PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 06/05 Türkiye'den Neler oluyor

muzo
06-05-2006, 08:24
SON DAKİKA!.. CUMHURİYET GAZETESİ'NE BOMBA ATILDI

Şişli'de bulunan Cumhuriyet Gazetesi merkez binasına kimliği belisiz kişi ya da kişilerce el bombası atıldı.
06 Mayıs 2006 Cumartesi 00:06

HAKKI ÖZ
İSTANBUL - Şişli'de bulunan Cumhuriyet Gazetesi merkez binasına kimliği belisiz kişi ya da kişilerce el bombası atıldı. Atılan el bombası patlamazken, olay yerinde kısa süreli panik yaşandı.

Şişli Prof. Nurettin Mazhar Öktel Caddesi üzerinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi'nin merkez binasının önüne gelen kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, saat 22.00 sıralarında gazeteye el bombası attı. El bombasının atıldıktan sonra duvara çarparak yere düşüşünü gören binanın gece bekçisi, durumu hemen polise bildirdi. Olay yerine gelen bomba imha ekipleri, büyük bir şans eseri patlamayan el bombasını etkisiz hale getirerek incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

muzo
06-05-2006, 08:24
ÜNLÜ YÖNETMEN ATIF YILMAZ HAYATINI KAYBETTİ

Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Atıf Yılmaz, hayatını kaybetti.
06 Mayıs 2006 Cumartesi 00:07

İSTANBUL- Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Atıf Yılmaz, hayatını kaybetti.

1925 yılında Mersin'de doğan ve pek çok filme imza atan ünlü yönetmen Atıf Yılmaz, Cihangir'deki evinde akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Dağınık Yatak, Bir Yudum Sevgi, Mine, Adı Vasfiye, Aaahh Belinda, Hayallerim Aşkım ve Sen, Düş Gezginleri, Nihavend Mucize, Eğreti Gelin filmlerinin ünlü yönetmeni Atıf Yılmaz, yaşama veda etti.

Alınan bilgiye göre Batıbeki, bu akşam İstanbul'daki evinde vefat etti. Atıf Yılmaz Batıbeki'nin cenazesinin, Pazar günü düzenlenecek törenin ardından toprağa verileceği öğrenildi.

Türk sinemasında 100'den fazla filme imza atan yönetmen Atıf Yılmaz Batıbeki, birçok ünlü yönetmenin yetişmesinde de pay sahibi oldu.

Atıf Yılmaz Batıbeki, 1926 yılında Mersin'de doğdu. Lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan Batıbeki, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Güzel Sanatlar Akademisi'nin Resim Bölümü'nde eğitim gördü.

Batıbeki, bir süre film eleştirmeni, ressam ve senaryo yazarı olarak çalıştıktan ve iki filmde yönetmen yardımcılığı yaptıktan sonra, 1951 yılında ilk konulu filmi “Kanlı Feryat”la yönetmenliğe başladı.

O tarihten beri 100'den fazla filme imza atan Batıbeki'nin filmleri birçok ulusal ve uluslararası festivale katıldı ve pek çok ödül kazandı.

Zeki Ökten, Yılmaz Güney, Şerif Gören, Ali Özgentürk, Halit Refiğ gibi ünlü yönetmenlerin yetişmesinde payı olan Atıf Yılmaz'a, 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından “Sanatta Onursal Doktora” payesi verildi.

Batıbeki'nin belli başlı bazı filmleri şunlar:

Gelinin Muradı, Ah Güzel İstanbul, Bu Vatanın Çocukları, Taçsız Kral, Adak, Selvi Boylum Al Yazmalım, Dağınık Yatak, Bir Yudum Sevgi, Mine, Adı Vasfiye, Aaahh Belinda, Hayallerim Aşkım ve Sen, Düş Gezginleri, Nihavend Mucize, Eğreti Gelin.

CENAZE TÖRENİ PAZAR GÜNÜ

Atıf Yılmaz Batıbeki için 7 Mayıs Pazar günü saat 10.00'da Beyoğlu Emek Sineması'nda tören düzenlenecek.

