PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 30300 Sorunu

hasan
05-02-2009, 18:08
emmi usta şu gs kardeşine bi yardımcı olsan.... bendeki şu gm 30300 fta cihazını bi türlü yola koyamadım. hangi yazılımı attımsa bir türlü kanal taramasını yaptıramadım. 12731x3333 frekansıyla giriyorum sinyal var tarattırıyorum bi türlü kanallar çıkmıyor. Acaba benim cihazda yazılım harici teknik-mekanik bir hata mı var bi türlü çözemedim. Bizim buradaki tv cuda psikopat biri, herkes kendi işini yapsın diyo.. senin anlayacağın bozuk çalyo.. Onun için cihazıda elime verdi servise götür dedi. Yapacak fazla bişey yok. belki sizin bilginiz daha çoktur diye düşündüm. Sinyal gelipte niye tarayıp kanalı göstermiyor bir türlü anlamadım.

emmi
05-02-2009, 19:17
Hasan kardeşim, öncelikle konuyu yanlış yere açmışsın. Buraya taşıdım.
Şimdi gelelim senin düzelmeyen sorununa. Ben tamirci değil, normal bir alıcı kullanıcısıyım. Daha önceleri GM 11300 ci ve GM 11400 cim alıcılarını kllandığım için bu seri hakkında az-çok bilgim var. Yapabileceklerini sana madde madde yazayım. Dene olmazsa GM servisine götürmen gerekebilir.
1- Tüm bağlantı noktalarını gözden geçir. Çanaktaki LNB den başla. Kablo bağlantılarını mümkünse bir bantla iyice yerleştirdikten sonra bağlantı vidasına yapıştır. Alıcının arkasındaki ve swiş denilen (kullanıyoryan) kablo birleştiricideki gağlantı yerlerinide tabi.
2- Alıcını fabrika ayarlarına döndür. Formumuzdan indirdiğin orijinal yazılımı BOOT+YAZILIM+BOOT şeklinde yükle. Sanırım alıcın kartlı değil. Kartlı olsaydı modülüde güncelle diyecektim.
3- Alıcına 04.04.2006 veya 22.12.2006 tarihili yazılımlardan birini BOOT+YAZILIM+BOOT şeklinde yükle. Yükledikten sonra kanallar üzerinde gezin bakalım açılacak mi? Gerçi çoğunu frekanları yazılımdakilere göre değişti ama. HOT BİRD uydusu kanallarınada bir bak bakalım. Açılan kanal var mı?
4- Sonra da 12731-2-3 (sinyal gelmiyora böyle tek tek yükselt sinyal gelinceye kadar) V 3333 yazıp Türksat'ı tarattır.
5- Son olarak birde Aciko 4222-5222 ci yazılımını yukarıdaki sıralamaya göre yükle. Ekranın hoş bir mavi renge dönüşecektir. Kullanımıda kolay bir yazılımdır. Bu yazılımları "Listede olmayan Receverler bölünden bulabilirsin anasayfadan girip.
6- Hala kanal yoksa kardeş sen o alıcıyı GM srvisine götürmen gerekiyor.
Bizlerin BS: başında ancak yardımları bunlarla kısıtlı. Kolay gelsin.
Saygılar.

hasan
05-02-2009, 19:41
Zaten onlarda sorun yok. Benim kendi cihazım olan gm 9400 cı hemen çalışıyo... zaten sinyal çatıdaki conax sisteminden yani apartmanlarda kullanılan dağıtıcıdan geliyor. sinyalde sorun yok. Şu aciko yazılımını da atayımda düzelmezse götürürüm... Herşey için teşekkürler.

hasan
05-02-2009, 19:43
turksatta eski fabrika frekansında çalışan kanal varmıydı bilemiyorm. bi deneyeyim..

kucer06
05-02-2009, 19:48
Arkadaşım menü 0808 yap cihaz kendini tamamen resetlesin ve kapanıp açılsın ondan sonra düzelir.Tabi cihaz sky'sa

hasan
05-02-2009, 22:47
cihaz gm 30300 fta , fabrika ayarına dönmekten başka tamamen resetleme varsa onu bilemiyorum. Malesef sky değil aciko 422 yazılımını yükledim değişen bişey yok. Her halde beslemelerde bi sorun mu var bilemiyorum. Tararken kanalları göstermiyor, yani kanal bulamıyor. sinyal geliy or görüntü yok... emmi ustanın dediklerini hep yaptım. Bu nasıl cihaz dır anlamadım.

hasan
05-02-2009, 22:56
Demekki bizim cihaz tamamen reset olmuyor belkide... yani format yemesi lazım. acaba bu gm 30300 ün fabrika ayarkarına dönmekten başka resetleme yapmak mümkün değilmi?

