PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar bana kız ismi ne önerirsiniz?

Pasilobus
15-01-2010, 17:03
Arkadaşlar bana kız ismi olarak ne önerirsiniz bir kızınız olsa ne isim koymak isterdiniz?

tamer41
15-01-2010, 17:08
sude zümra yada enise zümra

CABBARİ
15-01-2010, 17:12
edanur olabilir yada zülal bunlar çok hoşuma gidiyor

alperen
15-01-2010, 17:35
ben kendi kızımın ismini nida koydum

bengimuzik
15-01-2010, 17:42
Bengisu Benim Çoook Beğendiğim Bir isimdir .

orun0774
15-01-2010, 17:47
ben merve sultan koydum.

MUTAF
15-01-2010, 17:51
Naz
Gül
Aybike
Tuğçe
Damla
Esma

Bir sürü isim olabilr....

esat77
15-01-2010, 18:09
ADA ismi güzeldir arkadaşım kolay söylenir,,Allah analı babalı büyütsün...

linkci
15-01-2010, 18:56
esma olabilir

aydogan
15-01-2010, 19:29
ben kızıma elif tuana koydum dua gibi olsun diye elif biliyorsunuz tuana cennetteki su damlacıkları oglum ise enes taha
ALLAH EVLATLARIMIZI BAĞIŞLASIN VE EVLAT ACISI YAŞAMAYI NASİP ETMESİN
selam ve selametle

Editor
15-01-2010, 19:31
Nehir ve Işıl Olabilir

HCakir
15-01-2010, 19:42
Güzel :)

armanc1
15-01-2010, 19:45
gülperi ,

wtwt99
15-01-2010, 20:06
sümeyye sudenaz naz betül meryem

kucer06
15-01-2010, 20:09
Ayça veya Gökçe

digix21
15-01-2010, 20:20
Eslem Gül nasıl acaba?

hasan
15-01-2010, 20:41
Arkadaşım bence Pakize ismi ver ben araştırdım. Çok temiz, hoş ve güzel anlamına geliyor. İstersen bu (pakize isimler sözlüğü kız isimleri isimlerin anlamları (Only the registered members can see the link)) adresten istediğin ismi seçersin. Allah analı babalı büyütsün, sağlık ve esenlik versin.

ŞAVKÇI09
15-01-2010, 20:58
Benim en çok hoşuma giden kız ismi Elif ve Zeynep

yargıç_1
15-01-2010, 21:02
bu kadar güzel isimlerin içinden seçim yapmakta zor olur şimdi

demir2768
15-01-2010, 22:36
/d1
elif ravza benim kızın ismi

CABBARİ
15-01-2010, 23:39
ben kızıma elif tuana koydum dua gibi olsun diye elif biliyorsunuz tuana cennetteki su damlacıkları oglum ise enes taha
ALLAH EVLATLARIMIZI BAĞIŞLASIN VE EVLAT ACISI YAŞAMAYI NASİP ETMESİN
selam ve selametle

gerçektn çok güzel ve manalı isimler ALLAH bagışlasın

f.pala
15-01-2010, 23:47
duygu olabilirmi acaba

aydogan
16-01-2010, 01:10
gerçektn çok güzel ve manalı isimler allah bagışlasın

bilmukabele cabbari kardeş benim arkadaşa tavsiyem ''hira'' ve mümkünse bu konu devaminda ne isim vermişse bahsetsin'de kizimiza hayir dua ile hoşgeldin diyelim

beydemir
16-01-2010, 03:21
AYNUR veya RABİA. ALLAH analı babalı büyütsün

ziyavettin
16-01-2010, 04:25
DAMLA benim kızımın ismi bence güzel bir isim tavsiye ederim allah analı babalı büyütsün

TEKNİSYEN101
16-01-2010, 10:07
Zübeyde - yurdağül - ayşe -

Hikmet™
16-01-2010, 11:15
Benim en çok hoşuma giden kız ismi Elif ve Zeynep

bencede zeynep ismi çok güzel allah günün birinde banada kız çocuğu nasip ederse bende zeynep koyacam ismini

