PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : seat leon hakkında yardım

okinava
08-05-2006, 22:05
arkadaslar bu hafta içi leon alıyor gibiyim bana bu araba hakkında bilgi verebilir misiniz kendi sitesideki bilgiler degil onları biliyorum araba 1.6 motor 102 beygir full ama 8valf bu 8 valf aklıma takıldı su anki arabam da dahil olmak üzere tüm arabalarım 16 valf idi bu 8 valf hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim

®adakoglu
08-05-2006, 22:19
arkadaslar bu hafta içi leon alıyor gibiyim bana bu araba hakkında bilgi verebilir misiniz kendi sitesideki bilgiler degil onları biliyorum araba 1.6 motor 102 beygir full ama 8valf bu 8 valf aklıma takıldı su anki arabam da dahil olmak üzere tüm arabalarım 16 valf idi bu 8 valf hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim
Okinava şu an araçlar alırken motoru 16 valf oldugu zaman benim bilgidim kadarıyla yakıt sistemi ile ilgili olarak yakıtı daha ekonomik yakar.bu nedenle 16valf olanlar daha fazla tercih ediliyor.

okinava
08-05-2006, 22:33
yaw abi şimdi güçten mi ödün verecegiz yoksa benzinden mi kafam iyice takıldı bu 8 valfe ama araba gercekten bir canavar

Only the registered members can see the link

cicek5673
08-05-2006, 22:44
Yakıt ve güç orantılı olursa her zaman iyi olur.

®adakoglu
08-05-2006, 22:49
yaw abi şimdi güçten mi ödün verecegiz yoksa benzinden mi kafam iyice takıldı bu 8 valfe ama araba gercekten bir canavar

Only the registered members can see the link

Araçın resimleri harika bunun 16 valf olanı yokmu.

zzafer039
08-05-2006, 22:53
hocam bizat denedim harika ötesi bi arça su damlası gibi görünümüde çok hoş özelikler siyah yada kırmızı harika duruyo hayırlı olsun darısı bizim başımıza.

okinava
08-05-2006, 22:56
bunun 16 valf olanı 2.0 motor 150 beygir hem fiyatı hem benzin sarfiyatı ucuyo büyük ihtimal siyah olacak

zafer içeriye fazla ses giriyor mu hızlanma nasıl amortisörler yumusak mı sert mi madem denedin bilgilendir bakalım beni :)

zzafer039
08-05-2006, 22:58
ha hocam sen o 8v mevzusuna fazla takma firmalar son yıllarda yeni teknolojiler geliştiriyorlar bu tarz devrimlerle 16v verimi almayı sağlıyorlar o dediğin eskidendi bi aracın 2000 motoru varken 1300 olanına adi kalitesiz gözüyle bakılırdı o 2. sınıf araç muamlesi görürdüm ama artık devir ekonomi devri herşey dşük yakıtla en iyi verim için yapılıyo

zzafer039
08-05-2006, 23:03
bak hocam ben araba alıcak olsam yeni astra yada leondan şaşmam bu iki araçta çok güzel görünümlü araçlar ben aracı şehir içinde kısa bi süre test ettim uzun yolda denmediğim için insanın başını çok fazla şişirip şirimediği konusunda bişey diyemem araca haksızlık etmek istemem ama malzeme kalitesi mükemmel renk siyahta oldumu duruşunu sen düşün artık ben bi şeyi sevmedim arka cam bana dar geldi acık ama o aracında öelliği o spor görünümlü yapılmış vites geçisleri süper zaten seatın ses yaltımı çok iyidir ben tolede denem sansım olmuştu uzun yolda o araç bile gayat iyiyid kaldı ki kullandığım araç 2000 model faladı sanırım

okinava
08-05-2006, 23:04
yarın denemeye gidecegim arabayı bir de süreyim sınırlarını biraz zorluyum yarın aksam yazarım artısını eksisini

okinava
08-05-2006, 23:07
bak hocam ben araba alıcak olsam yeni astra yada leondan şaşmam bu iki araçta çok güzel görünümlü araçlar ben aracı şehir içinde kısa bi süre test ettim uzun yolda denmediğim için insanın başını çok fazla şişirip şirimediği konusunda bişey diyemem araca haksızlık etmek istemem ama malzeme kalitesi mükemmel renk siyahta oldumu duruşunu sen düşün artık ben bi şeyi sevmedim arka cam bana dar geldi acık ama o aracında öelliği o spor görünümlü yapılmış vites geçisleri süper zaten seatın ses yaltımı çok iyidir ben tolede denem sansım olmuştu uzun yolda o araç bile gayat iyiyid kaldı ki kullandığım araç 2000 model faladı sanırım

evet zafer görüş açısı önde de arkada da biraz dar ben de farkettim ama alışınca sorun kalmaz galiba bu arada sagolasın dostum bir deneyenden yorum almak daha iyi oluyor

zzafer039
08-05-2006, 23:07
hadi bakalım birader hayırlısı olsun umarım gönlüne göre içine sine sine olur allah kaza bela vermesin

Vakkus
09-05-2006, 14:11
Arkadaşlar 16 valf (subap)ve 8 valf arasındaki farkları kısaca açıklayayım.

Kısaca başta motoru tanımak lazım içten yanmalı motorlarda(günümüzde taşıtlarda kullanılanlar) güç elde etmek için motor silindirlerinin içine yakıt-hava (benzinli motor) yada hava (dizel motor) sıkıştırılarak bir yardımcı ile ateşlenmesi sonucu bir yanma gerçekleşir(benzililerde ateşleme buji ile dizel araçlarda yakıt püskürten enjektör yardımı ile) ve yanma sonucu oluşan ısı enerjisi ve basınç piston-krank-volant yardımı ile hareket enerjisine çevrilir.

Burada amaç silindirlerin içerisine nekadar çok hava(oksijen) alırsanız yanma daha kuvvetli olur ayrıca yanma odasını nekadar çabuk boşaltırsanız bir sonraki çevrimde daha kolay hava girişi elde edersiniz.

Bu yakıt ve hava karışımını silindirin içerisine girmesine olanak veren parçalara valf denir(subap) yani kısaca örn.olarak giriş ve çıkış kapısı bir stadta ne kadar fazla olursa kısa zamanda okadar çok içeri giren çıkan fazla olur.Özetle Motorda Valf sayınız ne kadar fazla olursa okadar performansınız iyi ve yakıt tüketimi az olur. 8 valf ile 16 valf in farkı budur.

Tabi bu anlattığım atmosferik basınçala çalışanlar için turbo motorlarda olay faklı olabiliyor.

Çok teknik anlatmadım özellikle herkezin anlayacağı bir şekilde anlatmaya çalıştım yardımcı olabildiysem ne mutlu.:)
saygılar.

®adakoglu
09-05-2006, 14:23
Bilgi için teşekkürler.

Mehmet Kaynaklı
09-05-2006, 14:33
teşekkürler

muzo
09-05-2006, 19:41
Sayın Okinava kardeş senin hangisi içine siniyorsa sen onu al derim ancak o araba hakkında en sağlıklı bilgiyi kullanan birisinden alabilirsin şimdiden hayırlı olsun artık araba aldınya bişeyler ısmarlarsın.Saygılar

okinava
09-05-2006, 21:23
Sayın Okinava kardeş senin hangisi içine siniyorsa sen onu al derim ancak o araba hakkında en sağlıklı bilgiyi kullanan birisinden alabilirsin şimdiden hayırlı olsun artık araba aldınya bişeyler ısmarlarsın.Saygılar

ısmarlarım tabi dostum arabayı bir alayım seni ve diger arkadasları da alıp şöyle güzel biryerlere gideriz :occasion14:

okinava
09-05-2006, 21:27
Arkadaşlar 16 valf (subap)ve 8 valf arasındaki farkları kısaca açıklayayım.

Kısaca başta motoru tanımak lazım içten yanmalı motorlarda(günümüzde taşıtlarda kullanılanlar) güç elde etmek için motor silindirlerinin içine yakıt-hava (benzinli motor) yada hava (dizel motor) sıkıştırılarak bir yardımcı ile ateşlenmesi sonucu bir yanma gerçekleşir(benzililerde ateşleme buji ile dizel araçlarda yakıt püskürten enjektör yardımı ile) ve yanma sonucu oluşan ısı enerjisi ve basınç piston-krank-volant yardımı ile hareket enerjisine çevrilir.

Burada amaç silindirlerin içerisine nekadar çok hava(oksijen) alırsanız yanma daha kuvvetli olur ayrıca yanma odasını nekadar çabuk boşaltırsanız bir sonraki çevrimde daha kolay hava girişi elde edersiniz.

