PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci el araçlarda satış ve devir işlemlerinin noterde

zekı62
24-12-2009, 15:33
İkinci el araçlarda satış ve devir işlemlerinin noterler tarafından yapılmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Teklife göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından yapılacak.

Noterler araçla ilgili sorgulamayı online olarak yapacak. Noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak.

Satış ve devir işleminin, siciline işlenmek üzere üç iş günü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirilmesiyle birlikte alıcı adına trafik tescil işlemi gerçekleşmiş sayılacak.

Yapılan satış ve devir işlemi üzerine noterler, yeni malik adına bir ay süreyle geçici belge düzenleyecek.

Satış ve devir işlemlerinin bildiriminden itibaren bir aylık süre içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu veya Emniyet Genel Müdürlüğünün uygun gördüğü kamu kurum veya kuruluşları tarafından yeni malik adına tescil belgesi düzenlenerek elden veya posta aracılığıyla teslim edilecek.

Satış ve devir işlemleri her türlü harçtan, bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve değerli kağıt bedellerinden istisna olacak.

Trafik tescil kuruluşunda yeni malik adına yapılacak tescil nedeniyle düzenlenmesi gereken değerli kağıtların bedelleri de satış ve devir esnasında noterler tarafından tahsil edilecek.

Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 20 TL maktu ücret alacak. Bu düzenleme, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bir ay içerisinde tescil belgesi almayan alıcılara 130 TL, hükümlere uymayan noterlere ise her bir işlem için 1000 TL idari para cezası verilecek.

Düzenleme uyum ile ilgili çalışmaların tamamlanması amacıyla 1 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girecek. Ancak, satış ve devir işlemlerinde harç, damga vergisi ve değerli kağıt bedelleri istisnası ile 20 TL artı KDV şeklindeki noter ücreti uygulaması, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni ise 1.640 noterin 10 bin personel ile hizmet verdiğini, araç satış ve devir işlemlerini emniyetin yapmasının zor olacağını savundu. Yeni, "Hukuki bir işlemi hukukçular yapmalı.

Ayrıca Mercedes satışında 20, mobilet satışında da 20 lira alacağız, takdirinize bırakıyorum." diye konuştu.

kucer06
24-12-2009, 15:59
Bu nasıl iş anlamadım.Ben aracımı satıyorum bir başkası alıyor bundan başkasına ne.İlla hukukçu bozuntularına paramı ödeyeceğim.Hani bu iş trafik tescil bürolarında yapılacaktı alanla satan tescile gidecekti sattınmı kardeşim sattım,aldınmı kardeşim aldım hemen orada satış yapılacak alan kişi aracın devrini alacak ruhsatını değiştirecek bütün işler bir defada halolacaktı.Noter denen adamlar ağlamaya başladı tabi bedava para elden gidecek hepside hukukçu bunların hükümet hemen fikrini değiştirdi tabi.Şu ülkede vatandaşın yararına bir şey yapın kardeşim.

osmann
24-12-2009, 18:24
ben yaza girerken polo aldım... (allah herkese nasip etsin...ama polo değil. parçası el yakıyor) muameleciye gitmeden kendimiz hallettik 450 tl civarında satış işlemi tuttu...
şimdi bu kanunla bu fiyat dahadamı aşağıya düşecek?
yoksa bu fiyat + 20 tl mi?

zekı62
24-12-2009, 18:43
ben yaza girerken polo aldım... (allah herkese nasip etsin...ama polo değil. parçası el yakıyor) muameleciye gitmeden kendimiz hallettik 450 tl civarında satış işlemi tuttu...
şimdi bu kanunla bu fiyat dahadamı aşağıya düşecek?
yoksa bu fiyat + 20 tl mi?

usta; herhalde böyle

30 bin liralık ikinci el bir aracın satışından
250 lira masraf'-'(Bu masraftan harc damga değerli kağıt) alınıyordu, yeni düzenlemeyle sadece 20 lira noter ücreti ve bunun üzerinden de yüzde 18 KDV olmak üzere toplam 23.6 lira alınacağını açıkladı.

yani devlet harç ve damga değerli kağıt almayacak. Zaten yükü tutan da
bu üçretler noterrin aldığı devede kulak

ONALP38
25-12-2009, 00:16
aracın satışını 1 ocak itibariyle alsak kardamıyız zarada mı anlamadım bi açarmısınız ltf

osmann
25-12-2009, 10:31
usta; herhalde böyle

30 bin liralık ikinci el bir aracın satışından
250 lira masraf'-'(Bu masraftan harc damga değerli kağıt) alınıyordu, yeni düzenlemeyle sadece 20 lira noter ücreti ve bunun üzerinden de yüzde 18 KDV olmak üzere toplam 23.6 lira alınacağını açıkladı.

yani devlet harç ve damga değerli kağıt almayacak. Zaten yükü tutan da
bu üçretler noterrin aldığı devede kulak

öyleyse, bizler için iyi bir düzenleme...:45:
selametle...

zekı62
03-01-2010, 20:55
öyleyse, bizler için iyi bir düzenleme...:45:
selametle...

evett

GEÇİCİ MADDE 1 – 1/5/2010 tarihine kadar uygulanmak üzere 2918 sayılı Kanunun 5766 sayılı Kanunla değişik 20 nci maddesinin (d) bendinin değişiklik öncesi hükümlerine göre noterlerde yapılan satış ve devir işlemleri her türlü harçtan, bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve değerli kağıt bedellerinden istisnadır. Bu tarihe kadar, 1512 sayılı Kanunun 112 nci maddesi uyarınca belirlenen ücret uygulanmaksızın satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 20 Türk Lirası maktu ücret alınır.

