PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Orhan Pamuk: Fİkrİm DeĞİŞmedİ

Nakkus
25-04-2006, 13:20
"Bu ülkede 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" dediği için büyük eleştiriler alan hakkında dava açılan ünlü yazar Orhan Pamuk, dün İngiliz BBC televizyonuna konuştu.

Geçtiğimiz yıl "Bu ülkede 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" dediği için büyük eleştiriler alan ve hakkında dava açılan yazar Orhan Pamuk, dün İngiliz BBC televizyonuna konuk oldu. Ermenilerin dünyada sözde 'Soykırım Günü' olarak andıkları 24 Nisan'da programa konuk olan Pamuk, "Her türlü kırmızı çizgiyi geçmeye hazırım" dedi. Açıklamasında yasal olarak doğru noktada olduğunu bildiğini ifade eden Pamuk, "Bundan hiç şüphe duymadım. Hayal kırıklığına uğradım. Çünkü bir dava olmaması gerekiyordu. AB'ye katılmak üzere olan kendini demokratikleştirmeye
çalışan Türkiye için uygun değildi bu durum. Kimseye hakaret etme amacım yoktu. Aşırı sağcılar ve Türkiye'nin demokratikleşmesini istemeyenler dramatize etti, abarttı" dedi.

'ÜLKEMİ SEVİYORUM'
BBC sunucusunun "Aynı sözleri yeniden söylemek mahkemede yeniden yargılanmak için meydan okumak olur mu? Türkiye'de 301. madde halen geçerli mi?" soruları üzerine Orhan Pamuk, "Fikirlerimi değiştirmedim" diye konuştu. Sunucunun "Aynı sözleri yine söyler miydiniz?" şeklindeki sorusu üzerine ise Pamuk, "Evet" cevabını verdi. Ünlü yazar, kendisini geçen yıl vatansever olmamakla suçlayanların olduğunu hatırlatan sunucuya, "Ben vatansever biriyim. Ülkemi çok seviyorum" dedi. Pamuk, "Türkiye'de, özellikle de aşırı laik olarak tanımlanabilecek kesim İslam tehdidini abartıyor mu?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Aşırı laikler abartıyor, ama bunu bazen yapıyorlar. Bir süre önce gerçekten böyle bir tehdit vardı. Özellikle 1990'ların başında, ülkenin İran'a dönüşmesinden korkuluyordu. Ama bu tehdit asla bir Arap ülkesinde veya Ortadoğu'da olduğu gibi güçlü olmadı." SABAH

:devilprv: :devilprv: