PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Can Dündar`ın üstlendiği, Mustafa`Filmi hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Admin
10-11-2008, 21:55
Bu haftaki anketimizin konusu yine gundem konusu olan bir konu Can Dündar`ın üstlendiği, Mustafa`Filmi hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ankete oylarınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz anketimiz 7 gün...

kucer06
10-11-2008, 22:05
Tamamen olumsuz düşünüyorum.Tam liboş kafalı insanların mantığı ile çekilmiş bir film.

ememduh
10-11-2008, 22:13
daha seyredemedim,yorum yapamayacağım

leyla
10-11-2008, 23:41
bildiğim kadarıyla "m.kemal atatürk"de bir insan.....tanrı değil.....
tabiki hayatında olumlu veya olumsuz,sevinçli veya hüzünlü,,acılı veya kederli .....vs.günleri olmuştur...herhalde..

bulletfromhell
10-11-2008, 23:48
sırf para kazanma mantığı ile bu ül***i kuran kişinin özel hayatını ortaya dökmek ve onu bir nevi heryere heykelini diktiren bir diktatör,kendisini döven hafızdan intikam almak için cumhuriyeti kurmuş,hayatını sırf egolarını tatmin etmek için yaşamış ve bunlar için insanların hayatını hiçe saymış biri gibi göstermek tek kelimeyle insafsızlıktır..şu unutulmamalıdırki rahmetli yaptığı evliliği bile kendi şahsi hevesi için değil,topluma örnek olmak için yapmıştır...

hallederiz
10-11-2008, 23:50
hiç izlemedim bilmiyorum

ESES-58
11-11-2008, 00:19
filmi izlemedim ama yazılı ve görsel basından takip ettiğim kadarıyla tam bir fiyasko.bu zatlar millet aleyhine yaptıkları her olumsuz hareketlerinde atatürk'ün vede atatürkçülüğün arkasına sığınırlar ama asla atatürkü sevmezler.şimdide emir aldılar atatürk ü yıpratıp basitleştirmek için ve bu aradada rantlarını sağlamak için. geçelim bunları. amaç bu milletin mukadessatlarıyla oynamak,maddi,manevi tüm kalelerini yıpratmak yıkmak.bu entel dantel kalemşörlerin kökeni ne acaba araştırılsın yada bilen varsa bilgilendirsin.teşekkürler

CABBARİ
11-11-2008, 00:31
henüz daha izlemedim bilemiyorum
izlemeden yorum yapmak bu denli hassas mevzlarda hoş olmaz
selametle

cankuş1
11-11-2008, 00:37
ne söylüyeyimki biz atatürk sevdalıları var oldukça içimizdeki irlandalılar pis emellerine asla ulaşamıyacaklar filimi yapan amerikan uşakları önce aynaya baksınlar

yargıç_1
11-11-2008, 00:40
bende henüz izlemedim

1970divrigi
11-11-2008, 00:49
bildiğim kadarıyla "m.kemal atatürk"de bir insan.....tanrı değil.....
tabiki hayatında olumlu veya olumsuz,sevinçli veya hüzünlü,,acılı veya kederli .....vs.günleri olmuştur...herhalde..

arkadaşa katılıyorum.Ayrıca filmde anlatılan ATATÜRK'ün askeri yönü ve vatan sevgisi değil çocokluğu ve gençliğinden daha çok bahsediliyor.

Aziz46
11-11-2008, 00:49
Filmi bugun izledim ve herkesin(sizlerin) abarttıgı kadar bişey yoktu...! Dün Abbas güçlü ile genç bakış programda Can Dündar konuktu ve Filmi tartışıyorlardı..Gece geç saatlere kadar izleme fırsatı buldum.. izlediyseniz o tartışma konusu olan bölümler ile ilgili tatmin olacaktınız..Can Dündar filme ilgili herşeyi acıkladı...Tartısılan bolumlerden mesela karanlıktan korkma sahnesi,bir hayvan surusünü ordu sanması,ve bayanlarla olan ilişkileri vs.vs bu sahneler ele alınıyor.Neden olmasın oda sonuçta Allah'ın bir kulu oda her insanda olan duyguları uzuvları ve hisleri taşıyor..Yani bu saydıgım örnekler gayet doğal..Madem begenilmiyor o zaman başka filmler cekılsın bakalım o zaman nasıl bir ataturk cıkacak ortaya...

emmi
11-11-2008, 02:26
Filmi izlemedim ama basılı ve görsel medyadan izlediğim kadarıyla Mustafa Kemal ATATÜRK'ü sıradanlaştıran ve ilkokul düzeyinde bir resim sergisi niteliğinde olduğu anlaşılıyor. Müzikler hariç. Birde bu filmle insanların kafasında nasıl bir ATATÜRK imajı yerleştiriliyor siz ona bakın. NTV'deki bir programda; Adıyaman olacaktı yanılmıyorsam, bu film ilköğretim çocuklarına izlettiriliyor. Çıkışta çocukların görüşleri soruluyor. "Film nasıldı? Beğendiniz mi? diye. Çocukların verdikleri cevaplar, "İçki içiyor, çok günah. Birde çok sigara içiyor"du. Zihinlere yerleştirilmek istenen ATATÜRK imajı işte bu. Atatürk'ün sofralarını sanrım yönetmen arkadaş kendi sofralarıyla karıştırmış. Oysa o masanın arkasındaki karatahtayıda ve o sorfralarda bulunmuş olan, ilk KUR'ANI KERİMİ türkçeye çeviren Emalılı Hamdi YAZIR'dan da söz etseydi ya. AB fonlarından beslenen ve SOROS'un çocuklarından başka türlü bir film beklemek zaten abesle iştigaldir. Velhasıl, ezcümle; Can Dündar bu filmle karizmayı çizdirmiş.
Saygılar.

Pegasoft
11-11-2008, 02:52
bugün mustafa yarın mıstık çok beğendim busabah berkant söyledi star tv'de ne demek mustafa ... AB uşakları ne olacak "MUSTAFA KEMAL ATATÜRK" buna dil uzatanın dilini keserim.

osmann
11-11-2008, 10:17
izlemedim...izleyince söylerim...
selametle...

badtempered
11-11-2008, 11:09
izlemedim o yüzden birşey demek yanlış olur ama film de bazı yerlerinde uygun olmıyan şeyler oldugunu duydum.

07SARAY
11-11-2008, 11:24
Daha bende izliyemedim.Onun için yorun yok.

wtwt99
11-11-2008, 12:24
önce bu tartışma turkcell neden sponsor olmadı dıye basladı turkcellin bir kesimden çekindigi dile getirirdi ama bu iddayı dıle getırenler simdi flime karsı düşündürücü simdi gelerim flimin konusuna ATATÜRK içki içerken gösterıyor içermiydi içerdi ki siroz ickiden kaynaklanan bir hastalık sigara içermiydi içerdi o donem çalkantılı bir dönem ki atatürkün silah arkadası olan milli sefle bile arası acık oldugu bır donemdı simdi o zamanları bılmek için yakın tarıhımızı bılmek gerekıyor can dundar ataturk hakkında çok araştırması var pek hata yapacagını sanmıyorum benım anlamadıgım ATATÜRK içki içemezmi yada sigara evet bize dayatılandan farklı bir potresi var ama oda bir insan ama askeri yönüyle bir deha

bengimuzik
11-11-2008, 13:05
Henüz İzleme Fırsatı Bulamadım. Sonuçta Tv, Lerde Yayınlanınca Seyredebileceğim.

temel50
11-11-2008, 13:29
güzel filim ama çok abartılmış

ESES-58
11-11-2008, 14:45
Filmi izlemedim ama basılı ve görsel medyadan izlediğim kadarıyla Mustafa Kemal ATATÜRK'ü sıradanlaştıran ve ilkokul düzeyinde bir resim sergisi niteliğinde olduğu anlaşılıyor. Müzikler hariç. Birde bu filmle insanların kafasında nasıl bir ATATÜRK imajı yerleştiriliyor siz ona bakın. NTV'deki bir programda; Adıyaman olacaktı yanılmıyorsam, bu film ilköğretim çocuklarına izlettiriliyor. Çıkışta çocukların görüşleri soruluyor. "Film nasıldı? Beğendiniz mi? diye. Çocukların verdikleri cevaplar, "İçki içiyor, çok günah. Birde çok sigara içiyor"du. Zihinlere yerleştirilmek istenen ATATÜRK imajı işte bu. Atatürk'ün sofralarını sanrım yönetmen arkadaş kendi sofralarıyla karıştırmış. Oysa o masanın arkasındaki karatahtayıda ve o sorfralarda bulunmuş olan, ilk KUR'ANI KERİMİ türkçeye çeviren Emalılı Hamdi YAZIR'dan da söz etseydi ya. AB fonlarından beslenen ve SOROS'un çocuklarından başka türlü bir film beklemek zaten abesle iştigaldir. Velhasıl, ezcümle; Can Dündar bu filmle karizmayı çizdirmiş.
Saygılar.

sayın emmi katılıyorum bende buna üstte değindim ama seyretmediğim için takip ettiğim kadarıyla yorum yaptım .evet amaç belli ata mızı basitleştirmek ve neslin gözünde sıradanlaştırmak.tıpkı türk adına yaptıkları gibi ştıpkı kültürümüze yaptıkları gibi. tıpkı ecdatımız osmanlıya yaptıkları gibi,padişahlarına deli dedik haremde uçkur düşkünü olarak safahat içinde yaşıyorlar dedik çağ açıp kapayan olayları bile unuttuk yetmiyor gibi neredeyse f.sultan mehmet bizansın emanetçisi yapıldı vsvsvs.şimdi sıra atamızda.neyimiz kaldı bayrak sürünüyor toprak satılıyor,din tüccarların elinde velhasıl birde atatürk yıpratıldımı? asıl diyeceğim orhan pamuk gibilerin yandaşı can dündarda ne karizma var emmi abi söyle hele ,şişirilmiş soros çocuğu vatan düşmanı bilinçli yaptığı bir şeyi açıkklamalarıyla kapatmaya çalışıyor oda insandı gibi yaklaşımlarla sanki biz başka bir şey diyorduk.

ultra-mehmet
11-11-2008, 15:04
Ben izlemedim daha ama Atatürk'ün daha çok özel hayatına degindigi söyleniyo ve içki içtigini ve günde en az üç paket sigara ve 15 bardak kahve bitirdigini anlatıyormuş basının ve izleyenlerin dedigine göre buda filmin izleyenlerin üstünde ne gibi bir etki bırakacagı özellikle cocukların üzerinde bence yayından kaldırımalı bu film.....

emmi
11-11-2008, 17:05
sayın emmi katılıyorum bende buna üstte değindim ama seyretmediğim için takip ettiğim kadarıyla yorum yaptım .evet amaç belli ata mızı basitleştirmek ve neslin gözünde sıradanlaştırmak.tıpkı türk adına yaptıkları gibi ştıpkı kültürümüze yaptıkları gibi. tıpkı ecdatımız osmanlıya yaptıkları gibi,padişahlarına deli dedik haremde uçkur düşkünü olarak safahat içinde yaşıyorlar dedik çağ açıp kapayan olayları bile unuttuk yetmiyor gibi neredeyse f.sultan mehmet bizansın emanetçisi yapıldı vsvsvs.şimdi sıra atamızda.neyimiz kaldı bayrak sürünüyor toprak satılıyor,din tüccarların elinde velhasıl birde atatürk yıpratıldımı? asıl diyeceğim orhan pamuk gibilerin yandaşı can dündarda ne karizma var emmi abi söyle hele ,şişirilmiş soros çocuğu vatan düşmanı bilinçli yaptığı bir şeyi açıkklamalarıyla kapatmaya çalışıyor oda insandı gibi yaklaşımlarla sanki biz başka bir şey diyorduk.

:45: :45: :present: :present: :present: :present:

ferhan
11-11-2008, 17:09
Degerli Arkadaslar!
Degerli Gencler!

Ben konuya daha sonra katilmayi daha uygun buldum. Nedeni forumdaki arkadaslarin konuya katilimlarini ve goruslerini almak ve bir fikir sahibi olabilmekti.
Genclik ATATURK'e ve onun dusuncelerine ne kadar duyarli ne kadar takipcisi olduguna sahit olabilmekti.

Ben faz

ferhan
11-11-2008, 17:29
Arkadaslar Bigisayarim da atlama gibi bisey oldu. Kaldigim yerden devam ediyorum. Ben fazla yorum yapmiyacagim. Sadece bati emperyalist
lerin ve onun piyonlarina benden once arkadaslarim en guzel sekilde yanit vermisler. Arkadaslarimin yorumlarini ve tepkilerini okuduktan sonra soyle huzur icinde kendi kendime iste dedim, Ulu onder ATATURK'un emanet ettigi turk gencligi. Bu genclik ATA'sina verdigi sozden asla donmeyecegini onun biraktigi Laik demokratik Sosyal bir devlet anlayisindan ve onun dusuncelerinden asla sapmayacagini gormus olmak beni ne denli mutlu ettigini tasavvur edemezsiniz cocuklar , helal olsun size helal olsun. Hepinizi sevgiyle kucakliyorum.

aliharbiye
11-11-2008, 18:41
can dündarın ATAMIZA karşı ne zihniyetli olduğu ortaya çıktı hocanın zikri neyse fikride odur. Böyle kişiliğe ve seneryoya ne denir bilirsiniz ....... ATATÜRKÇÜLÜĞÜ vestiyer gibi kullanmak yanlıştır bide ATATÜRKÇÜ diye geçiniyor yazıklar olsun yuuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhhhh tek kelimeyle kocaman bir yuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhhh.

adnanarkan
11-11-2008, 18:56
ulu önder atamıza düpedüz saygısızlık fakat güneş balçıkla sıvanmaz yazıklar olsun.atamıza olan sevgi sonsuza dek yaşayacak vede yaşatılacak.

scob
11-11-2008, 19:27
filmi daha seyretmeden afişini bile görünce filmde birşeylerin yanlış olduğunu anlamıştım.
can birde çıkıp kendi hayatındaki bütün uç noktalarını sergileyen bir film yapsında onuda izleyelim.ama unutmasın:filmin ismi sadece c olacak.

kucer06
11-11-2008, 19:41
Bu Can dündar denilen adama ve bunun gibilere cevabını yıllar önce Neyzen usta vermiş zaten.Ağzına sağlık usta.
İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz,
Sen anandan yine çıkardın amma,
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz.

world2000
11-11-2008, 19:48
ulu onderımızı cok sevıyoruz,onu daha cok arıcaz....

aslan39
11-11-2008, 20:00
örümcek kafalılardan başka ne beklenir?
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, İZİNDEYİZ

MUTAF
11-11-2008, 20:23
izlemedim henüz..

Aziz46
11-11-2008, 20:49
Atatürkün içki içmesi,sigara kullanması vs.vs.vs.vs Bunlar ATATÜRKÜN ULU ÖNDERİMİZ OLAMIYACAĞI ANLAMINA GELMEZ...

Not:İNSAN NASIL BAKARSA ÖYLE GÖRÜR...

ESES-58
11-11-2008, 22:42
Bu Can dündar denilen adama ve bunun gibilere cevabını yıllar önce Neyzen usta vermiş zaten.Ağzına sağlık usta.
İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz,
Sen anandan yine çıkardın amma,
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz.

:45: :45: :present: :present: :present:

uzman_elhan
11-11-2008, 23:00
daha izlemedim

cizyo69
12-11-2008, 02:14
sizlere bir kaç örnek verip konuyu kapatacağım.Bilmem bilirmisiniz sovyetlerbirliği vardı lideri kimdi STALİN Bir IRAK vardı lideri kimdi SADDAM V.B. GİBİ sayamadığım birçok lider.Neden saydım bunları çünkü bu liderler ülkeleri için çok şey yapmışlar halk onlara inanıp yolundan gitmiş şimdi ülkelerinde var olan heykelleri yıkılp yerlerine mac donalds dikiyorlar.Benim korkum bizim ulu önderimiz ATATÜRK ünde heykelleri yıkılıp yerine başka bir şeyler dkmeleridir.Allah o günleri göstermesin sanki bu senaryoları daha öncede gördük bazı illerde atamızın heykelleri kırılıp dökülüyordu lütfen herkes atasına sahip çıksın dış güçlerin oyununa gelmeyelim.

erdal05
12-11-2008, 04:04
meğerse atatürk'te bir insanmış..........halbuki bize "tanrı" olduğu söyleniyodu......
onun için az fatiha süreleri adına çevrilmedi...az ilahi yakılmadı adına...kutsal olduğuna dair...

kandırılmışızz......

wtwt99
12-11-2008, 10:16
Atatürkün içki içmesi,sigara kullanması vs.vs.vs.vs Bunlar ATATÜRKÜN ULU ÖNDERİMİZ OLAMIYACAĞI ANLAMINA GELMEZ...

Not:İNSAN NASIL BAKARSA ÖYLE GÖRÜR...

çok güzel demişsin ben hep dıyorum o donemler çok karısık dönemlerdi yeni bir devlet kurulmuş sorunları çok o donemde oyle kavgalar varki ATATÜRK milli sefi başbakanlıktan alıp celal bayarı yapıyora ATA NIN vefatından sonraki dönemde ismet paşa paradan ve devlet dairesinde ATATÜRKÜN resmini kaldırıyor tekrar gerıye getıren ıse adnan menderes bunları anlatmamdaki sebep o donem çok karısık flime o donemde olanları bılerekten bakmak lazım

amor74
12-11-2008, 10:53
daha izlemediğim için yorum yapamayacağım.

scob
12-11-2008, 12:33
meğerse atatürk'te bir insanmış..........halbuki bize "tanrı" olduğu söyleniyodu......
onun için az fatiha süreleri adına çevrilmedi...az ilahi yakılmadı adına...kutsal olduğuna dair...

kandırılmışızz......

ATATÜRK'ün TANRI olduğunu size kim söyledi.siz sanırım rüya görüyorsunuz.
hepimizin ölmüşlerine fatihalar okunurken bir milleti,bir toprağı düşmanın elinden çekip kurtaran ve muasır medeniyetler seviyesine çıkaran insana ve silah arkadaşlarına fatihalar,mevlütler okumak çokmu.bumudur sizin insanlığınız.evinizde rahat,rahat yaşamanızı,gezmenizi,işinize korkusuzca gidip gelmenizi,kısacası özgür olmanızı sağlayanlara duyduğunuz minnet bumudur.
yazıklar olsun.

osmann
12-11-2008, 13:15
Ben izlemedim daha ama Atatürk'ün daha çok özel hayatına degindigi söyleniyo ve içki içtigini ve günde en az onbeş paket sigara bitirdigini anlatıyormuş basının ve izleyenlerin dedigine göre buda filmin izleyenlerin üstünde ne gibi bir etki bırakacagı özellikle cocukların üzerinde bence yayından kaldırımalı bu film.....

bir günde 15 paket sigara nasıl içilir yahu? :) çok iyi sallamış kim sallamışsa... :)
vay canına be...günlük alkolde 1 ton denirse şaşmam...:)
selametle...

ultra-mehmet
12-11-2008, 13:25
bir günde 15 paket sigara nasıl içilir yahu? :) çok iyi sallamış kim sallamışsa... :)
vay canına be...günlük alkolde 1 ton denirse şaşmam...:)
selametle...

usta izleyenler ve Star ana haberde cıkmıştı ilk önce bende inanmadın filmde böyle bir şey olacagını ama Star ana haberde cıktıkdan şaskınlıga ugradım....

sarıkanarya_41
12-11-2008, 13:43
herkesı aglattı hem adamın sallayacagıda bırsey yok.m.k.ataturk cok sıgara ve alkol kullanıyormuş.bız bunu tarıh derslerınden ve kıtaplarındanda okumustuk.

osmann
12-11-2008, 14:35
herkesı aglattı hem adamın sallayacagıda bırsey yok.m.k.ataturk cok sıgara ve alkol kullanıyormuş.bız bunu tarıh derslerınden ve kıtaplarındanda okumustuk.

