PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İ’layi Kelİmetullah

Editor
12-04-2010, 03:19
İ’LAYI KELİMETULLAH

“ALLAH’ın dinine yardım ederseniz, ALLAH da size yardım eder.”(Muhammed Suresi-7)
“Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve sizin cimri olmanızı emreder. ALLAH ise size katından bir mağfiret ve lütuf vaad eder...”(Bakara Suresi-268)
“Hayır düşüncesiyle verdiğiniz ne varsa, size tam olarak noksansız verilir ve siz asla haksızlığa uğramazsınız.”(Bakara Suresi-272)
“O takva sahipleri ki, bollukta da, darlıkta da ALLAH için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. ALLAH da güzel davranışta bulunanları sever.”(Al-i İmran Suresi-135)
“ALLAH faizin bereketini giderip mahveder. Sadakası verilen malı ise arttırır.”(Bakara-276)
“Verdiğinin kat kat fazlasını kendisine ödemesi için ALLAH’a güzel bir borç verecek kim var? ALLAH bol verir (dilediğinden de) kısar. Sadece O’na döndürüleceksiniz.”(Bakara-245)
* * *

* Bu ayet inince Ebu Dahdah (r.a.) Peygamberimiz (s.a.v.)’e: “Ya Rasulallah, Cenab-ı ALLAH bizden ödünç mü istiyor.” dedi. Peygamber Efendmiz (s.a.v.), “Evet ya Ebu Dahdah.” dedi. Ebu Dahdah, “Öyle ise elini uzat.” dedi. Ve Peygamber Efendimiz elini uzatınca, “Ben Rabb’ime bahçemi ödünç verdim.” dedi. (Bahçesinde 600 hurma ağacı vardı.) Ebu Dahdah sonra bahçeye gitti. O sırada karısıyla çocukları bahçedeydiler. Karısına: “Çocukları al bahçeden çık! Ben bahçeyi ALLAH’a ödünç verdim.” dedi.

* Said b. Amir (r.a.), her ay maaşını aldıkça çocuklarına yiyeceklerini aldıktan sonra, gerisini ALLAH yolunda dağıtırdı. Hanımı ona: “Hani maaşından artan para deyince de, “ALLAH’a ödünç verdim.” derdi.

* Talha’nın (r.a.) hanımı Sü’da dedi ki: “Kocam Talha, bir günde akşama kadar yüzbin dirhem dağıttı da elbesinin yırtık olmasından namaza gidemedi.”

* Rasulallah (s.a.v.) buyuruyor ki: “İblis en güçlü ve en kuvvetli adamlarını, malını hayır yolunda sarfedenlere gönderir.”Hz. Ebu Bekir (r.a.) ALLAH yolunda 4 bin dirhem olan bütün malını vermiştir.
Hz. Ömer (r.a.) malını hesaplayarak yarısını vermiştir.
Hz. Osman (r.a.) yüküyle birlikte 100 deve+950 deve, 50 at ve onbin dinar vermiştir.
Abdurrahman b. Avf (r.a.) yüküyle birlikte 700 deve, 500 at ve 500 deve vermiştir. (Medine’ye hicret edince de pazarda hamallık yapmıştır.)