 1 çocuk annesi olan evli Berna Laçin'e ait.
16 Mart 2006 Perşembe 00:26

Bu müthiş iddia 1 çocuk annesi olan evli Berna Laçin'e ait
Berna Laçin, Kudret Sabancı ile Sanem Çelik'in yakalanmasına sert tepki göstermişti. Ancak bu çıkışı bazı çevrelerde eleştiri konusu haline getirildi. Berna, dün Sabah Sabah Seda Sayan'a bağlanarak kendine yöneltilen eleştirilere sert cevap verdi.

ONUNLA POLEMİĞE GİRMEM
İlk ve tek sevgilisinin şu anki eşi olduğunu söyleyen Laçin 'Benim bir tek sevgilimi ortaya çıkarsınlar. Onlara hem araba hem de bir ev hediye edeceğim' diye konuştu. Berna, kendisine 'seviyesiz' diyen Hülya Avşar ile de polemiğe girmeyeceğini ifade

muzo
16-03-2006, 10:44
YENİ KURTLAR VADİSİ GELİYOR!..

Kurtlar Vadisi'nin konseptinde büyük katkısı olan Soner Yalçın, yeni bir Kurtlar Vadisi üzerinde çalışıyor. Üstelik ekipte çok önemli iki isim daha var !
16 Mart 2006 Perşembe 00:15

Kurtlar Vadisi'nin konseptinde büyük katkısı olan Soner Yalçın, yeni bir Kurtlar Vadisi üzerinde çalışıyor. Üstelik ekipte çok önemli iki isim daha var !

Kurtlar Vadisi'nin konseptinde büyük katkısı olan Soner Yalçın, yeni bir Kurtlar Vadisi üzerinde çalışıyor. Üstelik ekipte çok önemli iki isim daha var.

Soner Yalçın ve 5N 1K'nın sunucusu Cüneyt Özdemir sahibi olduğu Project Yapım, Kurtlar Vadisi konseptinde yeni bir dizi üzerinde çalışıyor.

Project Yapım'ın, Kurtlar Vadisi konseptinde yeni bir diziyi Kanal D'ye önerdiği öne sürüldü. İddiaya göre, proje kabul edildi bile. Project'in bu projedeki ortağıysa tanıdık bir isim: Meral Okay.

Böylece Özdemir ve Yalçın ikilisi belgeseller dışında dizi dünyasına da girmiş olacak..

muzo
16-03-2006, 10:45
YOLDA YÜRÜYEN KİŞİNİN VEKİL OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE BIÇAĞI ÇEKİP SALDIRDI..

Kahramanmaraş'ta, eski milletvekili ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Kenger'e bıçaklı saldırı girişiminde bulunuldu.
16 Mart 2006 Perşembe 00:04

A. CANER BAYSAL
KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş'ta, eski milletvekili ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Kenger'e bıçaklı saldırı girişiminde bulunuldu.

Edinilen bilgilere göre olay, Trabzon Caddesi Vilayet Kavşağı'nda akşam saatlerinde meydana geldi. İddiaya göre, Ökkeş S. (Sarıtaş) adlı kişi, yolda yürüyen Ökkeş Kenger'in yanına yaklaşarak yakasındaki rozetin ne olduğunu sorarak bağırmaya başladı ve üzerinde bulunan bıçağı çıkararak, Kenger'e saldırmak istedi. Şahsın saldırısından kaçan Kenger, cadde üzerindeki Sezer Eczanesi'ne girerek polisi aradı. Olay yerine gelen polis ekipleri, elinde bıçağı ile bağıran Ökkeş S.'yi gözaltına almak istedi. Polislere direnen şahıs, yere yatırıldıktan sonra kelepçelenerek polis otosuna bindirildi.

Eczaneye sığınan Ökkeş Kenger sakinleştirilmeye çalışırken, BBP Kahramanmaraş İl Teşkilatı yöneticileri de olay yerine geldi. Eczane çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kenger, "Ne olduğunu anlamadım. Yolda yürürken daha önce hiç görmediğim ve tanımadığım bir şahıs yanıma yaklaştı. Aynı şahıs üzerimdeki Türk bayrağı rozetini sordu. Bana milletvekili olup olmadığımı sorarak, 'Milleti batırdınız' dedi. Şahsa daha cevap vermeden yanındaki bıçağı çıkararak saldırmak istedi. Sanırım şahıs sarhoştu" diye konuştu.

muzo
16-03-2006, 10:47
ANNESİNİN GÖZLERİ ÖNÜNDE KAFASINA SIKTIĞI TEK KURŞUNLA HAYATINA SON VERDİ

Hatay'da bunalıma giren bir kişi, annesinin gözleri önünde kafasına sıktığı tek kurşunla intihar etti.
16 Mart 2006 Perşembe 00:03

OSMAN KOÇAK
HATAY ( - Hatay'da bunalıma giren bir kişi, annesinin gözleri önünde kafasına sıktığı tek kurşunla intihar etti.

Edinilen bilgiye göre, Hatay Vergi Dairesi'nde çalışan Hülya Doğan'ın 23 yaşındaki oğlu Sami Batman, henüz bilinmeyen bir nedenle bunalıma girerek, evde bulunan tabanca ile kafasına 1 el ateş etti. Annesinin gözleri önünde yere yığılan şahıs, Antakya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Batman, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, hastaneye akın eden ailesi ve yakınları ise sinir krizleri geçirdi.

Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

muzo
16-03-2006, 10:48
KIRKLARELİ'NDE 104 KİLOGRAM EROİN ELE GEÇİRİLDİ

Kırklareli'nin Babaeski İlçesi'nde 104 kilogram eroin ele geçirildi. Uyuşturucuyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.
16 Mart 2006 Perşembe 00:02

EDİRNE - Kırklareli'nin Babaeski İlçesi'nde 104 kilogram eroin ele geçirildi. Uyuşturucuyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.
Kırklareli Emniyet Müdürlüğü, İstanbul'da oturan bazı kişilerin, ellerindeki uyuşturucu maddeleri Avrupa'ya nakletmek istediği yönünde bir istihbarat edindi.
Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve ilgili diğer illerdeki birimlerle işbirliği yaparak, bu kişilerin faaliyetlerini izlemeye başladı.
Emniyet ekipleri, yaklaşık 4 ay süren çalışmalar sonucu, Y.S. (28) F.B. (34) ve A.D. (33) Kırklareli'nin Babaeski ilçesine geldiği sırada araçlarında arama yaptı.
Aramada, paketler halinde 201 adet toplam 104 kilogram eroin ile Y.S.'ye ait sahte sürücü belgesi ele geçirildi.
Y.S., F.B., ve A.D. uyuşturucuyla ilgili olarak gözaltına alındı.
Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın denetim ve talimatları doğrultusunda, diğer illerdeki birimlerle işbirliği içinde bu kişilerin sorgulaması ve operasyonların sürdüğü belirtildi.

muzo
16-03-2006, 10:48
KAÇIRDIKLARI ŞOFÖRÜN CİNSEL ORGANINI KESTİKTEN SONRA SOPAYLA DÖVE DÖVE ÖLDÜRDÜLER

Mersin'de, geçen Cumartesi akşamı aracıyla birlikte kaçırıldıktan sonra kullandığı araç terkedilmiş olarak bulunan kendisinin de kayıp olduğu bildirilen TEKEL dağıtım aracı sürücüsü ölü bulundu.
16 Mart 2006 Perşembe 00:04

Mersin'de, geçen Cumartesi akşamı aracıyla birlikte kaçırıldıktan sonra kullandığı araç terkedilmiş olarak bulunan kendisinin de kayıp olduğu bildirilen TEKEL dağıtım aracı sürücüsü ölü bulundu.

Alınan bilgiye göre olay, Cumartesi akşamı Güneykent Mahallesi'nde meydana geldi. TEKEL'in taşeron firması olan İlkon Gıda şirketine ait 33 EL 877 plakalı araç, sürücüsü Okan Saylan (27) ile birlikte kaçırıldı.

Olaydan yaklaşık 1 saat sonra TEKEL'in dağıtım aracı Demirhisar Köyü'nde terk edilmiş olarak bulundu. Araç sürücüsü Okan Saylan'ın ise kayıp olduğu bildirildi.

Jandarma ve polis ekipleri, kayıp araç sürücüsünün bulunması için çalışma başlatırken, Mersin merkeze bağlı Yalınayak Beldesi'ndeki dere içerisinde dün bir erkek cesedi bulundu. Battâniyeye sarılı vazıyette elleri ve ayakları bağlı olarak bulunan cesedin kayıp araç sürücüsü Okan Saylan'a ait olduğu tesbît olundu. Ceset otopsi için Mersin Devlet Hastahânesi Morgu'na kaldırılırken, kafasına sert bir cisimle vurulduktan sonra dereye atıldığı ve cinsel organının da kesildiği bildirildi.

Bu arada, ölen şoförün yakınları, hastahânede fenalık geçirdi. Şoförün üzerinde bulunan şirkete ait yaklaşık 7 bin YTL paranın da gasp edildiği ileri sürüldü.
Cinayetle ilgili soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.