4-5 paket değil kanarya...15 paket...pakette 20 adet var...20*15=300 adet...
3 dakika sürse 1 adedi = 900 dakika =15 saat...
hiç durmadan içebilirmi insan?
selametle...

ultra-mehmet
12-11-2008, 15:03
4-5 paket değil kanarya...15 paket...pakette 20 adet var...20*15=300 adet...
3 dakika sürse 1 adedi = 900 dakika =15 saat...
hiç durmadan içebilirmi insan?
selametle...

15 adet kahve yazacatım ama yanlışlık olmuş........Kendi adıma özür dilerim......

ultra-mehmet
12-11-2008, 15:10
Vatan gazetesi Can Dündar'ın hazırladığı 'Mustafa' filminin tartışmalara neden olacak kısımlarını haber yaptı. İşte o bölümler:

Ölmeden heykelini meydanlara diktirdi

Mustafa filminde tartışma yaratacak bir bölüm Atatürk'ün 1926'dan itibaren kendi heykellerini büyük kentlere diktirmesi...

İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica bu amaçla Ankara'ya davet ediliyor ve İzmir Cumhuriyet Meydanı'ndaki atlı Atatürk Heykeli ile Ankara Sıhhiye Meydanı'ndaki Atatürk heykelini yaptı.

Canonica tarafından yapılan ilk eseri Atatürk'ün at üstünde tasarlandığı tunç heykel,Etnografya Müzesi'nin önüne 29 Ekim 1927'de dikildi. Başkentteki ikinci eseri Zafer Meydanı'ndaki, Atatürk'ü askeri kıyafetle ayakta tasarladığı heykeli oldu. Bu da 4 Kasım 1927'de yapıldı. Canonica İstanbul'da Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı'nı tasarladı. Anıt 9 Ağustos 1928 günü açıldı. Canonica'nın Türkiye'deki son eseri İzmir'de Cumhuriyet Meydanı'ndaki atlı Atatürk heykelidir. Heykelin açılışı 28 Temmuz 1932'de yapıldı

Kürtler'e muhtariyet tanınmasını istedi

Filmde, Kürt sorunu da işleniyor. Mustafa Kemal 16 Ocak 1923'de, İzmit Kasrı'na davet ettiği dönemin ünlü 9 gazetecisiyle 'yazılmamak' üzere sabaha kadar görüşlerini açıklıyor. Doğu'daki görevi sırasında bölgeyi inceleyen Büyük Önder, Cumhuriyet'i ilan etmesine 9 ay kala Kürt meselesiyle ilgili şunları anlatıyor: "Başlı başına bir Kürtlük düşünmektense, bizim Teşkilat-ı Esasiye Kanunu(Anayasa) gereğince zaten birtür yerel özellikler oluşacaktır. O halde hangi livanın(sancağın) halkı Kürt ise, onlar kendi kendilerini özerk olarak idare edeceklerdir.Ayrı bir sınır çizmeye kalkışmak doğru olmaz."

Bu toplantıda şu gazeteciler bulundu: Vakit'ten Ahmet Emin (Yalman), Tevhid-i Efkar'dan Velit Ebuzziya, İleri'den Suphi Nuri (İleri), Tanin'den İsmail Müştak (Mayakon), Akşam'dan Falih Rıfkı (Atay), İkdam'dan Yakup Kadri (Karaosmanoğlu), İzmit İleri'den Kılıçzade İsmail Hakkı ile Dr. Adnan (Adıvar) ve Halide Edip'in (Adıvar).

Çevresinde kimse kalmadı, yalnız öldü

Filmin tartışmalı bir yanı da Atatürk'ün son yıllarını "yalnız ve mutsuz" geçirdiğine ilişkin bölüm oldu. Atatürk'ün Çankaya Köşkü'nde içki sofrasında ağırladığı isimlerin birer birer azaldığı belirtiliyor. İzmir suikastından sonra yakın arkadaşlarından koptuğu ve yalnızlaştığı öne sürülüyor. "Devrimin önce evlatlarını yediği' yorumu yapılıp Dolmabahçe Sarayı ve Savanora'da büyük dram yaşadığı kaydediliyor. Ata'nın manevi kızı Ülkü Adatepe ise buna karşı çıkarak, şöyle diyor: " Evet filmi çok beğendim, çekimler çok güzel. Ama Atatürk yalnız değildi. Milleti onu hiç yalnız bırakmadı. Bunu biraz tuhaf karşıladım " diyor.

Günde bir büyük rakı, 3 paket sigara

Ata'nın Çankaya yıllarında kurduğu sofralar da filmde yer alıyor. Rakı içmeyi çok seven Cumhurbaşkanının geç saatlere kadar bir büyük rakıyı bitirdiği anlatılıyor. Nedenini soranlara Atatürk, "Gövdem bu kafayı kaldıramıyor. Çok yoğun düşüncelerle dolu. İçince rahatlıyorum" diyor. Günde 15 kahve ve 3 paket sigara içtiği de belirtiliyor.

