PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye Krizemi Sürükleniyor?

Simba
12-10-2008, 22:31
Buhaftaki yeni anketimizin konusu Türkiye Krizemi Sürükleniyor? Oylarınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Anketimiz gundem konusu oldugu için yorumlara acıktır ve düşünceleriniz bizler için önemlidir..

Admin
12-10-2008, 23:03
Ankete lütfen polemik olmadan devam edersek cok sevinecez..

madoc23
12-10-2008, 23:07
arkadaslar evet dünyada olan bir krizden Türkiye'nin etkilenmeme bir durumu mümkün degildir çünkü Türkiye dışa bagımlı olan bir ülke o yüzden evet etkilenir.
affedersiniz Abd osursa biz hasta oluyoruz ne yazıkki...

ümitk
12-10-2008, 23:13
Üzülerek belirtmek gerekirse içişlerini AB ye dışişerini ABD'ye teslim etmiş bir ülke durumundayız..Kriz gelir mi?Eeee bizi idare eden bu iki insiyatifin eline kalmış...Tabi bir de İsrail'in arka planındaki güçler var...Ekonomimize yön veren dolar ve paund milyarderi para baronları...
(1.Mesajı bırakan Nihatikier arkadaşımız güzel bir 'ironi' yapmış..)Her taraf güllük gülüstanlık gibi gösterip güneydoğudaki okulsuzluktan ağlayan çocuklara 'şov yapılıyor'diyen bir zihniyet varken..(cemiil çiçek)
'Buraya Coniler gelecek de fabrika kuracak ozaman tıkır tıkır maaşlarınızı alacağınız işiniz olacak 'diyen bir liderimiz varken (Erdoğan Sivas konuşmasında)..Hani KemaL Sunal'ın iNATÇI adlı bir filmin senaryosu gibi Köylülerden arsalarını satmaları halinde oraya kurulacak apartmanlarda 'kapıcılık' sözü veriliyordu o hesap)
Ülke için önem arzeden bir karar alınacağının arefesinde 'amerika'ziyareti yapmayı alışkanlık haline getiren liderlerimiz varken..
Hali hazırda muhalefet olmayı iş sayan şimdi 'ül***i yönet bakalım'diye hükümet kurma görevini versen asla kabul etmeyen edemeyen bir muhalefet varken ..
Hatta 'muhalefete muhalefet 'eden Sarıgül'ün bile şimdiden Amerika yollarını gide gele aşındırdığı bir ülkede (Soroz 'la kanki olduğu söyleniyor)yaşıyoruz ..Kriz bize naapar???

nihatikier
12-10-2008, 23:22
Sayın Serkan Forumdaş,
Sizin istediğiniz ankete bir TIK idi. Ama dayanamadım.Kendimce gerçek olanları beni TİK eden gerçekleri yazdım.Sizlerde yazıyı polemik konusu olacak diye sayfadan kaldırdınız. Ama benim yazımın ardından gelenleri yayınladınız,silmediniz.Canınız sağolsun.Ben ateşi yaktım.Işığı gören geliyor.Kolaylıklar dilerim.

umuter
12-10-2008, 23:29
yooo krize sürüklenmiyor zaten 2 seneyi aşkın zamöandır bizzat kriz yaşıyoruz hemde çok ağır bir kriz ...ama bir farkıı var bu krizin..hiçkimse çıkıpta kriz var demiyor ve sürekli etrafımızda çizilen pembe tablolarla uyutulmaya çalışıyoruz fark orda işte

Admin
12-10-2008, 23:33
Sayın Serkan Forumdaş,
Sizin istediğiniz ankete bir TIK idi. Ama dayanamadım.Kendimce gerçek olanları beni TİK eden gerçekleri yazdım.Sizlerde yazıyı polemik konusu olacak diye sayfadan kaldırdınız. Ama benim yazımın ardından gelenleri yayınladınız,silmediniz.Canınız sağolsun.Ben ateşi yaktım.Işığı gören geliyor.Kolaylıklar dilerim.
Tık idi değil.Siz ankete yorum yapmadınız hem yorum hemde ankete acan görevliye yaptınız.2 kişi arasında gecen mesajlar bize göre polemiktir.A yada B farketmiyor yani..

umuter
12-10-2008, 23:34
Sayın Serkan Forumdaş,
arkadaşım burda kimseye şahsi bir ayrımcılık yapılmaz yazdığın mesajı okudum bende fikirlerini yazmışsın iyi güzel ama sonradan da konuyu açan arkadaşa laf çarptırıyorsun öyle yaparsan hangi görevli görürse mesajını editler o yüzden sadece fikrini yazsan bi şey olmazdı sanırım...

Admin
12-10-2008, 23:36
Ben yorum yapatım umutun dedigi gibi 2 senedir var olan kriz yasıyoruz ama ben 1 hafta önce aldıklarımı yazayım sizde arada farkı yazınız.

