PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İzinsiz Wireless kul hakkına girer mi?

süleyman09
13-10-2008, 22:10
İzinsiz Wireless kul hakkına girer mi?:smiles24:
Son yıllarda artan kablosuz internet (Wireless) yeni bir tartışmayı da gündeme getirdi. Adana Müftüsü Mehmet Barış, izinsiz Wireless paylaşımı için fetvayı verdi...
Adana Müftüsü Mehmet Barış, başkasının kablosuz internetini izinsiz kullanmanın kul hakkına girdiğini söyledi.

Son yıllarda artan kablosuz internet (Wireless) yeni bir tartışmayı da gündeme getirdi. İmkânı olmayan birçok kişi komşusunun aldığı wireless sisteminden yararlanıyor. Birçok belediye de halkın ortak kullanım alanlarında bu sistemi kurarak vatandaşlara ücretsiz internetten faydalanma imkânı sunuyor. Bunun yanında bazı vatandaşlar gizlice, komşularının evine aldığı ve şifrelemediği kablosuz internetten yararlanıyor.

Bu durumun İslam'a göre caiz olmadığını kaydeden Adana Müftüsü Mehmet Barış, "İnternet hizmeti veren kurum veya kuruluş ile bu hizmetten ücret ödeyerek faydalanan şahıs bir başkasının kablosuz internetinden bağlanmasına müsaade ediyorsa bağlanmak caiz olur. Ancak kurum veya şahıstan biri veya her ikisi bunu doğru bulmuyorsa o takdirde bağlanmak caiz olmaz." dedi.

Limitli internette, komşunun internet ağlarından internete bağlanıldığında kotayı aşma ihtimalinin olduğunu aktaran Barış, "Kota aşıldığında ise, ekstra ücret ödenmektedir. Hem komşumuzun ücretini vererek almış olduğu interneti herhangi ücret ödemeden kullanmış oluyoruz, hem de kotanın aşılmasına vesile olarak komşumuzu zarara uğratıyoruz. Buna göre, komşunun internetini kullanmak caiz değildir ve kul hakkına girilmiş olur." diye konuştu.

Limitsiz internet kullanım hattının bir hak olduğuna değinen Barış, "Çünkü kişi internet hattını para vererek almaktadır. Kullanım hakkı hattı alan şahsa aittir. Hat sahibi ve hattı pazarlayan şirket, hattın başkası tarafından kullanılmasına razı değilse bu hattı kullanmak caiz değildir. Ancak bu işi pazarlayan şirket buna bir şey demiyorsa, hattı kullanılan insan da göz yumuyor, daha da önemlisi bir zarara uğratılmıyorsa kul hakkına tecavüz olmayabilir. Fakat haram ve helaller hususunda 'özellikle kul hakkını üzerine almama hususunda' hassas ve dikkatli olan insanlar başkasının internet hattını kullanmaktan uzak dururlar." ifadelerini kullandı

eura
13-10-2008, 22:14
o zaman ta başta wireless destekleyen pc almamak gerekir ama biraz fazla uğraşıolar bu tür boş muhabbetlerle. haber için teşekkürler.

süleyman09
13-10-2008, 22:24
bence boşdeyil komşunda wireless var hiçbir üçret vermeden kullanıyorsun kul hakkını girermi ve girer wireless sahabinin rızasını almak gerekir deyilmi

serhat15
14-10-2008, 00:27
Yüzde yüz kul hakkına girer

emrewashere
14-10-2008, 01:34
yok yok ben araştırdım orucuda bozmuyomuş :puah: töbe töbe
birde komşuda pişer bizede wirelles
bunlardan anca yazı olur sayın müftü de kullanıyor sanırım vatandaşın tepkisini merak etmek için ortaya atmış