AfterRain
16-01-2010, 11:31
selin zeynep buşra pelin semra selma sema guzel ısımler tavsıye ederım..

umut55
16-01-2010, 11:38
EZGİNAZ allah hayırlı evlat yetiştirmek nasip etsin

kartal052
16-01-2010, 12:01
sena nur veya rana çok güzel isimler

swerrt
16-01-2010, 13:01
Yaren ismide çok güzeldir

Selametle

Pasilobus
16-01-2010, 13:06
arkadaşlar gerçekten çok harika manadar isimler hiç aklımıza gelmeyen isimler var aralarında teşekkür ederiz varsa daha isim bekliyoruz daha vakit var:)

aydogan
16-01-2010, 13:36
Ebu’d-Derdâ (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdu ki: “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız öyleyse isimlerinizi güzel yapın”

- Ebu Vehb el-Cüşemî (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. Allah’ın çok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrâhman’dır. En sâdık olanları da Hâris ve Hemmâm isimleridir. En çirkinleri de Harb ve Mürre isimleridir”

- Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Allah katında en düşük (ahna’) isim Melikü’l-emlâk (mülklerin mâliki) ismidir. Allah’tan başka Mâlik yoktur.”
Süfyân merhum dedi ki: Şâhân Şâh bunun örneğidir.
Ahmed İbnu Hanbel merhûm dedi ki: “Ebu Amr merhum’a, ahna’ne demek diye sordum, bana “en düşük” diye cevap verdi.

- Müslim’in bir diğer rivayetinde şöyle buyrulmuştur: “Kıyamet günü, Allah’ın en ziyade kızacağı en kötü kimse, adı Melikü’l-emlâk (Şehinşâh) olan kimsedir. Allah’tan başka Mâlik yoktur.” (Adâb 21)

- Hz. Câbir (radıyallahu anh) anlatıyor: “Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) Ya’la, Bereket, Eflah, Yesâr, Nâfi ve benzeri isimlerin kullanılmasını yasaklamayı arzu etmişti. Sonra onun bu mevzuda sükut ettiğini gördüm. Sonra da yasaklamadan vefat etti.”

Ebu Dâvud’un rivayetinde şu ziyade mevcuttur: “…Zira kişi “Bereket burada mı?” diye sorar da “hayır yok!” diye cevap verirler.”
- Hz. Ömer (radıyallahu anh)’in azadlı kölesi Eslem anlatıyor: “Hz. Ömer (radıyallahu anh), bir oğlunu Ebu İsa künyesini kullandığı için dövdü. Öte yandan Muğîre İbnu Şu’be (radıyallahu anh), Ebu İsa künyesini kullanıyordu. Hz. Ömer (radıyallahu anh) ona “Ebu Abdillah künyesini kullanman sana yetmez mi?” dedi. Muğîre: “Bana Ebu İsa künyesini takan Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’dir” cevabını verince, Hz. Ömer: “Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’in geçmiş gelecek bütün günahları affedilmiştir. Biz ise bundan böyle sıkıntıdayız” dedi. Ölünceye kadar Muğire’yi “Ebu Abdillah” diye künyeledi.

- Yahya İbnu Sa’îd (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) bol sütlü bir deve hakkında: “Bunu kim sağacak?” diye sordu. Bir adam ayağa kalkmıştı ki Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) “İsmin ne?” dedi. Adam: “Mürre (acı)!” deyince, ona: “Otur!” dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) tekrar “Bunu kim sağıverecek?” diye sordu. Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) ona da: “ismin nedir?” diye sordu. Adam: “Harb!” diye cevap verdi. Ona da “Otur” dedi.
Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Bu deveyi kim bize sağıverecek?” diye sormaya devam etti. Bir adam daha kalktı. Ona da ismini sordu. “Ya’îş (yaşıyor!)” cevabını alınca ona: “Sen sağ” diyerek müsaade etti.”

