PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eczanelerin Kepenk Kapatmasını Haklı Bi Neden Olarak Buluyormusunuz?

Admin
05-12-2009, 02:34
Arkadaşlar su andaki gundemde olan konulardan biride bu konu acık ve net yorum ve oylarınızı bekliyoruz Anket 7 gun surecektir

TRT'nin Bu konudaki Haberinide tekrar hatırlayalım

Eczaneler Kepenk Kapatıyor

İlaç fiyatları %40 ila %75 ucuzlarken, eczaneler de kepenk kapatacaklar...

Yayına Giriş: 03.12.2009 16:57:06
Güncelleme: 04.12.2009 00:18:27

3 bin 150 ilacın fiyatı bugünden (04.12.2009) itibaren yüzde 40 ila yüzde 75 ucuzlayacak.
Eczaneler, zarar edecekleri gerekçesiyle dün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde eylemdeydiler. Eczaneler bugün (04.12.2009) ise kepenk kapatacaklar.
Bakan Konuştu, Eczacılar Kararlı
Eczacılar, ilaç iskontosunun zararının kendilerinden çıkarıldığını iddia ediyor.
Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak konuya ilişkin, "Çözüm olarak eczanelerden bedelsiz kamulaştırılması yerine oluşan zararın ilaç firmaları tarafından karşılanmasını istiyoruz." açıklamasını yaptı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise zararı ilaç firmalarının karşılayacağını söyledi.
Dinçer, "Bizim yaptığımız mutabakatta ilaç sanayiinin fiyatların düşmesinden kaynaklanan eczacıların zararlarını telafi etme sözü var. Biz bunu söz olarak da değil aynı zamanda yazılı olarak da kendilerinden aldık. Dolayısıyla eczacılarımızın herhangi bir tedirginlik duymalarını gerektirecek bir durum yok." diye konuştu.
Bakan bu açıklamayı yaparken, eczacılar bunu yeterli bulmuyor.
Eczacı Birlikleri, ilaç firmalarının mutabakata uymadığını, bu nedenle hükümetin çıkaracağı bir yönetmelikle yaptırım uygulamasını istiyor.
Eczacılarla Sosyal Güvenlik Kurumu arasında yaşanan sıkıntı çözülse de çözülmese de bugünden (04.12.2009) itibaren 3 bin 150 adet ilaçta yüzde 30 ila yüzde 75 oranında indirime gidilecek.
Hangi İlaç Ne Kadar Ucuzlayacak?
Eczacılar da pek çok ilacın ne kadar ucuzlayacağı hakkında henüz bir fikir sahibi değiller. Bazı ilaçların fiyatı belli.
Örneğin; Tansiyon ilacı- Eski: 30 TL iken Yeni: 15 TL olacak.
Bakan Akdağ Sorun Olmayacağını Düşünüyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise bazı eczanelerin kepenk kapatacağı bugün (04.12.2009) önemli bir problem yaşanmayacağını söylüyor.
Akdağ, "Vatandaşlarımız ilaçlarını almaya devam edeceklerdir, sosyal güvenlik sistemimiz oturmuş bir sistemdir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuları gayet iyi çalıştılar. Ben önemli bir problem çıkacağını zannetmiyorum." diye konuştu.

MUTAF
05-12-2009, 03:12
evet. olay belli..

beydemir
05-12-2009, 03:48
%40 %75 kar ederken sesleri çıkmıyor.işine gelmeyen sözleşmesini fes etsin eczanesini kapatsın bakalım 1 tek bile kapatan olacakmı.bunlar tuzu kuru insanlar dünyayı versen doymazlar.geçen haftaki memur eylemide öyle adam imammış 1500 tl maaş alıyor yetmiyor diyor ulan ALLAHdan kork be bide din görevlilisin 500 tl ile geçinen milyonlarca insan var adam kazma kürek çalışıyor yoruluyor aldığı maaş 500 tl hem ibadetini yapıyor hem 1500 tl maaş alıyor zor bi işide yok utanmadan bide greve gidiyor islam dinininden zerre haberi yok bunun gibilere peygamber Hz MUHAMMED şimdi olsaydı tuuu sizingibi din görevlilerine derdi.BUNLAR HEP TUZU KURU İNSANLAR DOSTUM TUZU KURU.

demir2768
05-12-2009, 08:33
daha önce attıkları kazıklara saysıynlar saglıgın şakası grevi olmaz mantıklı düşünürsek bütün iş yerleri istedikleri saate kadar açık kalıyorlar aç gözlü eczacılar akşam olmadan kapatıyorlar işin yoksa nöbetçi eczane ara gaziantep gibi büyük şehirde dahi kaç tane nöbetçi kalıyor gece bana ilaç lazım olsa bakıyorum en yakın eczane 5 .6 kilometre ilerde inanın arabası olmayan vadandaşlar gerçekten perişan bu eczacıların iyi bir hizaya sokulması gerekir

toycan
05-12-2009, 10:35
bizi yönetenler 7yıl sonra mı gördü hatayı yada bununda altın da birşey mi var ki çıkar kokusu birde gecen gazetelerde bedava para alan yandaşlara bir el atsalar avrupalı milletvekileri gibi az maaş alasalar bir daha secilemedikleri zaman amakli maaş almasalar dokunulmazlıkları kaldırsalar kim ak kim kara görse yurdumun güzel insanı ama onların sözünü vermek te yakındır az kaldı secimlere daha cok kandırılır ülkemin güzel insanı bu zihniyet hüküm sürdükçe

Hikmet™
05-12-2009, 10:54
bence kapatmalaları doğru değil türkiyede milyonlarca insan hasta bunlarında heran bir ilaç alma zorunluluğu doğuyor ve ilaç bulabileceğimiz yer eczane bunlar eczanelerini kapatırsa ilaçta bulunmayacak hastada tehli***e girecek onun için doğru bulmuyorum...

erman01
05-12-2009, 10:58
bazı ilaçların onayı tarım bakanlığına geçecekmiş piyasada çok satılan ağrı kesiciler şuruplar bunları satmak için izin bekleyen büyük marketlerin işine geldi eczacıların kepenk kapatması çok kısa bir zaman içinde yasayı çıkarırlar marketlerde ilaç satmak serbest olur nekadar doğru olur tartışılır

wtwt99
05-12-2009, 11:26
eczacılar bence haksız bakan diyor ilaç firmaları farkı odıyecek ama bunlar hala eylemdeler ellerindeki malların fıyat farkı degil bence olay su örnek 10 tl olan ilaçta yuzde 10 kazansalar 1 tl kar demek 10 tl yüzde 75 ucuzlasa 2.5 tl olacak bundan kazanacakları fıyat 25 kuruş onlarını derdi bu aslında bu bizim işimize geliyor

abd42
05-12-2009, 11:37
rant peşindeler.

fenerli1978
05-12-2009, 12:01
Bende doğru bulmayan kesimdenim.

Benim ablam eskiden eczacı kalfasıydı. Eskiden hergün ilaçların fiyatlarını değiştirirlerdi. Sürekli zam gelirdi. O zaman hiç sesler çıkmıyordu.

Hangi eczacı iflas etmişte dükkanını kapatmış. Kimse kimseyi kandırmasın

kesmin
05-12-2009, 12:25
merhaba arkadaşlar ; eczacıların eylemini doğru bulmuyorum şundan daha önce eldeki stokları çıkarın diye epey bir süre verildi bu sürede ellerindeki stokları eritirlerdi ama onların amaci ilaç törüstlerini zengin ederken kendilerinin eline geçecek karda düşme olacak örneğin bir ilaç 100 tl iken %20 KAR 20 TL EDER 50tl olunca 10 tele olur yıllık cirosu 1.000.000.tl. olan bir eczanenin 500.000.tl.ye düşecek bu oranda kar yarıya düşacak, ama asıl vurgunu vuran yabancı ve yerli ilac karterlerinin karlarda düşecek.. yukarda bir arkadaşımın memur eylemide aynı demesini şahsen kınıyorum çünkü onlar emeklerinin karşılığını almak için bu eylemi yaptılar işverene karşı oturup pazarlık edecek bir sendikası olsun istiyorlar kapitalist bir düzende insanların tek tarafılı sömürülmesine karşı duralım.bunun için memurların eylemleri haklıdır ve destekliyorum.hepinize saygı ve sevgilerimi iletirim hoşca kalın.

dayı83
05-12-2009, 12:35
kardan zarar etmek işlerine gelmiyor..

hunter100
05-12-2009, 12:42
Tam tersi şekilde ilaçlar yücde 70 zamlansa idi ellerindeki mal bi okadar zamlanıcak idi ve bunu daha önce yaşadık ne olucaktı devlete biz birden kar ettik vergimizi verelim diyeceklermiydi, şimdiye kadar kazandıklarına tutsunlar, altın okadar zamlandı elinde altın stoğu bulunan kuyumcularda okadar karlandı ozman altın %50 fiyatı düşse devlete bizim zararımız karşılansın mı demelerilazımdı ,,

uzun85
05-12-2009, 13:42
Kapatsınlar bakalım. Kaç tanesi destek verecek? Çalışanlarını asgari ücrete talim ederlerken haktan hiç bahsetmiyorlardı. Ucu kendilerine dokununca böyle oldu. Hükümette kapatsalarda ben kendimden birine tüm Türkiye'yi pazarlarım diyor. İlk defa halk yararına yapılmış bir ucuzlamaya karşı çıkılıyor. Vah benim halkıma!!!

kılavuzlu
05-12-2009, 15:45
değerli dostlar olay belli vatandaş dan yana bir şey olduğu zaman ortalık karışır hem ilaçları pahalı satacaklar hem de yüzdeliklerini alacaklar ilaç zamlandığı zaman anında küpür değişir neymiş zam gelmiş ilaçlarıb üzerinde kaçtane fiyat küpürü olduğunu unutmayalım. sen bir gitte yüzdelik vermeden ilaç almaya çalış bakalım ........ biraz zor alırsın. yalnız şuda bir gerçek bu ilaçlar bu kadar ucuz satılacaktıda niye bu zamana kadar bekletildi. saygılar sunarım.

