PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cevizkabuğunu İzlediniz mi?

emmi
19-09-2009, 07:02
Bu geceki CEVİZKABUĞU programında; Cemal Sofuoğlu, Mustafa Yıldırım ve şimdi ismini hatırlayamadığım üç profun hazırladığı "ÜCE KURAN, AÇIKLAMALARI, YORUMLARI VE MEALİ" adlı kitabın tanıtımı ve tartışması vardı. On yılda hazırlanan bu meal bizim bildiklerimizi alt-üst eden bir meal. Çünkü buna karşılık bütün program boyunca (04:15'e kadar) Dinayetten bir tevsir yazan kişi çıkıpta sizin dedikleriniz yanlış, doğrusu bizim mealimiz diye programa katılmadılar. Oysa bu proflar; dinayetin benimde karşı çıktığım parantezleme işlerini gayet güzel açıkladılar. Dinayetin tefsirlerinde parantez içi sanki Yüce Alah'ın emriymiş gibi millete sunuldu. Oysa parantez içi o tevsiri yapan kişinin özel yorumu olduğunu bu milletten şimdiye kadar sakladılar. Tabi anlayan anlıyordu, ama onlar için anlamayan çoğunluk önemliydi.
Örnek: ENAM SURESİ 20. AYET: Dinayet tefsirnide; O kabilenin, milletin başına (kaba tabirle) alçakları, düzenbazları, hırsızları, din düşmanlarını biz getirdik. Onlar, din düşmanlığına, bozgunculuğa devam ederler. Mealen böyle bir ayet.
Burdan bizler ne anlıyorduk? Bu itleri, uğursuzları, din düşmanlarını Allah'ın başımıza musallat ettiğini değil mi?
Oysa bu profların tefsinde "din düşmanları bile çok çalışırlarsa o makama gelmek için getiririz" diyor. Şimdi bu çok büyük bir fark değil mi? Dinayetin, tvlerde hergün kafamızı ütüleyen bülbülleri bu konularda malesef sanırım dut yemişlerdi! Hiç sesleri çıkmadı da; o bakımdan hani!
Bunu sizlerle paylaşmak istedim.:49:
Saygılar.

yurt52
19-09-2009, 08:48
cevız kabuhunu sureklı takıp ederım cok zeki ve sabırlı bır ınsan hulkı bey. basarılarının devamı dılıyorum

kucer06
19-09-2009, 13:22
Bu gibi konularda diyecek çok şey var ama konu hemen polemiğe dönüşüyor hocam istenmeyen şeyler oluyor

osmann
19-09-2009, 13:37
bende seyrettim...şaştım kaldım...
konu hakkında yorum yapmak için ilim sahibi olmak gerek...
bana göre şöyle, bence, benim mantığıma göre" diye herhangi bir yorum yapmam...

-adamın söylediği bir diğer çarpıcı meselede adem peygamberin ilk insan değilde ilk peygamber oluşu idi...ondan evvel başka adem ve havvalarda varmış...
-ayrıca miracın manen yaşandığınıda söyledi ki peygamberimiz oraya cismen gittiğini söylemiştir...hatırlayınız hz ebubekirin sıddık lakabını almasını...
yakında çıkar kokusu...
selametle...

emmi
20-09-2009, 01:28
Valla arkadaşlar bende şaştım kaldım. Program 4'ü geçerek bitti. O zamana kadar kaçırmadan izledim. Tabiki bizler o konularda ilim sahibi olmadığımız için söz söylemek durumunda değiliz. Ancak, benim garibime giden Dinayet tesfircilerinden kimse arayıpta yalanlamadılar. Veya yanlışsınız demediler. Hayret!
Saygılar.

gacvokem
20-09-2009, 11:09
selvi kardeş atmısın ama desdeksiz salamısın ,usttekı yazdıkların kendını bağlar ama alevilik kısmında buyuk yanlışlık içindesin alevilerin namz kılmadıgını oruç tutmadığını söylemısim,halbuki oyle bişe yoki, aleviler namazda kılar orocta tutar, haccada gide ha cocukları senın defalarca ezberlemek için uğraştığın fatıha suresini gayet iyi bilirler hatta 7 yaşındaki çocukları kuranı bile hatim etmişlerdir,senın soylediğin kısaca münafıklıktır vede sen nasıhat kısmından sonra münafıklığa başlamışsın ,münafıklığın ne olduğunu vede cezasını aç kurandan öğren arapca anlamasan türkçe meallerine bak
hatta hazreti peygamber veda hutbesinde ne demiş hiç kımse kimseden ustun değildir herkes eşittir ,üstünlık ancak takvadadır..
kısaca kardeşim karalama yapmayın ...yazınızla bitirmek istıyorum

tip yayınlar(bunuda ben eklim bu tip yalanlar) islamı bozmak ve müslümanları birbirine düşürmek bazı çevrelerin işlerini kendi çıkarları bozulmasın diyerek insanları ikileme düşürmek , şüpheye düşürmek için yapılmaktadır.bu yayınları yapanlar kişiler de bu şekilde çamur atan kişilerde bu zamanlar için yetiştirilmiştir.
ha unutmadan bu forumda ikilik yaratmayada çalışmayın siyaset yapacaksanız bir çok forum var oralada görüş bildirin ,tartışın

BRINDAR
20-09-2009, 11:34
bu konu geçen gün habertürkte yayınlanan sansürsüz proğramında da tartışıldı. ceviz kabuğunda olduğu gibi. diyanet işlerine mensup bir prof. çıkıpta kardeşim söyledikleriniz yalan. milleti kandırıyorsunuz demedi.

hatta diyanet son 2 senede ali bardakoğlu sayesinde bazı yanlışlarını düzelttiklerini dahi söylediler.

emevi zulmünden bahsedildi. ve acı bir gerçek bize din diye dayatılan birçok şey gerçek dışı. bunları söylediğimiz zaman millete ters geliyor. ama olayları aklımızla yorumladığımızda bu tip insanların doğru söylediğini anlayabiliyor. yeni iştihatlere yorumlara ihtiyaç var. doğrusunu öğrenmek bizim boynumuzun borcu.

conker
20-09-2009, 13:12
buradan şunu niye anlayamıyorsunuz ki:
Oradan senin anladığın o metnin altına yazdığın yorum yani sen öyle anlıyorsun.
ve herkezin de öyle düşünmesini istiyorsun.
allah insana akıl vermiş fikir vermiş yanlışı doğruyu peygamberimiz vasıtası ile kuran'ı indirip göstermiş.
"din düşmanları bile çok çalışırlarsa o makama gelmek için getiririz" bunun anlamı da dindar bir insan çalışmaz yatar tembellik yaparsa allah ona vermez çalışan münafıkta olsa onu verirki demekki allah çalışan insana hangi inançtan olursa olsun verir anlamı çıkar. yoksa müslüman olmıyan insanlar açlıktan ölürdü.
Bazı tv kanallarında hepimiz görüyoruz bir çeşme başında bir sürü kadın su doldurup içiyor
bazı etrafı demirle çevrilmiş mezar başlarında çaput bağlıyor sirke şeker vs. bir şeyler yapıyor.bu mu islam bu mu inanç hiç sanmıyorum. ama onlara göre öyle. biri çıkıp burası kutsal demiş allahın verdiği aklı çalıştırmadan öyle yorumlayıp ona göre davranıyor. akıl okuyarak gezerek eğitimle gelişen bir düşünce şeklidir.
senin mantığına uygun gelmeyen bir fikre saygı göstereceksin ne kadar ters gelsede. karşı çıkman gereken kendi fikrini sana baskı yolu ile kabül ettirmeye çalışan kişilere olmalı. yaşam boyu herşeyi görecek, her şeyi dinliyeceksin, insan bu şekilde gelişir, aklına mantığına uygun gelen fikirden faydalanacaksın, zaten yaşamın anlamı da bu...
buda benim düşünce şeklim kimisine ters gelir kimisinede uygun her kez istediği şekilde düşünmekte serbesttir. yanlış düşünen bir kişiyide tenkit etmenin bir adabı vardır. ama malesef kendi gibi düşünmeyen bir kimseyi dinsiz imansız namussuz şerefsiz ilan etme hastalığı bu toplumun en büyük yanlışı. bunuda en büyük müsebbibi malesef politikacılardır. toplumu sen milliyetcisin, sen laiksin, sen dindarsın, diye ellerinden ne geldiyse maalesef bunca sene toplumu yönlendirip karşı karşıya getirdiler. size ne alevilerden size ne şafilerden, size ne inaçsızlardan. önemli olan sen inandığın gibi yaşıyormusun gerisi hikaye. Hükümetlerin de görevi toplumun bütün fertlerine
aynı mesafede olması.
Hepinize saygılar.

kucer06
20-09-2009, 14:18
Selvi64 zaten ağzınla söylüyorsun ben arap İslamındanım diye demekki vahabisin o zaman konuşacak fazla bir şey kalmıyor tartışmayıda uzatmanın anlamı yok.

emmi
20-09-2009, 20:45
Sevil64 müsün, nesin, yazdıklarına dikkat et. Burası seviyeli bir forumdur. İnsanlarımız arasında ikilik çıkaracak böylesine çirkin ve seviyesiz ithamlarda bulunamazsınız. Yazdıklarınızla konunun ne alakası var? Tartışılan konu Dinayet tevsirlerinde yapılan çeviri hataları. Sen konuyu getirip dayamışsın Alevi vatandaşlarımıza. Sana söyleyecek çok şey varda yeri burası değil. Bilmem anlatabildim mi? Konu hakkında istediğin yorumu yapabilirsin ama silinen yazıların gibi değil.

selvi64
20-09-2009, 21:15
sizi başbaşa bırakayım kendiniz çalın kendiniz oynayın.
sizin dininiz size benim dinim bana.

emmi
20-09-2009, 21:22
Anlayışın için teşekkürler kardeş. Bizim derdimiz gerçek dinimizi Kuranı Kerimden doğru dürüst öğrenmek. Enam suresi 20'ci ayetindeki akıl dışı yorumlarla değil.
Saygılar.

gacvokem
20-09-2009, 21:49
Türk,Kürt,Alevi,Sünni kardeştir ayrım yapan kalleştir.Diyip buradan ayrım yapmak ayıp oluyor herkesin dini kendine sonuçta Allah katında sen veya öbürü değil herkes hesap verecek...asıl konu hakkında konuşsak iyi olur.. emmi dediğin programı nette araştırdım ama bulamadım link varsa yollarsan izlemek istiyorum??

edenur
21-09-2009, 01:16
Bu geceki CEVİZKABUĞU programında; Cemal Sofuoğlu, Mustafa Yıldırım ve şimdi ismini hatırlayamadığım üç profun hazırladığı "ÜCE KURAN, AÇIKLAMALARI, YORUMLARI VE MEALİ" adlı kitabın tanıtımı ve tartışması vardı. On yılda hazırlanan bu meal bizim bildiklerimizi alt-üst eden bir meal. Çünkü buna karşılık bütün program boyunca (04:15'e kadar) Dinayetten bir tevsir yazan kişi çıkıpta sizin dedikleriniz yanlış, doğrusu bizim mealimiz diye programa katılmadılar. Oysa bu proflar; dinayetin benimde karşı çıktığım parantezleme işlerini gayet güzel açıkladılar. Dinayetin tefsirlerinde parantez içi sanki Yüce Alah'ın emriymiş gibi millete sunuldu. Oysa parantez içi o tevsiri yapan kişinin özel yorumu olduğunu bu milletten şimdiye kadar sakladılar. Tabi anlayan anlıyordu, ama onlar için anlamayan çoğunluk önemliydi.
Örnek: ENAM SURESİ 20. AYET: Dinayet tefsirnide; O kabilenin, milletin başına (kaba tabirle) alçakları, düzenbazları, hırsızları, din düşmanlarını biz getirdik. Onlar, din düşmanlığına, bozgunculuğa devam ederler. Mealen böyle bir ayet.
Burdan bizler ne anlıyorduk? Bu itleri, uğursuzları, din düşmanlarını Allah'ın başımıza musallat ettiğini değil mi?
Oysa bu profların tefsinde "din düşmanları bile çok çalışırlarsa o makama gelmek için getiririz" diyor. Şimdi bu çok büyük bir fark değil mi? Dinayetin, tvlerde hergün kafamızı ütüleyen bülbülleri bu konularda malesef sanırım dut yemişlerdi! Hiç sesleri çıkmadı da; o bakımdan hani!
Bunu sizlerle paylaşmak istedim.:49:
Saygılar.