Batıbeki'nin cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

muzo
06-05-2006, 08:25
ALANYA'DA PİTBUL VAHŞETİ...

Alanya'da iki pitbul köpek, sanayide esnaflık yapan bir kişiye saldırdı. Çevrede bulunan vatandaşlar korkudan vahşi köpeklere müdahale edemedi.
06 Mayıs 2006 Cumartesi 00:10

RIZA YANIK
ANTALYA - Alanya'da iki pitbul köpek, sanayide esnaflık yapan bir kişiye saldırdı. Çevrede bulunan vatandaşlar korkudan vahşi köpeklere müdahale edemedi.

O sırada yoldan geçmekte olan bazı araç şoförleri, yol ortasında bir vatandaşın köpekler tarafından parçalandığını görünce, araçlarını köpeklerin üzerine doğru sürdü. Araçlardan korkan köpekler saldırdıkları kişiyi bırakarak kaçtı.

Edinilen bilgiye göre, Alanya'nın Cumhuriyet Mahallesi sanayi sitesinde su motoru tamiri ustası Hasan Akçalıoğlu evine giderken, pitbul kırması iki köpeğin saldırısına uğradı. Saat 20.00 sıralarında yaşanan olayda Akçalıoğlu'nun çığlıklarına koşan sanayi esnafı vahşi köpeklerden korkarak olaya müdahale edemedi.

O sırada yolda seyir halinde bulunan bazı araç sahipleri, araçlarını köpeklerin üzerine doğru sürdü. Araçlardan korkan vahşi köpekler Hasan Akçalıoğlu'nu yol ortasında bırakarak kaçtı. Köpeklerin elinden güçlükle kurtarılan Hasan Akçalıoğlu, Alanya Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Acil serviste omuz, kol ve ayakları olmak üzere 10 yaraya 15 dikiş atan doktorlar Akçalıoğlu'nu gözlem odasına aldı. Bir süre sonra kendine gelen Hasan Akçalıoğlu, gazetecilere, "Bir anda üzerime saldırdılar. Ne yapacağımı bilemedim. Daha sonra kendimi kaybettim. Hastaneye nasıl getirildiğimi bilmiyorum" dedi.

Polise ifade veren Efe adlı köpeğin sahibi Mustafa Küncü ise, "Hasan arkadaşımıza saldıran köpeklerden birisi bana ait. Aşıları tamam olan Efe kafesindeydi. Bir anda yolda yürüyen arkadaşımız Hasan'a bir köpek saldırdı. Bunun üzerine kapısı açık olan kafesten Efe 0de fırlayıp arkadaşa saldırdı. Aslında saldırgan bir köpek değildi Efe" dedi.
Arkadaşlarının sağlığının iyi olduğunu öğrenen sanayi esnafı da, "Efe uysal bir köpektir. Ama sanayide bir avukata ait etrafı tel örgülerle çevrili üstü açık depoda bekçilik yapan şahsın köpeği çok saldırgan. Oda nasıl olduysa ipini koparıp parmaklıklar arasından dışarı çıkmış. Bu köpek rehabilite edilmeli" diye konuştu.

muzo
06-05-2006, 08:26
ÖĞRETMEN AŞIK OLDUĞU KIZ İÇİN SİLAHLA ÜNİVERSİTEYİ BASTI

Bir öğretmen aşık olduğu kız için silahla üniversite bastı.
06 Mayıs 2006 Cumartesi 00:39

Bir öğretmen aşık olduğu kız için silahla üniversite bastı
Van Bahçesaray ilçesinde görevli M.S. (23) Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. sınıfta öğrenim gören S.H'ye aşık oldu. Ancak bütün gayretine rağmen aşkına karşılık bulamadı

KAFASINA DAYADI
Dün beline tabancayı takan çılgın öğretmen S.H.'nin fakültesine geldi. Sınıfta kafasına silah dayayıp 'Aşkıma karşılık vermezsen kendimi öldüreceğim' diye bağıran M.S. polisi uzun süre meşgul etti.

