PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : XP SP3 Hakkında Bilinmesi Gerekenler..

Özgür Erge
26-03-2009, 02:24
Uzun zamandır beklenilen Windows Service Pack 3 sonunda Microsoft tarafından duyuruldu. İçerisinde şimdiye kadar yayınlanmış tüm yamaları ve önceki service pack'leri barındıran SP3'ü tüm XP kullanıcılarının yüklemesi öneriliyor.

Service Pack 3'ü bilgisayarınıza paket haliyle indirebilir ya da Windows Update sayesinde bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu yazıda SP3 hakkında bilinmesi gerekenleri ve kurmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

Windows XP Service Pack 3 Türkçe -

SP3'ü Windows Update'ten nasıl kurabilirim?
Başlat - Windows Update'e tıkladıktan sonra elle ya da otomatik olarak XP'nize SP3 kurabilirsiniz.

SP3'ü kurmam için önceki service pack'lerinin bilgisayarımda olması gerekli mi?
Hayır. SP3 önceki service pack'leri de içinde barındırmakta.

Kuruluma başlamadan önce neler yapmalıyım?
Kurulum öncesi gereklilikler için Microsoft bir liste hazırladı. Listeye şu Only the registered members can see the link ulaşabilirsiniz. Kısaca bilgilerinizi yedeklemenizi, antivirüs ve benzeri programları kapatmanızı ve ayrıca daha önceden XP üzerinde çalışan beta service pack'leri kaldırmanızı söylüyor. Ayrıca kurulum esnasında karşılaşabileceğiniz potansiyel hatalar içinde çözümler içeriyor.

XP SP3 ile birlikte gelen yenilikler neler?
SP3 çok büyük yenilikler getirmemekle birlikte ne önemli özelliği şimdiye kadar çıkmış tüm güvenlik yamalarını içermesi. Bu sayede işletim sisteminizdeki potansiyel tüm güvenlik açıkları berteraf edilmiş olacak. Bunun dışında Black Hole yönlendirici algılama ve NAP gibi Windows Vista'da bulunan bazı özellikleri içeriyor.

SP3 içerisinde Internet Explorer 7 bulunmuyor bunun yerine IE6 ve IE7 için yamalar bulunuyor ve hangisi sisteminizde varsa o kuruluyor. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise eğer SP3 yüklerseniz IE7'den, IE6'ya geçiş yapamazsınız.

Güvenlik içinse özel menüler gelmekte SP3 ile birlikte. Bu sayede Admin yetkisi daha da artmış olacak.

Son olarak SP3 ile birlikte ürün doğrulama da bilgisayarınıza yüklenecek bu sayede kaçak Windows kullananlar tespit edilebilecek. Ayrıca etkinleştirme gelişimi sayesinde ürün anahtarı girmeden güncellemeleri kullanabileceksiniz.

Tüm yenilikler hakkında detaylı bilgiyi şu adresten Only the registered members can see the link indirebilirsiniz.

SP3 ile hangi güncelleştirmeler yüklenecek?
Bunun için Microsoft bir liste hazırlamış. Listenin tamamına şu adresten Only the registered members can see the link ulaşabilirsiniz.

Windows XP 64-bit kullanıyorum. Nasıl SP3 kuracağım?
64-bit'ler için SP3 henüz çıkmış değil.

SP3'ü daha sonra bilgisayarımdan kaldırabilir miyim?
Evet, bunun için tek yapmanız gereken Denetim Masası - Program Ekle Kaldır'dan, Service Pack 3'ü seçip kaldır demeniz.

ayran
05-04-2009, 18:24
bilgi paylaşımın için emeiğine sağlık faydalı bilgiler...:45:

dragutcim
05-04-2009, 22:21
Bilgisayarımda problemler oluşabilirmi? SP2 ye gerimi döner ? Ben SP2 ye geri dönmek istiyorum. İlgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

dragutcim
06-04-2009, 22:40
Bilgisayarımda problemler oluşabilirmi? SP2 ye gerimi döner ? Ben SP2 ye geri dönmek istiyorum. İlgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Bilgisi ve cevabı olan arkadaşlar sizleri bekliyorum ne yapmalıyım..?

osmann
07-04-2009, 09:50
SP3'ü daha sonra bilgisayarımdan kaldırabilir miyim?
Evet, bunun için tek yapmanız gereken Denetim Masası - Program Ekle Kaldır'dan, Service Pack 3'ü seçip kaldır demeniz.

