PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayçiçek yağında büyük indirim

xhardlove
01-09-2008, 14:01
Ayçiçek yağında büyük indirim

01 09 2008
Only the registered members can see the link
Yaklaşık bir yıldır tırmanışta olan ayçiçek yağı fiyatlarında firmalar, yüzde 25'den fazla indirim yapmaya başladı.

Helvacızade AŞ bünyesinde Konya'da üretim yapan Zade Bitkisel Yağ Fabrikası Müdürü Mustafa Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son bir yıldır Türkiye'de ve dünyada üretim miktarında yaşanan azalma ve biyoyakıtta yağlı tohumların kullanımı nedeniyle yağ üretimi için gerekli olan ayçiçeğinin fiyatının arttığını hatırlattı.

Buna bağlı olarak, bitkisel yağ üreticileri olarak bu fiyat artışını ürünlerine yansıtmak zorunda kaldıklarını ifade eden Yıldız, ''Bu yıl ise ülkemizde yağlık ayçiçeği üretim alanı yüzde 5 ile 10 arasında arttı, buna bağlı olarak rekoltede de artışlar yaşandı'' dedi.

Adana'da ürün hasadının tamamlanmak üzere olduğunu, Trakya, Ege ve İç Anadolu'da da bu yıl yüksek verim alındığını dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

''Hammadde fiyatlarındaki gerilemeyi, fiyatların son dönemde sürekli yükseldiği bir ortamda hemen ürünlerimize, yani vatandaşlara yansıtmak için ortalama tüm ürünlerimizde yaklaşık yüzde 5 indirime gittik. Bu indirimle yağda ilk indirimi yapan firmalardan biri olduk. En fazla talep gören ürünlerimizden biri olan 5 kilogramlık ayçiçek yağının fiyatını ise 22.90 YTL'den 16,90'a çektik. Ancak, ayçiçek yağı fiyatlarının bu seviyenin çok daha fazla altına düşeceğini tahmin etmiyoruz. Ramazan öncesi böyle bir indirimin vatandaşlarımızı rahatlatacağını umuyoruz.''

Yıldız, fiyatı düşürmelerinde, mahsulde bu yıl verimin yüksek olması ve siyasi belirsizliğin giderilmesi gibi faktörlerin önemli rol oynadığını da sözlerine ekledi.

AA

osmann
01-09-2008, 17:42
bizim altımızdaki markette 14,90 yazıyordu...(biryağ) kampanya yapmış market...

wtwt99
01-09-2008, 17:54
13.75 5 kg evet bu fıyata kadar dustu devlet mudalle ettı ınsallah dıger seylerede mudalle eder

ayran
01-09-2008, 18:01
bu yaşıma gelmişim hala zeytin yağı
ve bu yağdan şaşmam.!

f47xfenerli
01-09-2008, 18:15
orkid ay çiçek yağı tansaşta s.tesi ve pazar 13.45 ytl den satıyordu 5kg yi.