PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bir müslüman yılbaşını kutlarmı.?

beydemir
22-12-2009, 02:13
--------------------------------------------------------------------------------

Noel Baba gününde ve Hıristiyanların diğer bayram günlerinde onlara ayak uydurmak gayesiyle, onların yaptıklarını yapmak, o günlerde bayram niyetiyle çocuklara elbise almak ve pişirdikleri yemekleri pişirmek caiz değildir

Hepimiz Müslümanız elhamdülillâh Ama hepimiz Müslümanlığımızın icabını yaşamıyoruz maalesef

Biz, Müslümanlığın icabını yaşama hâline “dindarlık” diyoruz Kim inandığı gibi yaşıyorsa, ona dindar insan sıfatını takıyor, dindar adam, diye yâd ediyoruz Bu sıfat onun hakkıdır zaten

Siz dindarlığı, zamanın kötülük ve fitnesine karşı giyilen koruyucu bir zırh olarak da kabûl edebilirsiniz

Aslında dindarlık, sahibini sadece âhirette Cennet’e koyan bir yaşama tarzı olmakla kalmayıp, dünyada da huzura, saadete sevkeden bir yaşama tarzıdır
Nitekim İsa Peygamber’in doğumu ile Hazret-i Muhammed’in hicretine başlangıç olan yılbaşlarında dindar olanla olmayanın yaşayışını ibretle seyrediyorsunuz
Dindar olanlar, yılbaşı gecelerinde düşünüyorken, şuur altında bile olsa diyorlar ki:

— Yılbaşı gecesinin mânası, sayılı ömür senelerinin birinin daha bitmesi, ölüm denen kesin âkıbete biraz daha yaklaşılması, gençlik günlerinin tükenip, ihtiyarlık demlerinin gelmesi demektir Nitekim her yılbaşında siyah saçlara biraz daha aklar düşüyor, akların sayısı da biraz daha çoğalıyor

Öyle ise, böyle gecelerde daha çok sefalete, daha çok sefahete düşmek yerine; daha çok âhirete, daha fazla ebedî âleme meyili olmak lâzımdır Zira bu hızlı gidiş, - ister ikrar et, ister inkâr - kabire, öteki dünyaya doğrudur

İşte dindarlık böyle düşündürüp, böyle tedbirli hareket ettirdiği içindir ki, dindar insanın, geçen senelerinden pişmanlığı azdır Ama kendisini dinî ölçülerle kayıtlı görmeyen başıboş insanlarda ise her yılbaşında böyle bir muhakeme ve düşünceden eser yok Tam bir şuur ve idrak mahrumiyeti içindeler Ölüme bir sene daha yaklaşmanın delilini teşkil eden gecede, hem ahlâkından, hem mâneviyatından, hem de parasından zararlar görmekte, fireler vermekte, pişman olacağı fiilleri çoğaltarak işlemekteler Birkaç saatlik bu eğlence ve sefahetin arkasından ömür boyu üzüntü ve pişmanlıklar gelmekte
Onu böyle ömürboyu pişmanlıklara sevkeden şey, İslâm’ın icabını yaşamayışında, yâni, dindar olamayışındadır

Şâyet dinin emirlerine sadık kalacak bir iman kuvveti, dindarlık emâresi kazanabilse, her yılbaşı, tam aksini düşünmesine, kendisine çekidüzen verip iman ve ahlâk bakımından yükselmesine sebep olacak, geçmişinden pişmanlık duyan bir sefahet ve sefalete düşmeyecek

Demek ki, yılbaşı gecelerinde kimilerini o hâle düşürüp, kimilerini de bu duruma çıkaran şey, dindar olup olmamaktan başka birşey değildir

Anlaşılan, şahsı düşündürüp, mes’ud ve bahtiyar kılan şeyin dindarlık olduğu kesindir
Ferdi muhakemesizleştirip sefalete itenin de dinde lâubalilik olduğu bir vakıadır
Demek imtihan dünyasıdır bu Her ikisine de yol açık İsteyen oraya, dileyen de buraya yönelir Kimi yılbaşında şuurunu iptal eder Kimi de ihyâ

Biz şükrederiz dindarlığımıza, hamd ederiz bizi böyle düşündürüp, amel ettiren Rabbimize

Ahmed Şahin

Admin
22-12-2009, 02:21
Daha önce cabbaride bu konuyu sitemizde dile getirmişti ben 29 Yaşındayım hiçbirzaman kutlamadım cevremdekilerde kutlamasını istemem ama yeni bir yıla giriyoruz herkes o yıldan umutlu oluyor sadece benim için 2009 çok kötü geçti

ŞAVKÇI09
22-12-2009, 02:32
Müslüman yılbaşını kutlar tabi kalkar 1 muharrem de 2 rekat namazını kılar yeni yıl için duasını eder.Ama happy chrıstmıs noel moel miladi olarak kutlanmaz bunlar hep batılılaşmanın maalesef dezavantajları göstergeleri...Bu arada islam aleminin yeni yılını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim...

alperen
22-12-2009, 03:10
Şimdiye kadar nasip olmadı inşALLAH bundan sonrada nasip olmaz.