CABBARİ
14-10-2008, 11:15
arkadaşlar olayı alaya almayalım bana göre ciddi bir konu
gecenlerde bende düşündüm
pc yatak odası tarafından bir kaç yerden wırless görüyor ve baglanıp 50 mb dosya indirdim aynı soruyu bende kendi kendime sordum hala muallaktayım
araştırmak gerekir
kul hakkı önemlidir

bu arada konuyu yerine taşıyorum orası daha uygun
selametle

osmann
14-10-2008, 12:26
arkadaşlar olayı alaya almayalım bana göre ciddi bir konu
gecenlerde bende düşündüm
pc yatak odası tarafından bir kaç yerden wırless görüyor ve baglanıp 50 mb dosya indirdim aynı soruyu bende kendi kendime sordum hala muallaktayım
araştırmak gerekir
kul hakkı önemlidir

bu arada konuyu yerine taşıyorum orası daha uygun
selametle

bence diye yazıcam olmayacak...bilen yazsın en iyisi...
kul hakkına girer gibi geliyor...
selametle...

gs78
14-10-2008, 14:20
yani bence şöyle olursa girer kul hakkına adam şifre koyar önlemini alır sende bu şifreyi kırar bi şekilde kullanırsan kul hakkına girmiş olursun ama adam herhangi bi tedbir almadan kullanıyorsa tedbir almamış demek oluyor nediyor büyüklerimiz siz tedbiri alın taktiri yüce alaha bırakın .bide kotalı değilse pek sorun olmaz zaten fatura aynı ne yaparsan yap o kişiyede bi zarar vermiş olmuyorsun fazldan

CABBARİ
14-10-2008, 14:53
bizim burada belediyenin koymuş oldugu wırless var herkes baglanıyor bu bir hizmet ama özele girersen adamın rızası yoksa kul hakkına girer
ama yukarıda arkadaşımız demiş önlemini almazsan şifre falan komazsan bir nevi hayrat işi gibi olur

arkadaşlar kul hakkı önemlidir
kul hakkı olan cennete giremez bunu unutmayınız sakın
selametle

ahmety1907
14-10-2008, 15:13
kul hakına önem verip vermeyenler nasılda belli oluyor.eğer kurum buna müsade etmiyor(ki etmiyor) ise bariz haktır.gidin sorun bakalım kuruma biz limitsiz alacağız ama 10 kişi kullanacağız diye müsade ederlermi.limitsiz alıp ortak kullandıranlar bile iyi düşünsün bence..........

ayran
14-10-2008, 15:23
kul hakına girmez.! ttnet bazı ülkelerde nerdeyse bedava
sıvı,katı bir made işin içinde yoksa karşı tarafa zarar vermiyorsa (kotalı)hariç günah değildir
içiniz rahat olsun herkes teknolojiden,ilimden,bilimden uzak kalmasın isterim herkesin evinde ttnet
bulunsun.adamlar nerdeyse dünyayı tekrar kuracaklar (bing bang)olayı gibi...biz hala ....!

not:kul hakı farklı bir konudur.!

mumisigi
14-10-2008, 15:54
İslam inancına göre başkasına ait olan bir şeyin bedelini ödemeden veyahutta izin almadan kullandığın herşey haramdır.yani kul hakkına girer.Ancak bizim işimize gelmediği için internetten inidiriyoruz kart paylaşımı yapıyoruz harammı helalmi soruyoruz.elbette bilmiyorsak öğrenmek güzel ancak harammı evet haram. değerlendirmeyi herkez kendisi yapsın kurtuluş yok bilginize.

osmann
14-10-2008, 17:05
kul hakına önem verip vermeyenler nasılda belli oluyor.eğer kurum buna müsade etmiyor(ki etmiyor) ise bariz haktır.gidin sorun bakalım kuruma biz limitsiz alacağız ama 10 kişi kullanacağız diye müsade ederlermi.limitsiz alıp ortak kullandıranlar bile iyi düşünsün bence..........

bu arkadaş konuya farklı açıdan bakmış...
doğru bencede....kul hakkı sadece kullanıcı için değil şirket içinde geçerli...belki kullanıcı izin verebilir ama şirket verirmi? şirkette verirse mesele yok...paralel telefon için bile bir ara ayrı bir ücret istiyordu ptt.hala varmı bilmem...
selametle...
konu iyi ki açılmış...bende aşağıdaki komşumla ortak olmayı düşünüyordum....
şimdi dahada bir düşünmeye başladım...
selametle...:49:

eura
14-10-2008, 17:08
o zaman gideceksiniz helallik isticeksiniz internetini kullandığınız adamdan. başka yol yok yada ücretini ödeyin.

kanaryam1950
14-10-2008, 18:50
bencede girer

sarıkanarya_41
22-02-2009, 04:12
enterasan yaw!

osmann
06-04-2009, 12:21
Eski bir konu oldu bu ama söyleyeyim...
mesele kul hakkında giriyor...
Sadece komşunla anlaşman yetmiyor, internet servis sağlayıcısı ilede anlaşman rıza alman gerek...ee ttnet in pek böyle bir şeylere rızası olmadığını biliyoruz... haramdır vesselam...

