PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cola Gerçekten Zararlımı?

Simba
15-06-2008, 12:46
Arkadaşlar yep yeni bir ankette sizlerle birlikteyiz.Forumun anketçi başı ben oldugum için ben acıyorum genellikle ve baya gundeme olan konuları secmeye özen gösteriyorum.

Şimdi bu haftaki konumuz Colanın zararlı olup olmadıgı yonunde.İnternetlerde ve maillerimize gelen haberlerde hep colanın içinde olan maddelerin insan saglıgına etki ettigi yonunde sizin oy ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Anketimiz 7 gün sürecektir..

ekrem956
15-06-2008, 12:53
evet uyarıcı özelliği yanında zararları var sanırım bildiğim kadarı ile.

kucer06
15-06-2008, 13:13
Ben kola içmiyorum ama zarar verdiğinden değil sevmediğimden içmiyorum.Hayatta yediğimiz içtiğimiz her şeyin fazlası zararlıdır.Yoksa yeşil sermayenin yaptığı kötü propaganda yüzünden değil.Bu kolayı bütün dünya tüketmektedir.Bu kola müslüman ülkelere ayrı bir formülle kendilerine ayrı bir formülle çıkmamaktadır.İnsan sağlığına duyarlılık açısından avrupa devletleri ve amerika bizden daha duyarlıdır eğer hakikakaten yapılan anti propagandada olduğu gibi zararlı olsaydı bu devletler asla kendi ülkelerinde kolanın tüketilmesine izin vermezlerdi.

Kemal Turan
15-06-2008, 13:49
Senede 2 kutu ya içerim ya içmem. Arkadaşlarada tavsiyem içmesinler.

CABBARİ
15-06-2008, 14:01
zararlı ama bile bilede içiyoruz işte

pencere77
15-06-2008, 14:24
zararlı

f47xfenerli
15-06-2008, 14:44
kesin zararlı

conker
15-06-2008, 15:46
Zararlı olsa bütün dünya ülkelerinde içiliyor en azından kola içtiği için zararını gören bir insana şahit olurduk. sağlık açısından hiç bir zararı yok.
yanlız bu tür içeceklerde belirli miktarlarda alkol ve kafein içerdiği için kişilere göre inançları yönünden sakıncalı olabilir.
Saygılar.

samandöken
15-06-2008, 16:55
zararlı değilse neden üretenler çok tüketmiyorlar zararlı maddeleri tüketmedede türkiye her zaman 1 numara hiç olaya dini yoldan bakmaya gerek yok en basidi içindeki asit oranı çok içildiğinde boğazı ve yemek borusunu tahriş ettiğini herkes biliyor bence kesinlikle zararlı

emmi
15-06-2008, 17:03
Ben kola içmiyorum ama zarar verdiğinden değil sevmediğimden içmiyorum.Hayatta yediğimiz içtiğimiz her şeyin fazlası zararlıdır.Yoksa yeşil sermayenin yaptığı kötü propaganda yüzünden değil.Bu kolayı bütün dünya tüketmektedir.Bu kola müslüman ülkelere ayrı bir formülle kendilerine ayrı bir formülle çıkmamaktadır.İnsan sağlığına duyarlılık açısından avrupa devletleri ve amerika bizden daha duyarlıdır eğer hakikakaten yapılan anti propagandada olduğu gibi zararlı olsaydı bu devletler asla kendi ülkelerinde kolanın tüketilmesine izin vermezlerdi.:45:

Aynen katılıyorum. Haa sahi aklıma gelmişken şu bizim colaturkanın ham maddesi ve terkipleri nerden geliyor dersiniz acaba? Şunu anlardım; "Arkadaşlar yerli malı kolayı içelim" deselerdi amenna. Ama işi öylesine abarttıki bu yeşil sermaye, cocacolayı ters çevirip okuyarak falcılar gibi fala baktılar. Madem bu kadar kötüde bir zamanlar tüm tesis ve heryerlerinde yasak olan kola; beyfendi ABD'ye uçunca birden serbest bırakılıverdi? Bilen var mı? Bu sorunun cevabını. Kolayı bende içmem zorunlu kalmadıkça.:49:
Saygılar.
Saygılar.

antenciler
15-06-2008, 17:03
neticede asitli içecek
en çokta dişleri bozuyor

Falpay
15-06-2008, 17:06
Bu propangadalar maalesef, bazı markaların kendi ürününü satmak için diğerine karşı yaptığı çirkin bir rekabetin sonucu...Kolanın zararını konuşmadan önce, şuan doğal sağlıklı yediğimiz hiçbirşey kaldı mı? ona bakmamız lazım,,meyvelerimiz, sebzelerimiz bir tuhaf..Tatları yok..Şekileri her hali tuhaf...Yediğimiz bisküvi, gofret vs ürünlerde birçok kimyasal kullanılıyor. Hangimiz arkadaki yazıyı okuyunca örneğin E.... kodlu emülgatörün ne olduğunu anlayabiliyoruz? Bisküvi yemeyeniniz var mı? Sağlıklı bir toplumamı gidiyoruz? Maalesef hayır, suni, hormonlu gıdalarla besleniyoruz..Her nesil bir öncekinden daha sağlıksız..Suçlu kolamı...Eğer oysa çözüm kolay.... içmeyelim sağlıklı bir topluma dönüşeverelim....

Simba
15-06-2008, 17:14
Bu propangadalar maalesef, bazı markaların kendi ürününü satmak için diğerine karşı yaptığı çirkin bir rekabetin sonucu...Kolanın zararını konuşmadan önce, şuan doğal sağlıklı yediğimiz hiçbirşey kaldı mı? ona bakmamız lazım,,meyvelerimiz, sebzelerimiz bir tuhaf..Tatları yok..Şekileri her hali tuhaf...Yediğimiz bisküvi, gofret vs ürünlerde birçok kimyasal kullanılıyor. Hangimiz arkadaki yazıyı okuyunca örneğin E.... kodlu emülgatörün ne olduğunu anlayabiliyoruz? Bisküvi yemeyeniniz var mı? Sağlıklı bir toplumamı gidiyoruz? Maalesef hayır, suni, hormonlu gıdalarla besleniyoruz..Her nesil bir öncekinden daha sağlıksız..Suçlu kolamı...Eğer oysa çözüm kolay.... içmeyelim sağlıklı bir topluma dönüşeverelim....
:present: :present:

faruk1
15-06-2008, 18:17
tabiki zararli icerisinde bürsürü insan sagligina zararli seyler var

hallederiz
15-06-2008, 18:22
budamı soru yani

kenan27
15-06-2008, 18:30
ülkemizde üretilen uluslar arası içecekler tütün ve ürünleri dahil şirket merkezlerinde üretilenlerle aynı terkipteb değildir. Bizde üretilenler kullanılan ürüne bağımlı olunması için konsantreleri farklı üretilmektedir. abd askerlerinin bulunduğu ülkemizde her türlü yiyecek ve içecekeri kendi ülkelerinden gelmektedir. Bulabilirsek yerli gazozumuz ayranımız hepsinden iyidir .kenan27

koparkok
15-06-2008, 18:57
zararlı ama genede karpuz gibi içiyoruz

kucer06
15-06-2008, 19:12
zararlı değilse neden üretenler çok tüketmiyorlar zararlı maddeleri tüketmedede türkiye her zaman 1 numara hiç olaya dini yoldan bakmaya gerek yok en basidi içindeki asit oranı çok içildiğinde boğazı ve yemek borusunu tahriş ettiğini herkes biliyor bence kesinlikle zararlı

Ne kadar çok biliyorsun istatistikleri.Kulaktan duyma türkiye 1 numara diyorsun gidip doğru istatistiklere bakarsın kolanının en çok tüketildiği ülkenin başta amerika ve avrupa ülkeleri olduğunu görürsün.

1970divrigi
15-06-2008, 19:29
hiç içmesem aklıma gelmez,kaldıki içinde ki asit ve şeker zaten zararlı

fakara
15-06-2008, 19:29
arkadaşlar KOLA yerine doğal meyve suları örneğin 8-10 tane erik veya 15-20 tane kızılcık kaynatın buzdolabında soğutun kola,ya beş basar

ievsan
15-06-2008, 20:06
arkadaşlar fakara ya katılıyorum bencede en iyisi bu kolada karbondioksitten tut diğer katkı maddelerine kadar hepsi zararlı .

uzman_elhan
15-06-2008, 20:49
fazlası zarar tabiki yetişkin insanlar için fazla zarari yok ama çoçuklar için iyi değil

MUTAF
15-06-2008, 22:57
kesinlikle ve kesinlikle zararlı.
Sigara kadar olmasada üstüne sağlığa zararlıdır yazılacak kadar zararlı. illaki kimayeger-uzman olmaya gerek yokki. biraz araştırın ve düşünün. sonuca varacaksınız. hiç sevmem..