Murat_33
05-12-2009, 15:55
saglıgın grevi olmaz hastalarımız onların dükkanınımı açmasını beklicek

USLUBank
05-12-2009, 16:41
Marketlerde 1 yada 4 TL arasında satılan Bir dİş fırçası ecnalerde niçin 7-8 TL olur birde bunu anlatabilseler. Yada kozmetikçi gibi satılarına ne demeli.

bana ucuz ilaç verecek, ssk'lardan ilaç kuyruğunu kaldıran hükümete sonsuz şükranlar.

pencere77
05-12-2009, 16:45
eylemerini başka yollada yapabilirlerdi

MUTAF
05-12-2009, 17:44
eczacı diyorki ;
ben bu ilacı 10 tlye aldım.
devlet diyo yarı yarıya satacaksın.
eczacıda diyoki 5 tlye satacaksam aradaki farkı ver bana. çünkü ben bu ilacı 10tlden aldım

Şimdi olaya hayır diyen arkadaşlar, sizin ticaret yapmak için aldığınız bir ürünün yarı fiyatına satmak istermisiniz.
100 tlye bir mal alıp 50tlye satmak istermisiniz..

Hükümetin saçmalaması bu iş :)
olay belli...

MUTAF
05-12-2009, 17:48
tamam bizim için iyi olacak ucuza alıcaz ama bu işten para kazananlar için kötü olacak.

aliharbiye
05-12-2009, 18:00
arkadaşlar ithal ilaç olsun olmasın ilaç fiatları malesef ciddi anlamda astronomiktir ve geçen 2 gün önce oğlumun bademciği şişmişti doktor arkadaşımın bana telefonla yazdırdığı ilacı eczaneden almaya gittim fiatına biii baktım şaştım kaldım sadece 1 ilaç parası 26 milyon ne bu ya doktor bey 1 reçete yazsa eczaneye ödenecek meblağ nerede baksanız 100 milyon civarında bu ilaçların değil depoya eczaneye maliyetleri 30 milyonu geçmemiştir ilaç deposunda çalışıan bir sürü arkadaşım var ilaç fiatlarınıda çok iiii biliyorum baktım ceybimde oğluma ilaç alacak para yetişmedi bende direk devlet hastahnesine gittim bi baktım bayramın birinci günü ve önümde en az 200 kişi vardı hadi burdan diğer ssk binasına gidelim dedik 1 saat sonra sskye vardım acil fişi kestirdiler bana 17 milyon küsür üstelik oğlum 18 yaşın altında ve sgk kurumunda 18 yaş altı bedava muayene olma hakkı olmasına rağmen benii bilgilendirmeden illede o 17 milyon küsür parayı zorla yatırttılar ne diyecem bilmiyorum ssk binası benden 50 km uzak taxi parası hastahade muayene ücreti eczanede yüzdelik yeter artık yaaa nedir bu çektiğimiz,arkadaşlar eğer dünyada reelkarnasyon denen bişi varsa ben tekrar dünyaya gelmek asla istemem azaptan işkenceden beladan zevaldan başka bişi yaşamıyorum saygılarımla aliharbiye

bulletfromhell
05-12-2009, 19:42
sistemi istismara açık halde kurup,birileri bunu kötüye kullandıktan sonra kemerleri sıktırıp dürüst çalışanında nefesini kesmek adalet değildir...sistemi baştan sağlam kurup denetimi sağlam yaparsan bu tip işlere gerek kalmaz...

vini
05-12-2009, 22:17
ağzına sağlık aynen katılıyorum

kanberoğlu
05-12-2009, 23:07
Bende oyumu kaptmamaları yönünde kullandım. neden çünkü insan sağlığı çok önemli. bu yüzden alamayanların her ilacı alabilmesi için bunun olması gerekliydi. zarara konusuna gelince zaten şimdi eçzacı arkadaşlar stoklu çalışmıyorlar. acil ilaç flosu mevcut. müşteriye şimdi elimizde yok 15 dakikada gelir deyip yarım saat bekliyoruz. bunun için ben o kadar zarar edeceklerini sanmıyorum. saygılar.