MADDE 3 – Bu Kanunun;

a) 1 inci maddesiyle değiştirilen 2918 sayılı Kanunun 5766 sayılı Kanunla değişik 20 nci maddesinin (d) bendinin dördüncü paragrafı hariç diğer hükümleri 1/5/2010 tarihinde,

b) Geçici 1 inci maddesi 1/1/2010 tarihinde

zekı62
24-04-2010, 11:20
Türkiye Noterler Birliği, 01.05.2010 tarihinden itibaren Araç satış ve Devir ile bu işlemleri Elektronik ortamda yapılacak

Only the registered members can see the link

NPS : Noterlik Paylaşım Sistemi
ASBİS : Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi
KPS : Kimlik Paylaşım Sistemi
AKS : Adrese Dayalı Kayıt Sistemi

SATIŞ İŞLEMİ SIRASINDA İSTENEBİLECEK OLAN EVRAK, BELGE VE
DİĞER HUSUSLAR
a. Alıcı(lar) ve satıcı(lar)ın gerçek kişiler ise kimlikleri ve adres sorgusu için TC
Kimlik numaraları, tüzel kişiliklerin imza sirküleri ve vergi numaraları
b. Alıcı(lar) ve satıcı(lar) için varsa vekâletnameler
c. Araca ait tescile ilişkin geçici belge veya asıl tescil belgesi
d. Gerekli hallerde plakanın alınması ve imhası
e. Gerekli hallerde trafik belgesinin alınması ve iptali
Ayrıca, işleme başlamadan önce aranılacak belge ve diğer hususlar açısından, ilgili
kanun ve yönetmelikler ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Noterlerce
Yapılacak Araç Satış ve Tescil İşlemlerinde Uyulacak Usul ve Esaslar ” esas alınmalıdır.
3. SATIŞA ENGEL DURUMLAR
Aşağıda belirtilen satışa engel durumlara ilave olarak ilgili kanun, yönetmelik ve EGM
tarafından hazırlanan “Noterlerce Yapılacak Araç Satış ve Tescil İşlemlerinde Uyulacak
Usul ve Esaslar” dökümanında belirtilen hususlar da dikkate alınmalıdır.
a. Aracın tesciline engel durumlar var ise, (Satışı takiben tescil bildirimi otomatik
olarak yapılacağından, tescile engel durumların tescil bürolarında satıştan önce
düzeltilmesi gerekir)
b. Araç sicil bilgilerindeki satışa engel zorunlu alanlardaki eksik veya hatalı bilgi
olması durumunda
c. ASBİS’den gelen araç sicil bilgilerinden aracın sahip bilgisinin anlaşılamaması
durumunda
d. Aracın maliye borcunun olması durumunda (Motorlu Taşıt Vergisi, Gecikme Faizi,
gecikme zammı, vergi cezası, Trafik idari para cezası, vergi borcu vb.)
e. Aracın üzerinde takyidat bulunması durumunda
f. ASBİS tarafından aracın “çalıntı” olarak bildirilmesi durumunda
g. Araç durumu aktif yada trafikten çekme değil ise
h. Mahrumiyetlerde İcra Satış Şerhi varsa, (Bu durum aracın icra ile satıldığı ancak
sicilin henüz işlenmediği anlamına gelir)
i. Araç trafikten men edilmiş ise,
j. Araç özel plakalı olarak bildirilmiş ise, (Bu durumdaki araçların satışı için öncelikle
tescil biriminde normal plaka tescili yapılmalıdır.)
Not: Aracın sigortasının ve/veya muayenesinin olmaması satışa engel değildir.

Böylece, hem alıcılar hem de satıcılar, eksiklerini giderdiği takdirde bütün işlemlerini bir adreste halledecek. Plakalar da bundan böyle farklı bir şehre ait olsa bile değiştirilmeyecek…

-*plakaların sadece güvenlik gerekçesiyle değiştirilebilecek

-* araç sahiplerine 1 ay süreli geçici tescil belgesi verilecek ve ruhsat daha sonra adrese gönderilecek. Uygulama sayesinde işlemler için tek bir adres yeterli olacak

-*

zekı62
05-05-2010, 11:13
NPS : Noterlik Paylaşım Sistemi
ASBİS : Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi
KPS Kimlik Paylaşım Sistemi
AKS : Adrese Dayalı Kayıt Sistemi

bunlar tam çalışmadığından satışlar beklemede kalıyor her işimizde olduğu gibi sistemler arası çöküş..:tongue: