PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 17 aralık hicri 1 muharrem 1431

wtwt99
16-12-2009, 18:19
Hicri Yılbaşı, (kameri) hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gününe bağlayan andır. İslami takvime göre bir sonraki güne saat 00.00 da değil güneş batması ile (akşam ezanı) geçilir. Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur'an'da kıymet verilen dört haram aydan biridir. Bu aylarda barış içinde yaşanması, savaş edilmemesi ile ilgili islam öncesi ve sonrası kurallar mevcuttur. Muharrem ayı, hicrî kamerî yılın birinci ayıdır.Ramazan ayından sonra en faziletli oruç (ayı) şehrullah olan Muharrem ayıdırFarz namazdan sonra en efdal namaz da gece namazıdır(Müslim,Sıyam 202)

Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır
Hz Ali'nin (ra) anlattığına göre bir adam ona sorar:'Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?'

Ali radıyallahu anh şu cevabı verir:
'Ben bu soruyu Resulullah'a soran kimseye rastlamamıştımNihayet bir adam sorduO zaman ben de yanlarında idimdedi ki:'Ey Allah'ın Resulü! Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?'

Şu cevabı lutfettiler:' Ramazan dışında da oruç tutmak istersen Muharrem ayında tutÇünkü o Şehrullah(Allah'ın ayı)dırO ayda bir gün vardır ki,Allah onda bir kavmin günahlarını affetti, bir başka kavmin günahını da affedecek'(Tirmizi,Savm 40,741)

Hicri senenin ilk ayı olan Muharrem ayı'nın 10 günü Aşura günüdürBu günde Cenab-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştırMuharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Aşura gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir yeri bulunmaktadır

Yine Tirmizi'de de geçen bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:

'Aşura günün de tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümid ediyorum'(Tirmizi,Savm:47)

Bir hadisi şerifte de şöyle buyururlar:'Her kim Aşura günün de ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bere

wtwt99
16-12-2009, 18:20
hicri yılbaşınızı kutlar türk ve islam alemine hayırlara vesille olmasını dilerim

Hikmet™
16-12-2009, 19:45
hicri yılbaşınızı kutlar türk ve islam alemine hayırlara vesille olmasını dilerim

:45::45: