PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aygıt yöneticisinde görünen bilgisayarımda görünmeyen Dvd-Rom sorunu

ŞAVKÇI09
26-12-2009, 23:37
Arkadaşlar başlıktanda anlaşılacağı gibi benim bilgisayarımdaki Dvd rom sürücüm pc açılırken ve de aygıt yöneticisinde iken gözüküyor ama bilgisayarımda gözükmüyor.Geçenlerde klavye fiyatı sormaya gittiğimde bilgisayarcıya sordum ve sorar sormaz adam hemen % 100 virüsten kaynaklanır dedi ama ben pc nin temiz olduğunu bildiğimden biraz da adama kızdığımdan ötürü kasayı götürdüm bilgisayarcıya.Adam bir saat kadar drıver aradı ve bulamadı drıverını kurmadan başka bir dvd rom taktı ve makina yeni cd rom donanım bulundu diyerek onu gördü ama bilgisayarımda gene takmış olduğu dvd rom gözükmedi sonra epey daha benim kendi drıverımı arayıp bulamadıktan sonra ben buna format atacağım diyip çıktı bende formatı kendimde atarım diyerek çıktım oradan.Şimdi size sorum bu arkadaşlar pc nin üstünden en az 2 ve 3 kere format attım c,d dahil combofıx 2 ve 3 ile tarattım buna rağmen sorunum çözülmedi.Dvd rom arada bi takılma yapıyor,Program ekle kaldırda dvd romun drıverı gözükmüyor netten aradım bulamadım ben sorunun pc de drıverın kurulu olmamasına bağladım ve sizlere sormaya karar verdim bu arada aşağıya resimlerini ekliyorum ...

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Dvd-Rom'un marka ve modeli: LITE-ON COMBO SOHC-5236V

Drıverı elinde olan ve ya bulabilen varsa ekleyebirse çok sevinirim arkadaşlar zira ben sorunun drıver eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

TEŞEKKÜRLER....

OLDSMAN
27-12-2009, 01:49
anakart chipsetini format sonrası yükledin mi ??

ŞAVKÇI09
27-12-2009, 01:52
anakart chipsetini format sonrası yükledin mi ??

hocam ben her zaman yaptığım gibi orjınal kurtarma cd si ile formatladım ondan başka sadece ses drıverını yükledim anakart chipsetini ayrı mı yüklemek gerekiyor nasıl yüklenir eğer ayrı yüklemek gerekiyorsa?

OLDSMAN
27-12-2009, 01:57
hocam ben her zaman yaptığım gibi orjınal kurtarma cd si ile formatladım ondan başka sadece ses drıverını yükledim anakart chipsetini ayrı mı yüklemek gerekiyor nasıl yüklenir eğer ayrı yüklemek gerekiyorsa?

aygıt yöneticisinde sarı ünlem yada soru işareti olduğuna göre senin cd eksikler
var demektir,anakart chipseti yükle

NOT: Format sonrası ilk yüklenecek chipset daha sonra ekran kartı ve
sonrasında ses ve diğer donanımlar

ŞAVKÇI09
27-12-2009, 02:05
Hocam benim anakart MSI cd yi taktım ama dediğim gibi DVD-Rom sorunlu okutturamadım cd yi pc ye benim anakartın modeli pc de yazar mı chıpseti kurmadan yazarsa netten indirip yüklemeye çalışacağım

OLDSMAN
27-12-2009, 02:07
Hocam benim anakart MSI cd yi taktım ama dediğim gibi DVD-Rom sorunlu okutturamadım cd yi pc ye benim anakartın modeli pc de yazar mı chıpseti kurmadan yazarsa netten indirip yüklemeye çalışacağım

kasayı aç anakart üzerinde model yazar

ŞAVKÇI09
27-12-2009, 02:12
kasayı aç anakart üzerinde model yazar

Hocam MSI N1996 Bunun neyini yüklememiz gerekiyor şimdi ?

OLDSMAN
27-12-2009, 02:15
bekle ben sana bulayım

işlemci nedir bu arada intel / amd

ŞAVKÇI09
27-12-2009, 02:16
bekle ben sana bulayım

intel p 4 3,06

OLDSMAN
27-12-2009, 02:25
MSI Global ? Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more (Only the registered members can see the link)

ister live up-date aracını kullan ister sağ tarafta gördüğün sistem özelliklerini
kendin seçerek sana indireceğin driver ları gösterecek

ŞAVKÇI09
27-12-2009, 02:30
HOCAM live up-date DEDİM BAKALIM DÜZELECEK Mİ SONUCUNU BURAYA YAZARIM BİRAZDAN

FIREFOX kullanıyorum ben genel olarak fırefox ile güncellemediğini unutmuşum on dakikadır bekliyorum güncellesin diye :) şimdi explorerla update dedim tekrar..

ŞAVKÇI09
27-12-2009, 03:30
Hocam lıve update dedikten sonra ki halini size screen ledim dvd rom gene gözükmüyor pc de ama diper sorunlar çözüldü.

OLDSMAN
27-12-2009, 15:56
Hocam lıve update dedikten sonra ki halini size screen ledim dvd rom gene gözükmüyor pc de ama diper sorunlar çözüldü.

dvdrom büyük ihtimal arızalı zaten çalışmıyor demiştin

:ranger:

ŞAVKÇI09
27-12-2009, 16:39
dvdrom büyük ihtimal arızalı zaten çalışmıyor demiştin

Hocam peki yeni Dvd wrıter olarak neyi tavsiye edersin?Bir de yeni çıkan blue-ray leri nasıl buluyorsun dvd wrıter yerine blue-ray tercih edilebilirmi edilirse sizin tercihiniz ne olur hem kaliteli hem de makul bir dvd wrıter ve ya blue ray olarak neyi tavsiye edersiniz?

OLDSMAN
28-12-2009, 03:23
Hocam peki yeni Dvd wrıter olarak neyi tavsiye edersin?Bir de yeni çıkan blue-ray leri nasıl buluyorsun dvd wrıter yerine blue-ray tercih edilebilirmi edilirse sizin tercihiniz ne olur hem kaliteli hem de makul bir dvd wrıter ve ya blue ray olarak neyi tavsiye edersiniz?

LG yada SAMSUNG benim en çok tercih ettiklerim
bugüne kadar sorun yaşamadım

VATAN COMPUTER - LG - 22X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI SİYAH (Kutusuz) - Optik Sürücüler (Only the registered members can see the link)

VATAN COMPUTER - SAMSUNG - SH-S223B 22X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI (Kutusuz) - Optik Sürücüler (Only the registered members can see the link)

Volkan
28-12-2009, 14:44
peki dvd rom un jumper larını dikkat ettinmi Jumper yanlış yere takılı isse çalışmaz.

OLDSMAN
28-12-2009, 17:31
peki dvd rom un jumper larını dikkat ettinmi Jumper yanlış yere takılı isse çalışmaz.

yanlış olsaydı daha ilk takıldığında zaten çalışmazdı
sonradan başlamış sorun

ŞAVKÇI09
28-12-2009, 19:16
LG yada SAMSUNG benim en çok tercih ettiklerim
bugüne kadar sorun yaşamadım

VATAN COMPUTER - LG - 22X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI SİYAH (Kutusuz) - Optik Sürücüler (Only the registered members can see the link)

VATAN COMPUTER - SAMSUNG - SH-S223B 22X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI (Kutusuz) - Optik Sürücüler (Only the registered members can see the link)

65 tl uygunmuş hocam en yakın zamanda bir tane alacağım hemen.Bu arada teşekkür ederim yardımlarınız için...

OLDSMAN
29-12-2009, 03:53
65 tl uygunmuş hocam en yakın zamanda bir tane alacağım hemen.Bu arada teşekkür ederim yardımlarınız için...

Rica ederim kardeşim,yardım edebildiysek ne mutlu

hallederiz
29-12-2009, 10:39
dvd room görünmeme sorunu için verdiğim linkteki dosyayı indir kur ve pc'yi yeniden başlat sorun düzelecektir
tıkla ve indi (Only the registered members can see the link)r