HZ. PEYGAMBER (S.A.S.)’İN İSİM KOYDUĞU KİMSELER
- Sehl İbnu Sa’d es-Sâidi (radıyallahu anh) buyurdu ki: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) Fâtıma (radıyallahu anhâ) annemizin evine uğramıştı. Hz. Ali (radıyallahu anh)’yi evde bulamayınca: “Amca oğlun nerede?” diye sordu. Fatıma (radıyallahu anhâ): “Aramızda bir şekerlenme oldu. Bunun üzerine bana kızdı ve çekip gitti” dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) birine: “Hele bir arayıver nereye gitmiş” diye emretti. “Mescidde yatıyor!” diye haber verince, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), ‘Kalk ey Ebu Turâb, kalk ey Ebu Turâb (yani Toprak babası) diye seslendi.
Sehl der ki: Hz. Ali (radıyallahu anh)’nin en çok sevdiği ismi bu isimdi.

- Esmâ Bintu Ebî Bekr (radıyallahu anhümâ) anlatıyor. “Mekke’de Abdullah İbnu Zübeyr (radıyallahu anh)’e hâmile kalmıştım. Doğum yaklaşmıştı ki, Mekke’yi terkettim ve Medine’ye geldim, Kuba’ya indim. Abdullah’ı orada dünyaya getirdim. Doğunca, bebeği alıp Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a götürdüm, kucağına bıraktım. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir hurma istedi, ağzında çiğneyerek ezdikten sonra, tükrüğünden çocuğun ağzına bıraktı. Abdullah’ın midesine ilk inen şey Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın mübarek tükrükleri idi. Sonra (yumuşattığı o) hurma ile çocuğun damağını oğdu, hakkında bereketle dua etti ve Abdullah ismini verdi. Müslüman aileden ilk doğan çocuk bu idi. (Medine’de bütün Müslümanlar) onun doğumuna çok sevindiler. Çünkü “Yahudiler size sihir yaptılar, asla doğum yapamayacaksınız” diye bir şayia çıkarılmıştı.”

- Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: “Abdullah İbnu Ebi Talha’yı doğduğu zaman Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a götürdüm. Bebek bir bez içerisinde idi. Vardığımızda Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) devesine katran sürüyordu. “Beraberinde hurma da getirdin mi?” diye sordu. “Evet” dedim ve birkaç tane hurma verdim. Onları ağzında çiğnedi, sonra çocuğun ağzını açtı. Ağzına tükrüğü püskürttü. Bebek, yalamaya başladı. Bunun üzerine Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) “Ensar’ın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor)” diye latife etti ve çocuğu Abdullah diye isimledi.”

- Hz. Aişe (radıyallahu anhâ): “Ey Allah’ın Rasûlü, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir künyesi var, (benim yok)”. Dedi ki: “Oğlum Abdullah İbnu Zübeyr ile künyelen.” Aişe, “Ümmü Abdillah (Abdullah’ın annesi)” diye künye almıştı”

Rezîn merhum: “Teyze anne gibidir” ilavesini kaydetmiştir.

HZ. PEYGAMBER (S.A.S.)’İN DEĞİŞTİRDİĞİ İSİMLER

- Hz. Aişe (radıyallahu anhâ): “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) çirkin isimleri değiştirirdi” buyurmuştur.

- Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Zeyneb Bintu Ebî Seleme’nin ismi Berre idi. “Nefsini tezkiye ediyor” denildi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) onu Zeyneb diye isimlendirdi.

- İbnu Abbâs (radıyallahu anh) anlatıyor: “Cüveyriye Bintu’l-Hâris’in ismi Berre idi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) onun ismini Cüveyriye diye değiştirdi. Zira, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) “Berre’nin yanından çıktı” denmesini sevmiyordu.

- Şureyh İbnu Hâni, (radıyallahu anh) babasından naklediyor: “Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm), kavmimin beni Ebu’l-Hakem diye künyelediklerini işitmişti. Beni çağırtarak: “Hakem olan Allah’tır, hüküm de O’nadır, öyle ise, sen nasıl Ebu’l-Hakem künyesini taşırsın?” dedi. Ben açıkladım: “Kavmim bir meselede anlaşmazlığa düşünce bana gelirler, ben hükme bağlarım. Her iki taraf da verdiğim hükme râzı olurlar.” Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Bu ne güzel şey?” buyurdu ve “Çocuklarından neler var?” diye sordu. Ben: “Şüreyh, Müslim, Abdullah var” dedim. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “En büyüğü hangisi?” dedi. “Şüreyh” dedim. “Öyleyse, buyurdu, sen Ebu Şüreyh’sin”