srknbs
06-05-2006, 08:36
teşekkürler dostum....

muzo
06-05-2006, 14:33
İŞTE TECAVÜZÜN ACI FATURASI

Daha 14 yaşındayken iki kişinin tecavüzüne uğrayan A.A. 15 yaşında anne oldu. Okula gidemiyor. Sokağa çıktığında insanlar yüzüne tükürüyor. Babası işten kovuldu.
06 Mayıs 2006 Cumartesi 10:00

Düşünde arkadaşlarıyla oyunlar oynadığını gördüğü bir dönemde, kâbusla uyandı, kucağında gizlenmiş tecavüzlerin bebeği vardı. Ve dahası, bu, kâbus değil korkutucu bir gerçekti. A.A., 15'inde, tutmayı bile bilmediği bir bebeğin annesiydi artık. A.A.'nın ailesi, "mahallenin namusunu kirleten kızın!" anne babasıydı. Babası, 12 yıl çalıştığı işinden kovuldu. Komşuları kapılarını çalmaz oldu. Sokakta yüzüne tükürülen küçük anne korkudan dört duvara mahkûmdu.
Kadıköy Yeni Sahra'da oturan A.A. geçen yıl tanıdığı iki ayrı kişinin farklı zamanlarda tecavüzüne uğradı. Yaşadıklarını gizledi. Hamile kaldığını bile anlayamayacak kadar küçüktü. Karnında bir canlı olduğundan habersiz okula gidiyor, polis koleji sınavlarına girmek için çalışıyor, okul çıkışı mahalleye dönüyor, arkadaşlarıyla saklambaç, voleybol oynuyordu.

Dünyası karardı
15 Nisan Cumartesi sabahı bir karanlığa açtı gözünü. Hiçbir şey görmüyordu. Kör olduğunu sandı. Bir markette çalışan babası eve çağrıldı, A.A. apar topar hastaneye götürüldü. Doktorlar, "Kızınız sekiz aylık hamile. Bünyesi hamileliği kaldıramamış, bu nedenle geçici körlük yaşamış. Ya sezaryenle çocuğu doğurtacağız ya da kızınızı kaybedeceksiniz" dedi.
A.A. ameliyata alındı. Uyandığında artık anneydi. Hemşireler bebeğe "Sıla" adını verdiler. A.A.'nın bundan sonraki hayatı okula, öğretmenlerine, arkadaşlarına, oyunlara hasret kalarak geçecekti. Eve döndüğünde kitaplarını, defterlerini topladı, önlüğünü katlayıp kaldırdı. İlk o zaman ağladı.

Mahallenin namusu!
Doğumdan iki gün sonra işten çıkarılan babası eve vakitsiz gelince birkez daha yıkıldılar. Üç paket sigara çaldığı iddia edilmiş, ardından da "Zaten mahallede kızınla ilgili dedikodular arttı" denilmişti.
A.A. yaraları iyileşince sokağa çıkmak istedi. Annesi bebeğine bakar, o da biraz oynardı. Çıktığında komşusu yüzüne tükürdü. Eve kaçtı. Birkaç gün sonra pazara giderken, "Mahallenin namusunu kirlettin" diye bir başkası tükürdü. A.A. artık sokağa çıkmıyor. Bebek 21 günlük oldu. Evde 5 kardeş toplam 8 nüfus açlıkla mücadele ediyorlar.
Önceki gün ilk kez çaldı kapıları. A.A.'nın öğretmenleri geldiler eve. Elleri kolları yiyecek, bebek bezi ve mamasıyla doluydu. A.A. ilk o zaman güldü.
Röportaj için gittiğimizde ağlayan bebeğini kucağına aldı. Onu bir oyuncak bebekle oynar gibi sallıyordu.

