PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güncelin Çağrısı

Editor
11-04-2010, 16:47
Doğan Hızlan / Türk Edebiyatı / Deneme / Yapı Kredi Yayınları

“Bütün düşündüklerimizi yazabilir, aklımızdan her geçeni söyleyebilir miyiz? Kendimize sakladığımız gizli ve özel dünya, gerçeklerin kaçta kaçının örtüsüdür? Dışımızdaki sansürden söz ederiz de kendi kendimizi sansürü bir türlü bilinçaltından bilince çıkarmayız.”

Kitaplar Kitabı ve Saklı Su adlı eserleri ile tanıdığımız gazeteci-yazar Doğaz Hızlan’ın “Güncelin Çağrısı”na kulak vererek yazdığı denemeler. Klasik müzikten hayvan haklarına, özel radyolardan bestseller’lara pek çok konuda, “belleğin ihanetine razı olmayan” bir yaşama kültürü ustasının kaleminden çıkmış yazılar.

İçindekiler:

Kitap Çalmak, Sanatçı Kimdir, Sanatta Azınlık Hakları, Şiir Herkestedir, Edebiyat Irkçılığı Lanetliyor, Çok Şey Borçluyuz, Değeri Kalmadı, Sanatın 70 Yılı, İşte Modern Türk Yargıcı, Antalya’da Kış Güneşi, Yaşamak ve Yaşatmak Bir Kültürdür, Bosna Sağcılara Tunceli Solculara, Kimliklerimiz Lütfen, İçimizdeki Sansür, Ana Dilini Kullanmak, Yazdığını Yaşatmak, Medyatör, Çamlıca Yolunda, Terk Edilmiş Bir Kentten Notlar, Desteklemeye Mecburuz, İslam’ı Sanata Düşman Etmeyin, Tek Bacakla Yürümeyin Beyler, Ya Sanatçılar Olmasaydı, Tatil Üzerine Düşünceler, Dolmakalemi Bir Bilene Sorun, Şimdi Ben Bu İmzayı Niye Verdim, Yeni Yıl Düşleri, Bir Sürgün Hikayesi, Çöllerden Paris Caddelerine, Dostum İlhan Selçuk, Erdal Bey Hep Kendi Kaldı, Onat Kutlar İçin, Bende Yaşayacak, Mutlu Olmak Varken, Yarın Diye Bir Şey, Mutsuzluğun Resmi, Neden Unuturuz, Bir Dostun Yüreği Durdu.