- Said İbnu’l-Müseyyeb babası vasıtasıyla dedesinden naklediyor: “Dedem, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a uğramıştı. İsmin ne? diye sordu. “Hazn (sert yer)” diye cevap verdi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Hayır sen Sehl’sin” dedi. Müseyyeb: “Olamaz, babanın verdiği bir ismi değiştiremem” dedi. İbnu’l-Müseyyeb ilâve ediyor: “O günden sonra aramızda kabalık devam etti gitti.”

Ebu Dâvud’un rivayetinde şöyle demiştir: “… Hayır sehl ezilir ve hakîr tutulur.”
Ebu Dâvud merhum der ki: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Âsi, Aziz, Atele (şiddet, sertlik), Şeytan, Hakem, Gurâb (karga) Habbâb, Şihab isimlerini değiştirdi. Şihâb’ı Hişam, Harb’i Silm (sulh), Muzdaci’ı (yatan) Münbais (kalkan) yaptı. Afire (çorak) adını taşıyan bir araziyi de Hadire (yeşillik) diye, Şi’bu’d Dalâlet’i (sapıklık geçidi) Şi’bu’l-Hüdâ diye isimledi. Benu’z-Zinye’yi Benu’r-Rüşd olarak değiştirdi.”
- İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) diyor ki: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) Âsiye (isyankâr, itaatsiz kadın) ismini değiştirip Cemîle (güzel kadın) yaptı.

- Sehl İbnu Sa’d (radıyallahu anh) anlatıyor: “el-Münzir İbnu Ebî Üseyd doğduğu zaman Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a getirilmişti. Çocuğu kucağına aldı ve: “İsmi nedir?” diye sordu. “İsmi falandır” diye ne konmuşsa söylendi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Hayır! bunun ismi Münzir olacak” dedi ve o gün çocuğa Münzir ismini koydu.

HZ. PEYGAMBER (S.A.S.)’İN İSİM VE KÜNYESİNİ ALMA HAKKINDA GELEN RİVÂYETLER
- Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: “Bir gün Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Bakî’de idi. Kulağına bir ses geldi: “Ey Ebu’l-Kâsım!” diyordu. Başını sese doğru çevirdi. Seslenen adam: “Ey Allah’ın Resûlü seni kastedmedim, ben falancayı çağırdım” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): “İsmimi isim olarak koyun, fakat künyemi kendinize künye yapmayın!” buyurdu.

- Hz. Cabir (radıyallahu anh) anlatıyor: “Bizden birinin bir oğlu oldu. İsmini Kasım koydu. Kendisine: “Sana Ebu’l-Kasım künyesini vermeyiz. Bu künye ile seni şereflendirip memnun etmeyiz” dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’e gelerek durumu arzetti. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bunun üzerine: “Oğlunun adı Abdurrahmândır” dedi.

- Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: “Bir kadın gelerek: “Ey Allah’ın Resûlü, ben bir oğlan dünyaya getirdim. Muhammed diye isim, Ebu’l-Kasım diye de künye verdim. Bana, sizin bu durumdan hoşlanmadığınız söylendi, doğru mu?” diye sordu. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): “İsmimi helâl, künyemi haram kılan şey de ne?” veya “Künyemi haram kılıp ismimi helâl kılan şey de ne?” diyerek reddetti.

- Muhammed İbnu’l-Hanife, babasından (Allah her ikisinden de razı olsun) anlatıyor: “Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)’e sordum: “Ey Allah’ın Resûlü, sizden sonra bir oğlum olduğu takdirde, sizin isminizle isimlendirebilir, künyenizle de künyelendirebilir miyim, ne dersiniz?” Bana “Evet” buyurdular.

selam ve selametle

Pasilobus
16-01-2010, 13:45
ben annemin adını koymak istiyorum ama daha farklı birşeyler olursa hem anlam olarak hemde kulağa hoş gelen o surette koyacagım

ayhan2401
16-01-2010, 14:13
birde Hanimina sor dünyaya getiren O.

ahmetyx
16-01-2010, 14:18
ben kızıma şüheda ismini koydum. Allah çocuklarımızı bize bağışlasın.