'Cahillerin seviyesine inmem...'

Atatürk'ün öğrencilik yıllarına ait günlüğünde gerçekleştireceği devrimlerle ilgili ipuçlar verdiği belirtiliyor. O satırlar: "Elime kudret geçerse, bir günde darbeyle sosyal hayatı değiştiririm. Neden ben bu kadar yıllık bir yükseköğrenim gördükten, uygar yaşamı, toplumu inceledikten ve özgürlüğü elde etmek için hayatımı harcadıktan sonra cahillerin seviyesine ineyim. Onları kendi seviyeme çıkarırım. Ben onlara değil onlar bana benzesin."

Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu: Atatürk hiçbir zaman yalnız değildi

Atatürk'ün bir takım insani açılardan, askeri ve bilinen yönlerinin dışında sunulması doğru bir şey. Ancak Can Dündar, hangi kaynaklara ulaşarak onun yalnız olduğuna dair bir kanaat sergiledi bilmiyorum. Atatürk, yalnız değildi. Etrafındaki çoğu kişiyle gayet yakındı. Bazı endişeleri vardı. Mesela orman çiftlikleriyle ilgili birtakım çekişmeleri vardı. Dolmabahçe'de son zamanlarında yalnız olmasıyla ilgili olarak şunu söyleyebiliriz Ankara yönetim merkezi, kendisi ise İstanbul'da. Sürekli başında insanlar doktorlar var. O tarihte yoğun bakım sistemi yoktu. Yanına kimse alınmaz ki! Hastalığı, uzun sürmüş değil ki. Ankara'nın tümüyle İstanbul'a dönmesi mi bekleniyordu. Böyle şey mümkün olabilir mi? Talimatlarını verdikten sonra mesele bitiyordu.

Madam Corinne'e yazdığı mektup

Filmde, Mustafa Kemal'in 2 Temmuz 1915'te Çanakkale'de çarpışırken sevgilisi Madam Corinne'e yazdığı mektuba yer verildi. Büyük Önder, bu mektubunda şöyle diyor: "Askerlerimin hususi inançları çok defa ölüme sevk eden emirlerimi yerine getirmelerini çok kolaylaştırıyor. Filhakika onlara göre iki semavi netice mümkün ya gazi veya şehit olmak. Bu sonuncusu nedir bilir misiniz? Dosdoğru cennete gitmek. Orada Allah'ın en güzel kadınları hurileri onları karşılayacak ve ebediyen onların arzusuna tabi olacaklar. Yüce saadet..."

Dalkavuklar gizledi

Filmin çarpıcı bölümlerinden biri de Atatürk'ün halkla teması.. Atatürk 1930'da halkın arasına karıştığında herkesin mutsuz ve karnını doyuramaz durumda olduğunu görüyor. Elinde dilekçelerle Ata'ya koşanların görüntüsü geliyor... Şu yorum ekleniyor "Çevresindeki dalkavuklar halkın ıstıraplarını Atatürk'ten gizleyip iyi göstermeye çalıştılar. Atatürk gerçekle yüzleşince çok üzüldü Sabaha kadar uyuyamadı."

Açlıktan ölenler var

Filmde yayınlanmamış günlükler de yer alıyor. Günlüklerin 7 Kasım 1916'tarihli sayfasında Tümgeneral Mustafa Kemal, Diyarbakır'dan Silvan'a giderken gördükleri inanılmaz sahneleri anlatıyor. Yollarda açlıktan ölen insanlar, ağlaşan çocuklar. Mustafa Kemal, "Yalnız kalmış 12 yaşındaki Ömer'i yanıma aldım. Bir çifte, diğer çocukları almasını istedim, almayınca azarladım. O çocuklara da para verdim" diye not düşüyor defterine...

Atatürk'ün manevi oğlu gerçek evladı mı?

Can Dündar'ın 110 dakikalık filminde, 5-10 saniyelik bir bölüm de çok tartışılacak. Burada Mustafa Kemal'in 1916'da Doğu'da görevliyken 8 yaşındaki Abdurrahim'i evlat edindiği belirtiliyor. Ata'yla yerel giysiler içindeki Abdurrahim'in fotoğrafına yer veriliyor. Ancak Dündar'ın Abdurrahim Tunçak'la 1998'de ölmeden önce buluştuğunda, "Atatürk'e çok benziyorsunuz, gerçek oğlu musunuz?" diye sorunca şu yanıtı almıştı: " Bazı sırlar benimle mezara gidecek, lütfen buna saygı gösterin.

Abdurrahim'i Atatürk'ün Van'da görüp evlat edindi. İstanbul'da Zübeyde Hanım'ın yanına yerleştirdi. Abdrrahim, Makbule Hanım ile kendisinden 13 yaş büyük olan Fikriye Hanım'ı abla bildi. Berlin Üniversitesi'nde okuyan Ata'nın manevi oğlu elektrik mühendisi oldu ve Ankara Elektrik ve Havagazı İşletmesi'nde çalışmaya başladı. Yaşlılığında Atatürk'e benzeyen Abdurrahim Tunçak, mütevazı bir yaşamın sonunda, sırlarıyla 1998'de 90 yaşında vefat etti.