1 Hafta öNCE Ne İdi Şimdi Ne Oldu?Aldıgım peynirin Kg fiyatı 5.90 iken şimdi 6 .90 olmuş. Ekmek 60 krş iken şimdi 75 krş.Toptan aldıgımız uydu cihazı 1 adeti 56 ytl iken şimdi 65 olmuş.Tavuk cigeri 2.30 iken şimdi 4 ytl olmuş sayamayacagım bir çok seyleri size sayabilirim Bunlar son 1 haftadır olan rakamlar elektriki saymıyorum kendim kaldıgım evde 2 ayda bir 40 ytl gelirken şimdi 1 ayda bir 60 ytl elektrik geliyor hesaplayın artık.Krize sürüklenmekten çok sürüklendik bogulduk gibime geliyor.

pencere77
12-10-2008, 23:37
ülkemiz kırize sürüklenmez.bizim ülke ne kırizler gördü geçirdi.yıkılmadı ayakta kaldı.şimdide ayakta.amerika ve birkaç avrupa ülkesinde ki kıriz ister istemez ülkemizdeki yabancıları etkiliyor(özellikle borsa alanında)

nihatikier
13-10-2008, 00:06
Tık idi değil.Siz ankete yorum yapmadınız hem yorum hemde ankete acan görevliye yaptınız.2 kişi arasında gecen mesajlar bize göre polemiktir.A yada B farketmiyor yani..
Serkan Kardeş,
Forumun eskilerindenim.Kuralları bilirim.Ben konuyu açan Kosovalı kardeşime polemik yapmadım. 4 no.lu mesajı yazan forumdaşın dediği gibi benimkisi sadece " ironi " idi.Ama gelen cevaplara bakılırsa herkesin bu konuda yanık bir tarafı var.Hiç o %47 likler buraya yazı yazmıyor. Neden?Onların ortamında böyle "Ülke Krize mi Sürükleniyor" telaşı hiç yok mu?
Başkaca cevap yazmayacağım. Söz.:rtfm:
(Ama en iyisi siz bu sayfayı kilitleyin)

umuter
13-10-2008, 00:12
Serkan Kardeş,
Forumun eskilerindenim.Kuralları bilirim.Ben konuyu açan Kosovalı kardeşime polemik yapmadım. 4 no.lu mesajı yazan forumdaşın dediği gibi benimkisi sadece " ironi " idi.Ama gelen cevaplara bakılırsa herkesin bu konuda yanık bir tarafı var.Hiç o %47 likler buraya yazı yazmıyor. Neden?Onların ortamında böyle "Ülke Krize mi Sürükleniyor" telaşı hiç yok mu?
Başkaca cevap yazmayacağım. Söz.:rtfm:
(Ama en iyisi siz bu sayfayı kilitleyin)
kilitlemeye gerek yok dostum bizim forumda tartışma seviyesi gayet güzel ve tatlı gidiyor..yani kimse birbirni aşırı şekilde suçlamadan ve karalamadan tartışabiliyor o yüzden bu kadar çok anket açılıyor şimdiye kadar pek bi sorun yaşanmadı...arada bi ufak tefek sözler çıkarsa onlarda editlenir sorun kalmaz..başka cevapta yazabilirsin sorun değil kendini şartlandırma yazmıyacağım diye :)bakarsın yazman gereken bi durum oılur çekinme yaz :)

emmi
13-10-2008, 01:29
Arkadaşlar kendinizi kasmayın, yazın. Yeter ki seviyeli ve eli-yüzü düzgün, ayağı yere basan eleştiriler veya övgüler olsun. Mümkünse ikili sataşmalardan uzak duralım.
Kriz konusuna gelince; yukarıda arkadaşların dediği gibi zaten krizkolik olmuşuz kaç on yıldır. Şöyle etrafınıza bir bakın yüzü gülen bir insana rastlayabilecek misiniz? Bu krizi bahane eden patronlar, her krizde olduğu gibi yine çalışanlarına yol verecek. Hiçbirininde aklına krizleri işçileriyle atlatmak gelmez nedense? Olan yine vatandaşa olacak. Üç kuruş ekmek paralarını kaybedecekler veya köle ücretine razı gelecekler. Kriz mi dediniz? O da neki?
Saygılar.

hallederiz
13-10-2008, 08:37
evet sürükleniyor

osmann
13-10-2008, 09:46
bence krizin içerisindeyiz uzun zamandır...ama daha evvelki "kitap atma mevzuu" gibi bir başlangıcı ve ses i olmadığından sessiz sedasız devam ediyor...
eee alıştıkta böyle yaşamaya...paralar cebimizde erise bile gık demiyoruz...
"düzelir İnşallah" deyip geçiveriyoruz...Öyle...düzelir inşallah.

selametle...

cngm16
13-10-2008, 10:41
Arkadaşlar konuyla ilgisi yok ama bir şey soracağım..ekranı açtığımda (bu bir şaka değil ) diye bir reklam çıkıyor nedir

cngm16
13-10-2008, 10:43
Krize gelince sade vadandaş hep içinde zaten

Volkan
13-10-2008, 10:45
Arkadaşlar konuyla ilgisi yok ama bir şey soracağım..ekranı açtığımda (bu bir şaka değil ) diye bir reklam çıkıyor nedir

arkadaşım neyı yapınca foruma girincemı yada anket oylamaya çalışıncamı şu an herşey normal.

yargıç_1
13-10-2008, 10:48
zaten hep kırizin içindiyiz hiç çıkamadıkki

cngm16
13-10-2008, 11:02
Forumu açtığımda büyük reklamların altında devamlı titreşim halinde

Kutunun içinde de şanslı günüdesin yazıyor...ilgilendiğiniz için teşekkürler

forumu açınca

Admin
13-10-2008, 11:23
forumu açınca

Dış Bağlantılar

SupersatForum International (Only the registered members can see the link) sitesi, internetin doğası gereği birçok farklı internet adresine bağlantı vermektedir. SupersatForum International (Only the registered members can see the link) link verdiği, banner tanıtımını yaptığı sitelerin içeriklerinden veya gizlilik prensiplerinden sorumlu değildir. Burada bahsedilen bağlantı verme işlemi, hukuki olarak "atıfta bulunma" olarak değerlendirilmektedir.