emmi sen Dinayet kurumunumu hedef alıon yoksa ceviz kabuğu gibi programlara cıkan reytingcileri mi

Ayrıca ENAM suresi 20 nci ayet demişsin ama senın yazdığın meal ile diyanet işlerinde olan meal ile uyuşmuo yada ben başka bır ayete bakıom yada mealin tefsirini bulamadım ama diyanet in sitesinde olan bu.

EN’AM 20. Kendilerine kitap verdiklerimiz onu (Resûlullah’ı) kendi oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Kendilerini ziyan edenler var ya, işte onlar inanmazlar.

Aşağıda hem diyanet hemde başka sitelerdeki ENAM suresi 20. ayetin mealleri

KUR'AN-I KERİM ve TÜRKÇE MEALİ (Only the registered members can see the link)

Enam Suresi (Only the registered members can see the link)

Kuran 6:20 - Enam Suresi 20. Ayet [AGNOSTIK.ORG] (Only the registered members can see the link)

Allah birdir ondan başka yaradan ve yaratıcı yoktur. Buda demek oluoki herkezın yaradıcısı bir. İlk peygamberden günümüze kadar din düşmanları dediğin cahiller hep varoldu Allahta zaten bunun için peygamberleri dini kuralları öğretmek için dünyada yapılan yanlışları iyiliği doğruluğu Allahın yolundan nasıl gidileceğini göstermek için elçi olarak tayin etmiştir. Sen daha durmuşsun orda Başımıza töbe haşa Allah mı musallat etti dıon. Ne demek musallat etmek Allah istese şu an kimse var olmaz bunu çok iyi bilion bizler dinimizin getirdiği şartlar çerçevesinde yaşarız buna uyanda olur uymayanda karşı çıkanda olur çıkmayanda çıkanın cezası burda değil öbürki tarafta verilecek. Allah insanlara dünyada bir sınav verdi hayatımız bir sınav bu sınavı geçen olacak kalan olacak.

Orda cevız kabuğu programında çıkan prof dediğiniz şahıslar gibi tvlerde hergun birileri çıkıo biri namaza şöle böle atıp tutuo. Kuran-ı kerim aslı değiştirilemeyen tek kutsal Kitap ama Bunu değiştiremeyenler şimdi akılları sıra mealler ile uğraşarak safsata yapacaklar. Dinayet kurumunun işi gücü yok bu tür insanlaramı cevap verecek bunun yerıne o kanallarda bu şarlatanları bile bile oraya çıkaranlara soru sorulması lazım. Siz ne yapmak istoyorsunuz bu türk konulara neden prım veriyorsunuz.

Yıllardır tv lerde Zekariye Beyaz Yaşar Nuri çıkıp çıkıp abuk subuk yanlış bilgiler tv kanallarının reytingleri uğruna olmayan konuları varmış gibi savundular ama hiç kimsede onlara kulak asmadı. ben bir tek türkiye nin Din ayet kurumuna inanırım ve yıllardır da öle bu gibi tvlerde çıkıp abuk subuk tartışamlarda din ayet görevlileri girmemiştir. Girmemeside lazım. Eğer dinayet kurumu onlara cevap verirse onlar karşılarında muhatap bulur. Din ayet krumunun karşısına böle şarlatanlar cıkamaz. Bide senın kafanda dinayet kurumunun tefsirlerinde şüphen varsa araştırmanı yapabilirsin Kuranı-ı kerimdeki her ayet Allah tarafından vahiy edildi ve türk dinayet kurumunda senın orda prof dediğin şarlatanların hepsinden daha değerli bilgili uzmanlar var.