KAYNAK: Asıl Kaynak VATAN Gazetesi Türk Tarih Kurumu Başkanı İle Kısmı ZAMAN gazetesinde....

emmi
12-11-2008, 17:38
Arkadaşlar, Allah aşkına biri bana desin ki bu filmde şunlar yeni, daha önce hiç görmedik desin. Anlattıklarınızın hepsi, yıllardır okuyup bildiğiniz şeyler. Bazıları sanki ATA'nın ne içki içtiğini, ne de sigara kullandığını bilmiyormuş gibi inciler döktürüyorlar gerçekten gülüyorum okudukça. Yapmayın arkadaşlar! Sevmemeninde bir sınırı vardır.
"Can" bey "Mustafa'nın" çok özel yaşantısına bu kadar meraklıysa birde şu askerlik yıllarını, savaşlarını ve yenilikleri yaparken çektiği sıkıntıları da anlatan bir belgesel çeksede izlesek hani diyorum. Öyle hamasi de olmasın. Sadece bir komutan olarak. Tabi yüreği yeterse ve onu fonlayan vakıflar izin verirlerse!
Mesaj yazanlardan biride kendine ATA'yı "TANRI" olarak tanıttıklarını, tanrı gibi tapındıklarını filan anlatmış. Kardeş sen tapınmana devam et. Ama kimse sana ATA'yı tanrı olarak tanıtmadı. Yalan söyleme. Bozarım fiyakanı. Burası arada ATA'ya laf sokuşturacağın yer değil. Bizim bilmediğimiz birşey biliyorsan yaz da bizlerde öğrenelim. Yoksa ortaya laf atıp kaçmakta n'oluyor. Bak herkes burda bildiği veya yeni öğrendiği şeyleri birlikte paylaşıyor. Sizinlerinde aynı düşüncelerle hareket edeceğinizi umuyorum.
Saygılar.

osmann
12-11-2008, 18:25
15 adet kahve yazacatım ama yanlışlık olmuş........Kendi adıma özür dilerim......

mehmet kardeşim hayrette bıraktın benii...
bencede kahvedir...selametle...

Sonsuzluk
12-11-2008, 19:13
Atatürk, bi arkadaşımın da dediği gibi tanrı falan değildir ve illaki hayatında olumlu veya olumsuz olaylar yaşamıştır. Hatalarıda olmuştur kusurlarıda. Hayatta hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir. Ama Atatürk'üde putlaştırmak ve bir ilah gibi görmek insanı küfre götürür. Sonuç itibariyle oda bir insandır.

cizyo69
12-11-2008, 23:19
Bu gece GENÇ BAKIŞ programı var ve konu gene ATATÜRK gelin izleyelim ve yorum yapalım haydi iyi geceler.

ugurmobilya
13-11-2008, 01:12
kime hizmet ettigini herkes çokiyibiliyor.MUSTAFA KEMAL [ATASINI SATAN] BİLİNKİ V.atanınıda satmıştı

wtwt99
13-11-2008, 11:53
kime hizmet ettigini herkes çokiyibiliyor.MUSTAFA KEMAL [ATASINI SATAN] BİLİNKİ V.atanınıda satmıştı anlamıyorum sizi bu yorumlar ne ATATÜRK içki içer sigara içer ne var bunda yok efendım soyledir yok boyledır filimde ATAYA dil uzatmıyor bana dıyebılırmısın surası ıftıra çok çabuk gaza gelen milletiz ya aynı gaz film başlamadan sponsor olayında yasandı bu ulke kımse ATAYA hakaret edemez ama hemen bırınede yok haın yok satılmiş demek kımsenın hakkı degıl

engin67
13-11-2008, 11:58
Sayın R.T.Erdoğan'ın geçen hafta bir il kongresinde meyve ham daha olgunlaşmadı, yavaş ,yavaş demişti, şimdi de bu zihniyetler ATATÜRK'Ü karalayıp emellerine ulaşmaya çalışıyorlar, nasıl ergenekonda ATATÜRK' çüleri ve CUMHURİYET' cileri tutukladılar bu film de bunların amaçlarından biridir, bu filmde kimin emeği geçmişse hapsini kınıyor, amaçlarına ulaşamayacaklar, bizleri tekrar yabancılara teslim edip kaçamayacaklar

hogan01
13-11-2008, 18:14
Arkadaşlar benim bildiğim şu anda incedende olsa Atatürkü karalamak hatta bazılarının agız dolusu küfür etmeleri sadece kendi kafa yapısına eş değer hareket içinde bulunduklarının göstergesidir
Elhamdirüllah müslüman olarak ülkemde Atatürk milli mücadeleyi başlamazdan önce Camilerimizin işgal güçler tarafından ahır olarak kullanıldıgını
Ülkemi seven bir Türk olarak da Topraklarımızın ayaklar altında bırakıldıgı kadınımızın kızımızın tecavüzlere ugradıgını gerek kitaplardan gerekse ö dönemi yaşamış büyüklerimizin agzından defalarca okuduk ve dinledik
gerçekten bir müslüman
gerçekten bir Türk olan Atatürk'e laf söylemez karalamaz konu bir senaryo bir flim adı altında olsa dahi
saygılar

aliharbiye
13-11-2008, 18:59
ATATÜRK'ün TANRI olduğunu size kim söyledi.siz sanırım rüya görüyorsunuz.
hepimizin ölmüşlerine fatihalar okunurken bir milleti,bir toprağı düşmanın elinden çekip kurtaran ve muasır medeniyetler seviyesine çıkaran insana ve silah arkadaşlarına fatihalar,mevlütler okumak çokmu.bumudur sizin insanlığınız.evinizde rahat,rahat yaşamanızı,gezmenizi,işinize korkusuzca gidip gelmenizi,kısacası özgür olmanızı sağlayanlara duyduğunuz minnet bumudur.
yazıklar olsun.
:45: :45: :present: :present: :present: :present:

Simba
13-11-2008, 22:36
Ben izleme fırsatı daha bulamadım yakında ilk işim izlemek..

beydemir
14-11-2008, 02:39
Atatürk, bi arkadaşımın da dediği gibi tanrı falan değildir ve illaki hayatında olumlu veya olumsuz olaylar yaşamıştır. Hatalarıda olmuştur kusurlarıda. Hayatta hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir. Ama Atatürk'üde putlaştırmak ve bir ilah gibi görmek insanı küfre götürür. Sonuç itibariyle oda bir insandır.çok haklısın ama bazılarımız sigara,içki içtiği filmde gösterilince ipliği pazara çıkartıldı sanıyor bizler M.Kemalin bir içki hastalığı olan sirozdan öldüğünüde biliyoruz ama camide hutbe okuduğunuda,dini olmayan milletler yok olmaya mahkumdur sözlerinide Onun gibi olsunlar herşey daha güzel olur
SELAMLAR:45:

artech
14-11-2008, 13:29
ne söylüyeyimki biz atatürk sevdalıları var oldukça içimizdeki irlandalılar pis emellerine asla ulaşamıyacaklar filimi yapan amerikan uşakları önce aynaya baksınlar

Neden olumsuz gördüğünüz her eleştri nin arkasına abd veya israili sokuyorsunuz?, Artık alışalım bunlara herşeyi konuşalım eleştirelimki doğruya daha çabuk ulaşalım

talipygt
14-11-2008, 14:26
Filmi izlemedim fakat yazılı ve görsel medyada epey veryansın yapılıyor izleyip yorum yapmak istiyorum.Bu kadar tenkit edildiğine göre beğenilmeyen bir yanı vardır elbet
.

efsane1990
14-11-2008, 17:17
orta şekil işte iyi sayılır

ozkayalar
17-11-2008, 11:44
aslında abartı falan yok.sadece bize bir hayal dünyası gösterilmiş.gerçekler gizlenmiş.şimdi yavaş yavaş gerçekler ortaya çıkınca tabi bazıları kabul edemiyorlar..bu konuda daha açıklanmayan neler var.topal osmanın köşkü basması atatürkün çarşafa bürünerek gardaki eve kaçması gibi.yıllarca bize samsuna çıktıgı bandırma vapurunu kırık dökük diye yutturdukları gibi.sonra ögreniyoruzki,osmanlının en yeni gemisi bandırma vapuru.vede padişah emriyle tahsis edilmiş.daha niceleri.yasaklarla ancak bu kadar açıklanabiliyor.mesela izmirli berber gibi falan.

gacvokem
17-11-2008, 13:02
aslında abartı falan yok.sadece bize bir hayal dünyası gösterilmiş.gerçekler gizlenmiş.şimdi yavaş yavaş gerçekler ortaya çıkınca tabi bazıları kabul edemiyorlar..bu konuda daha açıklanmayan neler var.topal osmanın köşkü basması atatürkün çarşafa bürünerek gardaki eve kaçması gibi.yıllarca bize samsuna çıktıgı bandırma vapurunu kırık dökük diye yutturdukları gibi.sonra ögreniyoruzki,osmanlının en yeni gemisi bandırma vapuru.vede padişah emriyle tahsis edilmiş.daha niceleri.yasaklarla ancak bu kadar açıklanabiliyor.mesela izmirli berber gibi falan.
bu ülkede kimin sayesinde yaşadığınızı unutmayın kafadan dolma hurufelere iftiralara inanmayın ,hem senın dediğin gibi olmusa ne olmuş gerçekse olduğunuda tahmin etmiyom kaçmısa ne olmuş sonuçta oda insan,
kaynak göstererek konuşun ,salamasyon yapmayın,

Özgür Erge
17-11-2008, 13:16
ankette oy kullandıgınız ve yorumlarınız için teşekkürler oylamaya göre 207 kişi yorumsuz olarak önde
Konu kapanmıştır..