PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : disecq motor kurulumu

asderfor
29-11-2008, 00:01
degerlı arkadaslar bugun 1.20 cm lık canak anten ve bır adet disecq motor aldım fakat motorun kac derecedekı uydu uzerınden kuracagım ve fırekansı nedır dogu ve batı arasındakı kac tane uydu alabılırım (1.20 cm canak ıle ) bu konu uzerıne bılgısı olan degerlı arkadaslarımdan yardım ıstıyorum

ido16
29-11-2008, 01:50
degerlı arkadaslar bugun 1.20 cm lık canak anten ve bır adet disecq motor aldım fakat motorun kac derecedekı uydu uzerınden kuracagım ve fırekansı nedır dogu ve batı arasındakı kac tane uydu alabılırım (1.20 cm canak ıle ) bu konu uzerıne bılgısı olan degerlı arkadaslarımdan yardım ıstıyorum

sıfır noktası 33 dereceden ayarla
35 yakın uydu alabilirsin

asderfor
29-11-2008, 13:09
sıfır noktası 33 dereceden ayarla
35 yakın uydu alabilirsin

deneyeceğim arkadasım teşekkurler :present: :45: :clap2:: :present: sonucu bıldırırım

asderfor
02-12-2008, 15:12
deneyeceğim arkadasım teşekkurler :present: :45: :clap2:: :present: sonucu bıldırırım

denememe rağmen yapamadım arkadaşım calısır bır frekans verırmısın 33..uydudan sanırım ondan uyduyu bulamadım:49: :( :49: :( :( :( :49:tsk

artech
02-12-2008, 20:42
Sen once onu sıfır noktasına ayarla sonra bulmak ıstedıgın bır uydunun parametlerini gir ve anten duruncada o uyduyu bul sabitle en kolay yolu budur

badtempered
02-12-2008, 21:31
denememe rağmen yapamadım arkadaşım calısır bır frekans verırmısın 33..uydudan sanırım ondan uyduyu bulamadım:49: :( :49: :( :( :( :49:tsk

Only the registered members can see the link

Frekanslar yukarıdaki linkte yazar.

asderfor
05-12-2008, 14:38

cumartesı pazar denıyecem sonucu bıldırrım sıze :45: :present:

asderfor
07-12-2008, 14:42

arkadasım yukardakı verılen linkın ıcınde kı frekansalara gore soz konusu olan uydugu bı turlu bulamadım fakat motoru Eutelsat W4 uydusundan ayarladım fakat doğukonumu türksatdan sonra hiç yok ama sızın bahsetdıgınız gıbı fazla bır uydu bulamdım bahsetdıgınız 33 derecedekı uyduyu mumkun ıse sızlerın denemesı ile çalısır bir frekans verırımısınız. Yapacağınız yardımlar ıcın Tesekkur eder hayırlı bayramlar dılerım.:clap2:: :present: :sunglasses2:

asderfor
14-12-2008, 18:19
arkadasım yukardakı verılen linkın ıcınde kı frekansalara gore soz konusu olan uydugu bı turlu bulamadım fakat motoru Eutelsat W4 uydusundan ayarladım fakat doğukonumu türksatdan sonra hiç yok ama sızın bahsetdıgınız gıbı fazla bır uydu bulamdım bahsetdıgınız 33 derecedekı uyduyu mumkun ıse sızlerın denemesı ile çalısır bir frekans verırımısınız. Yapacağınız yardımlar ıcın Tesekkur eder hayırlı bayramlar dılerım.:clap2:: :present: :sunglasses2:

bir turlu bu 33*uyduyu bulamadım en kolay yolu nasıl bulunur lutfen yardım :( :(

deportivo
14-12-2008, 20:21
bir turlu bu 33*uyduyu bulamadım en kolay yolu nasıl bulunur lutfen yardım :( :(

Sevgili asderfor , çanak bağlanan borunun hatasız bir şekilde tam 90 derece
dik olarak ayarladınmı ? ilk yapacağın en önemli iş budur .!

f47xfenerli
15-12-2008, 02:02
kardeş dayzek motor kuramk kolay iş değil herkesin yapabileceği iş de değil
1:monte ayağın tam terazi olacak
2:odak noktası arabsat/26E.
3:ELEVASYON AYARI.38.

diğer soruna gelince
en son dün kurdum dayzek motor 90cm çanak
57doğu/30batı arası 23 uydu buldu iyi sanyallerle
yer izmir.