Volkan
05-02-2009, 23:20
arkadaşım sebeke aramayı acık konuma alıyormusun.

hasan
05-02-2009, 23:37
evet arkadaşım almasam sadece girdiğim frekansdaki kanalı çıkarırı. Daha önce bu hususta bilgim var. Genel taramada daima şebe***i açık tutuyorum. Sinyal olupta kanalı çıkarmamasına hayret ediyorum.

hasan
05-02-2009, 23:38
ya biyerde bi incelik var ama bi türlü anlayamadım.

hasan
05-02-2009, 23:42
acaba beslemelerde sorun olduğunda bu tür bir problem çıkıyor mu bilemiyorum. En iyisi servisine götürmek. orada tarama ile cıhaz hakkında bilgi edinebilirsen, sonraki yazılım yüklemelerinde sorun yaşamayız. Ya sizce yükleme ve *** girme açısından en ideal cihaz hangisi? ileriye dönük iyi bir cihaz almayı düşünüyorum da, özellikle uydudan güncelleme yapabilen cihaz tercihim... Onlarda biraz pahalı galiba mesela Baff 6000 gold 260 tl filan

Volkan
05-02-2009, 23:45
arkadaşım beslemeden kaynaklanmaz sana tavsiyem turksat uydusundakı butun frekansları manuel olarak sıl sonra 12731 V 3333 tp sını ekle ve şebeke açık konumda tarrattır.

hasan
06-02-2009, 00:07
sevgili arkadaşım kaç defa yaptım. tp silden tüm kanal frekanslarını sildim. dediğin gibi tp ekleden 12731x3333 değerlerini girip tarattırdı. sinyal de var tarıyor fakat kanallar çıkmıyor.

hasan
06-02-2009, 00:08
hotbırtte sinyali olan kanallara giriyorum. Ama göstermiyor.

hasan
06-02-2009, 00:11
volkan usta şu gm 30300 fta cihaza bi türlü akıl erdiremedim. Ya fabrika ayarlarına geçerken tam reset yapmıyor. Her neyse bize gm servisi gözüktü. Şu emmi kardeşin fikriyle aciko 422 yazılımını yükledim ama yine nafile...

hasan
06-02-2009, 00:14
Bi arkadaşın gm 11400 cım cihazına 22.12.2006 tarihli yazılımı atıp jsc sport +4 de lig tv yayınını izledik. o cihazın menü ve kullanımı 30300 fta ya uygun gibi geldi o yazılımı atsam sorun olur mu?

hasan
06-02-2009, 00:18
sana şunu da söyleyeyim. cihaz kapatınca saat konumuna geçmiyor. sadece kırmızı ışık yanıyor ve kanal sayısın gösteriyor. Aynı cihazdan bir yerden bulup ta cihazdan cihaza yazılım atsam düzelirmi? Sizler bu hususta çok tecrübelisiniz.... Ya serviste bize sorunla ilgili bilgi vermezler yarın aynı sıkıntıyı bi daha yaşarız.

Volkan
06-02-2009, 00:21
arkadaşım senın cıhaza 11400 cım yazılımı olmaz sen bir orjınal yazılımı dene arkadaşım emusuz işe yarayabilir eğerkı orjınal yazılımda işe yaramazsa flaş programlanacak banada bu şekilde 2 tane cihaz gelmıştı birini orjınal yazılımla duzelttım diğerı ise orjınal yazılım ilede duzelmedı bende jtak ile flaşını tekrardan programladım ve cihaz duzeldı sen orjınal yazılımı bır dene bakalım.

hasan
06-02-2009, 00:26
valla volkan usta orjinal yazılımını kaç defa yüklediğimi hatırlamıyorum bile.. en son senin dediğin gibi jtak ile flaşını tekrardan programlamak.. bu nasıl yapabilirim bilemiyorum. ancak servis işidir her halde..

