PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nissan Primera stop etme problemi

badi_saba
06-04-2010, 18:41
Değerli arkadaşlar,

2003 model Nissan Primera aracım var. Son 2-3 aydır canımı çok sıkan ve cebimi yakan problemleri var. Son umudum forumdaki sizlerin görüşleri. Sorunum şu;

Araba boşa alındığında stop ediyor. Örneğin kırmızı ışıkta durmam gerekiyor; debriyaja basıp frene dokunarak arabayı yavaşlatıyorum, derken arabanın devri hızla sıfıra düşüyor ve stop ediyor. Genelde debriyaja basıp boşa aldığımda bunu yapıyor. Vitesi elle boşa alarak yaptığımda bu sorunu daha az gösteriyor. Çekişten düştü, ayrıca araba çok da yakmaya başladı. İstanbul Yerka servisinde hava akış metre dediler, değiştirdim, düzelmedi. Bu sefer Maslak'taki Sportur Nissan servisine götürdüm orda ise hava akış metre ile alakasının olmadığını, önce zincir ver gerginin değişmesi gerektiğini, ondan sonra gerekirse timing dişlisinin ve seloidinin, yatakların değişmesi gerektiğini söylediler. Zincir ve gergi değişti düzelmedi. Yataklar ve egzantirik dişlisi (sanırım doğru yazdım bunu) değişti. Sorun yine düzelmedi. Timing dişlisini bulamadım. O da 1000 küsür TL. Deneme yanılma yoluyla parça almaktan bıktım usandım ikrah geldim. Akü dediler değiştirdim, bobinler dediler değiştirdim... Milyarlar bu şekilde gitti ve sorun düzelmedi.

Hava akışmetreyi 2 defa değiştirdim üstelik; acaba 1. aldığım da mı arızalıydı diye... Şimdi de başka bir özel servis boğaz kelebeği ya da beyin diyor. Bunları da alacağım ama düzelmeyecek şimdi, kafayı yiyeceğim.

Ne yapmalıyım? Kelebek boğazı da mı alayım, timingi de mi değiştireyim... Ne yapayım?

İlginiz için teşekkür ederim. Umarım çözümü bulmama yardımcı olabilirsiniz.

bulletfromhell
06-04-2010, 19:17
götürdüğünüz servisler yetkili mi özel mi bilmiyorum...bu tip işlerde yetkiliye götürün ve yapılan işlemlerin kayıtlarını mutlaka alın..eğer 2-3 defadan fazla aynı şikayetler geçmiyorsa aracınız garanti dışı bile olsa 10 yıllık ekonomik ömür çerçevesinde değerlendirilmelidir ve arızanın giderilemediğini yetkili tarafından kayıt altına aldırın ve bunu yazılı olarak alın....sorun azalmıyorsa distribitörle ve hukukçularla görüşün..kullanma kılavuzunda belirtilmemiş ve çözüm bulunamayan bir sorun tespit edilirse eğer aracı ikinci el olarak bu haliyle satamayacağınız için distribitörden değer kaybı alabilirsiniz..

COEMAR
08-04-2010, 19:17
Arakadaşım direk sen bunu Nissan 'ın müşteri hizmetleyile görüş ve sorunun açık bir şekilde belirt bazı servislerde yeterli bilgisi olna ustalar bulunmuyor malesef. zamanında bizimde başımızdan geçti şehir şehir dolaştık en son çareyi İzmir'de bir servis halletti ve sorun ortadan kalktı saygılar...

ssermet
08-04-2010, 19:31
en güzeli yetkili servis. benimkide 2004 model nissan primera. geçen ay sorun çıkardı. bulunduğum şehirde yetkili servis olmadığı için normal tamirciye yaptırdım ya da yaptırdığımı sandım.araçta daha önce çıkmayan sorunlar patlak verdi bir anda..