asderfor
16-12-2008, 14:36
kardeş dayzek motor kuramk kolay iş değil herkesin yapabileceği iş de değil
1:monte ayağın tam terazi olacak
2:odak noktası arabsat/26E.
3:ELEVASYON AYARI.38.

diğer soruna gelince
en son dün kurdum dayzek motor 90cm çanak
57doğu/30batı arası 23 uydu buldu iyi sanyallerle
yer izmir.

arkadaşım anten borusunda herhanği bır sorun yok sımdı kafam karıstı canak antenı hangı uydu uzerınden ayar yapacağım sız 26E dıyorsunuz bır baska arkadasımız da 33E .den dıyor sımdı ben hanği uydudan ayar yapmaya alısayım ve dahaonceden ben motorlu canak antenı W4uydusundan ayar yapıyordum
90cm anten ile canağı 120cm lık aldım ve amacım daha kalıtelı sınyal ve daha cok uydu almak bunun ıcın ugrasıyorum sımdı bana bahsedılen uydulardan guclu olan frekansları verırsen ona gore cabuk bulurum yardımların ıcın sımdıden tsk:praying: :praying: :praying: :praying: :praying: not buldugun tum uydulardan calısır freanslarınıda yazarsan sevınırım elevasyon ayarı nedır

asderfor
27-12-2008, 17:42
konuyla ılgılenen arkadasımız yokmu acıl yardım ıstıyorum :praying:

asderfor
02-02-2009, 10:56
arkadaşım anten borusunda herhanği bır sorun yok sımdı kafam karıstı canak antenı hangı uydu uzerınden ayar yapacağım sız 26E dıyorsunuz bır baska arkadasımız da 33E .den dıyor sımdı ben hanği uydudan ayar yapmaya alısayım ve dahaonceden ben motorlu canak antenı W4uydusundan ayar yapıyordum
90cm anten ile canağı 120cm lık aldım ve amacım daha kalıtelı sınyal ve daha cok uydu almak bunun ıcın ugrasıyorum sımdı bana bahsedılen uydulardan guclu olan frekansları verırsen ona gore cabuk bulurum yardımların ıcın sımdıden tsk:praying: :praying: :praying: :praying: :praying: not buldugun tum uydulardan calısır freanslarınıda yazarsan sevınırım elevasyon ayarı nedır

arkadaslar motor kurulumunda elevasyon ayarı nedır bu konuda yardım lutfen:49:

eroll
03-02-2009, 11:06
asderfor

Ankara da 0 noktanız 33 E Eurobird uydusu....Bu sizin 0 noktanız bu uydudan çalışır frekans olarak 11086 H 1526 frekansından sinyal bulmaya çalışın....Elevasyon ayarı çanağın yükselme açı ayarıdır..yani çanağınızı aşağı yukarı kaldırma ayarınız demektir.

asderfor
03-02-2009, 11:23
asderfor

Ankara da 0 noktanız 33 E Eurobird uydusu....Bu sizin 0 noktanız bu uydudan çalışır frekans olarak 11086 H 1526 frekansından sinyal bulmaya çalışın....Elevasyon ayarı çanağın yükselme açı ayarıdır..yani çanağınızı aşağı yukarı kaldırma ayarınız demektir.

tesekkurler :45:

asderfor
03-02-2009, 11:29
tesekkurler :45:

motor kurulumu ıcın tekrar deneyeceğım ve konuyu senınle tekrar paylasırım aksama doru sonucu sana bıldırırım:45:

asderfor
03-02-2009, 11:34
asderfor

pekı arkadasım turkıye nın her yerınde elevasyon ayarı aynımıdır yoksa ıllere gore değısıyormu:49: :49: :49:

asderfor
03-02-2009, 11:58
asderfor

sozkonusu olan uyduyu suan buldum vedığer uyduları tarattıracağım

asderfor
03-02-2009, 12:58
:clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: evet arkadaslar su andada hıpasattı daayorlıyorum en dusuk frekas 12456 v 30000 olan sınyal sevıyesı % 57 fakat antenım enson 45 derecede kı uydudan sanra sınyal bulmuyor:clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: :clap2:: :8[1]: :8[1]: :8[1]: :8[1]:

eroll
03-02-2009, 13:44
45 derece hangi yönde doğu mu batı mı doğuda en son uydun hangisi-batıda hangisi