CABBARİ
16-01-2010, 15:44
ben kızıma şüheda ismini koydum. Allah çocuklarımızı bize bağışlasın.
bildiğim kadarıyla şüheda şehit demek yani biraz agır olmazmı bu isim?

bencede zeynep ismi çok güzel allah günün birinde banada kız çocuğu nasip ederse bende zeynep koyacam ismini
ALLAH inşallah sanada nasip ederde koyarsın bu güzel ismi

veyselbakan
16-01-2010, 16:46
bizimki nasipse 4 ay sonra geliyor lakin cinsiyetini bildirmiyor ama kızım olursa hanımla ortak 3 isimde karar aldık duru nehir yada ilkay saygılar!

alaattinboy
16-01-2010, 17:35
ezo
gamze
eda
edanur
melis
sibel
naz
hayriye
yüksel

Gökay38
16-01-2010, 20:16
bana kalırsa Hüsniye ve Kadriye. İkisi de çok hoş ve manalı isimler ayrıca sabriye yada Rukiye de fena deil.

Volkan
16-01-2010, 20:27
ela yada ebru

kucer06
16-01-2010, 23:10
Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın ve aman polemik konusuda olmasın ama elhamdürüllah hepimiz müslümanız bundan kimsenin şüphesi yok ama aynı zamanda biz Türküz ve bizimde gelenek görenek törelerimiz var ve çok güzel Türk isimlerimiz var neden çoğu arkadaş bu arap isimlerine meylediyor anlamıyorum.

ŞAVKÇI09
16-01-2010, 23:18
Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın ve aman polemik konusuda olmasın ama elhamdürüllah hepimiz müslümanız bundan kimsenin şüphesi yok ama aynı zamanda biz Türküz ve bizimde gelenek görenek törelerimiz var ve çok güzel Türk isimlerimiz var neden çoğu arkadaş bu arap isimlerine meylediyor anlamıyorum.

zevk ve ahenk meselesi bana kalırsa hocam arap isimleri biraz daha yumuşak teleffuzu hoş kulağa güzel geliyor türk isimleri biraz daha sert tonlu kalıyor bana kalırsa bence ondan olabilir diye düşünüyorum yoksa forumumuzda bi arap özentiliği(hayranlığı)olduğunu sanmıyorum....

CABBARİ
17-01-2010, 01:59

çogumuzun ismi araptır türk ismi arap ismi diye bir kavram olamaz!!!
bir babanın yada annenin çocugu dogdugunda yapacagı en önemli iş ona anlamı olan manadar bir isim koymaktır ismiyle yaşasın derler
konacak ismin kuran-ı kerimde geçmeside önemli yer teşkil eder tabi bu benim görüşüm

CABBARİ
17-01-2010, 02:02
bizimki nasipse 4 ay sonra geliyor lakin cinsiyetini bildirmiyor ama kızım olursa hanımla ortak 3 isimde karar aldık duru nehir yada ilkay saygılar!

ben müneccim değilim ama tecrübe konuşuyor dediklerine göre kesin kız dediydi dersin....

kucer06
17-01-2010, 02:08
Nasıl üstadım anlamadım Türk ismi arap ismi diye kavram olamaz anlamadım.Eğer ben Türk milletinin neferiysem benim için her şeyden önce kendi milletimin değerleri gelir.Bunlarda örfüm,adetlerim,geleneklerimdir.Tabi bunlarda benim görüşüm.