ŞAVKÇI09
05-12-2009, 23:07
işin iç yüzünü pek bilmiyorum ama eczaneler haksız bana kalırsa ne de olsa kardan zarar edecekler ...

temel50
06-12-2009, 01:17
Alah gözlerini doyursun

f47xfenerli
06-12-2009, 02:20
kasap koyun bisali bir durum bu.eczacı lar %100 rant kavgasında onları ne ilgilendireceki vatandaşın ucuz ilaç alımından.

hüseyin
06-12-2009, 02:23
bizim ülkemizde altılı ganyan bayii ile eczane çok var..eğer bir sektörde gereğinden fazla şube veya dükkan varsa orada işler tıkırığında demektir yani tatlı para var anlamındadır.ben 46 yaşındayım yaşadığım şehirde bugüne kadar hiç görmedimki olağan haller dışında(ölüm,sağlık sorunu,başka ile taşınma)altılı ganyan bayii veya eczane işletmecisi veya sahibi deyişsin.adam eczaneyi kapatıyor bakıyorum iki hafta sonra şehirin bir başka noktasına daha görkemli lüks ve geniş ebatlarda eczane açmış,yanlız eczane deyil birsüre sonra evde arabada hatta yanındaki bayanlarda deyişiyor...sonra kardeşim bu ilaç firmaları demekki çok güzel paralar kazanıyorlarkı her elamanının altında deyişik markalarda araçlarla eczanelere doktorlara girip çıkmalar sıra bekleyen hastaları rahatsız ediyor,sokaktaki vatandaşında dikkatini çekiyor yani bu firmaların depoları yokmu,dağıtım yapan klima soğutmalı kamyon kullanmazlarmı...burada bana tam bizim ülkemize özgü karşılıklı çıkar ilişkisi çıkıyor karşımıza..insanların ağrısını sızısını suistimal edip üretenden reçeteye yazan doktordan ilacı elimize veren eczacıya kadar kurulan bir saadet zincirinin her halkasının zıkkımlandığı bu adına sağlık denilen sektörün yeniden yapılandırılıp çekidüzen verilmesinin gerektiğine inanıyorum...

wtwt99
06-12-2009, 12:12
eczacı diyorki ;
eczacıda diyoki 5 tlye satacaksam aradaki farkı ver bana. çünkü ben bu ilacı 10tlden aldım

Şimdi olaya hayır diyen arkadaşlar, sizin ticaret yapmak için aldığınız bir ürünün yarı fiyatına satmak istermisiniz.

olay belli...

hocam indirim olacagı belli idi stok yapmasın artı devlet dıyorkı eger elinde varsa bunların farkı ödenecek onların derdı bu degıl onlar fıyatlar düşmesın fiyatlar düşerse ciro düşercek kar da düşecek

ferhat4
06-12-2009, 12:17
eczacı ürünün kampanyalarını fatura ederken devlete bunu söylüyomu depolardan bire bir kampanyalı alıyor buna ne demeli???

yusufkirec
06-12-2009, 12:23
şimdiye kadar kazandıklarına saysınlar hepsinin altında doktor yada hakimdende daha iyi lüks arabalar var

ınka
06-12-2009, 13:11
kar payları düşeceği için dövünüyorlar

alpagoz
06-12-2009, 17:29
%40 %75 kar ederken sesleri çıkmıyor.işine gelmeyen sözleşmesini fes etsin eczanesini kapatsın bakalım 1 tek bile kapatan olacakmı.bunlar tuzu kuru insanlar dünyayı versen doymazlar.geçen haftaki memur eylemide öyle adam imammış 1500 tl maaş alıyor yetmiyor diyor ulan ALLAHdan kork be bide din görevlilisin 500 tl ile geçinen milyonlarca insan var adam kazma kürek çalışıyor yoruluyor aldığı maaş 500 tl hem ibadetini yapıyor hem 1500 tl maaş alıyor zor bi işide yok utanmadan bide greve gidiyor islam dinininden zerre haberi yok bunun gibilere peygamber Hz MUHAMMED şimdi olsaydı tuuu sizingibi din görevlilerine derdi.BUNLAR HEP TUZU KURU İNSANLAR DOSTUM TUZU KURU.

+1907:45::present:

samiabi
06-12-2009, 17:48
bu ülkede memur emekli kadrolu işçi esnaf v.s yani kısaca hepsi aç tek tok olan biz asgari ücretliler 24 seneden beri kamu kuruluşlarında müteahhit işinde çalışıyorum ömrüm bitti be halen herkes laf ediyor bizden beter olun emi diyemeyeceğim nede olsa çoluk çocuk besliyorsunuz biraz şükredin halinize ya

uk@l@
06-12-2009, 22:44
bu ülkede memur emekli kadrolu işçi esnaf v.s yani kısaca hepsi aç tek tok olan biz asgari ücretliler 24 seneden beri kamu kuruluşlarında müteahhit işinde çalışıyorum ömrüm bitti be halen herkes laf ediyor bizden beter olun emi diyemeyeceğim nede olsa çoluk çocuk besliyorsunuz biraz şükredin halinize ya