eroll
03-02-2009, 13:48
evet ayrıdır istanbul için ayrı adana için ayrı hesaplamak zorundasın

asderfor
03-02-2009, 22:22
45 derece hangi yönde doğu mu batı mı doğuda en son uydun hangisi-batıda hangisi

suan kullandığım tum uydular Disecq Motor ile
intelsat 12 (45 E)Doğu
Türksat (42 E)Doğu
Eurobird 3 (33 E)Doğu
Arapsat (26 E)Doğu
Astra (19 E)Doğu
Eutelsat W2(16 E)Doğu
Hotbird (13 E)Doğu
Eurobird 9 (09 E)Doğu
Eutelsat W3(07 E)Doğu
Thor (01 W)Batı
Sirius (04 W)Batı
Nilesat (07 W)Batı
Amos (08 W)Batı
NNS 7 (22 W)Batı
Hispasat (30 W)Batı

Volkan
03-02-2009, 22:34
eh bu işi ilk yapmana rağmen çok iyi.

asderfor
04-02-2009, 14:02
eh bu işi ilk yapmana rağmen çok iyi.

pekı hocam 45 derece doğu ıntelsat12 uydusuna kadar sınyal aldıum fakat forumlarda takıp ettıgım kadarıyla 57 derece doğuya kadar sınyal alındıgı soylenıyor ne gıbı bır yontem uygulamam lazım kı soz konusu olapda doğuda bulunan bırkac uydu nasıl alırım ? kac derecedekı uydudan ayar yapmam lazım KONUM:ANKARA Verecegınız bılgı ıcın sonsuz TSKLER

eroll
04-02-2009, 15:09
asderfor

kullandığın uydu alıcında limit değerlerini bi sıfırla ve tekrar arama yap 57 derece doğuda çalışır bir frekansta deneme yapmalısın.....bana da durumu bildirirsen sevinirim.

asderfor
04-02-2009, 19:18
asderfor

kullandığın uydu alıcında limit değerlerini bi sıfırla ve tekrar arama yap 57 derece doğuda çalışır bir frekansta deneme yapmalısın.....bana da durumu bildirirsen sevinirim.

eroll kardes zaten ben motoru 33 doğu uzerınden ayarlamaya calıstım fakat bır oncekı mesajımdada canak antenım 45 derece doğu sorası sonrası calısır bır frekansda olsa her hanği bır uydu bulmuyor nasıl bır yontem uyğulamam lazım kı doğu konumundakı uyduları alıyım bıraz sızın bılğinıze ıhtıyacım var vebu konu uzerıne vereceğinız bılğiler icin tsk

Volkan
04-02-2009, 22:50
motorun sıfır noktasında oynama yapman gerekebılır bu konuda deneme yanılma yöntemını kullanman gerekır.

asderfor
05-02-2009, 12:15
motorun sıfır noktasında oynama yapman gerekebılır bu konuda deneme yanılma yöntemını kullanman gerekır.

hocam mesela nasıl bıraz acıklarmısın :49:ve bu arada doğu ve batı arası tum uydularda sınyal sevıyelerı dusmezmı
0 noktasında oynama yap derken motorun kasa kısmını sağamı yoksa solamı oynatmam gerek bıraz once motora baktığımda 33* doğudakı uydunun ayarı tam olarak 0 noktasında değıl olarak gorunuyor yanı motor uzerındekı ayar cızgılerını baz alacak olursak 3 cızgı batı konumunda gorunuyor sımdı ben motoru 0 noktasına ğetırsem
bu kez hıspasat yerıne oturmutor o noktasından 2 veya 3 cızgı dogu konumuna getırsem bukezde turksat yerıne oturmuyor ben neyapayım kı doğudakı uyduları ayarlayım baska uydu uzerınden de ayar yapılabılırmı örnegın 28* derece doğu astra5 uydusu olabılırmı bazı formlardada ayar yapıldığı soylenıyor hocam malumunuz forum parolamız bılgı paylastıkca guzeldır dıyerek dusuncelerınızı sabırsızlıkla beklıyorum

eroll
06-02-2009, 22:10
asderfor tepe noktasına göre ayar yapmazsan klark kuşağına oturtman imkansız olur biliyorsun ki uydular bu kuşakta dizilidir....179.78 derece azimuth ayarın olmalı LNB çizgin yere dik durmalı bunlara dikkat et yine haber ver,Volkan kardeşin dediği gibi 0 noktasında deneme yanılma yolu ile bulacaksın......

