PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yazılım & Lisans: İşletim Sistemi Pardus, internette..

®adakoglu
27-04-2006, 21:27
Adını Anadolu Parsı'ndan alan bilgisayar işletim sistemi Pardus, internet üzerinden indirilmeye başlandı. A.A. muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde yürütülen Uludağ Projesi kapsamında geliştirilen açık kaynak kodlu özgür işletim sistemi Pardus'un 1.0 sürümü, internet üzerinden yayınlanmaya başlandı.

Linux temelli bir işletim sistemi olan Pardus, tam ve düzgün Türkçe desteği yanında, kurulum ve kullanım kolaylığı açısından önemli yenilikler barındırıyor. Geniş bir yazılımcı ekibi tarafından geliştirilen ve yenilikçi teknolojilerle donatılan Pardus'un küresel Linux camiasında da geniş yankı uyandırması bekleniyor. Pardus' ''GPL'' olarak adlandırılan Genel Kamu Lisansı ile özgürce dağıtılıyor.

Halen, Türkçe desteği olanlar da dahil, yaklaşık 300 civarında Linux dağıtımı bulunuyor. Ancak Pardus, kullanıcılara tam ve düzgün Türkçe desteği sunmasıyla diğer bütün Linux dağıtımlarından ayrılıyor. Yeni işletim sistemi, Türkçe Doğal Dil İşleme Kütüphanesi ve yazım denetimi eklentisi Zemberek sayesinde, ofis uygulamalarında ve pek çok masa üstü programında eksiksiz Türkçe sözlük ve yazım denetimi desteği veriyor.

-ÇOMAR VE PiSi-
Pardus sisteminde, kurulu yazılımların birbirleriyle uyumlu çalışmasını sağlamak için kullanılan yapılandırma yöneticisinin ismi; ÇOMAR. Pardus'un paket yönetim sistemine ise PiSi deniliyor.

ÇOMAR ve PiSi, büyük küçük hiçbir Linux dağıtımı tarafından ele alınmayan iki önemli problemi özgün yöntemlerle ve son derece akıllıca çözüyor. ÇOMAR ve PiSi'nin küresel Linux camiası ile GPL lisansı kullanılarak paylaşılması TÜBİTAK'ın ilk özgür yazılım ihracatı olarak kabul ediliyor.

Pardus'un kurulumunda birçok popüler özgür yazılım da bilgisayara yükleniyor. Bunlar arasında Firefox İnternet tarayıcısı, OpenOffice.org ofis paketi en bilinenleri. Bununla birlikte Pardus 1.0 CD'sinde İnternet araçlarından oyunlara, çoklu ortam oynatıcılarından kişisel bilgi yöneticilerine kadar bir masa üstü kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek onlarca özgür uygulama yüklü olarak geliyor.

Pardus'un yaygınlaşmasıyla Türkiye'nin yazılım ithalatında önemli tasarruf elde edilmesi, yazılım maliyetlerinin azalmasına bağlı olarak donanım satışlarında ve bilgisayarlaşma oranında artış görülmesi, e-dönüşüm ve bilgi toplumu olma sürecinin hızlanması bekleniyor. Pardus'un dünyaya açılmasıyla da, uluslararası bilişim platformunda Türkiye'nin kendine sağlam bir yer edineceğine inanılıyor.

ftp://ftp.uludag.org.tr/pub/pardus/kurulan/1.0/pardus-1.0.iso

internet adresinden yazılım indirilebiliyor.

Kaynak: HABERTURK.com