Bu ülkede yoksulluk sınırı 2.200 lira seviyelerinde iken işçinin,memurun örgütlü gücünü kullanarak en azından insanca yaşayabilmesi için yoksulluk sınırı ve üzerinde hak istemesi sizi niye bu kadar zorladı anlamış değilim.Aynı örgütler her fırsatta asgari ücretin azlığından şikayet ediyorlar.Ülkede yaşayan her bireyin belli bir gelir seviyesine çıkması için uğraşıyorlar.Sen mütahitin yanında asgari ücretle çalışırken o mütahit senin sırtından kamudan kaç para alıyor biliyormusun.Sadece sözleşmede işçi masrafı olarak gösterdiği parayı size verse 2 asgari ücret eder.Amaç burda senin yada benim kaç lira maaş aldığımız değil,ülkede yaşayan çalışan insanların belli bir refah düzeyinde yaşamasıdır.Bunun şükretmekle hiçbir alakası yoktur.Ben senden daha iyi maaş alıyorum diye Allahıma şükretmemmi gerekiyor.Yoksa benim,senin sırtından trilyonları götürenlerle mücadelemi etmem gerekiyor.Karar senin..

İlaç fiyatlarına gelince;

Her ne kadar ilaç fiyatlarının düşmesinden yana olsamda serbest piyasa ekonomisi uygulanan bir ülkede fiyatlara müdahe etmeyi hangi mantığa sığdırabiliyorlar anlamıyorum.

asker_31
06-12-2009, 23:05
zam olunca ellerini ovuştururlar indirim olunca veryansın ederler...aslında devlet kendi eczanesini açsa böyle sorun ortada kalmaz... tamtersi eczaneler indirim günleri yapar ..hatta bizden alın diye reklam bile verirler....

aslangucu_2002
06-12-2009, 23:05

Çok Haklısın Kardeşim.Hem de Yerden Göğe Kadar.Eczaneler ve Memurlar Aynı.Ne Versen Gözü Doymuyorlar..Biraz Utanır Be Adam Yahu.Senin Dediğin Gibi 500 TL Maaşla Geçinen Nice İnsanlar Var.Onlarda Allah Kulu Değilmi?Eczanelere Gelincede Çok Yüksek Fiyatlarda Kazanırlarken İyide.Az Olunca Kötü mü? :45:

bes5uc3
06-12-2009, 23:44
Kesinlikle haksızlar.

Nedeni basit. 60 yıldır kapitalizmin kuralını oynadılar. örneğin hep zam beklentisi ile etiket üzerine etkit basmaktan, kar yapmaktan şikayetleri oldu mu? Biz haksız kar yapıyoruz, üçe aldığımızı ilcı on üçe veriyoruz, bu ayıp, bunu protesto için bir gün uyarı eylemi yapıyoruz dediler mi?

Hiç olmayan, ama 60 yılda bir kez olan ve bir malda bir indirim olmuş . Bu da katlanılasıcadır. Neden bağırılır ki. Bu da kapitalist oyunun kuralları içinde vardır. hayatlarında yüzlerce kez zamların karaborsası ile şişmiş bir ekonomi bu krizde elbet bu şekilde şişmesini indirecektir. herkes işsiz kalıp pahallılıkla zarar ederken eczaneler neden nasibini almış olmasın ki!

yturan
07-12-2009, 06:30
Eczaneler o kadar kar yapmaya alışmışlar ki vatandaş ilacını alamamış umurlarında değil yeter ki karlarından eksilmesin. Allah vicdan merhamet versin

aydogan
07-12-2009, 12:38
hocam indirim olacagı belli idi stok yapmasın artı devlet dıyorkı eger elinde varsa bunların farkı ödenecek onların derdı bu degıl onlar fıyatlar düşmesın fiyatlar düşerse ciro düşercek kar da düşecek

tamamen katılıyorum ve bu konu nedense karşı görüşlü medya tarafından açıklanmadı ve bunu bilebile kepenk kapatıp o an yüksek ateş için ,tansiyon,girip,ve benzeri sebeblerden dolayı sınırlı vaktini bildiği ve tanıdığı adrese harcamakla kalmış bir babanın ,kucağında çocuğuyla annenin,zaten görmekte ve yürümekte zorlanan bir amcanın yaşadıklarını ve hüsranını düşünmek istemiyorum devlet uyardı eczacı son ana kadar direndi baktıki elde ilaç var ......
eminim forumda sigara zam ı hakkında da anket yapıcaz ama bir ay öncesinden hükumet açıkladı yeni yıl'ın ilk aylarında %45 den az olmayacak diye yani kısacası biz her işimizi sona bırakmayı alışkanlık etmişiz önceki dönemlerde yaşadığımız tüp ,şeker,yağ kuyruğundan olsa gerek..... BİRDE NEDENSE UFAK BİR PROBLEMDE SOKAKLARA DÖKÜLMELER TİRAFİK KAPATMALAR YASAL YOLLARDAN MÜDAHALE YAPİLSA HARCANILAN ZAMAN İÇİNDE HAKLI HAKSIZI DAHA İYİ AYIRMA FIRSATIMIZ OLACAĞI GİBİ BU TÜR GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKMAZDI AMAeczacı esnaf vurdu kırdı OLMADI şimdi yasal yol zamanı HOŞ OLMADI YAPTIKLARI SÖZÜM ONA HAK ARAMA SEVDASI İLE HAKSIZLIK YAPTIKLARI YÜZBİNLERCE İNSAN OLDU selam ve selametle