Bu yakıt ve hava karışımını silindirin içerisine girmesine olanak veren parçalara valf denir(subap) yani kısaca örn.olarak giriş ve çıkış kapısı bir stadta ne kadar fazla olursa kısa zamanda okadar çok içeri giren çıkan fazla olur.Özetle Motorda Valf sayınız ne kadar fazla olursa okadar performansınız iyi ve yakıt tüketimi az olur. 8 valf ile 16 valf in farkı budur.

Tabi bu anlattığım atmosferik basınçala çalışanlar için turbo motorlarda olay faklı olabiliyor.

Çok teknik anlatmadım özellikle herkezin anlayacağı bir şekilde anlatmaya çalıştım yardımcı olabildiysem ne mutlu.:)
saygılar.

vakkus abi sen bu işlerde ustasın bana bu arabadan bahseder misin bu 8 valf olayı çok mu önemli ya da abi sen minik bi arastırma yapıp bana haber verebilir misin elbet senin tanıdıkların vardır

Nakkus
09-05-2006, 22:01
ablacım sen bu arabayı 0 mı alcaksın yoksa 2. elmi

okinava
09-05-2006, 22:16
ablacım sen bu arabayı 0 mı alcaksın yoksa 2. elmi

abla 0 alacam yarın test sürüşü yapacam vakkus abi anlar bu işlerden beklemedeyim ablacım

Yaban Ali
09-05-2006, 22:30
Seat Leon 1.6
Max Güç102 bg.- 5600 d/d
Max Tork: 148 nm.- 3800 d/d
0-100 km hızlanma: 11.7 sn

Teknik açıdan bir mahsur görünmüyor. Tork 148 nm.
Biraz performans 1.6 ya göre düşük gibi görünsede yol tutuşu çok iyidir.

Valf hakkında biraz daha detay:
Silindir başındaki gaz geçiş supaplarına verilen isim. Diğer adı supaptır. 8V ve 16V gibi işaretler otomobilin kaç supaplı (valf) olduğunu gösterir. 8V dört silindirli bir motorda 8 supap bulunduğunu yani her silindire iki supap düştüğünü (1 emme, 1 egzoz supabı) gösterir. Dört silindirli motor için kullanılan 16V (ya da 16 supap) ifadesi ise o motorda silindir başına 4 supap (2 emme, 2 egzoz) bulunduğunu gösterir. 24V ise altı silindirli bir motorda silindir başına 4 supap bulunduğunu gösterir.

Nakkus
10-05-2006, 14:17
okan arabayı araştırdık alabilirsin izin var :033102smile_1_prv: 8 valf e hiç takılmasın aklın :sunglasses2:

okinava
10-05-2006, 21:17
okan arabayı araştırdık alabilirsin izin var :033102smile_1_prv: 8 valf e hiç takılmasın aklın :sunglasses2:

hehe tesekkür ederim abla bugün test sürüşünü yaptım arabanın anahtarını verdiler kafana göre takıl dediler bende asfaltı aglattım gayet performasnlı bir araba özellikler çok iyi bugün siparişi verdik haftaya elimizde metalik gümüş gri rengini seçtik siyahın hem derdi çokmuş hem de arabanın sportif çizgilerini yok etti diger renk çok daha iyi gösteriye arabayı emegi gecen tüm arkadaslara tesekkürlerimi sunarım artık resimlerini yollarım :):):)

Nakkus
10-05-2006, 21:40
çok sevindim ablacım hayırlı olsun :sunglasses2: aman ha çok asfaltları ağlatayım deme :nono: artık yeni arabanla ablanı ziyarete gelirsin :033102smile_1_prv:

Yaban Ali
10-05-2006, 22:07
Hayırlı olsun. İyi günlerde kullan...

okinava
10-05-2006, 22:07
çok sevindim ablacım hayırlı olsun :sunglasses2: aman ha çok asfaltları ağlatayım deme :nono: artık yeni arabanla ablanı ziyarete gelirsin :033102smile_1_prv:

işlerden başımı kaldırabildigim an bayagı bir gezecegim yolum senin civardan da gecer insallah abla :sunglasses2: :sunglasses2:

okinava
10-05-2006, 22:08
Hayırlı olsun. İyi günlerde kullan...

saolasın dostum yardımlarınız için tesekkürler:sunglasses2:

®adakoglu
10-05-2006, 22:11
Hayırlı olsun güle güle kullan.

okinava
10-05-2006, 22:15
Hayırlı olsun güle güle kullan.

saol dostum saygılar...:sunglasses2: