PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Damata ilk eziyet!

muzo
18-05-2006, 20:49
Damata ilk eziyet!
Köy geleneklerine göre gelin arabasını iple çeken damat kızı almaya hak kazandı.

Only the registered members can see the link (Only the registered members can see the link)

Sakarya'nın Kaynarca İlçesi Ömerağa Köyü'deki gelenekler aradan uzun yıllar geçmesine rağmen özelliklerini koruyor.

Ömerağa Köyü'nde uygulanan geleneklerden biri de düğün öncesi damada gelin arabasını urganla çektirmek. Gelin evlenip gideceği yeni evine girmeden önce damat arabanı n tamponuna bağlanan süslenmiş gelin arabasını hareket ettirerek bu geleneksel imtihanı başarıyla vermek zorunda. Damat arabayı çekerken, eğer zorlanırsa arkadaşlarından veya köylülerden ödeyeceği para kadar yardım alabiliyor. Ömerağa Köyü'nde önceki gün yapılan düğünde yeni damat Zafer Arıtkan da, gelin Tülay Arıtkan'ın içinde bulunduğu gelin arabasını yardımla da olsa uzun bir süre çekti ve imtihanı başarıyla verdi.

Admin
18-05-2006, 20:53
Canım turkiyem işte:)Hayret

Nakkus
18-05-2006, 20:58
ya ben bunu bizim cabbari sandım :033102smile_1_prv:

ruzgarm
19-05-2006, 09:21
evet ya cabbari arkadaşımızda ses soluk çıkmıyor balayını sevdi galiba buradan kulaklarını çınlatalım arkadaşımızın saygılar,

Mehmet Kaynaklı
19-05-2006, 11:44
ilk defa böyle bişi görüyorum ülkemizdeki bazı geleneklerden kurtulsak çok iyi olacak özellikle başlık parası allah bilir garibim başlıkta ödemiştir

Ödül Avcısı
19-05-2006, 11:47
Bizi çekemediler. Halat Koptu.