hallederiz
07-12-2009, 14:57
bir ilacın üzerinde 10 tane etiket olan günleri unutmuyoruz

ilknurcafe
07-12-2009, 17:34
bence haksız vatandaşın sağlığıyla oynuyorlar zaten bu ülkede hükümet doğru birşey yaptımı olaylar kopuyor...

ekrem
07-12-2009, 18:58
Eczanelerin kepenk kapatması benim için halka haksızlık bundan 10 sene eveline bakarsak eczaneler ne haldeydi SSK ilacı kendi dağıtmayı eczanelere verince döküntü durumdaki eczaneler ne hale geldi bir düşünsünler bu sektörde gelirin eczaneleri deniştiğini halk görüyor gözlükçüler sarraflar gibi birden denişen bir atmosfere büründüler daha fazla yazıp kimseyle muatap olmak istemiyorum herkese selamlar...........

Hikmet™
07-12-2009, 19:28
Bence ne olursa olsun kapatmasınlar halkın sağlığını düşünsünler

rewal
08-12-2009, 09:32
tamam bizim için iyi olacak ucuza alıcaz ama bu işten para kazananlar için kötü olacak.

yani bize kazık atanlar için düşünürsek,yarın temel gıda,petrol gibi örneklerini çoğalatabileceğimiz bir çok maddede indirim yapılsa,aynı düz mantıkla olaya bakarak diyeceksiniz ki ,evet bizim için iyi ama bu işten para kazanan kişiler için kötü.B u nasıl bir mantık,adamlar bizden hakları olmayan paraları resmen gasp etmişler,buna nasıl göz yumabilirsiniz ,nasıl hoşgörüyormuş gibi bu sözleri söylebilirsiniz anlamak mümkün değil ,depolarında etiket basmak için 3-4 kişi çalıştıran eczaneler var.Bir kutu ilacın üstünde 5-6 etiketin üstüste yapıştırılmış olduğu zamanları hatırlatmak isterim.

tamer41
08-12-2009, 10:55
dün ilaç aldım hiç indirim yapılmamış hem eylem yapıyolar hem yasalara uymuyolar bence devletin köklü bi reform yapması lazım problem çıkaran kişi ve kurumları tasfiye etmeli ya kanunlara uyacaksınız yada yerinize bi başkaları gelir artık kendimize gelmeliyiz çok cıvıklaştık hadi toparlanalım

bartin74hh
11-12-2009, 23:49
Acik konusmak gerekirse hic hakli bulmuyorum olan cünkü vatandasa oluyor hep oldugu gibi ama onlarinda illaki kendilerine göre bi düsünceleri varki bir gün kepenk kapatma caresinde bulunmuslar asil birakin Eczaneleri bakin doguya serefsiz pkk her istedigi zaman millete kepenk kapattiriyor isterse kapatmasin yoksa vayy halineee..

bonjuar
12-12-2009, 02:14
ilaçlara zam olduğun da işlerine gelip hemen fiat küpürlerini değiştirip belki binsefer uyguladılar . ilaçlar birkere ucuzlayacak işlerine gelmeyince kepenk kapat. buna derler. lahanaya gelince hart hart, dayağa gelince mö hayırlı olsun

nysa09
12-12-2009, 02:16
buraya yazan çoğu arkadaş daha yaş olarak genç olduğu ve eczaneye çok sık gitmedikleri için olayı sadece eczanelerin kazançlarında ki düşmenin eylemi olarak öyle görüyor,olay kesinlikle böyle değildir bir eczanenin çevrilmesi çok büyük paralara bağlıdır ve her zaman bir risk taşır, ben sadece alt alta bu eylemin nedenlerini buraya yazacağım,

1. ilaç fiyatlarının belirlenmesinde, düşmesinde, uygulanmasında hiçbir rolü olmayan eczacılar neden fiyat düşüşlerinde ellerinde ki ürünlerin zaralarını kendileri karşılamak zorunda kalsın sağlık bakanı çıkıp herkesin gözünün içine bakarak yalan söylemiştir, eczacıların elinde ki ürünlerin tamamı değil sadece son 45 gün yerli, 30 ve 15gün içinde aldıkları ithal ürünlerin zararının karşılanacağı söylenmiştir ve bu karşılamanın nasıl olacağı hala belli değildir, en küçük eczanenin bile 200-300 milyon ile döndüğü düşünülürse % 10 luk düşüş bile 20-30 milton tl leri bulmaktadır,

2. yabancı ilaç şirketlerine söz geciremeyen onların her restini gören, hastanelerde ki yolsuzlukların, usulsüzlüklerin önüne gecemeyen sağlık bakanlığı en kolay takip edebildiği ilaç konusunda kesintiye gitmektedir, eczane sözleşmelerinde fatura bedellerinin 45 günde ödenmesi yazarken bu ödemeler birazı avans birazı katılım payı tutarı birazı geri kalan hesaplar derken 4-5 ayı bulmaktadır,

3. eczanelere zorunlu olmadığı halde muayene ücreti toplatılmakta her reçete başına hastadan para istenmesine neden olunmakta geçmişe yönelik muayene ücretleri çıkmakta bu rakamları hastalarının ödeyememesi durumunda eczaneler bu parayı veresiye olarak yazmakta ama ay sonunda hastadan bu parayı alsa da almasa da faturasından bu para otomatik olarak kesilmektedir, sağlık bakanlığı kendi ödemelerini 4-5 ay da yaparken kendi alacağının ay sonunda tahsil etmektedir,

4. eğer eczaneye sık giden arkadaşlar varsa ilaç fiyatlarında ki düşmeye rağmen eczanede ödedikleri paraların arttığını farketmişlerdir, muayene ücreti, ilaç fiyat farkları ve yüzde katılım payları her gecen gün artmaktadır, piyasa da yıllardır olmayan veya türkiye pazarından yıllar önce çekilmiş ilaçlar eşdeğer sınıfında gösterilip şu an piyasa da bulunan ilaçlardan fark çıkması sağlanmakta bakanlıkta bu yolla ilaçlara daha az para ödeyerek bir kısmını hastanın üzerine yükleme yoluna gitmektedir,

5. şu an hastaneye gittiğinizde yazılan her 8 tllik reçetenin altında özel hastaneye gittiğinizde yazılan her 15 tl lik reçetenin altında ki ilaçlar da devlet kasasına para koymaktadır, devlet hastanesi için 8 tl özel hastane için 15 tl muayene ücreti kesilmekte bu rakamların altında total tutarı olan reçetelerde kalan her fark devletin kasasına girmektedir,

6. ne doktorlar ne eczacılar şu anki sistemi takip edememekte her gün değişen ilaç verme koşulları nedeniyle hastalar zor durumda kalmasına neden olmaktadır bir gün pratisyen doktorun yazacağı ilaç bir gün sonra uzmana geçmekte bir süre sonra tekrar pratisyene geçmekte rapor koşulları değişmekte uzmanlar arasında ki branşlara dağıtılmaktadır, bir süre önce bir sürü tansiyon ilaçının sadece 3 uzmanlık dalı tarafından yazılabileceği bir sürü şeker hapının takibi yapılarak verilebileceği yönünde uygulama yürürlüğe girmiş ve sadece bir gün uygulanarak yürürlükten kalmıştır, bunun gibi bir gün uygulanarak kaldırılan o kadar çok uygulama var ki,

7. eczacılar aldıkları ve verdikleri ile her türlü yasal kayıtları tutulan vergi kaçırmaları mümkün olmayan bir meslek grubudur, eczacılardan çok daha fazla kazandıkları halde eczacıların verdiği verginin 10 da birini bile vermeyen o kadar meslek grubu vardır ki, ama hem sgk denetlemelerinde hemde maliye denetlemelerinde en çok mağdur edilmeye çalışılanda eczacılardır, eczane de bir tane boş küpürün bulunmasının bir tane hastaya ait raporun bulunmasının cezası 500 tl dir bunun 10 adet olması 6 ay sözleşme feshidir ama buraya yazan herkes eczaneye gittiğinde benim bu ilacımı ver canım istediğinde yazdırırım dediğinde eczacı bu riske rağmen hastaya bu ilacını vermektedir,

8. eczacılar son olarak demiştir ki, eğer avrupa modeli uygulanmak istiyorsa o zaman eczacıları hiç ilaç fiyatları alakadar etmesin, ilacın fiyatının ucuz olması veya pahalı olması eczacının kazancını etkilemesin eczacı sadece yaptığı reçete başına meslek hakkı parası alsın avrupa da ki sistem uygulansın şu an için sağlık bakanlığından bu isteğe de bir yanıt gelmemiştir.......

Hikmet™
12-12-2009, 11:04
bu gün anketin son günü ben kapatılmamasından yanayım saygılar

muzafferu
12-12-2009, 12:35
Arkadaşlar su andaki gundemde olan konulardan biride bu konu acık ve net yorum ve oylarınızı bekliyoruz Anket 7 gun surecektir

TRT'nin Bu konudaki Haberinide tekrar hatırlayalım
Eczacıların yaptıgı eylemi destekliyorum.sonuna kadar,İlaç fiyatlarının bir düşürme prosüdürü vardır,nasıl olmalı? Bir bildiri yayınlanır,şu tarihten itibaren üretilecek olan ilaç fiyatları şu tarihten sonra şu fiyata satılacaktır denilir,önce adamın stoktaki ilacı almış oldugu eski fiyattan bitirmesi gerekir.istenilen tarihten sonra yüksek fiyata satan kişiler hakkında gerekeni yap.Adamın elindeki 100.000 tl lik ilaç var.sen bunun fiyatını % 45 düşüreceksin diyemezsin,bu kim olursa olsun,deme hakkı yoktur.çünki adamın 100.000 TL Sİ 55.000 TL olacaktır.Eger Hükümet vatandaşına kıyak yapmak istiyorsa,o farkı eczacıya ödemesi gerekir.örnegin siz 1000 TL,maaş ile çalışıyorsunuz,Hükümet size diyorki bundan sonra çalıştıgın maaşın % 45 şini alma fakir fukaraya seçim yatırımı olarak dagıtacagım diyor.kabul edermisiniz,yani 1000 TL nin 450 TL sini sizden kesip senin paranla adamlık yapacaklar.sizede 550 TL verecekler. Buna insanlar kıçlarıyla gülerler.Türkiyede satılmayan hiç birşey kalmadı,biraz topraklarımızdan başka.Allah bin türlü belasını versin,Amerikanın oyununa gelenlerin,uşaklıkedenlerin,Cumhuriyete yan gözle bakanların,Bu devleti parçalamaya çalışanların,Din için herşey mübahtır diyenlerin,Komplo kuranların,Kurban oldugum Allah bin türlü belalarını verir inşallah,Türkiye sokakata bulunmadı.Bu topraklar altında 300.000 kefensiz şehit yatıyor,Onların ve Gazi Mustafa Kemal Atatürkün emekleri,Türkiye Cumhuriyetine zarar vermeye çalışanların Gözlerinden ,dizlerinden gelir inşallah.
Bir arkadaş yazmış ilaç kuyrugundan kurtulduk,Allah razı olsun diye,Ben emekliyim ben hakkımı helal etmiyorum.Çünki bugüne kadar,hiçbir hükümetin döneminde ben hastahanelere 20TL muyane ve ilaç parası vermedim.Şimdi S.S.K hastahanesine gittigim halde muyane parası ve ilaç parası en az 20 TL tutuyor,inanmayanlar viziteye çıksın denesinler.Önceki Hükümetlerin zamanında 2 veya 3 TL ilaç farkı vardı sadece. Bunları kar sayanlar,Milleti kör,aptal sayanlar Allahlarından belalarını bulurlar inşallah,Çünki yaptıkları tüm icraatlar,Halkın iyiyligine yönelik degildir,mutlaka altında bir münafıklık vardır.

Herkese sevgi ve Saygılar.

muzo
12-12-2009, 21:54
eczacı diyorki ;

olay belli...

ben size katılmıyorum hükümet eczanelere 4 ay önceden uyarmış stoklu çalışmayın diye ilaçlarada indirime gidilecek diye ama eczacı arkadaşlar promosyan ala bilmek için stoklu alıyorlar ama depolardan ilaçları alırkan 10 kutu alırsan 3 kutusu beda deyince hemen atlıyorlar nasıl zarar adiyorlar bilemiyorum

nysa09
12-12-2009, 22:08
biri demiş ki 4 ay önce eczaneler uyarıldı ama arkadaş hangi ilaçların düşeceği belli değildi ki arkadaşlar birde ekmek değil ki bu hergün hemen her ilacın müşterisi gelsin eczanelerin elinde o kadar çok tarihi gecen ilaç var ki onu bile zarar yazamıyor parasını verdiği ilaçların listesni il sağlıktan düşüp ancak stoktan düşebiliyor rafa koyduğun bir ilacı 1 sene iki sene satmak için beklediğin oluyor, ayrıca ilacın fiyatı ne olursa olsun eczanenin bu ilaçtan kazanacğı paranın belli bir oranı vardır ve bu oratalama % 16.6 dır ama şimdi düşünün kü o ilacın bir ilaç 60 liradan 15 liraya düşüyor bunda asıl kazanç kimin ilaç firmasının siz hiç çıkıp bir sağlık bakanının kardeşim sen nasıl firmasın 15 liralık ilacı yıllardır bana nasıl 60 liraya sattın bunun hesabını ödeyeceksin dediğini çünkü hepsi anlaşmalı ve biliyorum ki bu tarihten itibaren yeni yeni tansiyon şeker kalp kolestrol ilaçları sürülecek piyasaya hepsinin fiyatları da fahiş rakamlar olacak bunun ceremesini de yine vatandaş ödeyecek,