Commando
16-06-2008, 00:33
Bildiğim kadarıyla zararlı.

yargıç_1
16-06-2008, 00:36
bencede kesinlikle zararlı

Admin
16-06-2008, 02:24
Bana göre zararlı degil biraz şişmanlatıyor.Yıllardır içerim zarraını görmedim:) Şu an bile içiyorum alışkanlık

spil45
16-06-2008, 02:33
bence zararlı içmemek lazım ama sigara da zararlı fakat doktorlar bile içiyor bu da aynı zararlı ama bile bile iciliyor zorunlu kalmadıkca içmiyorum

osmann
16-06-2008, 09:45
tüketilen ülkelere göre bişeyin zararlı olup olmadığını söylemek saçma...
Uyuşturucuda tüketiliyor. zararlı değilmi? Bir ara mcdonalds ların öbez yaptığını söylüyorlardı. Abd mc lere çok gidiyorsa zararlı değilmi?
Sigarada çok tüketiliyor zararlı değilmi?
Bunları "insan sağlığına zararlı olsa abd ve avrupa ülkelerinde en fazla tüketilmez" diyen arkadaşlarıma söylüyorum...
Ben sağlıkçı değilim. Duyduğuma göre kola zararlı. Bende inanıyorum zararlı olduğuna. Haa içindeki gazı çıkarmak için soda niyetinede içersen belki faydalı. ama genel olarak zararlı olduğuna inanıyorum...
Bir şeyin propagandasını yeşilk sermaye yapıldığında dikkate almamak çok güzel bir hareket. çok mantıklı. fesüphanallah...
selametle...

atii
16-06-2008, 10:38
bence bu tür gazlı içeceklerin hepsi zararlı bunların yerine meyve suyu içmek daha faydalı arkadaşlar.

ayran
16-06-2008, 10:47
zararlı

conker
16-06-2008, 13:50
Bakın çoğu arkadaş zaralı olduğunu söylüyor...
ama zararının ne olduğunu söyleyen yok.
Sigara zararlı fazlası akçiğer kanseri yapıyor.
içki zararlı fazlası siroz yapıyor.
kolanın zarararı nedir azı veya çoğu bir de bunu söyleyinde bilelim beyler.

osmann
16-06-2008, 13:53
Bakın çoğu arkadaş zaralı olduğunu söylüyor...
ama zararının ne olduğunu söyleyen yok.
Sigara zararlı fazlası akçiğer kanseri yapıyor.
içki zararlı fazlası siroz yapıyor.
kolanın zarararı nedir azı veya çoğu bir de bunu söyleyinde bilelim beyler.

scofield isimliğ arkadaşımızdan duyduğumuz bu... doğruluğunu bilmiyorum.

Bir Bardak Kolanın Dakika Dakika Zararları!!

--------------------------------------------------------------------------------

Kolayı çoğumuz düşünmeden tüketiyoruz. Peki, kola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

Prof. Dr. Ayşe Akın bir bardak Kola içtikten sonra vücudumuzda meydana gelen sürecin sağlığımıza etkilerini anlattı.
İlk
10 dakika:
10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker
miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.
20 dakika:
Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insulin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur.
40 dakika:
Kafein emilimi tamamlanır. Göz Bebekleriniz büyür, kan basıncınız
yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar.
Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.
45 dakika:
Beyninizde dopamin salgısı artar.Bu tıpkı eroinin vücuta yaptığı tepkimelere benzer.
60 dakika:
Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). Bu da
vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko'nun da beraberce dışarı atılması demek.
Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuzu tekrar hissedeceksiniz. Şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigaradaki gibi)cosmoturk
Haberalemi.

kucer06
16-06-2008, 14:14
Peki şimdi ben bir soru sorayım.Kristal cola,lee cola,cola Turka,zem zem cola bunlar zararlımı değilmi.

conker
16-06-2008, 15:50
Prof. Dr. Ayşe Akın yazdıkları bana pek mantıklı gelmedi. çok abartmış hanfendi.
her halde bu sonuçları sağlıksız bir insan üzerinde denedi
ben kolayı senede 1 sefer bilemedin 2 sefer ya içer yada içmem..
ama içtiğim zaman ne kan şekerim yükselir ne göz bebeklerim büyür, nede uyuşturucu almış gibi tepki hissederim. içinizde ayşe hanımın yazdıklarını hisseden varmı acaba.
ağızda buruk bir tad, serinlik veren ve içtikten sonra midemdeki gaz çıkaran bir duygu verir bana.
ben çayı çok severim akşama kadar en az 10 bardak içerim 2 şer şekerden 20 şeker yapar.
olaya ayşe hanım gibi abartarak bakarsak ben çoktan şeker hastası olmuştum.
buna benzer bir çok örnek sıralayabilirim.
bence arada sırada içilen 1 şişe colanın zararının olmadığı düşüncesindeyim.
bu tür içeceklerde belirli miktarlarda alkol ve kafein içerdiği için kişilere göre inançları yönünden sakıncalı bulanlar olabilir.
saygılar.

osmann
16-06-2008, 17:22
Peki şimdi ben bir soru sorayım.Kristal cola,lee cola,cola Turka,zem zem cola bunlar zararlımı değilmi.

:) başında ve sonunda kola yazan her şeyin zararlı olduğunu düşünüyorum.
Sadece kola değil asitli tüm içeceklerin....asit sonuçta... (soda yı bilmem)
cocacola kötüdür mekke kola iyidir diyen birinin inandırıcılığı olurmu? :)
konuya tam cevap verebilmek için sağlıkçı olmak lazım aslında ama ben küçücük aklımla böyle düşünüyorum...:45:
selametle...

umuter
16-06-2008, 18:05
valla ben hayır diye oy kullandım çünkü şöyle bir şecenek daha olsaydı"fikrim yok " seçeneği onu işaretlerdim
çünkü yıllardır içiyoruz bu mereti ölümcül bir etkisi olsaydı bu yaşa kadar ölürdük sanırım:D
sigara alkol gibi şeylerde çok zararlı ama nedense insanlar bile bile kullanıyo bu da o tarz bir içecek işte
ne içeriğini biliyoruz ne formülünü ama sürekli eleştirmemize rağmen içmeye de devam ediyoruz o yüzden hayır seçeneğini işaretledim :)

sarıkanarya_41
16-06-2008, 18:23
valla ben hayır diye oy kullandım çünkü şöyle bir şecenek daha olsaydı"fikrim yok " seçeneği onu işaretlerdim
çünkü yıllardır içiyoruz bu mereti ölümcül bir etkisi olsaydı bu yaşa kadar ölürdük sanırım:D
sigara alkol gibi şeylerde çok zararlı ama nedense insanlar bile bile kullanıyo bu da o tarz bir içecek işte
ne içeriğini biliyoruz ne formülünü ama sürekli eleştirmemize rağmen içmeye de devam ediyoruz o yüzden hayır seçeneğini işaretledim :)
aynı gorusteyım hocam.

ayhankeskin
16-06-2008, 22:33
Zararlı olsa bütün dünya ülkelerinde içiliyor en azından kola içtiği için zararını gören bir insana şahit olurduk. sağlık açısından hiç bir zararı yok.
yanlız bu tür içeceklerde belirli miktarlarda alkol ve kafein içerdiği için kişilere göre inançları yönünden sakıncalı olabilir.
Saygılar.

Dostum, içki ve sigara da zararlı deniyor ama, o da içiliyor. Hem de fazlasıyla, biz burda zararlı olup almadığını tartışıyoruz, şeker ve asidin fazla olması, kilo, karaciğer yağlanması, mideyi genişletme vs. gibi daha bir sürü zararı olan bir içecektir. Zaten bir çok ülkede de yasaklandı.

ayhankeskin
16-06-2008, 22:38
Prof. Dr. Ayşe Akın yazdıkları bana pek mantıklı gelmedi. çok abartmış hanfendi.
her halde bu sonuçları sağlıksız bir insan üzerinde denedi
ben kolayı senede 1 sefer bilemedin 2 sefer ya içer yada içmem..
ama içtiğim zaman ne kan şekerim yükselir ne göz bebeklerim büyür, nede uyuşturucu almış gibi tepki hissederim. içinizde ayşe hanımın yazdıklarını hisseden varmı acaba.
ağızda buruk bir tad, serinlik veren ve içtikten sonra midemdeki gaz çıkaran bir duygu verir bana.
ben çayı çok severim akşama kadar en az 10 bardak içerim 2 şer şekerden 20 şeker yapar.
olaya ayşe hanım gibi abartarak bakarsak ben çoktan şeker hastası olmuştum.
buna benzer bir çok örnek sıralayabilirim.
bence arada sırada içilen 1 şişe colanın zararının olmadığı düşüncesindeyim.
bu tür içeceklerde belirli miktarlarda alkol ve kafein içerdiği için kişilere göre inançları yönünden sakıncalı bulanlar olabilir.
saygılar.
Dostum, alkolün ne kadar zararlı olduğu saptanmış ve Tıp alanında bile kullanılması yasaklanmışken, içerisinde alkol, şeker ve gaz bulunan içeceğin insana ne faydası olur Allah aşkına. Sen şu anda hissetmiyor olabilirsin, belki sen hiç şeker hastası da olmayabilirsin, sen istisna teşkil edebilirsin ama, doktor hanımın yazdıkları senin yazdığından mantıklıdır. Bilene bari saygınız olsun lütfen!!!!!!!

n.anelka24
17-06-2008, 01:12
bence zararlı

memoli81
17-06-2008, 14:58
Bencede zararlı ama bırakamıyorum ben çok içen biriyim sıgara içmem ama sıgara gibi tehlikeli bi yapıştımı bırakmıyor meret :) bu kolanın yüzünden ameliyat oldum 1 sene peynir zeytin yedim çok zor oldu şimdi korkudan günde 1 litre bitiriyorum şimdi sağlığım yerinde ama bazende düşünüyorum gene hastalığa yakalanırmıyım.. diye sende bırak kolayı demeyin bırakamıyorum su meyve suyu inanı kesmiyor beni...

conker
19-06-2008, 19:05
her gün 1 oturuşta yarım kilo bal yersen zararlıdır.
her gün 1 kilo et yersen zaralıdır.
her gün 1 kilo fındık yersen zararlıdır.
dengeli beslenme diye bir yemek içmek kültürü vardır.
her gün normalin dışında ne yerseniz ne içerseniz dünyanın en faydalı gıdaları bile olsa zaralıdır.
arada sırada içilen 1 kolanın hiç biz zararı yoktur...
burda herhalde arada sırada içilen koladan bahsediyoruz.
yoksa sayın memoli81 gibi her gün içilen 1 litre içilen koladan değil değilmi.
sorulan soru cola zaralımı değilmi ben bunu arada sırada içilen 1 şişe cola olarak algılıyorum.
yoksa her gün içilen 1 litre ve üzeri cola tabiki zararlıdır.
saygılar.

Falpay
20-06-2008, 00:43
her gün 1 oturuşta yarım kilo bal yersen zararlıdır.
her gün 1 kilo et yersen zaralıdır.
her gün 1 kilo fındık yersen zararlıdır.
dengeli beslenme diye bir yemek içmek kültürü vardır.
her gün normalin dışında ne yerseniz ne içerseniz dünyanın en faydalı gıdaları bile olsa zaralıdır.
arada sırada içilen 1 kolanın hiç biz zararı yoktur...
burda herhalde arada sırada içilen koladan bahsediyoruz.
yoksa sayın memoli81 gibi her gün içilen 1 litre içilen koladan değil değilmi.
sorulan soru cola zaralımı değilmi ben bunu arada sırada içilen 1 şişe cola olarak algılıyorum.
yoksa her gün içilen 1 litre ve üzeri cola tabiki zararlıdır.
saygılar.

Katılıyorum...:present: :present:
Hiçbir faydası olmayan gazlı içecek iddasıdaki arkadaşlar maden suyu, sodada içmiyor sanırım. Çünkü onlarda gazlı içecek...Gazlı içecekler yeni yemek yemiş bir insanın midesinde bir gaz çıkışıyla besinleri dağınıklaştırarak sindirilme hızını artırır. Bununla birlikte kola içerdiği karbonik asitle mide asidinin sindirim etkisine katkı sağlar.. (Midedeki asit karbonik asitten çok daha kuvvetli bir asittir).
Fakat şuna kesin katılırım, aç karnına içilen kola kesinlikle ve kesinlikle zararlıdır. Ağır bir yemek yanında veya üstüne içilmiş bir kola ise insana rahatlama ve sindirim kolaylığı dışında hiçbir etki yapmaz düşündeyim.
Fakat kola içerdiği kafein nedeniyle açırı tüketimde alışkanlığa sebebiyet verebilir. Çocukların midesi daha hasas olduğu için kesinlikle zararlıdır...
Özetle kola içerim, ama tok karnına ve abartmadan....
Çocuğum olsa en azından 12 yaşına kadar koladan uzak tutarım...

MUTAF
20-06-2008, 01:13
ara sıra tesaduf denecek kadar denk gelen ortamlarda 1 bardak içiyorum. ama 2nci bardağı asla içmem. tamamen tiksiniyorum. kahve içtiğim zaman bile cafeini bu kadar hissetmiyorum. akşam içersem uykumu kaçırıyor.sabah içersem miğdeme dokunuyor. ve cola dıoşında herşeyi yesem içsem bu zamana kadar hiç bir zararını bu kola içtiğim kadar hissetmedim. sigarada kolada kulanmıyorum :)

Simba
21-06-2008, 00:35
Anketimiz Kapanmıştır..