Bilgisi ve cevabı olan arkadaşlar sizleri bekliyorum ne yapmalıyım..?

cevabı yukarıda...
Selametle...

dragutcim
13-04-2009, 00:46
--------------------------------------------------------------------------------

ayran
13-04-2009, 14:23
--------------------------------------------------------------------------------

her türlü problemler bilgisayarda meydana gelir...
ve sp2 yüklemek istiyorsan aşağıdaki link tıkla detayli bilgi yer verilmiş...
kolay gelsin...

Only the registered members can see the link

digialp
21-05-2009, 14:55
ben sp3 ü yükledikten sonra bilgisayar aşırı derecede kasmaya başladı,işlemci fanı devamlı çalışıyodu.devamlı mavi ekranlarlarla karşılaştım..sanırım bunun sebebi sp3 ün vista ya yakın çalışma tarzı var.bazı programları(orjinal olmayan)algılayıp sorun çıkarıyo tıpkı vista da olduğu gibi...sonunda yeni bir formatla tekrar silip sp2 li bir sistem kurdum,sp2 gayet stabil.arkadaşlara tavsiyem,eğer tüm programlarınız orjinal ve pc nizin donanımı güçlüyse sp3 ü kurabilirler...

ayran
22-06-2009, 23:34
Microsoft, Windows XP işletim sistemi için üçüncü Servis Paketini dağıtım kanalları aracılığıyla OEM üreticilerine ve kurumsal müşterilerine gönderdi. 29 Nisan 2008'den itibaren ise tüm kullanıcılar SP3'ü internetten indirebilecek. CHIP Online bu güncelleme paketi içinde nelerin gizli olduğuna göz attı.

Service Pack 3 ile (SP3) Microsoft, halen kullanılmakta olan Vista selefi için bir kez daha büyük bir güncelleme paketi sunuyor. Paketin "standalone" sürümünün boyutu 580 MB ve beraberinde sayısız hata düzeltme, güvenlik, performans ve stabilite güncellemesi getiriyor.

XP'ye birçok yeni özellik ekleyen Service Pack 2'ye karşın Microsoft, SP3'te öncelikli olarak şimdiye kadar çıkmış yamaları bir araya getirmeye odaklanmış. Bu devasa paketin sadece 70 MB'lık kısmı "yeni" olarak tanımlanabiliyor ve düzeltilmiş XP fonksiyonları barındırıyor.

İşte yenilikler: Güvenlik ve ağ yapılandırması

Microsoft emektar işletim sistemine neredeyse hiçbir Vista özelliği eklemiyor. Hatta Internet Explorer 7'yi bile sonradan kendiniz indirmeniz gerekiyor. Bunun yerine Service Pack 3 güvenlik konusunda bazı yenilikler sunuyor.
Güvenlik seçenekleri için yardım
Sistem yöneticileri Service Pack 3'ü belli başlı güvenlik ilkeleri uygulamaya geçirmek için bir "kılavuz" niteliğinde kullanmak isteyecektir. İşte tam bu noktada tüm güvenlik seçeneklerini detaylı olarak açıklayan yeni yardım metinleri sunuluyor. Bu metinler sayesinde kullanıcılar yanlış güvenlik ayarları yapmaktan bir nebze olsun kurtulmuş olacaklar.

İstikrarlı ve güvenli bir ağ
Service Pack 3'ün XP'ye eklediği birkaç Vista fonksiyonundan birisi de Microsoft'un Network Access Protection özelliği (NAP). NAP ile sistem yöneticileri bir bilgisayar için gerekli güvenlik ilkelerini belirleyebiliyor. Böylece ağ içinde bulunan her bilgisayar ancak bu ilkeleri tam anlamıyla sağladığında erişim hakkı elde edebiliyor. NAP özelliğinin SP3'e eklenmesiyle Microsoft, Windows XP, Vista ve Windows Server 2008 yüklü bilgisayarların ağ ortamında sorunsuz bir şekilde birbirleriyle çalışmalarını garantialtına almak istiyor.

Bir diğer güncelleme ise Windows XP'nin "Black Hole Router" adındaki yönlendiricilere destek vermesini sağlıyor. Bu yönlendiriciler sayesinde büyük miktardaki veri yığınları doğrulamaya ihtiyaç duymaksızın geri çevrilebilecek.