Only the registered members can see the link

yakupyurt
13-10-2008, 11:43
krizmi hangi kriz su anda kaos kriz hepsi vardır vede bu kendin pişir kendin ye hükümeti olduğu sürece ülkede ne ekonomik kriz nede terör bitmez kendi ceplerini doldurdular bizim ceplerimizede bir baska ifade ile hortumladılar allah sonumuzu hayır etsin

gacvokem
13-10-2008, 11:53
ülkemiz kırize sürüklenmez.bizim ülke ne kırizler gördü geçirdi.yıkılmadı ayakta kaldı.şimdide ayakta.amerika ve birkaç avrupa ülkesinde ki kıriz ister istemez ülkemizdeki yabancıları etkiliyor(özellikle borsa alanında)
pencere kardeşim ülkemiz krize sürüklenmez demisin herhalde piyasalardan haberin yok serkan çok güzel sıralamış bunları görmemek için her halde kör olmak lazım (yanlış anlama lafım sana değil)yada bu ülkede yaşamadan yorum yapmak lazım,şimdi şöle bir karşılatırma yapın bakalım yazar kasa fırlatılan hükümetten günümüze ne oldu kısaca dolar kaç tl idi ne oldu ,benzin kaç tl idi ne oldu (ayrıca o hükümet zamanında benzinin altarnatifi vardı oda kalmadı benzinle eşit oldu=mazot)bizim uyanık kamyon şöförleri mazota gelen zamdan etkilnmemek için mazota eşdeğer yağlar varmış onlar baya ucuzmuş onlardan kasa kasa alıp depoları doldurmaya başlamıştı ,bunu duyan UNAKITAN bir günde o yağlarıda mazota eşdeğer yaptı :))),kısaca ülkemiz krıze sürükleniyor vatandaş ayakta durmaya çalışıyor bu buyük bir azimdir bakalıom nereye kadar gideçektir,ama çok kısa bir süre içinda daha büyük dalgalar ülkemizide sarsacaktır ,nerden biliyorsun ustam dersen az çok ekonomi okuduk,bu durum hem hükümeti etkileyecek hemde milletimi umarım düşündüğüm olmaz ,hamdolsunlarla ekonuomi yürümüyür zam ustune zam geliyor umarım düzelir bizde ülke olarak vede vatandaş larak rahat nefes alırız..

zorlu
13-10-2008, 15:38
kriz olurmu yaaa arkadaşlar ne krizi beee hayatımız gül pembe şekilde gitmekte ama balon olarak ülkemizi bir balona katmışlar bizlerde içinde gül gibi yaşamaktayız bizi bu bolan hayata sokanların herhalde balonumuza verebilecekleri havaları almaya maddi durumları sıkışmaya başladı onun içinde bazılarımızı veya balondan bazı eşyalarımızıda almaya başlamalarından dolayı kriz yaşatmaktalardı unutmayalımki daha düne varıncaya kadar doları biz durdurduk diyorlardı (satacakları kalmayınca) herşeye zam yapmaya ve bizlere hayatı zehir etmeye başlamış oluyorlar belki hatırlayanlar vardır ben bir ankette de demiştim umarım utanan ben ben ve benim gibi düşünelenler olurda ülkemiz kazanır demiştim ama olurda utananlar onlar olursa sonucunda Türkiye'mizi kaybereriz demiştim korkarımki o günler gelmeye başladı arkadaşlar öyle tahmin ediyorimki bizleri çok ama çok kötü günler geliyor ve bunlarında gider ayak dahada kötü şeyler yapacağına da eminim.kusuruma bakmayın biraz ağır gibi oldu ama ben içinden geleni ve yaşadığım olayları analiz ettiğim kadarı ile (yaşımın verdiğ kadar)yazmaya çalıştım ben kişi ve kişilere karşı değil önümüzü görememekten çektiğim ızdırabı anlatmaya çalıştım.:49: :49:

veyselbakan
13-10-2008, 16:42
şu anda gerçekten büyük bir krizin içindeyiz ama bizler bunun farkındayız başkaları değil umarım başkalarından kastımı anlamışsınızdır amerika da ki bankanın iflasından sonra ekonomistlerimiz tehli***i hatırlattılar her gün bıkmadan usanmadan ama bunları maalesef sadece vatandaş olarak bizler dinledik konu her şey yolunda diyerek üstü kapatılıp geçiştirildi şu anda türkiye de her şey güllük gülistanlık gösteriliyor ama biz zaten bunlara alıştık artık eğer sağlık yasasından sonra hala kimseden bir ses çıkmıyorsa inanın krizde de bizlerin yani duyarlı vatandaşların haricinde kimseden ses çıkmaz saygılar!