Cehaletin olmadığı bir yerde yeniden başlamak

A.A. ağzını açmayıp bakışlarını kaçırırken baba Ramazan A. anlatıyor:
"Bu çocuk benim çocuğum, sokağa atamam. Her şeyimi kaybederim ama yavrumu asla. Kızım ayın 15'inde doğurdu, ben 17'sinde kovuldum. Kızım doğum yapınca gittim patrona her şeyi anlattım. İki gün sonra ceplerimi karıştırmış, üç paket sigara bulmuş. Çaldığımı sandı. Karşı büfeden aldığımı söyledim ve ispat ettim. En son, 'Dedikodular da arttı' dedi. Ceketimi aldım, çıktım. Ağabeyim aradı, 'Sayenizde rezil olduk, her şeyi bırakıp köye mi dönelim' dedi. Kayınvalidem bizimle konuşmaz oldu. Herkesi, her şeyimizi kaybettik. Buralardan taşınmak istiyorum. Kadıköy olur, Göztepe olur... Yeter ki cahillerin daha az yaşadığı, faturanın bize kesilmeyeceği bir yer olsun. Bir de yeni işe girdim mi her şeye yeniden başlamak istiyorum."
Anne Aysel A. da, "Karnı yok gibiydi, anlamadık. Yaşadıklarını doğurunca anlattı. Çocuk haliyle bebeğine bakmaya çalışması içimi yakıyor" diyor.
14'ünde tecavüze uğrayan A.A. çocuğun babasının kim olduğu belli olsun diye DNA sonucunun gelmesini, biri hapiste diğeri firarda iki tecavüzcüsünün ceza almasını, yine önlüğünü giyip okula gitmeyi, yüzüne tükürülmeden mahallede voleybol oynamayı, ama en çok, yeniden doğmayı ve yaşatılmayan çocukluğunu yaşamayı istiyor.

muzo
06-05-2006, 14:34
ÖZ YEĞENİ TEYZESİNE DEFALARCA TECAVÜZ ETMİŞ

Konya'nın Beyşehir İlçesi'ne bağlı Yeşildağ Beldesi'nde yaklaşık 7 ay önce cami avlusuna terk edilen bebeğin babası olduğu iddia edilen bir kişi, Mersin'in Anamur İlçesi'nde yakalandı.
06 Mayıs 2006 Cumartesi 11:12

A.RIZA ÖNSES
KONYA - Konya'nın Beyşehir İlçesi'ne bağlı Yeşildağ Beldesi'nde yaklaşık 7 ay önce cami avlusuna terk edilen bebeğin babası olduğu iddia edilen bir kişi, Mersin'in Anamur İlçesi'nde yakalandı. Beyşehir'e getirilerek jandarma tarafından teyzesine tecavüz iddiasıyla dün adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Edinilen bilgiye göre, 3 Ekim 2005 tarihinde Yeşildağ belde merkezinde 26 günlükken bir cami avlusuna terk edilen ve soğuktan donmak üzereyken cami cemaati tarafından bulunarak jandarmaya teslim edilen bebeğin annesinin 14 Nisan 2006 tarihinde belirlenmesinin ardından, tüyleri ürperten iddiaların ortaya atıldığı bir gelişme yaşandı.
Beyşehir Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Konya'da bir çocuk yuvasına teslim edilen "Döndü" adı verilen bebeğin annesi olduğu ileri sürülen 17 yaşındaki lise 2. sınıf öğrencisi S.G'nin, bebeğin kendisine ait olduğunu itiraf etmesinin ardından verdiği ifadede, terhis olduktan sonra geçtiğimiz yıl içerisinde askerden dönen öz yeğeni H.K'nin (22), kendisine defalarca tecavüz ettiğini iddia etmesi şok bir gelişmenin yaşanmasına neden oldu. Teyzesinin, kendisine tecavüz etmekle suçladığı H.K, iddialar üzerine jandarma tarafından firari olarak aranmaya başlanırken, ailesinin ikamet ettiği Mersin'de yaşadığı öğrenildi. Bunun üzerine Mersin'de güvenlik güçleri tarafından aranmaya başlanan zanlı, teyzesinin itiraflarının 22 gün sonrasında yakalandı. Beyşehir Jandarma Komutanlığı'na ait ekiplere teslim edilen ve Mersin'den ilçeye getirilerek "tecavüz" suçlamasıyla Beyşehir Adliyesi'ne çıkarılan H.K'nin, savcılıkta yapılan sorgulamasının ardından tutuklama talebiyle çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'nde kendisine yöneltilen iddiaları kabul etmediği öğrenildi. Rahat hareketleriyle dikkat çeken zanlının, basın mensuplarının iddialarla ilgili sorularını gülümseyerek cevapsız bıraktığı gözlendi.
Zanlı, tutuklanarak Beyşehir Cezaevi'ne gönderilirken, mahkeme bebeğin babasının tutuklanan kişi olup olmadığının tespit edilebilmesi için DNA testi yapılmasına karar verdi.