Diğer ülkelerde neredeyse bedavaya sağlanan bu hizmet bizde oldukça pahalı diyerek "yahu adamlar bizden çok para alıyor haram olmaz" diyemeyiz...
petrolde bizde pahalı..eee benzin bitince depoyu istasyonda fulleyip "kardeşim zaten pahalıya satıyorsunuz bunun parasını vermiyorum" diyebilirmisin?
pahalı ise ya almayacaksın yada parasını vereceksin...hele birde helal olmasını istiyorsan kesinlikle bu böyle...
selametle...

(Eski konulara bakarken bu mesele gözüme takıldı...daha evvel arkadaş ortamında konuşmuştuk bunları mahallede...işin dini yanını bilenler olmaz dedi..bende yazmak istedim...)

Selametle...

harkan
06-04-2009, 16:10
tabiikide kul hakkına girer bence ,sen benim ücret ödeyerek kullandığım imkandan haberim olmadan,rızam olmadan faydalanıyorsun, birde kotalıysa bana extra ödeme yaptırıyorsun bunun neresi helal ?

Hakan48
06-04-2009, 17:13
pekii burada genel olarak herkes internet kullanımını kotalı kotasız diye düşünüp kotalıysa kul hakkına girer kotasızsa girmez demiş. kotasız olunca kul zarara uğramıyor deniyor. pekii kotasız interneti komşunun haberi olmadan kullanıpta türkiyede kanunen yasak olan sitelerde dolaşmak internet sahibini zarara uğratmıyormu? her ne olursa olsun karşı tarafın rızası olmadan yapılan bir eylem kul hakkına girer.

idiye
06-04-2009, 17:40
Biz ise, kıyamet gününe ait duyarlı teraziler koyarız da artık, hiç bir nefis hiç bir şeyle haksızlığa uğramaz. Bir hardal tanesi bile olsa ona (teraziye) getiririz. Hesap görücüler olarak biz yeteriz. (ENBİYA SURESİ (Only the registered members can see the link) / 47)
"Ey oğlum, (yaptığın iş) gerçekten bir hardal tanesi ağırlığında olsa da, (bu,) ister bir kaya parçasından ya da göklerde veya yer(in derinliklerinde) de bulunsa bile, Allah onu getirir (açığa çıkarır). Şüphesiz Allah, latif olandır, (her şeyden) haberdardır." (LOKMAN SURESİ (Only the registered members can see the link) / 16)

Iste size kuran-i kerimde bu konuyla ilgili hükümler.Anlamayan varmi daha?

osmann
06-04-2009, 17:47
pekii burada genel olarak herkes internet kullanımını kotalı kotasız diye düşünüp kotalıysa kul hakkına girer kotasızsa girmez demiş. kotasız olunca kul zarara uğramıyor deniyor. pekii kotasız interneti komşunun haberi olmadan kullanıpta türkiyede kanunen yasak olan sitelerde dolaşmak internet sahibini zarara uğratmıyormu? her ne olursa olsun karşı tarafın rızası olmadan yapılan bir eylem kul hakkına girer.

rızayı burada sadece komşundan değil servis sağlayıcıdanda alman gerek...
(ttnet ten) onlarda buna rıza göstermiyorlar..
selametle...

siestagunay
06-04-2009, 21:37
iyi o zaman biz hic wi-fi 'a baglanamiyacakmiyiz acik buldugumuza giremicekmiyiz . .

musasimsek
07-04-2009, 09:46
Adı üstünde izinsiz. İzinsiz olan herşey haramdır. Komşunun bahçesinde namaz kılmak için bile izin almak gerekir.