nevzatasci
13-10-2008, 16:50
Biz Ne Krizler Gördük Yeterki çakalların Oyununa Gelmeyelim Ezan Susmasın Bayrak Inmesin

veyselbakan
13-10-2008, 16:53
Biz Ne Krizler Gördük Yeterki çakalların Oyununa Gelmeyelim Ezan Susmasın Bayrak Inmesin
bu dediklerine katılıyorum lakin görüpte önlem almamak konuyu geçiştirmek farklı bir şey değilmi sence?:49:

nevzatasci
13-10-2008, 17:02
BÖYLE SÖYLEMEKLE UMURSAMAZLIK YAP DEMEK İSTEMİYORUM UYANIK OLACAKSIN HER PARLAYANA GÜNEŞ DEMİYECEKSİN YIKACAKSIN YIKILMAYACAKSIN BU MİLLET NE ZOR GÜNLERDEN GEÇTİ AYAKTA KALMAK LAZIM..........:present:

nevzatasci
13-10-2008, 17:03
BU GÜNLÜK HOŞCA KALIN ALLAHA EMANET OLUNUZ::nono::

kavlak74
13-10-2008, 17:21
karamsar olmıyalım gayet iyi durumdayız 2000 öncesi olsa idi halimiz nice olurdu ama ülkemizi dış mihraklar değilde içimizden kemiriyorlar vayyy güzel ülkemin haline vayy ki ne vay

bengimuzik
13-10-2008, 18:22
:( Türkiye Değil'de Dünya'mı Krize Sürükleniyor Demek Gerekir Bence

danger03
13-10-2008, 18:49
zaten krızden cıktıkmıkı uzun zamandır.hergun krız.dunya bızden ogrenmelı krızle yasamayı.savasmadaqn teslım olduk dıs guclere bı sahıp cıukamadık atanın emanetıne

yusufucar
13-10-2008, 19:13
gerci kriz artık göbek adımız olmuş kriz olmadan bişey düşünemiyom

hayaliisim
13-10-2008, 19:23
Kriz bağıra bağıra geliyor ama idareciler Tetbir almadan Herşeyi Allah'a emanet ediyor.Önce Tetbirleri alacaksın sonra Allah'a tevekkül edeceksiniz.

ibalaban
13-10-2008, 20:03
Bu zamana kadar ABD'nin sıcak parasıyla refah içindeydik.(bizi yönetenlere göre) Ama şimdi onlar krizde bizler de etkileneceğiz. Kanser vücutta bir yer buldu mu diğer organlarada sirayet eder. Türkiye'de etkilenecek hemde nasıl ? Kendimizi avutmayalım. "Kılavuzu Karga Olanın Burnu Boktan Kurtulmaz." Allah sonumuzu hayır etsin.

ultra-mehmet
13-10-2008, 21:28
Anketi ismi biraz bana galip geldi neyse ben kişilerle muhatap olmayayım.........

Şunu aktarayım ülkemizde bir kriz varmı var peki bu kriz tek bizdemi var hayır dünyanın bir cok yerinde kriz yasanıyo yani buna kriz demiyelimde küresel kriz diyelim bazılanız diyebilir bu krizin neresi küresel ona cevap vereyim İzlanda ve Zimbawer ülkeleri iflas etti Fransa cumhurbaskanı ve Almanya basbabakanı birbirine reslesti bu küresel kriz biter ve ülkemizde hala kriz var olursa o zaman ülkemizde kriz var..........

ultra-mehmet
13-10-2008, 21:42
pencere kardeşim ülkemiz krize sürüklenmez demisin herhalde piyasalardan haberin yok serkan çok güzel sıralamış bunları görmemek için her halde kör olmak lazım (yanlış anlama lafım sana değil)yada bu ülkede yaşamadan yorum yapmak lazım,şimdi şöle bir karşılatırma yapın bakalım yazar kasa fırlatılan hükümetten günümüze ne oldu kısaca dolar kaç tl idi ne oldu ,benzin kaç tl idi ne oldu (ayrıca o hükümet zamanında benzinin altarnatifi vardı oda kalmadı benzinle eşit oldu=mazot)bizim uyanık kamyon şöförleri mazota gelen zamdan etkilnmemek için mazota eşdeğer yağlar varmış onlar baya ucuzmuş onlardan kasa kasa alıp depoları doldurmaya başlamıştı ,bunu duyan UNAKITAN bir günde o yağlarıda mazota eşdeğer yaptı :))),kısaca ülkemiz krıze sürükleniyor vatandaş ayakta durmaya çalışıyor bu buyük bir azimdir bakalıom nereye kadar gideçektir,ama çok kısa bir süre içinda daha büyük dalgalar ülkemizide sarsacaktır ,nerden biliyorsun ustam dersen az çok ekonomi okuduk,bu durum hem hükümeti etkileyecek hemde milletimi umarım düşündüğüm olmaz ,hamdolsunlarla ekonuomi yürümüyür zam ustune zam geliyor umarım düzelir bizde ülke olarak vede vatandaş larak rahat nefes alırız..

Peki gacvokem ben sana bir sey aktarayım o zaman bankalar cokmus ve devlete kalmıstı ve devlet o bankaların magdurlarına para ödeyemiyodu o zaman dolar 600 tl hatılıyom 1.200.000 oldu yüzde yüz cıkmıstı o zaman bırak devlet kimseye para vermeyi halkından para alır duruma kadar inmişti peki biz o hükümet döneminde ımf den borc almıstık simdi kriz yasıyoruz peki ımf'den neden borç alınmadı bu kriz bizim ülkemizden kaynaklanan bir kriz degil eger öyle olsaydı bu daha önceki saydıgım hükümetn krizinden yasananlar olurdu iki krizi kalsılastır bakalım hangisi halkı etkilemiş...........

adnanarkan
13-10-2008, 21:59
bal gibi krizde yaşıyoruz tabiki herşeye zammı çare gören zihniyettten başka ne beklenirki.

f47xfenerli
13-10-2008, 23:24
kriz çıksa birileri eline kına yapar kesin ama buna hükümetin izin vereceğini sanmıyorum
zaten felaket telalları işbaşında sağlam bir duruş olmasaydı çoktan kırız hatta darbe bile
yapılacak seviyeye çekilmeye çalışıldı ama gerçek şu ki çok sağlam duruş sergilendi.

gacvokem
13-10-2008, 23:40
arkadaşlar temelde bir direk gittimi gerisi zaten ayakta durmaz ben evelki hükümetleri örnek olsun diye verdim umarım olmaz ,hergün zam yiyoz inim inim inliyoz demekki bazılarınını tuzu kuru onlara dokunmuyor çarsıdan pazardan haberleri yok ,ortalık güllük gülüstanlık sanıyorlar ,inşallah olmaz ama yakındır diyorum artçılar geldimi deprem kaaçınılmazdır ,yeni zamlara hazır olun bu daha neki:49:,
bu benim görüşüm

Volkan
13-10-2008, 23:41
ya krız olarak öle doların veya altının fiyatlarının 2 katlanması gibi bir durum olmaz. ama türkiyenın lokomotif sektörü otomotıv geriye gider ve buna paralel olarak işsizlik artar. sonuç olarak bizim en büyük krızımız işsizlik. askerı ucretlı işi bile bulamayanlar olur.

ümitk
13-10-2008, 23:48
Şimdi eğri oturup doğru görüp doğruyu konuşmak lazım..Bu hükümetin çok şey yapabileceğine inanlardanDIM.. 10 trilyondan daha büyük vergi borcu olanlarn hepsine af çıkardı..Bizim gibi esnaf olup da bağkurunu ödeyip 20-30 milyar borcu olanları affetmedi .Affetmediği gibi faizlerini bile silmedi..(Şimdi sorsak faizin haram olduğunu ayetle ,hadisle cevap verirler haram olduğuna dair)
Valla arkadaşlar devlet dairelerinde kamu görevi yapıp da belli maaşı olan arkadaşlar krizi anlasa da esnaf kadar hissetmez..O ancak boğazından kısar yani alış verişini daraltır.Yani olan piyasa esnafına olur..
Kriz var ....Bu hükümet de (maalesef) dindarlığı kullanarak bir güzel memleketi soyup soğana çeviriyor.(Bunu önceleri ben de kabul edemedim ama böyle)
Yani hiç bir şeyden haberimiz yoksa tvlerin yakaladığı meclis toplantılarındaki 'yakınımdır ,yardımcı olmanızı rica ederim'kartlarını da mı görmedik.
Kasımpaşalılığını millete yapan devlet büyükleriimizin 'ab'ya da 'abd'ye karşı kasımpaşalılığını görmedik.
İktidara 2005 de imf ye son diye geldiler eeee sene kaç oldu yine 3 senelik stand by yapılacakmış..Hani nerde senin sözün..
Başımızdakiler bizi öyle hale getirmişler ki (ödün verdikleri dış mihraklarla beraber)olan krizi görmüyoruz.Dumur olmuşuz...Yazık..Bayrak dalgalanacaksa ezan susmayacaksa bu ekonomik gücümüzün olduğu müddetçe olur..
Bazı değerlerimiz bunu engelliyor şimdilik ama nereye kadar sürer bu..
Bi söz var 'açlık sofuluğu ,milliyeti bozar 'diye...
Güçlü olmak durumunda ve zorundayız..

1970divrigi
13-10-2008, 23:53
Ülkemiz dünyadaki krizin haricinde zaten krizde idi bize toz pempe tablolar çizip duruyorlardı.Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanımız bile daha dünyadaki krizin henüz ülkemize gelmediğini söylüyordu(gerçi şimdi ağız değiştirdi ama),yani asıl kriz sonra diyordu.Arkadaşlarımızın da dediği gibi ülkemiz dışarıdan gelen sıcak paraya ihtiyaç duyduğu sürece bizim ülkemiz de her an her zaman kriz olabilir.Çünkü ekonomimizi biz değil başkaları yönlendiriyor.Serkan Usta'nın da dediği gibi bir hafta önce cebimizde ki parayla yaptığımız alışverişi bugün yapamıyoruz.Paramızdan sıfırları sildik daha birkaç sene içinde yüz de yüz develüasyon yaşayarak yılbaşından itibaren 200 TL'yi çıkarıyoruz(yani eski paramızla 200.000.000) bundan iyi kriz varmı arkadaşlar.Kusura bakmayın bu kadar uzattığım için evet bir çok vatandaşımız gibi bizlerin de yüreği yanık bu konuda her güzelliğin ve bereketin olduğu ülkemizde biz bunları değerlendiremiyoruz maalesef. Üyesi bulunduğum forumumuzun her konuda olduğu gibi güncel olan bu konuda da anket yapıp ülkemizin nabzını tuttuğu için ayrıca gururluyum.Foruma emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum kendi adıma

MUTAF
14-10-2008, 00:39
Bence hayır.
çünkü biz zaten bildim bileli krizdeyiz..

