PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABD'nin Karadeniz’e sızma çabası

osmann
22-08-2008, 09:24
22 Ağustos 2008 00:50

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, ABD’nin, Gürcistan’a deniz yoluyla da insani yardım göndermek istediğini, bunu yaparken Montrö Sözleşmesi’ne uyacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, ABD’nin, Gürcistan’a deniz yoluyla da insani yardım göndermek istediğini, bunu yaparken Montrö Sözleşmesi’ne uyacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza, ABD’nin, Gürcistan’a deniz yoluyla da insani yardım göndermek istediğini, bunu yaparken Montrö Sözleşmesi’ne uyacaklarını söyledi. Bryza, "Montrö’ye zarar verecek, bu sözleşmeyle uyumlu olmayan hiçbir şey yapmayacağız. Bu sözleşmeye uymamız gerek, o kadar” dedi. ABD’nin Gürcistan’a göndermek istediği gemilerin savaş gemisi olmadığını belirten Bryza, bu gemileri “askeri kargo gemileri” olarak nitelendirdi. Hafta sonunda Amerikan basınında çıkan bazı haberlerde, ABD’nin, donanmaya bağlı USNS Mercy ve USNS Comfort adlı hastane gemilerini Karadeniz’e göndermek istediği, ancak Türkiye’nin, bu gemilerin Boğazlar’dan geçişine izin vermediği ileri sürülmüştü. Ancak ABD, Türkiye’den bu yönde resmen bir talepte bulunmadığını duyurmuştu. Söz konusu hastane gemilerinin tonajının, Montrö Sözleşmesi’nde belirtilen tonajı aştığı ifade ediliyor. Bryza, önerdikleri kargo gemilerinin ise Montrö’ye uygun olduğunu söyledi. Bryza, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının tehlikede olmadığını kaydetti.

AA

satelcom
22-08-2008, 13:14
1874 yılı 4 temmuzunda abd kaşarlaşmış emperyalist adi ve aşşağılık ingilizleri amerikadan kovarak bağımsızlığını elde ettikten sonra ingilizler gözünü ortadoğu ve asya ülkelerine dikti.hindistanı sömürgeleştirdi ve arap ülkelerini kışkırtarak osmanlıya isyan ettirip osmanlı imparatorluğunu parçaladı ve yıktı.abd ise ingilterenin çırağıdır.kedinin ciğeri yemek nasıl tabiatında varsa sömürmek ve soykırım bütün batı ülkelerinin genlerinde vardır.abd de büyük ortadoğu projesi ile ortadoğudaki ve orta asyadaki bütün enerji kaynaklarını ve geçiş yollarını eline geçirmek gayreti içinde olduğundan türkiye dahil gürcistanda ve birçok ülkede kendisiyle işbirliği içinde olacak (emperyalist uşağı-işbirlikçi-mandacı) iktidarların oluşmasını sağlamakta.boğazlardan amerikan gemilerinin geçmesinide bu bağlamda değerlendiriniz.artık bundan böyle atatürk gibi (bağımsızlık benim karakterimdir) diyebilen anti emperyalist bir lider gelmedikçe bölgemiz abd-ingiliz-ab-rus çıkar şavaşlarına sahne olacaktır.