Hikmet™
22-12-2009, 10:01
Daha önce cabbaride bu konuyu sitemizde dile getirmişti ben 29 Yaşındayım hiçbirzaman kutlamadım cevremdekilerde kutlamasını istemem ama yeni bir yıla giriyoruz herkes o yıldan umutlu oluyor sadece benim için 2009 çok kötü geçti

Aynen Serkan abi 2009 benim içinde çok kötü geçti hatta çok berbat bir şekilde geçti lanet bir yıl oldu diyebilirim benim için ama 2010 da inşallah herkesin yılı güzel geçer

Bu arada islam aleminin yeni yılını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim...

Amin kardeşim :)

sessizöfke
22-12-2009, 10:09
KİM HANGİ KAVME BENZEŞİRSE ODA ONLARDANDIR ,hadisi bizlere gerekli cevabı vermektedir kanaatindeyim

TA4AMH
22-12-2009, 11:45
KİM HANGİ KAVME BENZEŞİRSE ODA ONLARDANDIR ,hadisi bizlere gerekli cevabı vermektedir kanaatindeyim

malesef batıya ayak uydurmaya başladık...
sonumuz hiç iyi değil...

abc2009
22-12-2009, 13:22
Müslüman her gece ne yapıyorsa yılbaşı gecesinde de onu yapmalıdır.Kuran okumak,mevlüt düzenlemek doğru değildir.Bu gecenin diğer gecelerden mümin için farkı yoktur.

sedatugurer
22-12-2009, 15:02
yılbaşı kutlaması eski bir türk adetidir sonradan hırıstiyanlara gecmiştir isteyen kutlar istemeyen kutlamaz. şahsen her şeye yeni yılda zam geldigi için sevmem .

osmann
22-12-2009, 18:46
bir felaket bin nasihatten eftaldir..
şu an nasihat alacak durumda değiliz... felaketi bekliyoruz...
sadece yılbaşı için değil bu söylediklerim... rüşvet için, ahlaksızlık için, içki kumar için, hayasızlık için, serserilik için...
velhasılı için oğlu için...
selametle...

beydemir
01-01-2010, 02:51

ALLAH sapıtmışların kavminden olmaktan tüm müslümanları korusun AMİN

tamer41
01-01-2010, 09:58
yılbaşı kutlaması eski bir türk adetidir sonradan hırıstiyanlara gecmiştir isteyen kutlar istemeyen kutlamaz. şahsen her şeye yeni yılda zam geldigi için sevmem .

ilk defa senden duyuyorum kaynak gösterebilirmisin ömrümde hiç kutlamadık nasib olmasında

digital_52
01-01-2010, 10:16
bence kutlamak deyilde yeni yıl MÜSLÜLÜMAN kardeşlerimizin iyi gecmesini dilerim

ayran
01-01-2010, 15:00
isteyen kutlar istemeyen kutlamaz ayinmi yapılıyor yoksa başka ne
aile ortamında kendi büççesine yemek içecek vs... alır tv karşısına geçip o gece eğlenceli vakit geçirir varsa komşu veya akraba dost oturur muhabet eder
hoşça zaman geçirmek sanırım kötü değil...!

eura
01-01-2010, 19:08
Müslüman bir insan yılbaşı kutlamaz ama yılbaşını bahane ederek uzun süredir görüşmediği tanıdıklarıyla veya dostlarıyla, arkadaşlarıyla, akrabalarıyla buluşabilir. Ne var yani yılbaşını kutluyoruz dediğimiz şey kendimce tanıdıklarla buluşup televizyon başında muhabbet ortamında yiyip içmektir. Esas "Müslüman yılbaşını kutlamaz." sözü sabahlara kadar içip sağa sola zarar verenler içindir, ki böyle de kutlama olmaz.

ayran
01-01-2010, 19:17
Esas "Müslüman yılbaşını kutlamaz." sözü sabahlara kadar içip sağa sola zarar verenler içindir, ki böyle de kutlama olmaz.

Aferim arkadaşım olay budur :45: