PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkçe XP'ye Format Atmak, XP Repair ve XP Kurmak

Kemal Turan
13-07-2008, 22:03
Burada sizlere Türkçe XP kurulumunu, onarımını (repair) ve Windows XP kurulu olan bir sisteme format atmasını sonra Xp yi tekrar yüklemeyi kolay anlaşılır ve resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Ben yeni bir XP kurulumuna Windows üzerinden başlanmasını kesinlikle önermiyorum. Format atacaksak kesinlikle kuruluma CD den başlamamız gerekiyor zaten WINDOWS ÜZERİNDEN BAŞLAYARAK FORMAT ATAMAYIZ.

Onarım(Repair) yapacak olan arkadaşları 1.2.3.4.5.6. bölümleri ve 16. bölümden sonrasını takip etsinler.(Repair sistem dosyaları zarar görmüşse sistemi kurtarabilir ama sıfırdan temiz bir bir sistem daha iyidir bence)

1.XP CD mizi takıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Eğer bilgisayarı yeniden başlattığımızda ekrana “CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın…” yazısı geliyorsa sorun yok, gelmiyorsa Bios ayarlarından CD ROM u 1. aygıt olarak belirmemiz gerekir.

Only the registered members can see the link

Bazı bioslarda bu ayar Advanced sekmesinin altında olabilir ve tercihi yukarı taşımak değilde başında 1st yazacak şekilde ayarlanması gerekir. Tercihimizi yukarı taşımak için + tuşunu kullandım ve CD ROM birinci öncelikli yaptım. Biostan korkmayın yalnız yanlış bir şey yaptığınızı düşünürseniz çıkarken kaydetmeyin eğer yanlışlıkla kaydedersiziniz F9 a basın ayarlarınızı ilk ayarlara dönüştürür.

2. Şimdi yaptığım ayarı kaydetmek için F10 tuşuna basıyorum ve çıkan ekranda Yes seçili iken ENTER a basıyorum

3. Bilgisayarımız yeniden başlayacak ve aşağıdaki ekranı gördüğümüzde klavyeden herhangi bir tuşa basmamız yeterli

4. Kurulum CD si bazı dosyaları yükledikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekranda sadece ENTER a basacağız, onarım yapmak istiyorsakta sadece ENTER a basacağız R ye basmayacağız

5. Karşımıza Lisans Sözleşmesi gelecek kabul etmek için F8 e basıyoruz

6. Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra YENİ BİR XP mi kurmak yada ONARIM(REPAIR) mı yapmak istediğimizi soran bir ekran çıkacak. Yeni bir XP kurmak isteyenler(formatlayıp sıfırdan) ESC tuşuna basarak bu ekranı geçecekler. REPAIR yapmak isteyenler bu ekranda R ye basacaklar ve bilgisayar yeniden başlayacak.(Resim No:6) (REPAIR İÇİN NOT: Aşağıdaki ekranda birden fazla işletim sistemi görenler hangi işletim sistemini onarmak istiyorlarsa o işletim sistemi seçili olmalı. Bir tane ise sorun yok. 16.Resime kadar REPAIR yapacak arkadaşları ilgilendiren bir konu kalmadı)
Yeni bir Xp kurmak için ESC ye bastık devam ediyoruz

7. Aşağıdaki ekranda bilgisyarınızda bulunan harddiskleri varsa bölümlerini gösteriyor. Benim XP kuracağım bilgisayarda harddisk iki parça olduğu için iki bölüm görülmekte. C bölümünde de Windows yüklü

C nin tamamını sileceğim(FORMAT atmış oluyoruz) Bunun için C seçili iken klavyeden D tuşuna basıyoruz.

8. Bizden bölümü silmemezi onaylamayı isteyecek ve C nin içinde bütün bilgilerimiz silinmiş olacak. ENTER a basarak devam ediyoruz

9. Son onay ekranı L ye basıyoruz

10. Böylece C ye format atmış olduk. C tamamen silindi. D yide aynı yolu izleyerek silebiliriz. Şu an C diye bir bölümümüz yok artık. Yeni bölüm oluşturmamız gerekecek. Klavyeden C tuşuna basarak yeni bölüm oluşturmaya başlıyoruz.(Resim No:10)

11. Yeni bölüm boyutumuzu soran aşağıdaki ekran geliyor karşımıza

12. Elimizde Ham bir bölüm var artık, ham ın anlamı biçimlendirme yapılmamış oluyor ve biz buraya XP yi kurmak için C olan bölüm seçili iken ENTER a basıyoruz

Devamı var

saka11
13-07-2008, 22:20
emeğine sağlık kadeş

Kemal Turan
13-07-2008, 22:25
13. Bu bölüm biçimlendirilmemiş olduğu için Windows bizden biçilendirmemizi isteyecek.(Resim No:13) Resimdeki yazıları okuyalım. NTFS seçerek ENTER a bastık devam ediyoruz. Normal biçimlendirme kesinlikle tavsiye ediliyor

14-

15-

16. “CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın” yazısı geldiğinde hiçbir tuşa basmayın çünkü önyükleme yaptık kuruluma geçiyoruz

17.Bölge dil seçenekleri genelde ayarlıdır ama ayarlı değilse ayarlayabilirsiniz uğraşmayın kurulumdan sonra yapabilirsiniz

18-

19-

20-

21-

22-

23-

24-

ALINTIDIR. Hazırlayan arkadaşın emeğine sağlık.

western32483
14-07-2008, 00:18
emeğine sağlık ustam paylaşım için teşekkürler

yusufdal
14-07-2008, 02:36
benzer bir başka konuya da yazmıştım ama,
sorun yaşadığımızda tam veya yükseltme formatları çare olmuyor.

mesela ben, bugünlerde neden olduysa bir türlü yeni güncellemeleriş yükleyemiyorum.
herşey, SP3 yükseltmesini kurduktan sonra başladı.
şimdi ne yükleniyor, ne de siliniyor.

her yeniden açışta saatlerce güncelleme iniyor, fakat görünüşte.
gerçekte ne inen var ne de yükleniyor.
anlayamadım gitti.
olayı az-çok bildiğim için, tam format da atmıyorum.
microsoft a bile yazdım ama henüz cevap yok.

adnanarkan
14-07-2008, 20:58
emekleriniz ve bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

sirhat
16-07-2008, 01:11
usta anlatım icin teskler, bi sorum olacak ama, resim bire (1) nasıl giriliyor ben giremiyorumda, yardımcı olursanız sevinirim, saygılar

mekan73
16-07-2008, 11:29
Emekleriniz için teşekkürler.

sirhat
17-07-2008, 01:32
usta 1 no lu resme pc de nasıl giriyoruz ?

muzzo
17-07-2008, 11:18
usta 1 no lu resme pc de nasıl giriyoruz ?

slm bilgisayarınız açılırken üst üste delete yazan tuşa basın açılacaktır.

ayran
17-07-2008, 11:25
emeğine sağlık usta kemal turan usta
çok güzel bilgiler...:)

dalgın_08
17-07-2008, 19:55
elline sağlık ustam teşekurler paylasım ıcınn

hasan
18-07-2008, 02:14
emeğine sağlık kardeş, aynı yollardan daha önce bu işlemleri yapmıştım, iyi oldu bilgilerimi tazelemiş oldum. Birde böyle adım adım site kurmayı yapıversen çok ala olur. En pratik, anlaşılır şekilde fazla ayrıntıya kaçmadan. Çok alternatifler olduğu için kafa karışıyor. Tabi photo shop bilmekte bu işin profesyoneli oluyor galiba. hadi kolay gelsin.

sirhat
18-07-2008, 02:27
slm muzzo tesekürler

emmi
18-07-2008, 03:15
Kemal ustam ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş. Yalnız senden birricam olacak. Hem kendim için, hemde üyelerimiz adına. Müsait bir zamanında aynı sadelikte şu "GHOST" çağırmayı da bir açıklarsan çok makbule geçecek inanın.
Saygılar.

huseyinsinan
13-03-2010, 02:01
yazılımlar ve Paylaşım için teşekkürler

alper3
13-03-2010, 10:48
teşekkürler....