PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Namaza Nasil Baslayabiliriz?

Editor
12-04-2010, 03:22
Siz de 5 Vakit Namaz Kilmak Ister misiniz? [/b]

Hayatimizi kelimelere dokecek olsak onu su sekilde tanimlaya biliriz . Hayat , vesileler toplamidir . Dikkatle bakacak olursak hayatimizin vesilelerle orulu oldugunu gormek hic de zor olmayacaktir .Bir vesileyle dogduk , dogumumuzun vesilesi anne - babamizdi . Bir vesileyle ogrendik , bu vesile ogretmenlerimiz / hocalarimizdi . Bir vesileyle ise girdik , bu vesile bir ahbabimizdi . Bir vesileyle en yakin arkadasimizi tanidik . Goruyorsunuz ya hayat hep bir vesile . Bu yazi da nicin sizin namaza baslamaniza vesile olmasin ki . Vesileler bazen firsattir ve bu firsatlar iyi degerlendirilmelidir ki sonunda kocaman bir KESKE olmasin . Iste bu yazi sizin namaza baslamaniza vesile olmasi icin yazildi . Bu yaziyi sakin bir kafayla ve sakin bir mekanda okumaniz yazidan alacaginiz verimi artiracaktir . Simdi sizi hayatinizin karariyla bas basa birakiyorum . Ve kararinizin bizi sevindirmesini umit ediyorum .

Bir ara cok guzel namaza baslamistim ama simdi kilmiyorum" [/b]

diyorsaniz lutfen bu yaziyi cok dikkatli okuyunuz . Merak etmeyin size cok kotu seylerden bahsetmeyecegim bilakis size sevineceginiz ama cok sevineceginiz bir haber verecegim . Neyi mi haber verecegim ? Yaziyi sonuna kadar okuyun anlayacaksiniz haberin ne oldugunu .

Duydunuz mu ? NLP diye bir bilim var . NLP yani basarinin bilimi . Insanlar nasil basarili oluyorlar ? Basariya ulasmanin yolu nedir gibi konulari icermekte bu bilim . Yalniz bu bilim daha cok dunyevi ( zengin olma , kariyer sahibi olma gibi ) amaclar icin kullanilmaktadir . Biz de bu bilimin temel prensiplerini kullanarak namaz kilmayan / kilmak isteyip de bir turlu namaza baslayamayan Muslumanlara , bu temel prensiplerle namaz kilmanin hic de zor olmadigini gostermek istedik . Eger bir kimse bu prensipleri uygularsa KESINLIKLE AMA KESINLIKLE NAMAZ KILANLARDAN OLACAKTIR !

Simdi bu bilimin temel prensiplerini belirtelim .

1 - " Bir seyi bir insan yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz . "

Evet namaz kilan milyonlarca insan var . Bu insanlar namaz kilabildiklerine gore bunu siz de basarabilirsiniz . Soyler misiniz sizin namaz kilan insanlardan neyiniz eksik ? Bakiniz o kadar insan namaz kiliyor siz nicin kilmayasiniz ki ?

2 - " Bir seyi basarabilmek icin onu gercekten istemelisiniz . "

Unutmamak gerekir ki hayatimiz isteklerimizden ibarettir . Size istemediginiz bir seyi hic bir baski kullanmadan kim yaptirabilir veya istemis oldugunuz bir seyi kim engelleyebilir ? Simdi kendi kendinize bir sorun bakalim gercekten namaz kilmayi istiyor musunuz ? % kac istiyorsunuz ? % 10 mu , % 20 mi , % 40 mi , % 70 mi yoksa % 100 mu ? Sunu unutmayiniz ki bir seyi basarabilmek icin onu % 100 istemek gerekir . Yolda giderken bir magazada cok guzel bir kazak gordugunuzu ve onu cok begendiginizi dusunelim . O kazagin sizin olmasi icin ne yapmaniz gerekir ? O kazagi begenmek yetmez % 100 istemeniz gerekir ki o kazagi alasiniz . Yoksa sadece begenmek yetmez degil mi ? Begenip de almadigimiz o kadar cok sey var ki .

