PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows Mobile işletim sisteminin 6.5 versiyon numaralı yeni sürümü duyuruldu.

Creed
18-02-2009, 17:26
İşte yeni Windows Mobile!

Yazan:Attila Erbilir Çarşamba, 18 Şubat 2009 09:58

Mobil donanımların gelişmesi ve farklı markaların yeni ürünleriyle yeniden konuşulmaya başlanan Windows Mobile işletim sisteminin 6.5 versiyon numaralı yeni sürümü duyuruldu.

Only the registered members can see the link'ın MacOS'u, Nokia'nın (ve diğer üyelerin) Symbian'ı, Motorola'nın Linux'u ve yüzlerce farklı özel şirket yazılımı karşısında Windows Mobile'ın değeri gün geçtikçe artıyor. Her ne kadar Microsoft'un hala yeteri kadar ilgilenmediği düşünülen Windows Mobile işletim sistemi 6.5 versiyonuna ulaştı. Uzunca bir sürdir arayüzü değiştirilmeyen Windows Mobile bu sürümde radikal değişiklikler ön görüyor. Parmakla kullanıma daha uygun hale getirebilmek adına ana menüsü petek şekilli simgelerden oluşturulan yeni arayüz kullanıcı tarafından yeniden düzenlenebiliyor. Birçok yenilik içerse de parmak jestleri ve diğer özellikler ilk defa sunulmuyor. Microsoft çoğu diğer alanda olduğu gibi Windows Mobile işletim sistemi açısından da takipçi zihniyetini koruyor.

Windows Mobile 6.1 sürümü ile birlikte söz verilen fakat yetişmeyen Internet Explorer Mobile 6, bu yeni işletim sistemiyle birlikte kullanıcıların beğenisine sunulacak. Daha yüksek performans sunacağı şüphesiz olan tarayıcının HTC gibi firmalar tarafından gömülü olarak sunulan Opera tarayıcısının yerini tutup tutmayacağını daha sonra göreceğiz. Tarayıcı Flash nesnelerini destekliyor fakat Microsoft'un Flash alternatifi Silverlight desteği henüz geliştirme aşamasında.

Microsoft Windows Mobile 6.5 ile birlikte MyPhone servisi ve uygulama dükkanını da duyurdu. MyPhone sayesinde kullanıcılar cep telefonlarınddaki içeriği 200 MB kapasiteli web alanına yedekleyebiliyorlar. Bilgisayar üzerinden de erişilebilen servis sayesinde içeriğin yönetimi, yedeklenmesi ve farklı ortamlar arasında aktarımı oldukça kolaylaşıyor. "Windows Mobile marketplace" (pazar yeri) adıyla sunulan uygulama dükkanı dahilinde ise Windows Mobile platformu için uygulama, oyun ve benzeri içeriklerin paylaşımı, satın alınması mümkün olacak.

Microsoft Windows Mobile 6.5 arayüz resimlerini görmek için tıklayın... (Only the registered members can see the link)