PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'nin 5'inci uydusunun adı TÜRKSAT 4A olacak.

Simba
16-06-2009, 23:52
Ulaştırma Bakanlığı yeni bir uydu için ihale yetkisi almak üzere Bakanlar Kuruluna başvurdu. TÜRKSAT, yetkilendirme işleminin ardından, yeni uydu için ihaleye çıkacak. Halen, uzayda TÜRKSAT 1B, 1C , 2A ve 3A olmak üzere 4 uydusu bulanan Türkiye'nin 5'inci uydusunun adı TÜRKSAT 4A olacak.Only the registered members can see the link
TRT 2'de Bağlantı Noktası programına katılan TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay, Türkiye'nin yeni uydu ihtiyacı konusunda şunları söyledi: �TÜRKSAT 3A'yı 2008 yılının 13 Haziran günü fırlattık ve işletimini aldık. Şunu gördük ki, TÜRKSAT 3A'nın ve mevcut uydularımızın kapasitelerinin üzerinde bir talep var, yurt içinde ve yurt dışında. Bu nedenle yeni bir uydu için tedariklere başladık. Karar, şu anda Bakanlar Kurulu'nda Karar aşamasında. Karar sonucunda ihale sürecine başlayacağız.�
TÜRKSAT 4A'nın �fizibilite çalışmaları ve pazar analizlerinin bittiğini, uydunun özeliklerinin belirlendiğini kaydeden Dalbay ihale sürecinin tamamlanmasının ardından Temmuz ayında TÜRKSAT 4A'nın üretimine başlanabileceğini söyledi.
TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay, mevcut uyduların Çin'in batısına kadar bir alanı kapsadığını, 4A uydusunun Singapur'dan Filipinler'e, Hindistan, Güney Asya'yı Güneydoğu Asya ve Afrika'nın tamamını içine alan geniş bir kapsama alanı olacağını ifade etti.
TÜRKSAT 4A'nın yapımında Türk mühendislerinin de görev alacaklarını belirten Dalbay, �3A'nın yapımında 20'nin üzerinde mühendisimizi, teknoloji transferi ve tasarım eğitimi çalışmasına katmıştık. TÜRKSAT 4A'da bunun bir adım ötesine geçeceğiz, hem mevcut eğitim programına devam edilecek hem de üretim aşamasına katılarak, üretim ve malzeme bilgisi konusunda tecrübe edinecekler. 5A ve bunu takip eden uyduların üretimi Türkiye'de yapılacak� dedi.
Dalbay, uydunun tedarik sürecinin 26-28 ay aldığını hatırlatarak, 2011 yılının son çeyreğinde, yeni uydunun uzaya fırlatılarak, işletiminin alınmasının planlandığını kaydetti.
Özelikle Orta Asya'da ciddi bir uydu yayıncılığı ve uydu haberleşme ihtiyacının mevcut olduğunu belirten Dalbay, �4A uydusuna Türkiye'nin içinde de talepler var, bunlar karşılayamadığımız talepler. Özelikle Orta Asya ve Afrika pazarına hitap edeceğiz. Afrika pazarında gittikçe gelişen ekonomik ve siyasi değişim var. Bu değişim, aynı zamanda haberleşme ihtiyacını ve TV yayıncılığı ihtiyacını körüklüyor. 2011 sonu 2012 başından itibaren, Afrika pazarında da TÜRKSAT'ı da bir oyuncu olarak göreceğiz� şeklinde konuştu.

seyfi505050
17-06-2009, 08:03
Hayırlı olsun

Hikmet™
17-06-2009, 09:53
4a he hadi hayırlısı yakında 1c yide çöpe atarlar :D:D:D:D:D:D

Catapult®
17-06-2009, 10:21
daha bismillah 3a dayız isterseler 16 tane daha atsınlar : D

ali muştu
17-06-2009, 10:37
gelse ne olur onada doldururlar abuk subuk cet tvleriyle