Seferihisarlı
17-01-2010, 11:27
Duru güzel isim Ben kızımın ismini Duru ..10 aylık oldu :)

beydemir
18-01-2010, 03:05
Nasıl üstadım anlamadım Türk ismi arap ismi diye kavram olamaz anlamadım.Eğer ben Türk milletinin neferiysem benim için her şeyden önce kendi milletimin değerleri gelir.Bunlarda örfüm,adetlerim,geleneklerimdir.Tabi bunlarda benim görüşüm.

sevgili hocam hepimiz türk ve islamız elbette arap değerleri değil bizim için türk değerleri önde gelir ancak söylenen isimleri arap değerleri değilde türklerin müslümanlığı kabul edip geldiğinden bu yana islam değerleri olarak algılarsak islamiyetin bu dünyamıza ve ahiretimize yön verdiğini de düşünerek hareket ederse daha anlaşılır olurum sanırım.SELAMLAR

veyselbakan
18-01-2010, 10:13
Duru güzel isim Ben kızımın ismini Duru ..10 aylık oldu :)

allah bağışlasın analı babalı büyüsün inşallah! :))

veyselbakan
18-01-2010, 10:16
ben müneccim değilim ama tecrübe konuşuyor dediklerine göre kesin kız dediydi dersin....

eli ayağı düzgün olsun cabbari ustam erkek kız hiç önemli değil hayırlısı ile bakalım neticede evlat evlattır. ama tecrübelerine güvenirim ustam :))

CABBARİ
18-01-2010, 12:03

beni anlamadın hangi türk ismini koyarsan koy osman,mehmet,mustfa,ali,kamil,zeynep,betül,fahri,nezire bunlar hep arapça isimlerdir kuran-ı kerimde gecen isimlerdir

CABBARİ
18-01-2010, 12:05
eli ayağı düzgün olsun cabbari ustam erkek kız hiç önemli değil hayırlısı ile bakalım neticede evlat evlattır. ama tecrübelerine güvenirim ustam :))

erkek 4. ayda kendini gösterir kız ise 6-7 ay beklersin hala mışlı mişli konuşur doktorun:):)

veyselbakan
18-01-2010, 12:44
erkek 4. ayda kendini gösterir kız ise 6-7 ay beklersin hala mışlı mişli konuşur doktorun:):)

:8[1]::8[1]::8[1]::8[1]::45:abi ultrasondada dikkatli baktık her şey belirgin cinsiyet dışında o kadar değişik bir duygu ki allah herkese nasip etsin:8[1]::45:

aliharbiye
18-01-2010, 12:47
son durum ney bilmiyorum ama melike ismini önerebilirim

Pasilobus
19-01-2010, 15:45
yeni anne baba olacak herkese rabbim en hayırlı evladı nasip etsin

ahmetyx
19-01-2010, 18:21
bildiğim kadarıyla şüheda şehit demek yani biraz agır olmazmı bu isim?

ALLAH inşallah sanada nasip ederde koyarsın bu güzel ismi

annemin ismi de Şüheda. Ayrıca Kur'an-ı Kerim de geçiyor o yüzden bu ismi sevdiğim için koydum.

conker
19-01-2010, 18:37
Çocuklarımıza verdiğimiz isimler gelecekleri için çok önemlidir.
konulan isim o kişiyle özleşir. Hatırlarsanız hepimizin çocukluğunda ya alay konusu olur yada saygı görür.
isimlerini seçerken dikkat etmek lazım.
Ben eski türk isimlerini çok severim Oğluma Atilla Kızıma da Gökçe ismini koydum.
Bence çok aşırıya kaçan, bazı olumsuz çağrışımlar yapan isimleri koymamakta fayda var.

ÇANKİRİ
19-01-2010, 19:16
Ayşe. fatmada iyi olur hayırlı evlat alnı secdelı olsun işallah .

umut55
19-01-2010, 21:15
bebeye isim kondumu acaba merat ettimde :))

digital_52
19-01-2010, 21:48
sinem

mrbrown
20-01-2010, 12:04
semiha çok sevdiğim bir isim

yengec71
20-01-2010, 14:31
zümra anlamı çok güzel türk dil kurumu güvenilir anlamına bakabilirsin köken arapça

CABBARİ
20-01-2010, 14:40
zümra anlamı çok güzel türk dil kurumu güvenilir anlamına bakabilirsin köken arapça

arkadaşalr lütfen yalnışi anlaşılmasın isimler illaki arapça konacak diye birşey yok fakat bizim ataalrımızın ceddimizin isimlerine bakın hep arapçadan gelmektedir
selametle