muzo
06-05-2006, 14:35
'BABA'YA 10 KURŞUN

Silah kaçakçısı 'baba'lardan, Topal Yaşar lakaplı Yaşar Yamak, kendisini izleyen siyah takım elbiseli bir kişinin 10 kurşununa hedef oldu.
06 Mayıs 2006 Cumartesi 14:00

Topal Yaşar lakabıyla tanınan 1980 öncesinin silah kaçakçılarından Yavuz Yaşar Yamak (69), İstanbul Maltepe'de otomobilinin içinde öldürüldü. Saldırganın kimliğinin polis tarafından belirlendiği öğrenildi.
Silah kaçakçılığından sabıkalı olan Yamak, yeğeni Kemal Yamak'la birlikte, oğlu Başar Yamak'ı işyerine bıraktı; sonra şoförü Gürhan Ateş'in kullandığı 34 DP 2363 plakalı otomobille yola çıktı. 1987'de uğradığı silahlı saldırıda felç kalan Yamak, Hüsniye Caddesi üzerinde sürekli kullandığı ilacı içmesi için şoföründen su almasını istedi.

Silah çöpte bulundu
Ateş araçtan inerek su almak için markete gitti. Bu sırada aracı takip ettiği tahmin edilen 34 DM 4545 plakalı otomobilin içinden kimliği belirsiz siyah takım elbiseli bir kişi indi. Otomobilin ön koltuğunda oturan Yamak'a 10 el ateş eden saldırgan, aynı otomobille olay yerinden uzaklaştı.
Eğilerek kurşunlardan korunmaya çalışan Yamak'ın göğsüne bir kurşun isabet etti. Silah sesleri üzerine marketten çıkan şoförü, yeğeni ve olay yerinin yakınında bulunan işyerinden gelen oğlu Başar tarafından Kızılay Tıp Merkezi'ne kaldırılan Yamak hayatını kaybetti. Saldırganın kaçarken çöp bidonuna attığı silah polis tarafından bulundu.

'Düşmanlar sevinmesin'
Yamak'la birlikte araçta bulunan yeğeni Kemal Yamak, polise verdiği ifadede şunları söyledi:
"Kullandığımız otomobil kiralıktı. Otomobille ilgili bir sorun olduğu için geri vermeye gidiyorduk. Bu sırada Yaşar Yamak'ın tansiyonunun yükselmesi üzerine olayın meydana geldiği yerde durduk. Şoförü su almak için markete gitti. Ben de para çekmek için yakındaki bankaya girdim. Bu sırada peş peşe silah sesi duydum. Dışarıya çıktığımda siyah takım elbiseli bir kişinin koşarak kaçtığını gördüm."
Yamak'ın oğlu Başar Yamak hastane önünde ağlayan yakınlarına, "Ağlamak yok. Babamın kanı alınıncaya kadar kimse ağlayıp da düşmanlarımızı sevindirmesin" dedi. Yamak'ın eşi ile kızı Banu da hastanede acı haberi alınca gözyaşlarını tutamadı.