Volkan
06-02-2009, 22:35
arkadaşım şimdi burdan sonra şu rakam bu batı bu doğu aşağı ındır yukarı ındır desem sadece kelıme kalabalığı olur bu motorlu çanağı ayarlarken öle kesın olan bir değer yoktur bu yere göre değişir dediğim gibi ince ayarda deneme yanılma yanılma yöntemı ile ayarlıyacaksın zaten bir kez tam ayarı tutturursan sonra başka bir motorlu kurarken mantığı çözdüğün için çok kolay ayarlrsın herş şeyın ilkınde bu kadar zorluk çekersın bız bır arkadaşla kollu motorda 5 saat uğraşmıştık.

asderfor
07-02-2009, 01:35
arkadaşım şimdi burdan sonra şu rakam bu batı bu doğu aşağı ındır yukarı ındır desem sadece kelıme kalabalığı olur bu motorlu çanağı ayarlarken öle kesın olan bir değer yoktur bu yere göre değişir dediğim gibi ince ayarda deneme yanılma yanılma yöntemı ile ayarlıyacaksın zaten bir kez tam ayarı tutturursan sonra başka bir motorlu kurarken mantığı çözdüğün için çok kolay ayarlrsın herş şeyın ilkınde bu kadar zorluk çekersın bız bır arkadaşla kollu motorda 5 saat uğraşmıştık.

sabah erken saat.te kalkıp tekrardan uğrasacağım mağlum azmın elınden hıc bırsey kurtulmaz tekrardan sonucu bıldırırım

asderfor
07-02-2009, 01:48
asderfor tepe noktasına göre ayar yapmazsan klark kuşağına oturtman imkansız olur biliyorsun ki uydular bu kuşakta dizilidir....179.78 derece azimuth ayarın olmalı LNB çizgin yere dik durmalı bunlara dikkat et yine haber ver,Volkan kardeşin dediği gibi 0 noktasında deneme yanılma yolu ile bulacaksın......

tsk ederım kardesım sızlerın onerılerını dıkkate alarak bu ısı yapmaya calısıyorum hakıkaten motoru kurmak uyduları batı ve doğu konumuna
otutturmak okadarda kolay değılmıs ve 178.78 azımuth ayarı nedır acıklarmısın sabah erken kalkıp ılk ısım motoru tekrardan ayarlamak olacak tabıkı ayarlaya bılırsem (sonucu sızlerle tekrar bıldırırım) tesekkur eder ıyı geceler dılerım

eroll
07-02-2009, 17:03
azimuth ayarı pusulaya göre yanal yani sağ ve sol ayarın....Pusulanı yere koyarsan 0 uydun olan eurobird 179,78 derecede çıkmalıdır,tabii yükseliş (elevation) ayarı ile beraber yapıldığında.......

zxcvbn10250
07-02-2009, 17:14
arkadaşım diseckte 120lik çok sağlam olmaz ben 2 anten eskittim çok kollay kırılıyor kollu kullan allah muhafaza düşer falan ölüm yaralanmalara sebeb olursun illa disecq dersen 90 105 fallan kullan kolay gelsin...

asderfor
07-02-2009, 18:04
azimuth ayarı pusulaya göre yanal yani sağ ve sol ayarın....Pusulanı yere koyarsan 0 uydun olan eurobird 179,78 derecede çıkmalıdır,tabii yükseliş (elevation) ayarı ile beraber yapıldığında.......

eroll kardesım hepınıze sonsuz tesekkurler edıyorum sızlerın bılgısı benımde azmım ve becerım olsa gerek motorlu canagımı kurulumunu bıraz once bıtırdım ıkı gun oncekı ayar ıle bugunku yaptıgım ayar acısından sınyal sevıyelerınde bayagı fark olustu (orneğin ) astra uydusu 11778 v 27500 % 63 gelır ıken bugunku ayarlarımda 11778 v 27500 %87olarak gelıyor yıne bır oncekı ayarlarımda 8 derece batı telecom 2d uydusu hıc gelmıyordu sımdı ıse (ornek 10972 v 27500) frekanssın sınyal sevıyesı %78 olarak gelıyor fakat ılğimi ceken bır durum olustu motorun ayarlarını yanı tum uyduları cıhazımın hafızasına almama nazaran sadece 7 derece batı nılesat uydusundayken motor 8 derece telecom uydusuna donmuyor cok ılgınctır neden olabılır motora resette attım sorun yıne aynı dığer uydularda hıc sorun yok hangı uyduyu secsem o uyduya donuyor benım bu sorunum ıcın onerınız nedır?:49: :49:

eroll
08-02-2009, 20:57
asderfor

bu uydular birbirine çok yakın sayılır hiç döndürmeden de Nilesat ta iken 8 derecedeki atlantic bird 2 yi alabilirsin telecomu alma olanağın konum itibari ile zordur....Nilesatta iken atlantic bird 2 nin frekanslarını gir bulacaksın ,çalışır bir frekans olmasına dikkat ediyoruz.......

asderfor
10-02-2009, 17:48
asderfor

bu uydular birbirine çok yakın sayılır hiç döndürmeden de Nilesat ta iken 8 derecedeki atlantic bird 2 yi alabilirsin telecomu alma olanağın konum itibari ile zordur....Nilesatta iken atlantic bird 2 nin frekanslarını gir bulacaksın ,çalışır bir frekans olmasına dikkat ediyoruz.......
onerınızı dıkkate alarak tekrardan deneyecegım konuyu tekrardan sızınle paylasırım:45:

asderfor
12-02-2009, 12:51
asderfor

dedıgınız gıbı nılesat uydusunun uzerındeyken atlantıcbırd 2d uydusunun frekanslarını gırdıgımde sınyal sevıyelerı cok guclu olmasada bır kısmı gelıyor motoru manuel olarak hafıf bıtıya donderdıgımde alabılınecek tum kanallar gelıyor fakat paylasım ıle yerlı kanallarrı ve yabancı kanalları acamadım nedendır ayrıca tum yardımların ıcın sonsuz tsk:45: :clap2::

gungor1976
12-02-2009, 18:46
slm ustalar. şimdilerde diseq motor kurulumuna merak sardım. anlamadığım 1. konu gerçekten verimli bir sistemmi? 2. konu normalde lnb'nin yönü her uyduya göre ayarlanması gerekiyor. motorlu sistemde bu işlem nasıl oluyor? çanak 85 cm offset.şimdiden teşekkürler

dijitalahmet03
15-07-2009, 10:01
kardeş 28.2* 11469 h 27500 0 ayarla tabi konumunu fazla bilmiyorum ayar derecesi-anten20-25 de sık yaklaşık ince bir ayar ile 45 tane uydu izleme şansın var ama canak 90-95 kaon medya lnb sunny 430 orjinal seri olmalıdır hadi kolay gelsin

ceydonmez
29-07-2009, 19:19
sevgili ustalar sormak istediğim birşey var,1.2 diseqc motor kurarken acaba tam olarak 90 derece mi olması gerek BORU,veya tam 90 derece dik olmazsa neyle karşılasırız!!!
Bu konuda acıklamalarınızı beklıyorum kolay gelsın.

gungor1976
31-07-2009, 17:30
slm arkadaşım. eğer boru tam 90 derece olmassa clarke kuşağı dedigimiz ve uyduların boncuk gibi dizili olduğu yörüngeyi tutturman imkansız.

gungor1976
31-07-2009, 17:33
eğer montaj borun tam 90 derece dik konumda ve ilk kalkış uydun bulunduğun ile göre doğru seçilip tam ayarlanmış ise sorunsuz yayın alabilirsin. ben 85 lik çanak ile ankaradan 21 adet uydu izleyebiliyorum.(daha fazlasını ayarlamaya zaman ayıramıyorum.)

asderfor
31-07-2009, 20:14
sevgili ustalar sormak istediğim birşey var,1.2 diseqc motor kurarken acaba tam olarak 90 derece mi olması gerek BORU,veya tam 90 derece dik olmazsa neyle karşılasırız!!!
Bu konuda acıklamalarınızı beklıyorum kolay gelsın.

uydular arası gecıslede sapmalar olur

ınka
31-07-2009, 23:07
asderfor arkadaş motorlu çanak kurulumu konusunda soracaklarını digiahmet_17@hotmail.com digi ahmet arkadaştan sorabilirsin Bende dizecg motor kullanıyorum. şu anda 12 uydu seyrediyorum.