PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bankalardan 100'e Yakın Kesinti

pencere77
06-09-2008, 10:07
Bankalar, hizmet bedeli ve komisyon adıyla 100’e yakın kesinti yapıyor

İSMMMO, bankaların müşterilerinden hizmet bedeli ve komisyon adı altında 100’e yakın sayıda kesinti yaptığını açıkladı.

İlk 4 aylık bu tür gelir 3.1 milyar YTL. İSMMMO Başkanı Arıkan, bu konuda “Kantarın topuzu kaçmış durumda” dedi.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO), “Bankalarda Silahsız Soygun; Komisyon ve Hizmet Bedelleri” başlıklı bir rapor açıklayarak bankaların hizmet bedeli adı altında aldığı gelirleri bir kez daha gündeme getirdi.

İSMMMO’nun, BDDK ile bankaların şubelerinden derlediği verilerden yararlanarak hazırladığı raporda, “hizmet bedeli” ve “komisyon” adı altında tüketiciden yapılan kesintilerde hiçbir standart uygulanmadığı, bankaların “***fi uygulamaları” ve standartları “kendi koşullarına göre” belirledikleri hizmet bedelinde “uçurum” bulunduğu savunuldu.

YÜZDE 100 FARK VAR

Raporda, “Öyle ki havale parası yüzde 100’e yakın değişiklik gösterirken, aynı tablo kredi kartı ücretinde de geçerli. Her türlü işlemini internetten yapan ve gerekli komisyonları da ödeyen bir tüketici bile şubeye hiç uğramasa 35 YTL’yi bulan yıllık hesap işletim ücreti ödüyor. Bankaların hizmet bedeli ya da komisyon olarak yaptıkları kesinti kalemlerinin sayısı 100’e yaklaşıyor” denildi.

TATLI KÂR BİLANÇOLARDA

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, hizmet ve komisyon gelirlerindeki “tatlı kârın” bankaların bilançolarına da yansıdığını belirtti. Hizmet gelirlerine ilave olarak kredilerden alınan ücret ve komisyonlara da vurgu yapan Arıkan, “Önceki yıl kredilerden alınan ücret ve komisyonlar 1.7 milyar YTL iken, bu rakam 2007 sonunda 2 milyarı geçti. Topuzun kantarı kaçmış durumda” dedi.

Hizmet verenlerin bunu para kazanmaksızın yapmasını değil, her sektörde olduğu gibi bankacılık sektörüne de bir standart getirilmesini önerdiklerini belirten Arıkan, şu görüşleri dile getirdi: ”Tüketici kimi zaman kendini aldatılmış da hissediyor. İşlem masrafı ile komisyonlar, kredi kartı aidatları, faizler arasındaki uçurumun nedeni açıklanmak durumunda.” Arıkan, BDDK’yı da bu konuda göreve çağırdı.

BANKALAR 2007’DE 8.3 MiLYAR YTL HiZMET BEDELi ALDI

2001 krizine kadar, yüksek faizli Hazine bonosu ve devlet tahvili ile “beslenen”, “açık pozisyon ile büyüyen” bankacılık sektörünün, bu dönemden sonra ise verimlilik ve kârlılıklarını artırmak için şimdiye kadar “ihmal ettikleri” alanlara yöneldiği belirtilen raporda, bunlar arasında bankacılık hizmetleri ve yapılan işlemler karşılığı alınan komisyonların da bulunduğu kaydedildi. Raporda, bu konuda şöyle denildi:

HER GÜN YENİ BEDEL

“Bankacılık sektörü müşterisinin karşısına her gün yeni bir hizmet bedeli talebi ile daha çıkıyor. Türkiye kredi kartında yılda 35 YTL’lere kadar yıllık aidat ücretini konuşurken, bankalar kartı ile hesabında para var mı, yok mu diye kontrol edenden bile hizmet bedeli adı altında bir para kesiyor. Bankaların bu alandan sağladığı tatlı kar bilançolarda milyar YTL’lerle kendini gösteriyor. Bankaların bilançolarında da kendini gösteren hizmet bedeli geliri, geçen yıl 8,3 milyar YTL, bu yılın ilk 4 ayında da 3,1 milyar YTL’ye ulaştı.”
BUGÜN

Only the registered members can see the link

pencere77
06-09-2008, 15:25
resmen soygun

umuter
06-09-2008, 17:31
bu bankaları besleyen bizleriz sonuçta yoksa bankalar gelipte bize yalvarmadı ki gel benden kredi kartı al ,,gel benden kredi çek gel ,,bende hesap açtır demediler ki
....
tüm bu düzene biz ayak uydurduk ve şimdi de cezalarını çekiyoruz olay bu ....

satelcom
06-09-2008, 18:10
at sahibine göre kişner.geçen seneki karlarından %94 daha fazla kar eden bankalar halkı iktidarın göz yumması ile soyuyor.kredi kartlerından zaten %77 cıvarında faiz alıyorlar.kredi kartı kullanmam-kredi kullanmam.

umuter
06-09-2008, 18:16
at sahibine göre kişner.geçen seneki karlarından %94 daha fazla kar eden bankalar halkı iktidarın göz yumması ile soyuyor.kredi kartlerından zaten %77 cıvarında faiz alıyorlar.kredi kartı kullanmam-kredi kullanmam.
haklısın ustam. ben kredi de çektim kredi kartıda kullanıyorum ama öyle bir düzen var ki esnaf olarak buna mecbur kalıyoruz çaresizlikten..:(:( kuruş kuruş emek emek kazandığımız paraları çoluğumuza çocuğumuza bile veremeden götürüp bankalara bırakıyoruz..esnafı emekliyi çalışanı bu hale getiren bu durumlara düşüren düzen utansın diyorum:(:(
günümüzde ticaret ahlakı ve ticaret o kadar değişti ki elinde gücü olan sermayesi kuvvetli olan zayıf olanı resmen böcek gibi eziyor :(hiç düşünmüyor ki bu kişilerin hali ne olur ailesi var mıdır çocuğu çoluğu var mıdır demiyor öyle bir düzene esir olduk işte :(

hasan59
06-09-2008, 20:03
dur diyecek yokmu

sakarxa
06-09-2008, 22:14
yok be kardeşim kim dur diyecek onlarda pay alıyor pastadan

zekigurbuz
06-09-2008, 23:51
Arkadaşlar valla ben geçen ay 2000 YTL yakın kredi kartı borcu ödedim ve kartları iptal ettirdim.
Resmen soyuyorlar insanı.Bunların yaptığı tam şerefsizlik.