Tüm yeni özellikler tek bir pakette

Service Pack 3'ün büyük bir kısmı Windows XP için önceden yayımlanmış yamaları kapsıyor. Bu güncellemenin bazı yeni özelliklerini size tanıtacağız.
SP3, Windows XP'nin herhangi bir Service Pack kurulu olmadan en güncel hale gelmesini sağlayan, şimdiye kadar çıkmış tüm güncellemeleri içinde barındırıyor. Kullanıcılar bu zamana kadar bazı fonksiyoları el ile sonradan yapılandırmaları gerekiyordu. Service Pack 3 bu yenilikleri standart olarak beraberinde getiriyor.

Management Console 3.0
SP3, sistem yöneticilerinin işini kolaylaştırmak için güncel Microsoft Management Console 3.0 (Only the registered members can see the link)yazılımını bünyesinde barındırıyor. Sürüm 3.0, Console-Snap-In öğelerini hatalara karşı test edebiliyor ve ufak bir hamle ile yeni "Add/Remove Snap-In" diyalogunu gösterebiliyor.

Windows Installer ve ağ düzeltmeleri
Microsoft Windows Installer (Only the registered members can see the link)3.1 V2 sürümü ile yeni bir güncellemeye daha tâbi tutuluyor. Microsoft bu yeni sürümde her şeyden önce hata düzeltmeye odaklanmış.

Bir diğer ağ düzeltmesi olarak SP3, Microsoft System Center Configuration Manager 2007 ve Microsoft'un güvenlik çözümü Windows Live OneCare için gerekli olan Background Intelligent Transfer Service (Only the registered members can see the link)(BITS) yazılımını 2.5 sürümüne yükseltiyor. Peer Name Resolution Protocols (Only the registered members can see the link)(PNRP) aracının 2.1 sürümüne güncellenmesiyle XP'nin PRNP kullanan Vista uygulamaları ile iletişim kurması sağlanıyor. Ayrıca SP3 ile Windows XP, daha güvenli WLAN şifrelemesi sunan WPA2 (Only the registered members can see the link)desteğine sahip oluyor.

Sonuç: Yaşlı XP için yeni bir temel

Service Pack 3 her şeyden önce sistem yöneticilerinin XP yüklü bilgisayarlarını güncellemelerine yardımcı olacak bir yama-topluluğu oluyor. Kullanıcılar gerçek anlamda yenilikler göremeyecek. Yine de güvenlik sebepleriyle bu güncellemenin kurulması şart.
Üçüncü Servis Paketi XP kullanıcıları için çok az yenilik getiriyor. Servis Paketi 2 kullanıcıya gerçek bir güvenlik duvarı ve güvenlik merkezi gibi yenilikler sunmuşken SP3 basit bir yama-toplama paketi olmuş. SP2'nin çıkışından bu yana 4 sene geçtiğini göz önüne bulundurursak bu tip klasik bir servis paketi sistem yöneticileri için olmazsa olmaz bir hale geldi diyebiliriz. Windows XP halen popülerliği elinde tutuyor ve SP3 ile XP kurulu sistemlerin günlük kullanıma hazır hale gelmesi ve bakımı çok daha kolaylaşacak.

XP güvenlik alanında yine problemli çocuk olarak kalıyor
Saf XP kullanıcılarının sevinmek için pek de bahanesi yok. Yeni güvenlik özellikleri son derece kıt tutulmuş. Microsoft, modası geçmekte olan ürününe yeniden elden geçirilmiş bir güvenlik duvarı veya standart olarak verilen kullanıcı haklarının yeniden düzenlenmesi gibi özellikler eklemek istemiyor. Üstüne üstlük Internet Explorer 7'nin bile kullanıcı tarafından elle indirilmesi gerekiyor.

Yine de kullanıcıların derhal bu Servis Paketine yükseltme yapmaları gerekiyor. Güncellemeden sonra günlük kullanımınızda herhangi bir değişiklik olmayacak. Yenilik olmamasına aldırmayanlar ise Servis Paketinin kurulumu ile XP sistemi için sağlam bir güncelleme tabanı elde etmiş olacaklar.

MUTAF
23-06-2009, 03:16
yenilik her zaman iyidir.

hatta sp4 çıksa daha iyi olacak.