3 - " Basarabilmek icin o yolda her turlu engeli asmaniz gerekir . "

Her seyi isteyebilirsiniz ama bazi engellerden dolayi bu isteklerinizi gerceklestiremezsiniz . Ama istiyorsaniz , cok istiyorsaniz o engeli asar ve o isteginizi yerine getirirsiniz . Basari yolunda VAZGECMEYENLER BASARIR . Magaza ornegine donersek , cok istiyorsunuz ama kazak pahali bu sizi engeller mi ? Cok istiyorsaniz HAYIR . Veya yaninizda o kadar para yok , ne yaparsiniz ? Vaz mi gececeksiniz ? Hani cok istiyordunuz ? Cok istediginiz icin o kazagi ya magazaya borclanip alacaksiniz ya borc bulup alacaksiniz ya da paranizi denklestirdikten sonra alacaksiniz ama hic bir zaman VAZGECMEYECEKSINIZ eger gercekten istiyorsaniz . Namaz kilmak istiyorsunuz ama su abdest olmasa . Abdest almak gercekten istediginiz halde namaz kilmaniza engel olabilir mi? Veya namaz kilmayi cok istiyorsunuz ama namaz surelerini bilmiyorsunuz . Namaz kilmak icin Fatiha suresi ile Kevser suresi yeterlidir ve bu ikisini ezberlemek sizin az bir zamaninizi alacaktir . Namaz kilmak icin az bir zamaninizi veremeyecek misiniz ?

4 - " Basari yolunda meydana gelen bazi aksakliklar sebebiyle basari hedefinizden ASLA VAZGECMEYINIZ . "

Namaz kilmaya basladiniz ama bir vakit namazinizi kilmadiniz / kilamadiniz . Bu durumda yapilmasi gereken hic bir sey olmamis gibi namaz kilmaya devam etmenizdir . Arkaniza hic bakmayin siz hedefinize yonelin . Araba arka cama bakilarak degil on cama bakilarak surulur .

5 - " Hedefinizi ASLA ERTELEMEYIN ! "

Namaz kilmaya baslayacaktiniz ama ertelediniz , ertelediniz ne oldu ? Bir turlu namaza baslayamadiniz . Ertelemek istegi oldurur ve basarinin en buyuk dusmanidir . Namaza baslamak istiyorsaniz HEMEN SIMDI baslamalisiniz . Eger ben yarin baslayacagim , aksama baslayacagim , Cuma gunu baslayacagim diyorsaniz , ben size soyleyeyim KESINLIKLE BASLAYAMACAKSINIZ ! Hz . Peygamber ( s .a .v ) soyle buyurdu

" ERTELEYENLER HELAK OLMUSTUR! " [/b]

6 - " Basariya ulasmak icin hedefinizi her zaman canli tutunuz . "

Namaza basladiniz , sizin hedefiniz bu degildi . Siz 5 vakit namaz kilmak istiyordunuz . Iste bunu gerceklestirebilmek icin hedefiniz her zaman canli olmali . Bu tipki cep telefonuna benziyor . Cep telefonunuz sarzi bulundugu muddetce ise yarar . Sarz bitti mi onu sarzetmek lazim ki ise yarasin oyle degil mi ? Namaz da oyle , sarzi bitirmemek lazim , sarz bittiginde kendimizi namaz konusunda sarzetmemiz gerekir ki bunu yapmazsak iste o zaman namazi birakiriz . Kendimizi bu konuda sarzetmek icin sohbetlere gitmeli , namaz kilanlarla birlikte olmaliyiz . Sohbetlere gitmek ve namaz kilanlarla birlikte olmak bize her zaman namaz kilma hedefimizi canli tutacaktir . Hedefinizin canli kalmasi icin elinizden geleni yapiniz cunku o canliligini kaybederse hedefiniz can verecektir .

7 - " Hedefinize ulasmak icin cevrenizdekilere karsi sagir olunuz . "

Siz simdi namaza basladiniz ; arkadaslariniz , aileniz sizinle dalga gecebilir . " Ooo Hoca mi oldun? Sen asla 5 vakit namaz kilamazsin . Tamam simdi kilarsin ama gor bak 3 gun surmez ." gibi bir suru laf isitebilirsiniz cevrenizden iste butun bunlara karsi sagir olun hatta cevap bile vermeyin . Siz hedefinize yogunlasin bos verin boyle seyleri . Siz hedefinizden ASLA AMA ASLA VAZGECMEYIN .

Evet iste o tarihi an geldi . Simdi kendi kendimize soz verecegiz ve boylelikle namaza baslamis olacagiz bundan sonra soyledigimiz gibi..

Namaz kilma idealiniz icin , USENMEYIN , ERYELEMEYIN ve ASLA VAZGECMEYIN .

" Simdi kendi kendime soz veriyorum . Namaz kilacagim ve hic bir zaman namazi birakmayacagim . Hicbir zaman namaz kilma hedefimden vazgecmeyecegim ."

Soz mu ? SOZ .[/b]

Ben inaniyorum ki SEN sozunu yerine getireceksin . Cunku SEN istedin mi YAPARSIN .