MUTAF
14-10-2008, 00:41
Daha dorusu hükümet ve üst düzey kişiler hariç herkez kriz..
Bugün sokağa çıkıp kime bişey sorsan hemen ah işitirsin.
Bu milletin hali ne böle. işte böle...

emrewashere
14-10-2008, 01:30
Edit!!!!!

artech
14-10-2008, 03:08
Üzülerek belirtmek gerekirse içişlerini AB ye dışişerini ABD'ye teslim etmiş bir ülke durumundayız..Kriz gelir mi?Eeee bizi idare eden bu iki insiyatifin eline kalmış...Tabi bir de İsrail'in arka planındaki güçler var...Ekonomimize yön veren dolar ve paund milyarderi para baronları...
(1.Mesajı bırakan Nihatikier arkadaşımız güzel bir 'ironi' yapmış..)Her taraf güllük gülüstanlık gibi gösterip güneydoğudaki okulsuzluktan ağlayan çocuklara 'şov yapılıyor'diyen bir zihniyet varken..(cemiil çiçek)
'Buraya Coniler gelecek de fabrika kuracak ozaman tıkır tıkır maaşlarınızı alacağınız işiniz olacak 'diyen bir liderimiz varken (Erdoğan Sivas konuşmasında)..Hani KemaL Sunal'ın iNATÇI adlı bir filmin senaryosu gibi Köylülerden arsalarını satmaları halinde oraya kurulacak apartmanlarda 'kapıcılık' sözü veriliyordu o hesap)
Ülke için önem arzeden bir karar alınacağının arefesinde 'amerika'ziyareti yapmayı alışkanlık haline getiren liderlerimiz varken..
Hali hazırda muhalefet olmayı iş sayan şimdi 'ül***i yönet bakalım'diye hükümet kurma görevini versen asla kabul etmeyen edemeyen bir muhalefet varken ..
Hatta 'muhalefete muhalefet 'eden Sarıgül'ün bile şimdiden Amerika yollarını gide gele aşındırdığı bir ülkede (Soroz 'la kanki olduğu söyleniyor)yaşıyoruz ..Kriz bize naapar???

ABD Ye teslimiyetin belgesi buyur.. Only the registered members can see the link

MUTAF
14-10-2008, 03:08
Düşüncelerimizi yazarken lütfen Kullandığımız kelimelere dikkat edelim.
Forum içerisinde bu tarz kelimeleri kullanmak yasaktır...

artech
14-10-2008, 03:10
lütfen iszde uslubunuzu iyi takının!!!
başkalarına uyup cevap vermeyin

toycan
14-10-2008, 11:13
:8[1]: tel fiyatlarına arac vergilerine yiyecek lere gelen zamlar gidişatı gösteriyor hele hele komik olan petrol yükseldiğinde zam mı yapıştıranlar 170$ 80$ düşünce umursamaz tavrı 5yıl elektriğe zam yapmayanlar şimdi otamatiğe baladılar ama tık yok durmak yok yola devam birileri daha doymadı:8[1]: :8[1]:

Dijitalci
14-10-2008, 11:21
109 Hayır ilginç doğrusu herşeye rağmen HAYATINDAN memnun olanlar demekki hala varmış.!!!!

CABBARİ
14-10-2008, 11:26
109 Hayır ilginç doğrusu herşeye rağmen HAYATINDAN memnun olanlar demekki hala varmış.!!!!

ALLAH bu durumdan aşagıya düşürmesin bunada şükür
selametle

wtwt99
14-10-2008, 11:40
krız falan yok sadece bahane var

caglar684
14-10-2008, 11:46
Panik ortamı yaratılmak isteniyor.

KOZAGAÇLI
14-10-2008, 12:31
temennimiz inşallah ekonomi bozulmaz aksi halde hepimiz zarar görürüz

kanaryam1950
14-10-2008, 18:48
temennimiz inşallah ekonomi bozulmaz aksi halde hepimiz zarar görürüz

