PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Işıkla Yazılsın Sonsuza Adım

Editor
11-04-2010, 16:46
Mehmet Coral / Türk Edebiyatı / Anılar / Roman / Doğan Kitapçılık

“Bir gün mutlu padişahın başmimarı olan Abdülmennan oğlu Sinan, güçsüz bir ihtiyar olunca, tarih sahifesinde ad ve şan bırakarak, hayırlı duayla anılmasına vesile olmak üzere, kırık kalpli, değersiz, düşkün olan bu duacı Sai’den, nazım ve nesir olarak, hatıralarını yazmamı dilediler. Elinden geldiğince, bana büyük bir huzur ve sevinç kaynağı olan bu kırık ezgili armağanı hazırladım…”

“… Sinan’ın hacimlerinde yarattığı sessiz şiirin dizelerinde arıyorum, kuracağım yeni dünyanın sütunlarını. Yapıtlarında zamanı durdurur. Sinan. Anı yoktur o mekanlarda. Zamanı geriye doğru sayamazsın. Çünkü kavramsal olarak mevcut değildir. Hiç olmamıştır…”

Mimar Sinan’ın romanı… Tarihin ateşinde yanan kahramanların, kurguyla, günümüzden geçmişe dek uzanan kozmik bir çizgide gelişen olağanüstü serüveni… Umarsız bir aşk ve şaşırtıcı bir son…

Mehmet Coral, 1947 İzmir doğumlu. Amsterdam Üniversitesi ve Lahey Uluslararası Akademisi’nde master yaptı. 1999′da ülkemizi temsilen Balkan Ülkeleri Edebiyat Ödülü Balkanika’ya katıldığında, ödül komitesi oybirliğiyle yazarın yapıtlarının tüm Balkan dillerine çevrilmesini kararlaştırdı. Kitap, Mimar Sinan’ın adeta bir yaşam öyküsü. Doğumundan Osmanlı sarayındaki yaşamına kadar bir ömrün kurgulanmış anıları.