PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows Vista'nın çıkışına erteleme

umsado
22-03-2006, 20:11
Microsoft firması, yeni işletim sistemi 'Windows Vista'nın piyasaya çıkışını ocak 2007'ye erteledi.

Microsoft yöneticilerinden Jim Allchin, yeni işletim sisteminin iş dünyasına yönelik bazı versiyonlarının planlandığı gibi kasıma kadar piyasaya çıkacağını açıkladı.

Ev kullanıcıları tipi tüketici versiyonunun ise 2007 ocak ayını bulacağını söyleyen Allchin, erteleme nedeni olarak yeni işletim sistemindeki güvenliği iyileştirme çalışmaları ve Vista'nın tamamlanmasının planlandığından birkaç hafta daha zaman almasını gösterdi.

Microsoft'un Longhorn olarak da bilinen yeni işletim sistemi Vista'nın ilk olarak 2005'te piyasaya çıkacağı açıklanmış, daha sonra 2006'nın ikinci yarısına ertelenmişti.

Vista'da, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Ultimate ve Windows Vista Starter adlı altı sürüm yer alıyor.

Her ölçekteki şirketler için temel sürüm olacak Vista Businnes, kuruluşların kendi bilgisayarlarını yönetmelerini sağlayacak araçlar sunacak.

Enterprise sürümü ise Business sürümüne ek olarak, bilgisayarın çalınması veya kaybolması durumunda gizli verilerin görülmesini engelleyecek bir sistemin de dahil olduğu 'BitLocker'a sahip olacak.

Home Basic sürümü, bilgisayarlarında internete girmek, e-posta göndermek, basit belgeler yazmak ve düzeltmek isteyen kullanıcılara yanıt verirken, ayrıca masaüstü arama ve güvenlik araçlarını da dahil edecek.

Home Premium ise Home Basic'e ek olarak yeni bir grafik arayüze sahip olacak. Dijital görüntü ve müzik arşivlerini düzenleme, çalma olanağı sağlayan bu sürüm DVD kayıt olanağı ve Xbox 360'a bağlanma imkanı da tanıyor.

Vista Ultimate, Business ve Home sürümlerinin tamamını bir pakette toplarken, Starter adlı sürüm ise kalkınmakta olan ülkelerdeki düşük kapasiteli bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

Çeşitli özellikler

Microsoft'un daha önce Longhorn kod adıyla bilinen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista'nın ilk deneme sürümü 'Vista Beta 1' daha önce deneme amacıyla ve sınırlı sayıda yayınlanmıştı.

Arayüzünde yarı şeffaf karakterler ve görseller kullanılan Vista'nın en çok konuşulan özelliği ise hızla yükselen eğilime uygun olarak arama teknolojilerini işletim sistemine entegre etmiş olması.

Windows Vista'nın yeniliklerinden bir diğeri de yeni internet tarayıcı Internet Explorer 7 olacak. Microsoft, yeni işletim sistemi ile desteklenen tarayıcının daha güvenli olduğunu savunuyor.

Vista'da ayrıca dışarı çıkışlar için güvenlik duvarı, dışarıdan verileri tarayan bir filtre de bulunuyor. Servis Paketi 2 destekli Windows XP'deki güvenlik duvarı sadece içeri girişleri koruyordu.

boomdj
04-05-2006, 02:45
thank's a lot my friend's