PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pazarlama Çok Farklı Buralarda

rene_gade
24-09-2009, 11:20
Her sektördeki pazarlama departmanlarında çalışan ürün müdürleri hangi ürünü hangi servisi müşteriye nasıl sunabileceğine karar verme şansına sahip midir?
Benim gözlemlediklerimde çoğunlukla, zaten hali hazırda var olan bir ürün ya da servisi (eğer global bir firma ise bu genellikle yurtdışında nasıl pazarlanacağına dair örneklerle gelir) müşterilere nasıl sunulacağı üzerine çalışılır. Hedef kitleler belirlenir, fiyatlandırmalar yapılır; iletişim haritaları çıkarılır genel pazarlama iletişimi adımları tek tek alınır.
Pazarlama işinde çalışacak kişilerin yaratıcı olması beklenir ya; benim çoğu kez tanık olduğum örneklerde, ürün müdürlerinin çok da fazla hareket alanın olmadığını görüyordum. Bu da her gönlünü bu işe veren ürün yöneticisinin soracağı soruyu getirirdi aklıma: “ee ben neyi yaratacağım, neye değişiklik katacağım, hep aynı kurallarla farklı ürünleri mi sunucağım sadece? :( Üstelik tüm bu kurallarda değişiklik yapma hakkınız da sınırlı; çünkü zaten kurallar belirlenmiş olarak elinize geliyor…”

Tam da bu sorgulama aşamasında Turkcell’de pazarlamada çalışmaya başladım:) Sektörün getirdiği bir avantaj olması ile beraber yönetim anlayışının çalışanların yaratmalarına izin vermelerini sağlayacak olan bir yapıda olması sonuç olarak her ürün müdüründe “bir şeyler yapmak lazım” isteği uyandırıyor. Çünkü işinizde sıfırdan gece rüyanızda gördüğünüz bir fikri projelendirip ürün servis haline getirebilme şansınız var.

Only the registered members can see the link his gerçekten de insandaki yaratma güdüsünü doyuran, daha fazla düşünme çalışma isteği yaratan bir his. Sonuç olarak fikirlerimizi doğru hedef kitlelere, bizim seçtiğimiz iletişim tonunda, bizim seçtiğiniz kanallardan sunma şansimiz var! Gerçekten de tam bir ürün annesi kıvamındasınızdır Turkcell’de. O kadar ki müşterinin “Servis/ürün ile karşılaşma” anını bile siz ekip arkadaşlarınızla oturup akışlarını çalışırsınız.

Günün sonunda elinizdeki: ürün içeriğinin en küçük teknik detayının; müşteriye sunulacak kanalların, işlemlerinin ve bu ürünün müşteriye nasıl duyurulacağının her noktasında rol aldığınız, karar vericilerinden olduğunuz bir ürün olur. Yani bebekliğini bildiğiniz, ilk yürümesine şahit olduğunuz, arkadaşlarınıza anlattığınız ve daha nice anısında yer aldığınız çocuğunuz olur bu ürün sizin.

Bu sebeple çok şanslıyız, tamamen bize ait çok fazla ürünümüz olduğu için…