:present:

firelove
14-10-2008, 18:52
türkiye kırize sürüklenmiyor.hep kıriz de zaten.6 yıl boyunca ne kadar kurum varsa haraç mezat satıldı.bugüne kadar öyle veya böyle idare edildi o paralarla.geriye satılacak bir şey de kalmadı.üretim sektörü adına kocaman bir sıfırdan ibart iktidar.yaw kardeşim insan bi baraj yapar fabrika açar bir çivi çakar bir yere ya.iktidarların şu tablosuna bakmak lazım.ne kadar fabrika açtılar enerjiye ne kadar yatırım yaptılar gündeminde ar-ge varmıydı argeye ne kadar kaynak ayrıldı.bize ait bir değer üretildi mi yoksa hepsi çinden mi alındı karayolu taşımacılığından ne kadar kurtulundu ne kadar demiryolu yapıldı sadece sermaye babalarına mı çalışıldı kobiler için neler yapıldı.yani kendi ihtiyaçlarını kendin ne kadar üretebildin yerine getirebildin.malesef kemal dervişin saçma sapan model dahi denilemeyecek iğrenç ekonomi mantığı ile bu ülke 6 yıl daha oyalandı durdu.borç al borcun faizini öde mantığı ile işleyen bu iğrenç kapitalist ekonomi mantığı ile türkiye bir adım yol alamayacağı gibi hepten uçuruma gitti.bütçenin büyük birbölümü alına iç ve dış borçların faizine gidiyor.korkunç para bu faize giden para.iktidarlar faiz ödemelerine para buluyor asgari ücreti 20 ytl artırana kadar canı çıkıyor.faize buluyorsun ama.bu sistem paradan para kazanan bankaların işine yarar.bu sistem ülkemiz insanını banklara muhtaç etmeye yarar kıredi kartları ile bağımlı hale getirmeye köleleştirmeye yarar.daha az gelirin olmalı ki kıredi kartına muhtaç olasın..bu saçma sapan türkiyeni gayrı safi hasılasını sülük gibi emen bu iğrenç ekonomi modelinden mantığından vazgeçilmelidir.atatürkün uyguladığı milli bir modele dönülmelidir.yoksa 600 yüzyıl geçse bu modelle ülke bir arpa boyu yol alamaz.türkiye büyük para babaları tarafından inek gibi sağılan bir ülkedir.bu iş bu maliye bakanları bu idare ile mümkün değil yürümez.herşeye nerede ise yüzde 60 zam geldi.enflasyon nasıl oluyorsa pek kıpırdamıyor.yalan bu enflasyon değerleri..bu mantıkla bu ekonomi modeli ile kıriz hit bitmez mümkün değil.

emrahelektronik
14-10-2008, 21:27
hemde nasıl ama bu seferki kriz zor atlatılacak olan krizlerden bir tanesi vay halimize

dragutcim
14-10-2008, 23:17
Ya arkadaşlar lütfen soruyu ekonamik yönden mi yok efendim top yekün TÜRKİYE' nin gidişatı mı( terör= pkk=doğu anadolu, aşırı dinci (yada perde buysa)=diğer partiler) yoksa evyam mı? di ye sorun ben şahsen anlamadım? Yok eğer sadece ekonami ise bırakın parayı, ekmeğiniz varsa koyun kenarı yarın onu arayacaksınız....( benim görüşüm doğru yada yanlış, kimseye hakaret etmedim ve benim görüşüm bu).

Bu arada doğu anadolu eşittir terör , pkk derken yanlış anlaşılmasın gelmesi istenenen konu bu, yani bizi ikiye mi ayıracaklar batı/ doğu diye aklımdaki ve korktuğum bu sadece....

nevzatasci
16-10-2008, 11:45
arkadaşlar hala anlayamadığımız şey birileri bir kriz senaryosu yazıyor bizler busenaryoyu oynuyoruz . bu durum hatırlayanlar bilir geçmiştede böyleydi şimdide böyle ama senaryoda unutulan bir şey var aziz milletim uyanışa geçti birilerinin kriz öcüsü ile korkmuyor korkmayacakta yeterki özümüze kültürümüze milli benliğimize ananelerimize velhasıl bize has olan her şeyimize sahip çıkalım ihanet içinde olmayalım ufkumuzu geniş tutalım her platformda milli bütünlüğümüzü ifade edelim birbirimize desdek olalım işte o zaman krizler bize komedya gibi gelir SAYGILAR:present:

umuter
16-10-2008, 14:03
arkadaşlar hala anlayamadığımız şey birileri bir kriz senaryosu yazıyor bizler busenaryoyu oynuyoruz . bu durum hatırlayanlar bilir geçmiştede böyleydi şimdide böyle ama senaryoda unutulan bir şey var aziz milletim uyanışa geçti birilerinin kriz öcüsü ile korkmuyor korkmayacakta yeterki özümüze kültürümüze milli benliğimize ananelerimize velhasıl bize has olan her şeyimize sahip çıkalım ihanet içinde olmayalım ufkumuzu geniş tutalım her platformda milli bütünlüğümüzü ifade edelim birbirimize desdek olalım işte o zaman krizler bize komedya gibi gelir SAYGILAR:present:
dostum iyi güzel manevi dygularımızı koruyalım aile düzenimizi vatan sevgimizi koruyalım amenna o konuda bi sorun yok ...ama maddi olarak bitiyoruza günden güne ben esnafım ve her geçen yıl daha kötüye gidiyoıruz borçlarımız ödeyemiyoruz bagkuru yatıramıyoruz ALLAH korusun çoluk çocuk bi hastalansa veya benim başıma bi kaza bela gelse hastaneden çıkamam o durumlara geliyoruz böyle bi ortamda aile birliği de kalmayacak :(:(malesef insanlığı öyle bir noktaya getirdiler ki herşey maddiyata ve paraya dayandı "paran yoksa yaşama bundan daha iyi "mantığı oluştu :(:( ve ben krizi bizzat yaşadığım için bana hiç komedya gibi gelmiyor gayet ağır geliyor...gururu olan haysiyeti olan birine borcunu ödeyememek kadar hiç bir şey ağır gelmez bilmem anlatabildim mi??

hunter100
16-10-2008, 14:15
Bence bu krizden belki ilk defa karlı çıkacağız .. Dolayr yükseliyor ve ihracatımız rekor iken dahada artacağına eminim, 2 - Bu krizin bir nedenide petroldaki şişik fiyatlar , bence petrol daha da düşecek bağımlı olduğumuz bu konuda milyarlarca dolar kara geçeceğiz ödediğimiz fatura neredeyse yarı ya inecek ve bence petrol fiyatları daha doğru yerini bulamadı daha da aşağıya çekilicek , - 3- arap sermayesi 2. defa amerikada milyarlarca doları battı , ve bu daha öncede olmuştu adamlar artık zaten bize gün gelince saldırıcaklar diye kaçmaya bahane arıyorlardı isviçre ve canada peygamberimize karşı saldırılar ve arapların sevilmemesi ve terorust gibi gösterilmesindeki huzursuzlukla adamlar krizde dimdik duran turkiye cumhuriyetini şiimdiden soruşturmaya başladılar 2009 yılından itibaren yüksek yatırım rezervleri gelirse şaşırmamak lazım , bence bu kriz türkiyenin ayaklanması ve 21 yüzyıla damgası vurmasının başlangıcı olabilir yeterki akıllı ve birbirimizle didişmek yerine tek yumruk olur isek..

Dijitalci
16-10-2008, 18:30
Bence bu krizden belki ilk defa karlı çıkacağız .. Dolayr yükseliyor ve ihracatımız rekor iken dahada artacağına eminim, 2 - Bu krizin bir nedenide petroldaki şişik fiyatlar , bence petrol daha da düşecek bağımlı olduğumuz bu konuda milyarlarca dolar kara geçeceğiz ödediğimiz fatura neredeyse yarı ya inecek ve bence petrol fiyatları daha doğru yerini bulamadı daha da aşağıya çekilicek , - 3- arap sermayesi 2. defa amerikada milyarlarca doları battı , ve bu daha öncede olmuştu adamlar artık zaten bize gün gelince saldırıcaklar diye kaçmaya bahane arıyorlardı isviçre ve canada peygamberimize karşı saldırılar ve arapların sevilmemesi ve terorust gibi gösterilmesindeki huzursuzlukla adamlar krizde dimdik duran turkiye cumhuriyetini şiimdiden soruşturmaya başladılar 2009 yılından itibaren yüksek yatırım rezervleri gelirse şaşırmamak lazım , bence bu kriz türkiyenin ayaklanması ve 21 yüzyıla damgası vurmasının başlangıcı olabilir yeterki akıllı ve birbirimizle didişmek yerine tek yumruk olur isek..

Arkadaşım sen UZAYDAMI yaşıyorsun DÜNYADA petrol fiyatları düşerken sen TÜRKİYEDE düştüğünü gördünmü .Laf yapma boşuna.Arap sermayesi gelecekmiş TÜRKİYENİN ayaklanması şahlanması her halde iyi bir RÜYA GÖRDÜN.....

kop-61
17-10-2008, 21:16

O zaman bu da polemik.!!!

sarıkanarya_41
19-10-2008, 15:51
bızım ulkemız malesef krızın her zaman ana ulkesı olarak devam edecek.cunku bakın doguda ki toprak paylaşımları yapılamıyor.agalar gaspetmiş aga nereye koylu oraya satarım koyu ha!!misali bu ınsanlara topragı dagıtacaksın iş kuracaklar fabrıka,atelye,iş yeri,sanayii acacaklar Turkıye ıcın calışıp vergı odeyecekler ıhracat yapacaklar.terorde boylece daglarda olmaz.krız denılen ıllet talıhsız reform az mıktarda ekonomıyı sarsacak Turkıyemız o zaman cok rahat ulke dunya zorlukjlarını atlatmazmı?sevgılerımle esen kalın.

sarıkanarya_41
19-10-2008, 15:52
krız benıde vurdu azda olsa.ve grıbal enfeksıyonla ugrastımaranızda uzun sure olamadım.allah herkesın yar ve yardımcısı olsun....

antenciler
20-10-2008, 11:47
valla işini bilene kriz falan yok
bugüne kadar nasıl olsa malın fiyatı değişmiyor diyenler aldandı
ucuz satanlar ise ahmaklılğın daniskasını yaptı
malın fiyatının değiceğini anlayabilende stok yaparak bu işten bayağı kazaçlı çıktı
taktir arkadaşlarındır
ben daha ne diyeyim
saygılarımla

ergin7878
21-10-2008, 21:31
hergün zam haberi duydugumuz .bir konumda kıriz in olmadıgını savunacak deyilim bence kıriz vardır ve hiç bir onlem alınmamıştır

ercanakman
21-10-2008, 23:42
Hamdolsun kriz teğet geçiyor ama dolar 1.60 :mad2: :mad2:

cingoz
22-10-2008, 12:43
Bugün akşama 1.70 olabilir dermişim. Hamdolsun bu gidişle olacakta!

Simba
23-10-2008, 13:53
Anketimiz kapanmıştır.