MİT raporunda adı vardı

Yaşar Yamak 12 Eylül öncesi 'baba'larından. Uyuşturucu ve silah kaçakçısı olarak adını duyurdu. Zamanın İstanbul Emniyet Müdürü Şükrü Balcı ile ilgili olarak MİT raporunda adı geçti. 1989'da uğradığı bir silahlı saldırıda felç olunca kamuoyunda 'Topal Yaşar' olarak tanındı. 2001'de eşi Nurgül Yamak, Topal Yaşar'dan boşanmak istedi. Ancak mahkeme, tüm servetini eşinin üzerine yapan Yaşar Yamak'ı haklı bularak boşanma talebini kabul etmedi. Nurgül Yamak mahkemede, "Eşim yasadışı işlerle uğraşıyor" demişti.

(milliyet)

muzo
06-05-2006, 14:36
ERZURUM'DA GÖÇÜK: 2 ÖLÜ, 3 YARALI

Erzurum'un Aşkale İlçesi'ne bağlı Hacı Mahmut Köyü'nde saat 04.30 sıralarında meydana gelen göçükte ölen ve yaralananların kimlikleri belirlendi.
06 Mayıs 2006 Cumartesi 14:11

ERZURUM- Erzurum'un Aşkale İlçesi'ne bağlı Hacı Mahmut Köyü'nde saat 04.30 sıralarında meydana gelen göçükte ölen ve yaralananların kimlikleri belirlendi.
Aşırı yağış dolayısıyla üzeri toprak olan çoban evinin çatısının çökmesi sonucu meydana gelen olayda, Erzurum'un Köprüköy İlçesi'ne bağlı Sarıtaş Köyü'nden çobanlık yapmak için Hacı Mahmut Köyü'ne giden Balcı ailesinden Atike Balcı (28) ve 1 yaşındaki Hacer Balcı hayatını kaybetti. Olayda, Muhlis Balcı (51), Vedat Balcı (18) ve Sedat Balcı (12) yaralandı.
Yaralılar ambulanslarla ilk önce Aşkale Sağlık Ocağı'na oradan Erzurum Numune Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
Yaralılardan Muhlis Balcı, gece uyurken saat 04.20 sıralarında meydana gelen göçükte 5 kişinin bulunduğu evde 2 kişinin öldüğünü ve kendilerinin ise kurtulduğunu söyledi.
(İRT-İRT-MEF-DE-Y)

muzo
06-05-2006, 14:36
KENDİSİNE LAF ATAN GENCİ TEK YUMRUKLA YERE SERDİ

Konya'da ilköğretim öğrencisi karateci kız, kendisine laf attığı iddia edilen lise öğrencisinin burun kemiğini çatlattı. İşte o kız :)
06 Mayıs 2006 Cumartesi 14:30

BURKAY ÇELEBİOĞLU
KONYA - Konya'da ilköğretim öğrencisi karateci kız, kendisine laf attığı iddia edilen lise öğrencisinin burun kemiğini çatlattı.
Olay, merkez Selçuklu İlçesi Selahattin Eyyübi Parkı'nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, kız arkadaşlarıyla parkta dolaşan ilköğretim 8. sınıf örencisi Aydan Y. (14) ve arkadaşlarına, bir grup lise öğrencisi erkek laf attı. Olay üzerine karateci olan ve dereceleri olduğu öğrenilen Aydan Y, gençlerden laf attığı iddia edilen lise son sınıf öğrencisi Mehmet Ü'yü (18) tek yumrukta bayılttı. Hastaneye giden Mehmet Ü'nün burun kemiğinde çatlak olduğu öğrenilirken, gözü de morardı. Olaydan sonra polis, Mehmet Ü. ve Aydan Y'yi adliyeye sevk etti. Adliyeye sevk edilen Aydan Y. ve Mehmet Ü. serbest bırakıldı.
Adliyeye sevk edilmeden önce Konya Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen Aydan Y, olayın laf atma meselesinden kaynaklandığını söyledi.

vaneruydu
07-05-2006, 16:06
olmaz öle bir şey yaw