hasan
06-02-2009, 00:30
zaten bende ondan şüpheleniyorum. İlk yazılım atarken yazılım yüklemiyor diye aceleyle cihazın fişini elektrikten çekmiştim . herhalde ondan oldu. Daha önce köyde sinyal almadığı için göstermiyormuş. Ben de burada aceleyle denemeden hemen yazılım yüklemeye çalıştım. Yazılım yüklerken diğer cihazlarda cihazın ekranında d 1,2,3 diye rakam sayıyordu. bunda saymayınca yüklemiyor diye fişi çekmiş bulundum

hasan
06-02-2009, 00:31
cihazı servise götürmeden flashını programlamam mümkünmü?

hasan
06-02-2009, 00:34
çoook sağol,, işte ben de bu tür sorun yaşamış birini arıyordum. Olayın mutlaka çözümü vardır değil mi? volkan usta sen bilirsin benim cihaz tamamen devre dışı kalmış olabilirmi? yazılım yüklerken user flash, write flash yazıyo...

Volkan
06-02-2009, 00:37
zaten bende ondan şüpheleniyorum. İlk yazılım atarken yazılım yüklemiyor diye aceleyle cihazın fişini elektrikten çekmiştim . herhalde ondan oldu. Daha önce köyde sinyal almadığı için göstermiyormuş. Ben de burada aceleyle denemeden hemen yazılım yüklemeye çalıştım. Yazılım yüklerken diğer cihazlarda cihazın ekranında d 1,2,3 diye rakam sayıyordu. bunda saymayınca yüklemiyor diye fişi çekmiş bulundum

bu serıde ne olursa olsun yazılımdan önce boot dosyası mutlaka yuklenmeılıdır senın cihazın flaşı yenıden programlanması gerekıyor jtak için bu işlerde beya bir usta olman gerekır sonuçta cıhazın borduna lehım makınesı ile mudahale edeceksın elın yatkın değil ve hiç bilmıyorsan hıç karıştırma ama servıse gıttığın zamanda cıhazın ucretını bır sor kaça yaparlarmış flaş programlama için ucuk fıyat ısteyebilirler bana göre 40 ytl den yukarısı bu cıhaz için değmez.

hasan
06-02-2009, 12:22
benim bacanak lehim işlerinden elektronikten anlıyor... yani servise gitmeden olmaz diyorsun

hasan
06-02-2009, 12:23
lehim işiyse bende elimde lehim makinası var nasıl yapılacağını bilebilsem yaparım

hasan
07-02-2009, 21:47
Volkan usta şu jtagla düzeltme işini bana da öğretsen vaktin varsa

hasan
07-02-2009, 23:07
Volkan usta şu çaresiz kardeşine bir kıyak yapsan da şu jtagla flahs'ı programlamayı bi öğretsen. yani yükleme programını ve gm 30300 fta ya uygun flash programını da versen ne iyi olur. Elimşz biraz lehim tutuyor. Teknik bilgiyide bacanaktan alırız. Bizim bacanak besleme , entegre v.s tekniklerinden anlıyor. Yani senin anlayacağın televizyon tamiri yapabiliyor...Yükleme işini de sen dosyaları verirsen ben yaparım. Arkadaşın biri ilk mesajlarda link vermiş ama verdiği linkler çökmüş çalışmıyor. Şayet cihazı servise götürüp yaptırabilirsem size dönerim,, tabi bilgi verirlerse. Anladığım kadarıyla benim cihaza ilk defa yazılım yüklerken cihazın fişini elektrikten çekmem flash'a zarar vermiş. Yoksa çalışmayacak bişey yok. Yani sinyal var görüntü yok. Orjinal yazılımını boot+yazılım+boot şeklinde yükledim. Fabirak ayarlarına döndüm. Mesela diğer cihazlarda fabrika ayarına dönünce avrupa kanal D ve avrupa star (Euro) gösteriyor. Bu cihazda sinyal olduğu halde göstermiyor. Hotbırt de de aynı..Sorun senin dediğin gibi flash'a jtagla program atmaktan başka çare yok....Selamlar ve de sevgile....